Zavrieť

Porady

STK a EK noveho auta

V aprili 2007 som si kupil v predajni uplne nove auto. Musim ist s novym autom na STK a EK? Policajt na dopravnej policii mi tvrdil, ze len po 4 rokoch od zakupenia auta, ale kolega mi zas tvrdi, ze hned po kupe si musim dat spravit STK aj EK. Vedel by mi prosim niekto poradit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Wotan Pozri príspevok
    V aprili 2007 som si kupil v predajni uplne nove auto. Musim ist s novym autom na STK a EK? Policajt na dopravnej policii mi tvrdil, ze len po 4 rokoch od zakupenia auta, ale kolega mi zas tvrdi, ze hned po kupe si musim dat spravit STK aj EK. Vedel by mi prosim niekto poradit?
    Nemusíš sa plašiť, žiadnu STK ani EK nemusíš s novým autom absolvovať. Na DI mali pravdu, prvú STK sinecháš spraviť až po 4 rokoch.

    To, čo ti kolega hovoril, to už neplatí. Totižto v roku 2005 zaviedli tzv. administratívnu STK na nové autá. Išlo o to, že sa overili výrobné čísla a auto dostalo nálepku. Platilo to len krátko, potom to zrušili. Bola to administratívna "buzerácia".

    Wotan je offline (nepripojený) Wotan

    Wotan
    Aha, diky moc, takze nepotrebujem ani ziadne karticky o STK,EK atd... prve 4 roky? Ked ma policajti zastavia, staci teda technicky, v ktorom si pozru datum zakupenia... Nevies este nahodou, podla ktorej vyhlasky to je?

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Do firmy sme v lete kúpili auto a hneď som volala na STK, čo treba, keď to už tak úžasne pomenili.
    Tam mi pani povedala, že STK ani EK sa do 4 rokov nemusí robiť, ale vraj keď sa ide s autom do iného štátu, nemusia dopravní policajti akceptovať, že auto je nové a niektorí vyžadujú aj STK aj EK.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Wotan Pozri príspevok
    Aha, diky moc, takze nepotrebujem ani ziadne karticky o STK,EK atd... prve 4 roky? Ked ma policajti zastavia, staci teda technicky, v ktorom si pozru datum zakupenia... Nevies este nahodou, podla ktorej vyhlasky to je?
    Áno, viem. Povinnosť vykonávať STK je podľa vyhlášky min. dopravy č. 578/2006. Tá v § 47 ustanovuje lehoty, kedy sú autá povinné absolvovať STK. Pre nové autá je tam povinnosť prvej STK po 4 rokoch po prihlásení:

    "(1) Technickej kontrole pravidelnej podlieha vozidlo
    a) kategórie L1e a L2e v lehote štyroch rokov po jeho prvom
    prihlásení do evidencie a potom periodicky
    v štvorročných lehotách,
    b) kategórie L3e, L4e, L5e, L6e, L7e, M1, N1, O1aO2 v lehote
    štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie
    a potom periodicky v dvojročných lehotách,"


    Obdobne je to pre Emisné kontroly, o tých zase pojednáva § 67.

    To, čo som spomínal - tú administratívnu kontrolu, zaviedli zákonom 725/2004 s účinnosťou od 1.3.2005. Bolo to pôvodne v § 21 ods. 1 písm. c):
    "(1) Prevádzkovateľ vozidla, ktoré je v premávke na pozemných komunikáciách, je povinný
    a) udržiavať vozidlo v riadnom technickom stave podľa pokynov na obsluhu a údržbu vydaných výrobcom,
    b) v ustanovených lehotách bez vyzvania a na vlastné náklady podrobiť
    1. vozidlo technickej kontrole pravidelnej spôsobom a v rozsahu ustanovenom všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným na vykonanie tohto zákona,
    2. motorové vozidlo emisnej kontrole pravidelnej spôsobom a v rozsahu ustanovenom všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným na vykonanie tohto zákona;
    c) bez vyzvania a na vlastné náklady podrobiť vozidlo technickej kontrole administratívnej a motorové vozidlo emisnej kontrole administratívnej
    1. do siedmich dní po prvom prihlásení vozidla do evidencie vozidiel,

    2. do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti zákona, ak po prvom prihlásení vozidla do evidencie vozidiel5) neuplynula lehota na vykonanie technickej kontroly pravidelnej a emisnej kontroly pravidelnej, ak takej kontrole podlieha;"


    Rýchlo však zistili, že to prestrelili, preto túto povinnosť zrušili novelou č. 310/2005 s účinnosťou od 23.6.2005.

    Viem to presne, lebo 11.júla 2005 som kupoval tiež nové auto a len tak tak ma tá povinnosť minula.
    Naposledy upravil Chobot : 02.01.08 at 12:07

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Ano, pokiaľ sa jazdí s novým autom len v SR, nálepky netreba. Ale v okolitých štátoch - Maďari, Nemci, Rakúšania- policajti nálepky vyžadujú a môže to skončiť zle. Na to sú administratívne prehliadky za lacný peniaz (cca 120 Sk), kde dajú nálepku a kartičku aj na nové auto, bez, prehliadky, platnú tie prvé 4 roky. U nás je v tomto smere postupné približovanie legislatívy k európskej , preto naapr. autá s riadenými katalyzátormi sa od starších ročníkov berú na emisnú postupne; treba si mimochodom pozrieť, po ktorý ročník výroby musia mať autá s katalyz. EK od 1.1.2008.
    Naposledy upravil petmar : 02.01.08 at 21:53 Dôvod: poslovenčenie

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    petmar Pozri príspevok
    Ano, pokiaľ sa jazdí s novým autom len v SR, nálepky netreba. Ale v okolitých štátoch - Maďari, Nemci, Rakúšania- policajti nálepky vyžadujú a môže to skončiť zle. Na to sú administratívne prehliadky za lacný peniaz (cca 120 Sk), kde dajú nálepku a kartičku aj na nové auto, bez, prehliadky, platnú tie prvé 4 roky. U nás je v tomto smere postupné približovanie legislatívy k európskej , preto naapr. autá s riadenými katalyzátormi sa od starších ročníkov berú na emisnú postupne; treba si mimochodom pozrieť, po ktorý ročník výroby musia mať autá s katalyz. EK od 1.1.2008.
    Záleží od toho, ako je prísny príslušný príslušník. Predminulý rok som bol s autom bez nálepiek aj v AT, DE, HU, CR, raz ma dokonca v DE aj kontrolovali (bežná cestná kontrola) a na nálepky nepozerali.

    Kto chce mať ale pokoj v duši, môže si to nechať spraviť, ako si napísal.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, nechcela som písať novú tému, nemám nové auto, ale auto vyrobené 12/2000 a 1.krát do evidencie zapísané 1/2001. Auto som kúpila v 6/07 a prepísali sme ho. Chcem sa opýtať, či mám mať aj nejakú kartičku o vykonaní STK, lebo mám len na čelnom skle nalepenú nálepku a včera pri policajnej kontrole najprv chceli potvrdenie o emisnej kontrole, čo podľa mojich vedomostí mám mať vykonanú 1. krát do 30.6.08 a chceli aj kartičku. Obišlo sa to bez nejakej pokuty, len mi povedali aby som si to dala do poriadku. Nevie mi niekto v tomto poradiť?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    seda Pozri príspevok
    Dobrý deň, nechcela som písať novú tému, nemám nové auto, ale auto vyrobené 12/2000 a 1.krát do evidencie zapísané 1/2001. Auto som kúpila v 6/07 a prepísali sme ho. Chcem sa opýtať, či mám mať aj nejakú kartičku o vykonaní STK, lebo mám len na čelnom skle nalepenú nálepku a včera pri policajnej kontrole najprv chceli potvrdenie o emisnej kontrole, čo podľa mojich vedomostí mám mať vykonanú 1. krát do 30.6.08 a chceli aj kartičku. Obišlo sa to bez nejakej pokuty, len mi povedali aby som si to dala do poriadku. Nevie mi niekto v tomto poradiť?
    Samotná nálepka nestačí, potrebuješ aj doklad o vykonaní STK (taká kartička) v zmysle § 52 ods. 1 zákona 725/2004:

    "(1) Dokladom o vykonaní technickej kontroly podľa § 49 ods. 2 písm. a) a d) je vyznačený Protokol o technickej kontrole vozidla, Osvedčenie o technickej kontrole a vyznačená (perforovaná) kontrolná nálepka."


    Ale čudujem sa, že ti to nedal bývalý majiteľ. Teraz si to budeš musieť vybaviť sama, asi budeš musieť absolvovať celú STK. Jedine, keby si vedela, kde bola absolvovaná predošlá STK a bola by ešte platná, by ti mohli vydať náhradné Osvedčenie.

    Tú emisnú máš lehotu najneskôr do 30.6.2008, ako si písala.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Ďakujem pekne, takže najskôr zavolám predchádzajúcemu majiteľovi, lebo nemám ani kartičku a ani protokol o vykonaní STK a ako som sa dočítala, keď pôjdem na STK mám predložiť posledný protokol o vykonaní STK. STK je platné, chcem si to potom časovo zosúladiť emisnú a STK aj keď pre STK to bude skôr, ale to nevadí. Dúfam, že to bude možné. Ďakujem. Ešte ma napadlo, že pri prepise tú kartičku nepýtali, prišli by sme na to skôr.
    Naposledy upravil seda : 14.01.08 at 10:12 Dôvod: Doplnenie

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Chobot Pozri príspevok
    Tú emisnú máš lehotu najneskôr do 30.6.2008, ako si písala.
    Túto tému posúvam a upozorňujem na ten termín.

    30.6. to tam môže vypadať ako na DÚ 31.3.
    - takže, ja v piatok určite pošlem dve autá, nech to majú za sebou.

    macahu je offline (nepripojený) macahu

    macahu
    ja som si kúpila auto v decembri 2005, na STK som bola, povedali mi, že to musí byť, ale že EK nepotrebujem keď to je nové auto. Je to pravda? velmi tomu nerozumiem.

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    macahu Pozri príspevok
    ja som si kúpila auto v decembri 2005, na STK som bola, povedali mi, že to musí byť, ale že EK nepotrebujem keď to je nové auto. Je to pravda? velmi tomu nerozumiem.
    • Emisnej kontrole pravidelnej podlieha prvýkrát vozidlo kategórie M1 a N1 so zážihovým motorom so zdokonaleným emisným systémom v lehote
      • od 1. apríla 2007 do 30. júna 2007; to platí pre vozidlo, ktoré bolo prvýkrát prihlásené do evidencie do 31. decembra 1993,
      • od 1. júla 2007 do 31. decembra 2007; to platí pre vozidlo, ktoré bolo prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 1994 do 31. decembra 1999.
    • vozidlo kategórie M1 a N1 so zážihovým motorom so zdokonaleným emisným systémom, ktorého lehota na vykonanie emisnej kontroly pravidelnej uplynie do 30. júna 2008, podlieha emisnej kontrole pravidelnej v lehote od 1. januára 2008 do 30. júna 2008; to platí pre vozidlo, ktoré bolo prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 2000.
    • Emisnej kontrole pravidelnej podlieha prvý krát vozidlo kategórie T počnúc 1. januárom 2009.

    Tu nájdeš informácie podrobnejšie:
    http://www.seka.sk/
    http://www.dopravalogistik.szm.sk/emisnekontroly.pdf

    damati je offline (nepripojený) damati

    som kto som damati
    petmar Pozri príspevok
    Ano, pokiaľ sa jazdí s novým autom len v SR, nálepky netreba. Ale v okolitých štátoch - Maďari, Nemci, Rakúšania- policajti nálepky vyžadujú a môže to skončiť zle. Na to sú administratívne prehliadky za lacný peniaz (cca 120 Sk), kde dajú nálepku a kartičku aj na nové auto, bez, prehliadky, platnú tie prvé 4 roky. U nás je v tomto smere postupné približovanie legislatívy k európskej , preto naapr. autá s riadenými katalyzátormi sa od starších ročníkov berú na emisnú postupne; treba si mimochodom pozrieť, po ktorý ročník výroby musia mať autá s katalyz. EK od 1.1.2008.
    Petmar, kde si to mám vybaviť na nové auto na dopravnom inšpektoráte?

    Doktor0 je offline (nepripojený) Doktor0

    Doktor0
    pocuval policajtov a nie kolegov bez urazky...ked kupujes nove auto tak je uz v technickom stave 100% tak nemusis ist na STK ani na EK to az 4rokov pojdes..a pomali sa to bude stupnovat niezsie dole potom to bude koíntrola za 2roky a tad dalej...vzdy sa riad to co ti povedia na polici alebo na prislusnej stanici STK

    steeven je offline (nepripojený) steeven

    steeven
    Dobry Den,

    v marci 2009 som si kupil ojazdene auto, ktore bolo prvy krat prihlasene v 30.8.2005. Viem, ze musim ist s autom na STK a EK este tento rok, ale nie je mi jasne kedy. Zatial som dostal na moju otazku od znamych a pribuznych dve rozne odpovede:

    1. do 30.08.2009
    2. do konca roku 2009 - vraj mam cas do konca kalendarneho roku, v ktorom auto dovrsi 4 roky od prveho zaradenia do evidencie.

    Za odpoved a vysvetlenie Vam vopred dakujem

    PS: ide o osobne auto
    Naposledy upravil steeven : 21.07.09 at 15:20

    mirrom je offline (nepripojený) mirrom

    mirrom
    steeven Pozri príspevok
    Dobry Den,

    v marci 2009 som si kupil ojazdene auto, ktore bolo prvy krat prihlasene v 30.8.2005. Viem, ze musim ist s autom na STK a EK este tento rok, ale nie je mi jasne kedy. Zatial som dostal na moju otazku od znamych a pribuznych dve rozne odpovede:

    1. do 30.08.2009
    2. do konca roku 2009 - vraj mam cas do konca kalendarneho roku, v ktorom auto dovrsi 4 roky od prveho zaradenia do evidencie.

    Za odpoved a vysvetlenie Vam vopred dakujem

    PS: ide o osobne auto
    zakon 578/2006 §47
    (1) Technickej kontrole pravidelnej podlieha vozidlo....

    b) kategórie L3e, L4e, L5e, L6e, L7e, M1, N1, O1 a O2 v lehote štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v dvojročných lehotách,

    (2) Prvým prihlásením vozidla do evidencie sa na účely tejto vyhlášky rozumie dátum prvého pridelenia evidenčného čísla v Slovenskej republike alebo v inom štáte, ktorý sa vyznačuje v osvedčení o evidencii. Ak sa tento dátum nedá zistiť, ale známy je rok výroby vozidla, za prvé prihlásenie vozidla do evidencie sa považuje 1. deň roku výroby vozidla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.