Zavrieť

Porady

Slovenčina moja rodná.

Chcem Vás poprosiť o radu. Koľko písmen je v slove chodba? 6 alebo 5? Je ch /ale aj dz a dž/ jedno písmeno - keďže je to jedna hláska, alebo dve?
A čo počet písmen v slove vietor. Opäť 6 alebo 5. Je dvojhláska ako 1 písmeno alebo dve?
A ďalej - tvrdá slabika je tá, ktorá obsahuje Y alebo tá, ktorá obsahuje tvrdú spoluhlásku? A naopak : mäkká slabika je tá, ktorá obsahuje i alebo tá, ktorá obsahuje mäkkú spoluhlásku?

Sme tu z toho doma popletení.
Už vopred ĎAKUJEME.
Usporiadat
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Dav Pozri príspevok
V časopisoch, na internete. Opisuje sa ním žena, čakajúca bábätko. Asi chcel byť dakto slovotvorný, ale výsledok pre mňa.
Tak, to som ja v tejto súvislosti počul výraz "šintavá", čo sa mi zdá nanajvýš nedôstojné a ani to nemá oporu v spisovnej slovenčine.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Niečo k aktuálnej téme (dňa):

EURO a slovenčina:

Názov euro má v jednotnom čísle tieto tvary:
nominatív euro,
genitív eura,
datív euru,
akuzatív euro,
lokál o eure,
inštrumentál s eurom.

V množnom čísle má názov euro tieto tvary:
nominatív eurá,
genitív eur,
datív eurám,
akuzatív eurá,
lokál o eurách,
inštrumentál s eurami.

zdroj: http://tvojepeniaze.pravda.sk/pricha...7_sk-peuro_p34
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

misomiso Pozri príspevok
Ze by anglictina (druhy najlahsi jazyk) nemala tiez "I" aj "Y"?
A nielen to. V anglictine pripada na jednu fonemu castokrat podstatne viac moznosti ako to napisat, je to vysledok historickeho vyvinu jazyka (tak ako i/y u nas).

misomiso Pozri príspevok
Nechce sa mi verit, ze by inde nejestvovali dvojhlasky, napr, co je v polstine "rz"? alebo v chorvatstine "ie"?
Chorvatske 'ie' je dlhsia tema, tiez ia ie iu ô v slovencine. Mnohi jazykovedci to oznacuju nie za dvojhlasku, ale za vokalnu skupinu. V skutocnosti mame v slovencine dvojhlasky aj napr 'au', 'eu', 'ou' a pod. Su to dvojhlasky ci sa to osnovam ZS paci alebo nie. Ale detom treba odpovedat takto: dvojhlasky su styri, ia ie iu ô. Toto im treba vediet a basta.

Polske rz nie je dvojhlaska (diftong) ale je to digraf. Dvojhlaska su dve samohlasky vyslovene spojene ako jedna fonema, dvojhlasky nikdy nie su spoluhlasky.

misomiso Pozri príspevok
A spodobovanie? Ved to je iba urcity vztah medzi pisanym a vyslovovanym, a ten je snad v anglictine alebo francuzstine komplikovanejsi ci nie?
V podstate ano.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

misomiso Pozri príspevok
!!!!!! A podla akeho vzoru sa podla vas skonuje "klavir" ???

Ak tiez podla "DUB" (ako v pripade toho nestastneho kotla) tak potom musime hrat na klavire, nie hrat na klaviri. Ako u hotentotov.

Neviem, preco oficialna jazykoveda na slovensku nechce priznat, ze jazyk je taky komplikovany, ze ani 4 vzory sklonovania muzskeho rodu nepokryvaju vsetky pripady.
Je ich 5, nie 4. Piaty bol pridany prave preto, ze styri nepokryvali mnoho cudzich slov ako napr Goethe.
A myslim, ze pokryvaju, ale vzory sa tykaju spisovnej slovenciny, nie hovorovej.

(dub-kotol-stroj-kotol)
N dub - kotol - stroj - kotol
G dube - kotle - stroji - kotli
D dubu - kotlu - stroju - kotlu
A dub - kotol - stroj - kotol
L dube - kotle - stroji - kotli
I dubom - kotlom - strojom - kotlon

N duby - kotly - stroje - kotle
G dubov - kotlov - strojov - kotlov
D dubom - kotlom - strojom - kotlom
A duby - kotly - stroje - kotle
L duboch - koltoch - strojoch - kotloch
I dubmi - kotlami - stojmi - kotlami

Cize nie dub, ale stroj. A vychadza to bez problemov. Tie slovniky su divne.
Naposledy upravil Slayer666 : 17.10.08 at 18:35
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

icemonika Pozri príspevok
ch, dz, dž sú písmena, takže chodba má 5 písmen. Určite ste videli ako sa v angličtine zapisuje výslovnosť. slovenčina má to isté a ch sa tam zapisuje ako x. To isté platí aj pre dz a dž akurát znak ktorým sa zapisujú nie v našej abecede, ale vyzerá podobne ako 3
Oproti tomu dvojhlásky ia, ie, iu sú dve písmena. Čo hovorí už ich názov mimochodom.
Prepac mas tam chybu - dz a dž sa vo fonetickej abecede zapisuju ako [dz] a [dʒ]. [ʒ] je znak pre ž. A to nie je anglictina, ale foneticka abeceda - kazdy jazyk sa tak da zapisat.

Napr: ''Určite ste videli ako sa v angličtine zapisuje výslovnosť.''
['urtʃicɛ scɛ 'viɟɛli 'ako sa 'vaŋglitʃiɲɛ 'zapisujɛ 'vi:slovnosc] - tie medzery tam netreba, a je to len zjednoduseny zapis.
0 0
Meggi 1 Meggi 1

Meggi 1 je offline (nepripojený) Meggi 1

Slayer666 Pozri príspevok
Je ich 5, nie 4. Piaty bol pridany prave preto, ze styri nepokryvali mnoho cudzich slov ako napr Goethe.
A myslim, ze pokryvaju, ale vzory sa tykaju spisovnej slovenciny, nie hovorovej.

(dub-kotol-stroj-kotol)
N dub - kotol - stroj - kotol
G dube - kotle - stroji - kotli
D dubu - kotlu - stroju - kotlu
A dub - kotol - stroj - kotol
L dube - kotle - stroji - kotli
I dubom - kotlom - strojom - kotlon

N duby - kotly - stroje - kotle
G dubov - kotlov - strojov - kotlov
D dubom - kotlom - strojom - kotlom
A duby - kotly - stroje - kotle
L duboch - koltoch - strojoch - kotloch
I dubmi - kotlami - stojmi - kotlami

Cize nie dub, ale stroj. A vychadza to bez problemov. Tie slovniky su divne.
Prepáč, Slayer666, tak usilovne opravuješ všetkých tu, ako aj v téme Angličtina, dovoľ, aby som Ťa opravila teraz ja:
Genitív singuláru máš uvedený nesprávne. Má byť:
G duba - kotla - stroja - kotla
Človek je omylný, stane sa, nič v zlom
Vidno, že máš veľa vedomostí v jazykovej oblasti, skláňam sa pred nimi.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Dnes na Zozname som sa docital:

Dvaja ľudia sa dnes ráno vo veľkosklade zeleniny v Malých Hošticiach na Opavsku priotrávili pri tradičnom šlapaní kapusty. Dvadsaťšesťročnej žene sa v kadi s kvasenou kapustou urobilo nevoľno a upadla do bezvedomia. Jej o rok mladší kolega, ktorý sa jej snažil pomôcťi, dopadol rovnako.

Informoval o tom dnes hovorca hasičov Petr Kůdela.
"Hasiči v dýchacej technike vytiahli muža i ženu v bezvedomí nahor a predali ich rýchlej záchrannej službe.



Zaujimalo by ma, za kolko sa tym hasicom podarilo tych neborakov predat a ci zachranka musela zacvakat v hotovosti.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

misomiso Pozri príspevok
Dnes na Zozname som sa docital:

Dvaja ľudia sa dnes ráno vo veľkosklade zeleniny v Malých Hošticiach na Opavsku priotrávili pri tradičnom šlapaní kapusty. Dvadsaťšesťročnej žene sa v kadi s kvasenou kapustou urobilo nevoľno a upadla do bezvedomia. Jej o rok mladší kolega, ktorý sa jej snažil pomôcťi, dopadol rovnako.

Informoval o tom dnes hovorca hasičov Petr Kůdela.
"Hasiči v dýchacej technike vytiahli muža i ženu v bezvedomí nahor a predali ich rýchlej záchrannej službe.



Zaujimalo by ma, za kolko sa tym hasicom podarilo tych neborakov predat a ci zachranka musela zacvakat v hotovosti.


Keď niekto prekladá z češtiny....
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Čechizmov je v našom jazyku používaných veľmi veľa - už nehovoriac o politikoch- vrátane nášho prezidenta
Mne to tiež veľmi vadí aj v reklamách - napr. chytrý .
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Mne napriklad vadi v reklamach aj "Zdarma", dodnes som si na to nezvykol, neviem, ako sa take typicky ceske slovo mohlo dostat dokonca aj do slovnika slovenskeho jazyka.
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

misomiso Pozri príspevok
Dnes na Zozname som sa docital:

Dvaja ľudia sa dnes ráno vo veľkosklade zeleniny v Malých Hošticiach na Opavsku priotrávili pri tradičnom šlapaní kapusty. Dvadsaťšesťročnej žene sa v kadi s kvasenou kapustou urobilo nevoľno a upadla do bezvedomia. Jej o rok mladší kolega, ktorý sa jej snažil pomôcťi, dopadol rovnako.

Informoval o tom dnes hovorca hasičov Petr Kůdela.
"Hasiči v dýchacej technike vytiahli muža i ženu v bezvedomí nahor a predali ich rýchlej záchrannej službe.



Zaujimalo by ma, za kolko sa tym hasicom podarilo tych neborakov predat a ci zachranka musela zacvakat v hotovosti.
Tiež "tradičné šlapanie". Na Slovensku sa kapusta vždy tlačila.
Mne "voda zo zubov tečie", keď sa našim moderátorom rôznia názory, a keď sa niečo stalo v ostatnom čase. Je pravda, že náš slovník to pripúšťa, ale zrozumiteľnejšie by bolo "v poslednom čase".
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

Bionda Pozri príspevok
Čechizmov je v našom jazyku používaných veľmi veľa - už nehovoriac o politikoch- vrátane nášho prezidenta
Mne to tiež veľmi vadí aj v reklamách - napr. chytrý .
Ale slovko "chytrý" /rýchly, náhlivý, rezký/ je uvedené ako spisovné. Uvádza ho: Krátky slovník slovenského jazyka, Pravidlá slovenského pravopisu a aj Slovník slovenského jazyka. Z neho sa utvára príslovka-chytro.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

Mne napríklad vadí slovné spojenie "vidíme sa zajtra", ktoré s obľubou používajú všetci "cooloví" moderátori.
Ak sa vidíme, tak je to teraz, v prítomnosti.
Budúci čas sa utvára, pridaním u, čiže spisovne by malo byť "uvidíme sa zajtra".
0 0
velvet velvet

velvet je offline (nepripojený) velvet

Neviem či to tu už bolo riešené, ale videla som titulok že nejaká hviezda "dobyla KE"...
Môj názor - to mesto dobila svojím talentom...a je jedno či sa biješ talentom alebo palicou, podľa mňa by tam malo byť mäkké i, nie tvrdé y. Lebo keď SI niekde - byť niekde - keď tam prestaneš byť tak to mesto nedobyješ, ale odtiaľ odídeš...alebo nie?
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
len ono ten výraz "chytrý"( v tej reklame) pomenúva niekoho šikovného , múdreho a nie rýchleho
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Antea Pozri príspevok
Tiež "tradičné šlapanie". Na Slovensku sa kapusta vždy tlačila.
Mne "voda zo zubov tečie", keď sa našim moderátorom rôznia názory, a keď sa niečo stalo v ostatnom čase. Je pravda, že náš slovník to pripúšťa, ale zrozumiteľnejšie by bolo "v poslednom čase".
Nuž, podľa toho kde je ako zaužívané. A do spisovnej slovenčiny sa potom premietne aj to, odkiaľ ktorý jazykovedec pochádza. Lebo ak je ten, čo schvaľuje právoplatnú spisovnú slovenčinu zo Záhoria, tak sa kapusta šlape. Tlačí sa len kára do kopca. Ale ak pochádza z regiónu, kde sa kapusta tlačí, tak ..... tak potom tlačenie je spisovnejšie. A pretože pochádzame s rôznych oblastí Slovenska spisovnosť závisí aj od toho aký výraz je môjmu uchu počúvateľnejší. A aj od môjho postavenia v jazykovednom ústave. Keď si predstavím, ako pracne by si lámali jazyk stredoslováci na ľúbozvučnej trnavčine tak mám o dobrú náladu postarané na celý večer. A Bernolák sa musí v hrobe obracať Chápem, že musí niečo univerzálne byť aby som si rozumela s východniarom, ale zase robiť z toho vedu sa mi zdá "problém navyše". Asi ako rozdiel medzi batoľaťom a lezúňom, alebo pohovkou a hovníkom . Ale na druhej strane, aspoň je kopec srandy. Ale to je zase nespisovne
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Aj tak pre mna nakrajsiu slovencinu ma dopravny expert J. Drahovsky z www.sme.sk.
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

..a čo poviete na filmy na Markíze alebo iných "komerčných" staniciach, ktoré sú predabované do češtiny..neplatí náhodou zákon o pužívaní slov.jazyka pre každého rovnako?
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

skúste si urobiť krátky test. Ja teda nie som so sebou spokojná. 3 chyby sa mi zdá veľa......
http://slovensky.diskusneforum.sk/te...-v-slovencine/
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

velvet Pozri príspevok
Neviem či to tu už bolo riešené, ale videla som titulok že nejaká hviezda "dobyla KE"...
Môj názor - to mesto dobila svojím talentom...a je jedno či sa biješ talentom alebo palicou, podľa mňa by tam malo byť mäkké i, nie tvrdé y. Lebo keď SI niekde - byť niekde - keď tam prestaneš byť tak to mesto nedobyješ, ale odtiaľ odídeš...alebo nie?
Ja sa práve s mojím tretiakom prelúskavam vybranými slovami po "b" a oni sa to učia takto: dobiť - kredit, kartu
dobyť - uhlie, zlato, srdce
Takže asi aj "dobyť Košice".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať