Zavrieť

Porady

Slovenčina moja rodná.

Chcem Vás poprosiť o radu. Koľko písmen je v slove chodba? 6 alebo 5? Je ch /ale aj dz a dž/ jedno písmeno - keďže je to jedna hláska, alebo dve?
A čo počet písmen v slove vietor. Opäť 6 alebo 5. Je dvojhláska ako 1 písmeno alebo dve?
A ďalej - tvrdá slabika je tá, ktorá obsahuje Y alebo tá, ktorá obsahuje tvrdú spoluhlásku? A naopak : mäkká slabika je tá, ktorá obsahuje i alebo tá, ktorá obsahuje mäkkú spoluhlásku?

Sme tu z toho doma popletení.
Už vopred ĎAKUJEME.
Usporiadat
Beatris Beatris

Beatris je offline (nepripojený) Beatris

Ahojte. Nie som Slovenka a gramatika mi naozaj robí veľké problémy.Už som sa naučila, že tu je s aj z, že si jednoducho pomôžem 2 a 7 pádom, alebo kedy sa píše ou, ov. Robí mi problém d, t, n, l kedy sa mäkčí a kedy nie. Myslím, že i v Slovenčine sú rôzne jednoduché pomôcky, ktorými si môžem pomôcť.Keď o nie jakých viete pomôžte mi. Ďakujem
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
Beatris Pozri príspevok
Ahojte. Nie som Slovenka a gramatika mi naozaj robí veľké problémy.Už som sa naučila, že tu je s aj z, že si jednoducho pomôžem 2 a 7 pádom, alebo kedy sa píše ou, ov. Robí mi problém d, t, n, l kedy sa mäkčí a kedy nie. Myslím, že i v Slovenčine sú rôzne jednoduché pomôcky, ktorými si môžem pomôcť.Keď o nie jakých viete pomôžte mi. Ďakujem
Netrap sa. Pouzivaj textovy editor.
Koncovka ou - je zenskeho rodu, koncovka ov - muzsky rod.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
už som to tu aj niekde v nejakej téme písala ohľadom:
- že nie spravodajci ale spravodajcovia
- nie dôchodci ale dôchodcovia

ale stretla som sa už aj s tým, že ľudia hovoria chodcovia namiesto chodci, to je čo?!?!?! Veď sa to už len zle počúva, nie aby to niekto aj vyslovil....

V poslednom čase sa s nesprávnym množným číslom stretávame už aj médiách a hlavne v televíziách a rozhlase.
Za socializmu mali jazykových poradcov a v týchto inštituciách sa nestalo, aby zle vyskloňovali alebo nemäkčili alebo dali nesprávne množné číslo. Lenže dnes je to bežné a žiaľ vôbec (si to myslím) ich to netrápi.
0 0
Beatris Beatris

Beatris je offline (nepripojený) Beatris

Lenže ja viacej píšem ručne a to je hotová katastrofa
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
Beatris Pozri príspevok
Lenže ja viacej píšem ručne a to je hotová katastrofa
hm ... to je vacsi problem. ja mam gramatiku " v oku" .
Nerobim hrubky / okrem preklepov / .
Vela som citala, mozno aj preto ma to nepusti.Cize mam to v oku, ale neviem vysvetlit preco sa prave to slovo pise tak a tak. Na to potrebujem vyklad pravopisu.
Skus aj ty co najviac citat.Mozno ti to trochu pomoze.
A ked budes citat, tak so vedome vryvaj do pamati jednotlive slova.

Mna ide rozhodit ked vidim niekde niaky, niaka, neaky, šecko, atd.
0 0
Beatris Beatris

Beatris je offline (nepripojený) Beatris

Najviac ma ničí to d, t, n, l, kedy zmäkčuje a kedy nie napríklad v mojom jazyku napíšem niewiem a v Slovenčine neviem.Celkom dosť čítam aj píšem v dvoch jazykoch, ale dávam si urobiť korektúru.
0 0
kitky kitky

kitky je offline (nepripojený) kitky

COGITO ERGO BOOM
Beatris Pozri príspevok
Najviac ma ničí to d, t, n, l, kedy zmäkčuje a kedy nie napríklad v mojom jazyku napíšem niewiem a v Slovenčine neviem.Celkom dosť čítam aj píšem v dvoch jazykoch, ale dávam si urobiť korektúru.

Polstina? Polstinu milujem.
Pokial toho nie je velmi vela, myslim 10 stran , kludne ti to mozem pozriet, ked budes potrebovat.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

Beatris Pozri príspevok
Najviac ma ničí to d, t, n, l, kedy zmäkčuje a kedy nie napríklad v mojom jazyku napíšem niewiem a v Slovenčine neviem.Celkom dosť čítam aj píšem v dvoch jazykoch, ale dávam si urobiť korektúru.
Nakoľko si ja pamätám: d, t, n, l je zmäkčené pomocou samohlások e, i.
Ale nezmäkčujú v slovách cudzieho pôvodu, napríklad: detektor, detektív, debakel, diplom, diletant, dilema, neuróza, tempo...
0 0
Ketrin01 Ketrin01

Ketrin01 je offline (nepripojený) Ketrin01

No u nas v slovencine je to jedno pismeno - na rozdiel od niektorych inych narodov.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Moze mi prosim niekto napisat, ci v slovencine varime "v kotli" alebo "v kotle"?

Diky
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Podľa mňa v kotli.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

misomiso Pozri príspevok
Moze mi prosim niekto napisat, ci v slovencine varime "v kotli" alebo "v kotle"?

Diky
v kotle = skloňujeme podľa vzoru dub
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

"v kotli" iba na Záhorí. Ale tadi varíme rači v kotuoch. Nech je teho víc, abi nechýbjauo.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
1. veľká kovová nádoba na varenie (priamo nad ohňom); jej obsah; valcovitá súčasť technického zariadenia: medený kotol, vyvárať bielizeň v kotli; kotol guláša; parný kotol, kotly ústredného kúrenia
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Kazu Pozri príspevok
"v kotli" iba na Záhorí. Ale tadi varíme rači v kotuoch. Nech je teho víc, abi nechýbjauo.
NÁDHERA.
Tí, ktorí ešte ovládate nárečia, ale tie ozajstné, pravé, číre - ochraňujte ich, pestujte ich - je to skvost.
Gratulujem, Kazu.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

K riešeniu takýchto problémov je dobrý link:

http://www.slex.sk/index.asp

a tam je:

kotol -tla L -e mn. -y m.

1. veľká kovová nádoba na varenie (priamo nad ohňom); jej obsah; valcovitá súčasť technického zariadenia: medený kotol, vyvárať bielizeň v kotli; kotol guláša; parný kotol, kotly ústredného kúrenia

2. vec, priehlbina ap. podobná kotlu: ľadovcový kotol hud. kotly tympany;

No asi som slepá, ale nevšimla som si hneď, že už je tu táto definícia uvedená
Naposledy upravil bea : 15.02.08 at 12:49 Dôvod: doplnenie
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ludmilla Pozri príspevok
v kotle = skloňujeme podľa vzoru dub
Nepochybujem o tom že je to správne. Ale ja radšej varím v kotli, to v kotle mi akosi nejde do ucha .
0 0
Beatris Beatris

Beatris je offline (nepripojený) Beatris

V príručke slovenského pravopisu som našla: kotol mn.č.- tly,-ami kotlový, kotlík, mn.č. -y-mi , kotlíkový, kotlíček, -čka, mn.č. ,čky, -ami, kotlisko - a- lísk
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bea Pozri príspevok
K riešeniu takýchto problémov je dobrý link:

http://www.slex.sk/index.asp

a tam je:

kotol -tla L -e mn. -y m.

1. veľká kovová nádoba na varenie (priamo nad ohňom); jej obsah; valcovitá súčasť technického zariadenia: medený kotol, vyvárať bielizeň v kotli; kotol guláša; parný kotol, kotly ústredného kúrenia

2. vec, priehlbina ap. podobná kotlu: ľadovcový kotol hud. kotly tympany;

No asi som slepá, ale nevšimla som si hneď, že už je tu táto definícia uvedená
Teda podla slovnika slov. jazyka je spravne "v kotle"?? Ale ja som inak ako "v kotli" v zivote nepocul a nevyrastal som na zahori. (V kotle si viem predstavit iba ak by tola - "tá kotla").

Schvalne by stalo za to pozriet nejake slov. rozpravky, tam by sa malo varenie v kotli spominat (peklo a tak...).
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

!!!!!! A podla akeho vzoru sa podla vas skonuje "klavir" ???

Ak tiez podla "DUB" (ako v pripade toho nestastneho kotla) tak potom musime hrat na klavire, nie hrat na klaviri. Ako u hotentotov.

Neviem, preco oficialna jazykoveda na slovensku nechce priznat, ze jazyk je taky komplikovany, ze ani 4 vzory sklonovania muzskeho rodu nepokryvaju vsetky pripady.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať