Zavrieť

Porady

Zásoby alebo spotreba?

Študujem na VŠ a tam nám povedali, že dlhodobý majetok do 30 000,-- Sk sa účtuje ako zásoby. No na obchodnej akadémii sme sa učili, že takýto majetok ide do spotreby. Čo je pravda?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Lalitka Pozri príspevok
Študujem na VŠ a tam nám povedali, že dlhodobý majetok do 30 000,-- Sk sa účtuje ako zásoby. No na obchodnej akadémii sme sa učili, že takýto majetok ide do spotreby. Čo je pravda?
Zásoby sa môžu účtovať tiež do spotreby. Ak účtuješ spôsobom B tak priamo na nákladový účet 501 - Spotreba materiálu
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ale ani to čo povedali na VŠ (pokiaľ si to správne poznamenala) nemusí byť pravda - viď §13 postupov účtovania v PU: (6) Hmotný majetok podľa odseku 4 písm. b), ktorého ocenenie sa rovná sume podľa osobitného predpisu9) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok....
Teda bude sa odpisovať.
Naposledy upravil Stefan2005 : 26.10.07 at 17:42
0 0
JanaS. JanaS.

JanaS. je offline (nepripojený) JanaS.

na rodičovskej dovolenke a popri robim účtovníctvo ...viac
a keď mam tým spôsobom B majetok (PC) 20 000 SK keď to dám rovno do spotreby 501 treba mi viesť prijemku a potom výdajku? Alebo bez nich?. Viem že spôsobom B pri materiále aj tovare treba robiť príjemky a výdajky, preto som si nie istá ďakujem
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
JanaS. Pozri príspevok
a keď mam tým spôsobom B majetok (PC) 20 000 SK keď to dám rovno do spotreby 501 treba mi viesť prijemku a potom výdajku? Alebo bez nich?. Viem že spôsobom B pri materiále aj tovare treba robiť príjemky a výdajky, preto som si nie istá ďakujem
Z toho, čo si napísala mám aj ja v hlave chaos. Účtuješ spôsobom B, teda priamo do spotreby s použitím účtu 501. Príjemky a výdajky používaš pri účtovaní zásob spôsobom A / keď účtuješ o príjme na sklad a výdaji zo skladu./ A to je vlastne rozdiel medzi týmito dvomi spôsobmi.
0 0
JanaS. JanaS.

JanaS. je offline (nepripojený) JanaS.

