Zavrieť

Porady

Zauctovanie fakt. z tipov.spolocnosti

Dobry den
prosim o radu, ako zauctovat v PU (platca DPH) dan. doklad vystaveny dodavatelom, mandantom, pre ktoreho mandatar poskytuje vo svojej prevadzke typovacie sluzby. Tyzdenna fakt. obsahuje sucet vkladov, od ktorej sa odpocita suma vyplatenych vyhier a odmena mandatara. Vysledkom je suma, ktoru musi mandatar uhradit mandantovi.

Dakujem Brano
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Moja otazka ohladom zauctovania asi nebola dostatocne pochopena. Totiz, fakt. obsahuje tri polozky:
    1. celkovu sumu vybranu od tipujucich,
    2. sumu ktora bola vyplatena vyhercom,
    3. a odmenu prevadzkovatelovi terminalu.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    bsbs Pozri príspevok
    Moja otazka ohladom zauctovania asi nebola dostatocne pochopena. Totiz, fakt. obsahuje tri polozky:
    1. celkovu sumu vybranu od tipujucich,
    2. sumu ktora bola vyplatena vyhercom,
    3. a odmenu prevadzkovatelovi terminalu.
    Ak máš fa ako ja v dľžke 1m a šírke 10 cm , tak prikladám účtovanie:
    221/261 AU ...odvod tržby Tipos...........odvedená tržba z predajne

    261 AU/378AU .preúčtovanie odvedenej tržby na pohľadávku voči predajni

    378 AU/379 AU.........DF od TIPOSU( ja krok 1 a 2 v Tvojej otázke spájam a účtujem iba výslednú sumu na úhradu voči TIPOSU

    Rozúčtovanie mandátnej odmeny z FA TIPOS-u

    378 AU/celková mandátna odmena TIPOS(túto Ti odvedie predajňa)
    ........./602 AU...mandátna odmena lotériové činnosti(ovpl. koeficient)
    ........./602 AU nelotériové činnosti
    ........./343.... DPH z nelotériových činností
    ........./648...zaokrúhľovanie mandátnej odmeny

    379 AU/221...úhrada fa TIPOS-U

    Ja som zaviedla na odvod tržby z predajne samostatný variabilný symbol, aby som vedela na bankovom účte odlíšiť tržbu z TIPOS-u

    Výsledná suma, ktorá mi ostane na účte 378 Au sa rovná sume odvedenej mimo stávkového týždňa a sume losov, ktoré má predajňa prijaté cez terminál.

    Evidenciu losov (príjem a predaj) robím v podsúvahovej evidencii, lebo ich nemôžeš mať na 132, lebo TIPOS je "v mene a na účet iného".

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Ahoj,
    aj tak si s tým neviem poradit, preto Ta prosim konkretizovat. Trzby za prijem tipov, ci losov neboli odvedene na BU, ale zostali na pokladni.
    Ta metrova faktura pozostava:
    Trzby za mnadatne cinnosti: 73700,-
    Mand.od. za loter.cinn. 5984,20
    Mand. odmena za neloter.cinn.s DPH 384,-
    Vratene vyhry 20802,-
    K uhrade voci TIPOS 46529,-
    Halier.vyr. 0,80
    Suma 46529,- bola uhradena vlozenim hotov. na BU TIPOSU.

    Este raz dakujem.
    Naposledy upravil bsbs : 28.10.07 at 14:02

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Podľa údajov ktoré uvádzaš, skúsim to účtovanie.V našom príklade budeme uvažovať o tom, že predajňa už celú sumu za stávkový týždeň odviedla. Čo pri bežnom účtovaní nebude pravda. Lebo uzávierku terminálu robí v nedeľu, ale peniaze z nedele odvádza až v pondelok. Neskôr si tam doplň skutočne odvedenú sumu z predajne a uvidíš, že na účte 378 Ti zostane suma, ktorú predajňa ešte neodviedla + losy prijaté cez terminál, ale ešte nepredané. Tie budeš evidovať v podsúvahovej evidencii.

    211/261 AU ... 52 898,- SK toľkoto by Ti mala odviesť predajňa celkom za daný lotériový týždeň (73 700 -20 802)tržby za man.činnosti mínus vyplatene výhry . Lebo predajňa skutočne tie výhry vyplatila
    účtuješ cez príjmový pokl. doklad

    261-Tipos/378-Tipos .52 898,- preúčtovanie odvedenej tržby na pohľadávku voči predajni
    účtuješ cez ID

    378-Tipos/379-Tipos.........46 529,-DF od TIPOSU výsledná suma na úhradu voči TIPOSU
    účtuješ cez došlú fa

    Rozúčtovanie mandátnej odmeny z FA TIPOS-u

    378-Tipos 6369/celková mandátna odmena TIPOS
    ...................../602 5984,20...mandátna odmena lotériové činnosti
    ...................../602 AU 322,70 nelotériové činnosti
    ..................../343....61,30 DPH z nelotériových činností
    ..................../648...0,80 zaokrúhľovanie mandátnej odmeny
    účtuješ cez ID, alebo rovno pri účtovaní DF

    379-Tipos/221...46 529,- úhrada fa TIPOS-U
    účtuješ cez bankový výpis


    PS: podľa Tvojej požiadavky som Ti tam doplnila aj druh dokladu, ktorý použiješ.
    Naposledy upravil účtovník 007 : 29.10.07 at 09:04
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    drobcek26 a teraz odmenu s dph učtovanu cez ID do ktoreho oddielu KV zaradiť?
    abel Tiež by som potrebovala poradiť, ako faktúru TIPOS zapísať v kontrolnom výkaze?
    Lenka298 Môžem sa opýtať, ako ste to vyriešili? Tiež sa s tym momentálne trápim. Ďakujem
    vikuš Dobrý deň, z tipsportu mi príde fakturačný predpis a ja im na základe predpisu vystavím faktúru.

    - energie 8,-
    - odmena z vkladov 70,-
    - splátka garancie - zaplatená záloha - 35,-
    - internet 3,20

    spolu 46,20

    Robím to prvý krát vie mi s tým niekto pomôcť ako to zaúčtovať? Ďakujem za každú radu.
    vikuš Prosím Vás vedel by mi niekto poradiť ?
    vikiz Dobrý deň, sme novými platcami DPH - prvý krát idem zaúčtovať fa od tiposu s DPH, prosím vás môžem fa zadať ako doklad bez rozpisu DPH, keďže dph z mandátnej odmeny účtujem cez ID. Ďakujem
      zbaliť

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    Zaujíma ma ten koeficient. Účtujem podľa toho dlhého lístka a kedy sa používa ten koeficient a či vôbec. Ako ho určím, ak firma podniká dlhodobejšie, ale až teraz má služby oslobodené od dane?

    gina5 je offline (nepripojený) gina5

    gina5
    Dobrý deň! Mala by som otázku ohľadne platenia DPH z odmeny. Z odmeny za lotériovú činnosť neodvádzame DPH? Len z odmeny za nelotériovú činnosť? Ďakujem za odpoveď.
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    pre gina5: lotériové sú oslobodené podľa § 41 ods.2 zákona o DPH-poznámku píš na fa pre oslobodené činnosti
    gina5 Ďakujem pekne za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.