Zavrieť

Porady

Kúpa auta na autoúver

Zdravím všetkých ,

Kúpili sme auto na úver. Veľa veci už som si zisťovala k tomu, ale mám ešte jednu otázočku. Spoločnosť mi vystavila aj faktúru (celková suma vo faktúre je spolu aj s navýšením). Splatnosť je tam uvedená, že podľa splátkového kalendára. Zaujímalo by ma či ju mám zaevidovať do knihy došlých faktúr. Môj názor je áno, lebo musím evidovať ten záväzok. Len či takto. Rada prijmem rady.
Usporiadat
njanka njanka

njanka je offline (nepripojený) njanka

Dobrý deň všetkým, potrebovala by som poradiť ohľadom Autokreditu. Viem, že sa o tom už popísalo veľa, ale aj tak Vás prosím o radu. SZČO platca DPH kúpil osobný automobil,Fa je vystavená na sumu 16840,- s DPH, z toho akontácia 5052,- s DPH, výška úveru 11788,- s DPH. Na túto sumu mám vystavený splátkový kalendár na 48 mesiacov, ktorý obsahuje istinu, úrok a poistenie. Fa som zaevidovala do záväzkov s celou sumou ako HIM, výšku úveru som rozpísala podľa spl. kalen. a to istinu ako VNZD a úrok + poistenie ako VOZD. Je to tak správne?
Naposledy upravil njanka : 20.10.09 at 10:31
0 0
njanka njanka

njanka je offline (nepripojený) njanka

Odpovie mi niekto,prosíííííííííííím.
0 0
njanka njanka

njanka je offline (nepripojený) njanka

Zdá sa, že ste všetci zaneprázdnený, alebo už máme plné zuby tejto témy. Aj napriek tomu Vás prosím o vyjadrenie k mojej otázke.
Prosííííím, poradí niekto?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
njanka Pozri príspevok
Dobrý deň všetkým, potrebovala by som poradiť ohľadom Autokreditu. Viem, že sa o tom už popísalo veľa, ale aj tak Vás prosím o radu. SZČO platca DPH kúpil osobný automobil,Fa je vystavená na sumu 16840,- s DPH, z toho akontácia 5052,- s DPH, výška úveru 11788,- s DPH. Na túto sumu mám vystavený splátkový kalendár na 48 mesiacov, ktorý obsahuje istinu, úrok a poistenie. Fa som zaevidovala do záväzkov s celou sumou ako HIM, výšku úveru som rozpísala podľa spl. kalen. a to istinu ako VNZD a úrok + poistenie ako VOZD. Je to tak správne?
Ano, podla mna je to spravne.
K tej fakture v zavazkoch - tu vyrovnas:
a) zaplatenou akontaciou - dokladom o uhrade akontacie,
b) uverom - zmluva o uvere.
V zavazkoch ostanu len splatky podla splatkoveho kalendara.
0 0
zuzkadzugi zuzkadzugi

zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

Ale do záväzku si dá iba istinu. Úroky a poistenie bude účtovať s istinou pri jednotlivých splátkach.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Záväzok je celý úver vrátane úroku a poistenia, len pri úhrade splátku rozdelí na VNZD a VOZD.
0 0
njanka njanka

njanka je offline (nepripojený) njanka

Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede, už som nedúfala, že sa niekto ozve. Hned mi je lepšie na duši. Ešte mám malú otázočku, do majetku mám uviesť celú sumu auta aj s DPH + spracovatelský poplatok a z toho potom odpisovať daň po dobu 4 rokov? Vdaka za vyjadrenie.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
mimochodom, aj pri osobnom aute sa dá odpočítať DPH, stačí trochu porozmýšľať...
0 0
njanka njanka

njanka je offline (nepripojený) njanka

Tak poraď ekopo ako sa to dá, lebo ja som sa dočítala, že podľa § 49 odst. 7a, odpočet DPH pri osobnom automobile nie je možný.
0 0
njanka njanka

njanka je offline (nepripojený) njanka

Daj vedieť ako.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
njanka Pozri príspevok
Tak poraď ekopo ako sa to dá, lebo ja som sa dočítala, že podľa § 49 odst. 7a, odpočet DPH pri osobnom automobile nie je možný.
a čo tak § 49 ods. 8 ?
0 0
njanka njanka

njanka je offline (nepripojený) njanka

Premýšľala som nad tým, ale podnikateľ auto používa na pracovné cesty, nie na prenájom, ani další predaj. Ale dakujem za radu. Jana.
0 0
njanka njanka

njanka je offline (nepripojený) njanka

Ahojte všetci. Chcem Vás poprosiť o radu ohľadom kúpy auta na úver. Potrebujem si overiť, či som dobre zadala predkontáciu pri úhrade akontácie cez pokladňu,je to výdaj HIM, alebo VNZD?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, kúpili sme auto formou úveru a na faktúre mám rozpísané hodnota automobilu, zimné pneu, príprava auta k predaju, a poistne. Poistné by som zaúčtovala do réžie, príprava automobilu k predaju a zimné PNEU do OC automobilu ? Mohlo by to byť, alebo má niekto iný názor, Ďakujem
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Môžeš tú fa zaevidovať do záväzkov, ak kúpnu zmluvu tam ešte nemáš. Ak v techn.preukaze auta si ako majiteľ, tak odpisuješ 4 roky, ako píšeš, a splátky sú VNZD.
Ak v TP je majitelom firma, ktora poskytla UVER, tak nemam v tom jasno, ci sa jedna o uver alebo o leasing... zmluva sa nazyva uverova
0 0
timy timy

timy je offline (nepripojený) timy

Prosim Vas je spracovatelsky poplatok sucast OC auta/na odpisovanie/ alebo nie a mozem ho dat hned do nakladov ? Mam jednoduche uctovnictvo.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

timy Pozri príspevok
Prosim Vas je spracovatelsky poplatok sucast OC auta/na odpisovanie/ alebo nie a mozem ho dat hned do nakladov ? Mam jednoduche uctovnictvo.
Dobrý deň, tiež by som sa chcela poradiť ako to je s účtovaním pri autoúvere. Účtujem to prvý krát, tak trošku študujem na porade a našla som tu spracovateľský poplatok zaúčtovaný
ako 518 alebo aj ako súčasť OC...tak ako?
a podobne čo myslíte o kolkoch? 538 alebo do OC?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

mirhu Pozri príspevok
Ak v TP je majitelom firma, ktora poskytla UVER, tak nemam v tom jasno, ci sa jedna o uver alebo o leasing... zmluva sa nazyva uverova
tak ja som si kontrolovala TP až teraz a ako majiteľ je uvedená lízingovka a je poskytnutý autoúver. Podnikateľ ma informoval, že má úver a že majiteľom auta je on. Ja som to neskontrolovala, až teraz. Ako je to v tomto prípade s odpisovaním takto nadobudnutého auta... Odpisuje sa 4 roky, alebo ako lízing podľa počtu meisacov, na ktoré bol poskytnutý úver ? (Podnikateľ mi tvrdil, že mu v lízingovke povedali, že to je úver a odpisuje sa 4 roky ). Ale je to tak?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať