Zavrieť

Porady

Slovenčina moja rodná.

Chcem Vás poprosiť o radu. Koľko písmen je v slove chodba? 6 alebo 5? Je ch /ale aj dz a dž/ jedno písmeno - keďže je to jedna hláska, alebo dve?
A čo počet písmen v slove vietor. Opäť 6 alebo 5. Je dvojhláska ako 1 písmeno alebo dve?
A ďalej - tvrdá slabika je tá, ktorá obsahuje Y alebo tá, ktorá obsahuje tvrdú spoluhlásku? A naopak : mäkká slabika je tá, ktorá obsahuje i alebo tá, ktorá obsahuje mäkkú spoluhlásku?

Sme tu z toho doma popletení.
Už vopred ĎAKUJEME.
Usporiadat
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Pozrite:
http://slovnik.juls.savba.sk/?inenc=...=kotol&s=exact

tam je vyvárať v k...e

alebo si skúste zadať výraz v kotli a v kotle do google - je to tam aj tak aj tak
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

anklar Pozri príspevok
1. veľká kovová nádoba na varenie (priamo nad ohňom); jej obsah; valcovitá súčasť technického zariadenia: medený kotol, vyvárať bielizeň v kotli; kotol guláša; parný kotol, kotly ústredného kúrenia
ale aj takto, je to zrejme dvojtvar.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2


Priatelia, tak sa mi uľavilo keď vás čítam, lebo ja to "v kotle" nemôžem ani počuť.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ZuzanaP Pozri príspevok
Pozrite:
http://slovnik.juls.savba.sk/?inenc=...=kotol&s=exact

tam je vyvárať v k...e

alebo si skúste zadať výraz v kotli a v kotle do google - je to tam aj tak aj tak
No to teda nie je moc pravda, V KOTLE 5.500 vysledkov hladania, V KOTLI 154.000 vysledkov. A slovnik slov. jazyka tvrdi, ze V KOTLE.

Napise mi niekto, podla coho (a preco) sa sklonuje "klavir"?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
misomiso Pozri príspevok
No to teda nie je moc pravda, V KOTLE 5.500 vysledkov hladania, V KOTLI 154.000 vysledkov. A slovnik slov. jazyka tvrdi, ze V KOTLE.

Napise mi niekto, podla coho (a preco) sa sklonuje "klavir"?
Ale ja som netvrdila, že jedného je viac a druhého menej.....

Klavír, podľa stroj. Hrám na klavíri, pracujem na stroji..., v slovníku je ako m. č. klavíry

tak ja som z toho vôl.....
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

misomiso Pozri príspevok
No to teda nie je moc pravda, V KOTLE 5.500 vysledkov hladania, V KOTLI 154.000 vysledkov. A slovnik slov. jazyka tvrdi, ze V KOTLE.

Napise mi niekto, podla coho (a preco) sa sklonuje "klavir"?
dcéra sa to práve učí v 4. ročníku - a ja si to opakujem s ňou
takže klavír
ten klavír - mužský rod
neživotné
končí na r - obojaká spoluhláska
takže skloňujeme podľa vzoru DUB

takto si to hovoríme doma, keď sa spolu učíme

mužský rod_
- životné podst.mená:
vzor chlap - zakončené na spoluhlásku alebo na -o
vzor hrdina - zakončené na a
neživotné podst.mená:
vzor dub - zakončerné na tvrdú alebo obojakú spoluhlásku ( g h ch k d t n l b ôm p v r s z f )
vzor stroj - zakončené na mäkkú spoluhlásku ( c dz j a všetky spoluhlásky s mäkčeňom )
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No ved prave, mnozne cislo je klaviry, teda malo by byt hram na klavire.

Plati , co som pisal v prispevku 41, su slova, ktore na ktore nemozno uplatnit vzory, a nemusia to byt nutne vzdy ani cudzie slova (napriklad "kotol",)
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
misomiso Pozri príspevok
!!!!!! A podla akeho vzoru sa podla vas skonuje "klavir" ???

Ak tiez podla "DUB" (ako v pripade toho nestastneho kotla) tak potom musime hrat na klavire, nie hrat na klaviri. Ako u hotentotov.

Neviem, preco oficialna jazykoveda na slovensku nechce priznat, ze jazyk je taky komplikovany, ze ani 4 vzory sklonovania muzskeho rodu nepokryvaju vsetky pripady.
stroj - stroje
kotol - kotle
v kotli
Naposledy upravil ajale : 15.02.08 at 13:50
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja si už nepamätám, ako to bolo, veď už to bolo veľmi dáááávno, ale je nejaké pravidlo.
Veď napr. aj papier, tanier a pod. sa neskloňuje na papiere, na taniere, ale na papieri, na tanieri. A podľa toho by to mal byť tiež vzor dub?
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
bea Pozri príspevok
Ja si už nepamätám, ako to bolo, veď už to bolo veľmi dáááávno, ale je nejaké pravidlo.
Veď napr. aj papier, tanier a pod. sa neskloňuje na papiere, na taniere, ale na papieri, na tanieri. A podľa toho by to mal byť tiež vzor dub?
to uz si pleties rody so sklonovanim
Naposledy upravil ajale : 15.02.08 at 14:23
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Super, vďaka, už je to jasné!

"Príponu -i majú aj niektoré domáce a cudzie slová zakončené na -l, -r (v hoteli, v tuneli, na bicykli, v močiari, po požiari, na klavíri)."
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

ajale Pozri príspevok
to uz si pleties pady so sklonovanim
Ja si už asi všetko možné "pletiem"

A radšej už budem ticho, lebo tu popletiem aj iných.
0 0
Beatris Beatris

Beatris je offline (nepripojený) Beatris

Pomôcka: Pri niektorých domácich slovách a pri mnohých slovach cudzieho pôvodu končiecicch na -l, -r, je zmiešané skloňovanie( niektoré tvyry sú podľa vzoru dud, iné podľa vzoru stroj, hoci spoluhlásky l a r ni sú mäkké).Problematickými pádmi sú L sg., N a A pl.Slová, ktoré spôsobuju problemy: N sg. klavír, kábel, bicykel. L sg.
na klavíri, na kábli, na bicygli. N a A pl. klavíry, káble, bicykle. Je to z knihy: Prehľad gramatiky a pravopisu slovenského jazaka
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
bea Pozri príspevok
Super, vďaka, už je to jasné!

"Príponu -i majú aj niektoré domáce a cudzie slová zakončené na -l, -r (v hoteli, v tuneli, na bicykli, v močiari, po požiari, na klavíri)."
1. pád kto, čo nominatív
2. pád koho, čoho genitív
3. pád komu, čomu datív
4. pád koho, čo akuzatív
5. pád oslovujeme, voláme vokatív
6. pád o kom, o čom lokál (o hoteli, o tuneli, o bicykli, o močiari, o požiari, o klavíri)
7. pád s kým, s čím inštrumentál
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
Nevsimla som si, ci uz je tu takyto link
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
Beatris Pozri príspevok
Pomôcka: Pri niektorých domácich slovách a pri mnohých slovach cudzieho pôvodu končiecicch na -l, -r, je zmiešané skloňovanie( niektoré tvyry sú podľa vzoru dud, iné podľa vzoru stroj, hoci spoluhlásky l a r ni sú mäkké).Problematickými pádmi sú L sg., N a A pl.Slová, ktoré spôsobuju problemy: N sg. klavír, kábel, bicykel. L sg.
na klavíri, na kábli, na bicygli. N a A pl. klavíry, káble, bicykle. Je to z knihy: Prehľad gramatiky a pravopisu slovenského jazaka
To sa tak ponahlas v pisani alebo je to naschval?
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
ajale Pozri príspevok
to uz si pleties pady so sklonovanim
A aký je rozdiel medzi pádmi a skloňovaním?
0 0
Beatris Beatris

Beatris je offline (nepripojený) Beatris

Tak sa ponáhľam lebo už letím do školy. Pre mňa ako cudzinca je gramatika veľmi ťažká
0 0
Leila2006 Leila2006

Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

optimistka
ajale Pozri príspevok
To sa tak ponahlas v pisani alebo je to naschval?
Píše, že je to z knihy, ale je to zábavné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať