Zavrieť

Porady

Slovenčina moja rodná.

Chcem Vás poprosiť o radu. Koľko písmen je v slove chodba? 6 alebo 5? Je ch /ale aj dz a dž/ jedno písmeno - keďže je to jedna hláska, alebo dve?
A čo počet písmen v slove vietor. Opäť 6 alebo 5. Je dvojhláska ako 1 písmeno alebo dve?
A ďalej - tvrdá slabika je tá, ktorá obsahuje Y alebo tá, ktorá obsahuje tvrdú spoluhlásku? A naopak : mäkká slabika je tá, ktorá obsahuje i alebo tá, ktorá obsahuje mäkkú spoluhlásku?

Sme tu z toho doma popletení.
Už vopred ĎAKUJEME.
Usporiadat
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
Leila2006 Pozri príspevok
A aký je rozdiel medzi pádmi a skloňovaním?
Mas pravdu, mala som na mysli rody, uz to opravujem...
0 0
Beatris Beatris

Beatris je offline (nepripojený) Beatris

Myslím, že kniha neklame, ale vidím, že i Slováci majú veľký problém
a čo my cudzinci N sg.kotol, L sg. na kotle, N a A pl. kotly. Takto to určili jazykovedci. Alebo nemôžem ani im veriť?
0 0
ajale ajale

ajale je offline (nepripojený) ajale

zivnostnicka na materskej
Beatris Pozri príspevok
Myslím, že kniha neklame, ale vidím, že i Slováci majú veľký problém
a čo my cudzinci N sg.kotol, L sg. na kotle, N a A pl. kotly. Takto to určili jazykovedci. Alebo nemôžem ani im veriť?
Nic si z toho nerob, hlavne, ze sa snazis. Kde kolvek som bola v zahranici, nikto neovladal svoj jazyk tak ako by mal. Ci to bolo pismom alebo slovom. Cim viac som sa snazila ist podla ucebnic, tym som nachadzala viac nedokonalosti vo vyslovnosti vo svojom okoli. Hlavne na takychto chatoch ludia sa snazia vyjadrit co najrychlejsie aby im neusla myslienka, a potom to takto vyzera. Hlavne my, co uz sme zvyknuti pisat bez diakritiky. Dolezite je, opravit sa, ked si najdes chybu a precitat text po sebe. Moja svokra je slovencinarka, a slovencinarkou bola cely svoj zivot. Ale i napriek tomu ju zvykne jej manzel opravovat.
0 0
Beatris Beatris

Beatris je offline (nepripojený) Beatris

Ja som prešla celé Slovensko. A stretla som sa so Slovenčinou od východu až po západ,ale najviac ma očarila na Liptove . Učila som sa Poľský, Český, ale dnes píšem v jazyku slovenským a poľským lebo sú veľmi bohaté na slovnú zásobu. Chráňte si svoj krásny jazyk i vaše nárečia je to predsa vaša kultúra.
I keď gramatika je taká ťažká .
Napr. v Poľskom jazyku sa píše gdzie a v Slovenskom kde stále sa mi to pri rýchlom písaní plietlo až mi raz povedali, že v pol. je gówno a v slov. hovno od tej doby so pamätám, že v slov. jazyku sa nepíše g, ale k. Viete niekto ešte jednoduché prirovnanie čo by mi pomohlo pri písaní?
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Beatris Pozri príspevok
Ja som prešla celé Slovensko. A stretla som sa so Slovenčinou od východu až po západ,ale najviac ma očarila na Liptove . Učila som sa Poľský, Český, ale dnes píšem v jazyku slovenským a poľským lebo sú veľmi bohaté na slovnú zásobu. Chráňte si svoj krásny jazyk i vaše nárečia je to predsa vaša kultúra.
I keď gramatika je taká ťažká .
Napr. v Poľskom jazyku sa píše gdzie a v Slovenskom kde stále sa mi to pri rýchlom písaní plietlo až mi raz povedali, že v pol. je gówno a v slov. hovno od tej doby so pamätám, že v slov. jazyku sa nepíše g, ale k. Viete niekto ešte jednoduché prirovnanie čo by mi pomohlo pri písaní?
V slovenčine vo všeobecnosti platí: píš ako počuješ a čítaj ako vidíš. Držím ti palce
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

misomiso Pozri príspevok
Moze mi prosim niekto napisat, ci v slovencine varime "v kotli" alebo "v kotle"?

Diky
Musela som sem napísať, lebo by ma "potarhalo"...
Aj v kotli, aj v kotle je správne...je to dvojtvar neživotného podstatného mena MR...
0 0
Beatris Beatris

Beatris je offline (nepripojený) Beatris

Anton Bernolak by mál zo mňa veľkú radosť
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ja som mala problém určiť správny tvar lokálu od slova oddiel, ale stačilo mi pozrieť do daňového priznania a je mi jasné, že správne je : V ODDIELE
gdo s čím zachází, s tým také schází
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
abel Pozri príspevok
Ja som mala problém určiť správny tvar lokálu od slova oddiel, ale stačilo mi pozrieť do daňového priznania a je mi jasné, že správne je : V ODDIELE
gdo s čím zachází, s tým také schází
si predstav, čo sa ešte nenaučíš z daňového priznania,

ale píše sa kto a nie gdo
a keď už česky, tak kdo
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Viete mi niekto poradiť aké i(y) napísať v texte:

Zákazník: xy.....
.....
.....
.... Ak ste s našou ponukou spokojní (ý)....

Ja by som sa prikláňala k tomu mäkkému i, pretože v slovenčine máme na vykanie len 2. osobu množného čísla....

Opravte ma prosím, ak uvažujem nesprávne....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

bendo Pozri príspevok
Viete mi niekto poradiť aké i(y) napísať v texte:

Zákazník: xy.....
.....
.....
.... Ak ste s našou ponukou spokojní (ý)....

Ja by som sa prikláňala k tomu mäkkému i, pretože v slovenčine máme na vykanie len 2. osobu množného čísla....

Opravte ma prosím, ak uvažujem nesprávne....
Spravne je: Ak nasa ponuka splna vase predstavy...

Treba si vediet pomoct, niektori rengajuci vedia napisat cely prejav tak, ze nahradia vsetky slova obsahujuce r prislusnymi synonymami...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

bendo Pozri príspevok
Viete mi niekto poradiť aké i(y) napísať v texte:

Zákazník: xy.....
.....
.....
.... Ak ste s našou ponukou spokojní (ý)....

Ja by som sa prikláňala k tomu mäkkému i, pretože v slovenčine máme na vykanie len 2. osobu množného čísla....

Opravte ma prosím, ak uvažujem nesprávne....
Záleží na tom, koho oslovujete, či jednotlivca, alebo niekoľkých zákazníkov.....
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

abel Pozri príspevok
Ja som mala problém určiť správny tvar lokálu od slova oddiel, ale stačilo mi pozrieť do daňového priznania a je mi jasné, že správne je : V ODDIELE
gdo s čím zachází, s tým také schází
Tvar lokálu nie je dôležitý. Podstatné je, aby nebolo veľa nafajčené a varili dobrú kávu.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Evanka Pozri príspevok
Záleží na tom, koho oslovujete, či jednotlivca, alebo niekoľkých zákazníkov.....
Väčšinou jednotlivca, ale aj firmu...
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
misomiso Pozri príspevok
Spravne je: Ak nasa ponuka splna vase predstavy...
Díky, aj nad tým som uvažovala. Len ma nemohla napadnúť tá správna veta..., takže ak dovolíš, požičam si túto tvoju.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak si spokojný,...
Ak ste spokojní...
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

abel Pozri príspevok
Ak si spokojný,...
Ak ste spokojní...
Abel, predsa aj toto je gramaticky správne. Vážený zákazník, ak ste spokojný ....
ale aj
Vážení zákazníci, ak ste spokojní ....

Preto je dôležité, na koho sa obracia a to asi vyplýva z kontextu.
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Nemáte niekto po ruke pravidlá slovenského pravopisu? Alebo v rámci akej oblasti SJ sa to preberalo? ...šak sa nepamatám
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

Dobrý deň, nedá mi, ale musím nejako zareagovať (a kde inde, ak nie práve v tejto téme)... vždy som bola na svoju gramatiku pomerne hrdá, ale bojím sa, že sa postupne "nakazím" bohužiaľ takýmto "tiež pravopisom", keď tu na porade čítam, napríklad: vydím, mestský šoféry!!!
Podotýkam, že mi ide o gramatiku 1.stupňa základnej školy...Čo myslíte, urazili by sa poniektorí členovia porady, keby sme ich začali na tie oooobrovské hrubky upozorňovať?
Alebo si raz na to zvyknem aj ja?
Ako to vidíte Vy, ktorí si na gramatike, resp.pravopise dosť zakladáte. Alebo ma budete kameňovať?

Katka

p.s. Nemám ale na mysli povedzme: preklepy, interpunkčné znamienka, čiarky a pod. (až taká malicherná teda nie som)...
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

Ešte by som rada dodala, že to neplatí pre tých, ktorí trebárs aj v tomto "jazykovom okienku" si práve teraz pýtajú radu, vlastne ma to teší...
No veď, ako potom naučíme vlastné deti spisovnému jazyku, keď ho my sami neovládame..(ako sa takí rodičia učia so svojimi ratolesťami?) Ja sa už vlastne ani nedivím, keď moja dcéra (druháčka), ktorá by hrubku v slove vidím určite neurobila,....mi povie, že podaktorí spolužiaci majú aj cez 15 chýb v diktáte.

Asi som mala písať do lampárne, však???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať