Zavrieť

Porady

Svetla farba drevenych okien

Dobry den,
vybrali sme si na nasu novostavbu drevene okna. Co sa farebnosti tyka, radi by sme ich dali svetlej farby. Nas vyrobca drevenych okien nam vsak povedal, ze takato farba je rizikova a prheto nam miesto normalne 5 rokov da na ne iba 2 rocnu zaruku. Rozpravali sme sa o tom aj so strykom, ktory je drevar a tvrdil, ze by mohli nastat komplikacie, lebo drevo je menej chranene svetlou farbou proti ziareniu, teda je tam vacsia pravdepodobnost, ze praskne. Mohli by ste nam prosim poveddat o vasich skusenostiach so svetlou farbou drevenych okien?
Vopred dakujeme
Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Vo vseobecnosti najrizikovejsim faktorom "zubu casu" na drevo je UV a vobec svetelne ziarenie, a nie dazd, ako si mnohi myslia. Preto aj napr. drevene okna vydrzia zo severnej strany dlhsie ako z juznej.

    Tmave odtiene poskytuju drevu vzdy vacsiu ochranu, ako svetle, to plati vseobecne, nie iba pri oknach.

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    Uplne súhlasím s tvrdením o vplyve UV na drevo, no v tomto prípade by ma teda zaujimalo či nie je možné chrániť drevo proti UV žiareniu nejakým prípravkom ako súčasťou farby - viem že laky na to existujú...

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Existuju specialne laky ale ucinok nulovy. V nasej dedine postavil pred dvoma rokmi dom jeden architekt, ktory robi v Rakusku. Dal si na cely dom svetle drevo. Teraz - po dvoch rokoch to uz zasina siviet a predpokladam, ze do 5 rokov to bude katastrofa.

    Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

    Peter Briatka
    To viem, ze laky existujú a je potrebné ich obnovovať cca. každé 2 roky. Dôležitá je správna doba ich aplikácie. Nie som si istý či ihneď alebo po 1. roku, keď sa vytvorí vrstvička "navetralého" dreva...
    No ja som mal na mysli, či existujú nátery s obsahom nejakej látky, ktorá zabraňuje negat. vplyvom UV zložky svetla na drevo.

    PS: Jediný náter vhodný na drevo, o ktorého stálosti a trvanlivosti viem je THERMOSHIELD NATURE. Navyše poskytuje zlepšenie teplotechnických vlastností konštrukcie. Dostupný je vo všetkých farebných odtieňoch vrátane bezfarebného, ktorý však má jemne mliečny vzhľad.

    hlaja je offline (nepripojený) hlaja

    hlaja
    moj stryko ma firmu na vyrobu drevenych okien na baze nemeckej technologie, a taktiez nam neodporuca pre stavbu rodinneho domu drevene okna svetlej farby, nakolko slnko poskodzuje po case farbu a kvalitu

    borbi je offline (nepripojený) borbi

    borbi
    celkom tomu nerozumiem pretoze viem ze tmava slnko pritahuje a naopak svetla nie alebo teda menej.to znamena ze tmave okna sa viac zahreju co im myslim nerobi dobre.no neviem odbornik je odbornik.

    Svetla farba drevenych okien

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.