na rodičovskej dovolenke a popri robim účtovníctvo ...viac
Ja som bola v tom aj to teda tak robím že vystavujem príjemky aj výdajky. My sme sa učili, že pokiaľ máme účtovanie spôsobom B je potrebné viesť príjemky aj výdajky(ale samozrejme neúčtujú sa). Rozprávala som sa aj s účtovníčkou.tak som to tak robila.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
JanaS. Pozri príspevok
Ja som bola v tom aj to teda tak robím že vystavujem príjemky aj výdajky. My sme sa učili, že pokiaľ máme účtovanie spôsobom B je potrebné viesť príjemky aj výdajky(ale samozrejme neúčtujú sa). Rozprávala som sa aj s účtovníčkou.tak som to tak robila.
Ja z opatrnosti a zdržanlivosti nebudem komentovať spôsob výučby. Ale ak si dáš prácu s vystavením príjemky a výdajky, potom nie celkom dobre rozumiem dôvodom pre určenie účtovania zásob spôsobom B. Vnímam ho ako neprehľadnejší, na konci prácnejší. Ale ty si sa zrejme pýtala na názor. A ja som ti poskytla môj.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
skladové hospodárstvo treba viesť a to najmä ak sa účtuje spôsobom B.
Samozrejme príjemky a výdajky sa vystavujú iba pri reálnom pohybe zásob na sklade.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
KEJKA Pozri príspevok
skladové hospodárstvo treba viesť a to najmä ak sa účtuje spôsobom B.
Samozrejme príjemky a výdajky sa vystavujú iba pri reálnom pohybe zásob na sklade.
No teraz som zaskočený : pri B spôsobe účtujem 50x/211,321 a nevediem skladové hospodárstvo. K 31.12. sa urobí inventarizácia materiálu, a účtujem na základe inv. súpisu 112/501. Snáď to robím zle?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
No teraz som zaskočený : pri B spôsobe účtujem 50x/211,321 a nevediem skladové hospodárstvo. K 31.12. sa urobí inventarizácia materiálu, a účtujem na základe inv. súpisu 112/501. Snáď to robím zle?
A ako zisťuješ potom inventarizačný rozdiel, ak nemáš tie príjemky a výdajky?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
smith Pozri príspevok
A ako zisťuješ potom inventarizačný rozdiel, ak nemáš tie príjemky a výdajky?
No ak sa myslí vedenie skladu bez náväznosti na účtovníctva - teda na účet 112 ( na ten sa pri spôsobe B účtuje pri uzavieraní účtovných kníh), tak to beriem. Teda som za v prípade, ak je to zložitejšia firma.
Ale v prípade jednoosobovej v.o.s. alebo s.r.o. aký má význam viesť sklad? Resp. voči komu uplatním inventarizačný rozdiel?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
No ak sa myslí vedenie skladu bez náväznosti na účtovníctva - teda na účet 112 ( na ten sa pri spôsobe B účtuje pri uzavieraní účtovných kníh), tak to beriem. Teda som za v prípade, ak je to zložitejšia firma.
Ale v prípade jednoosobovej v.o.s. alebo s.r.o. aký má význam viesť sklad? Resp. voči komu uplatním inventarizačný rozdiel?
Voči nikomu, ale v účtovníctve by sa to malo objaviť, inak ti nebude sedieť fyzický stav skladu s účtovným. a tak isto aj potom prirodzené úbytky ako zaúčtuješ, ak nevieš koľko v skutočnosti by tam malo byť.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
No ak sa myslí vedenie skladu bez náväznosti na účtovníctva - teda na účet 112 ( na ten sa pri spôsobe B účtuje pri uzavieraní účtovných kníh), tak to beriem. Teda som za v prípade, ak je to zložitejšia firma.
Ale v prípade jednoosobovej v.o.s. alebo s.r.o. aký má význam viesť sklad? Resp. voči komu uplatním inventarizačný rozdiel?
Ja si osobne myslím, že sklad treba viesť aj pri účtovaní skladu spôsobom B, lebo ako už spomenul Smith, s čím porovnáš inventarizačnú listinu? Ty spočítaš zostatok na sklade a ten naučtuješ na konci roku na účet 112 /príp. 132/ ale ty ten skutočný stav musíš s niečim porovnať. Je jedno či sa jedná o jednoosobovú s.r.o. Ten zápis na konci roka ti predsa ovplyvňuje HV a to niekedy dosť značne!
Takže preto musím viesť evidenciu skladu.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Pri spôsobe účtovania zásob spôsobom B sa vedie skladová evidencia ako forma analytickej evidencie pre zistenie momentálneho stavu na skladových štítkoch. Príjemky a výdajky sú len zbytočným papierovaním a nákladmi administratívy. Účtovanie o stave na 112 na konci roka má iné poslanie ako sú inevntarizačné rozdiely, a síce, úpravu 501.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Mám na mysli nasledovné:
Účtujem sro, ktorá prevádzkuje veľkosklad krmných zmesí. V priebehu roka účtujem spôsobom B, teda 504/321,211. Oni vedú skladovú evidenciu. Na konci roka vytlačia si zostatky z evidencie a vykoná sa fyzická inventúra, porovnanie stavu z kariet so skutočnosťou. Vždy vzniknú rozdiely. Napr. prírodzeným úbytkom, vlastnou spotrebou (majú strážneho psa, ktorého krmia). Tieto rozdiely potom zaúčtujem. Vlastnú spotrebu tovaru musím preúčtovať z 504 na 501. A takto vlastne "zreálnim" koncoročný stav, ktorý je verným obrazom skutočnosti.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Ja som ako mezek. Stále mi nejde do hlavy s čím porovnám ten skutočný stav ak nebudem viesť skladovú evidenciu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
cloe Pozri príspevok
Ja som ako mezek. Stále mi nejde do hlavy s čím porovnám ten skutočný stav ak nebudem viesť skladovú evidenciu.
nejde o porovnanie s účtovnítvom (sposob A)
ale o porovnanie stavu na skladových kartách (tam sa zapisuje príjem, výdaj, zostatok) s fyzickým stavom.
Rozdiely môžu byť omylom, zámenou, a to pri príjme i výdaji.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Danila Pozri príspevok
Pri spôsobe účtovania zásob spôsobom B sa vedie skladová evidencia ako forma analytickej evidencie pre zistenie momentálneho stavu na skladových štítkoch. Príjemky a výdajky sú len zbytočným papierovaním a nákladmi administratívy. Účtovanie o stave na 112 na konci roka má iné poslanie ako sú inevntarizačné rozdiely, a síce, úpravu 501.
Áno, beriem. Účtovanie mám dobre (112 / 501 v rámci uzávierkových operácií), len som si v prvom momente zle vysvetlil analytickú evidenciu ako analytiku k účtu 112, a nie ako operatívnu evidenciu formou skladových štítkov alebo kariet.
Takáto operatívna evidencia je nutná v prípade výroby a obchodnej činnosti, ale v prípade jednoosobovej firmy, ktorá navyše väčšinou kupuje materiál na konkrétnu akciu, to tiež pokladám za zbytočnú administráciu. Operatívnu evidenciu si okrem toho vedú sami, a ešte sa nestalo, aby vykázali inv. rozdiel (nevravím o prípadnej škode, a pod.).
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
smith Pozri príspevok
A ako zisťuješ potom inventarizačný rozdiel, ak nemáš tie príjemky a výdajky?
Toto je podľa mňa spôsob B:
Nakúpila som 100 ks toaletného papiera. 501/100 ks toaletného papiera. Na konci roka fyzická inventarizácia na sklade. Zistený stav 20 ks taletného papiera. Účtujem 112/20 ks toaletného papiera, -501/20 ks toaletného papiera. Porovnala som spotrebu a stav na sklade. Bez príjemok aj výdajok. Ale pre lepšiu orientáciu evidenciou na skladovom štítku. Spotrebu toaletného papiera mám potvrdenú podpismi pracovníkov na zozname.Ak by som chcela aj prípadný inventarizačný rozdiel v prípade, že by nebol na sklade. Ale ja by som sa pre B nerozhodla asi nikdy.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Ja osobne tiež účtujem spôsobom A, aj keď nemusím. Len stále si myslím, že nevedenie skladovej evidencie je porušením Zákona o účtovníctve, lebo v ňom nie je uvedené, že pri spôsobe B sa skladová evidenia viesť nemusí. Je tam len uvedené, že firmy s povinnosťou auditu nemôžu účtovať spôsobom B.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Danila Pozri príspevok
Toto je podľa mňa spôsob B:
Nakúpila som 100 ks toaletného papiera. 501/100 ks toaletného papiera. Na konci roka fyzická inventarizácia na sklade. Zistený stav 20 ks taletného papiera. Účtujem 112/20 ks toaletného papiera, -501/20 ks toaletného papiera. Porovnala som spotrebu a stav na sklade. Bez príjemok aj výdajok. Ale pre lepšiu orientáciu evidenciou na skladovom štítku. Spotrebu toaletného papiera mám potvrdenú podpismi pracovníkov na zozname.Ak by som chcela aj prípadný inventarizačný rozdiel v prípade, že by nebol na sklade. Ale ja by som sa pre B nerozhodla asi nikdy.
Toto mi pripomenulo istú tému o určení dĺžky strávenej na toalete a spotrebe toaletného papiera.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať