Zavrieť

Porady

Slovenčina moja rodná.

Chcem Vás poprosiť o radu. Koľko písmen je v slove chodba? 6 alebo 5? Je ch /ale aj dz a dž/ jedno písmeno - keďže je to jedna hláska, alebo dve?
A čo počet písmen v slove vietor. Opäť 6 alebo 5. Je dvojhláska ako 1 písmeno alebo dve?
A ďalej - tvrdá slabika je tá, ktorá obsahuje Y alebo tá, ktorá obsahuje tvrdú spoluhlásku? A naopak : mäkká slabika je tá, ktorá obsahuje i alebo tá, ktorá obsahuje mäkkú spoluhlásku?

Sme tu z toho doma popletení.
Už vopred ĎAKUJEME.
Usporiadat
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Minule som si robila monitoring z roku 2005 a 2006. Bola som spokojná s mojimi výsledkami aj napriek tomu, že už vôbec netuším, že existujú nejaké akostné a vzťahové prídavné mená a podobne
0 0
velvet velvet

velvet je offline (nepripojený) velvet

HankaH Pozri príspevok
Ja sa práve s mojím tretiakom prelúskavam vybranými slovami po "b" a oni sa to učia takto: dobiť - kredit, kartu
dobyť - uhlie, zlato, srdce
Takže asi aj "dobyť Košice".
Si myslia títo naši jazykovedci že uhlie, zlato, srdce sa ťažko dobýja...asi preto je tam Y
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nika Pozri príspevok
skúste si urobiť krátky test. Ja teda nie som so sebou spokojná. 3 chyby sa mi zdá veľa......
http://slovensky.diskusneforum.sk/te...-v-slovencine/
Dobry test. Tiez tri chyby. Na rozdiel od Teba ja som zo sebou vcelku spokojny. Na to, ze mam slovenske obcianstvo iba par rokov to nie je zly vysledok...
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

HankaH Pozri príspevok
Ja sa práve s mojím tretiakom prelúskavam vybranými slovami po "b" a oni sa to učia takto: dobiť - kredit, kartu
dobyť - uhlie, zlato, srdce
Takže asi aj "dobyť Košice".
Ja si pamätám ešte že biť = udrieť je s i, byť = existovať bolo s y. Takže záleží či chceš tie Košice položiť na lopatky, alebo chceš v nich žiť.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
misomiso Pozri príspevok
Dobry test. Tiez tri chyby. Na rozdiel od Teba ja som zo sebou vcelku spokojny. Na to, ze mam slovenske obcianstvo iba par rokov to nie je zly vysledok...
Ten bohemizmus si použil v odpovedi naschvál?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Melnick Pozri príspevok
Ten bohemizmus si použil v odpovedi naschvál?
...ani nie tak naschval, ako narocky. Ale ja som bohem, ja mozem.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
misomiso Pozri príspevok
...ani nie tak naschval, ako narocky. Ale ja som bohem, ja mozem.

Utekala som vymazať príspevok, lebo som si uvedomila,že reakcia naň nemusí byť práve najlepšia a čo nevidím - dobehla som neskoro.
Musím Ti však povedať, že nejeden Slovák by " bral " Tvoju slovenčinu. Klobúk dolu.
0 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Melnick Pozri príspevok

Utekala som vymazať príspevok, lebo som si uvedomila,že reakcia naň nemusí byť práve najlepšia a čo nevidím - dobehla som neskoro.
Musím Ti však povedať, že nejeden Slovák by " bral " Tvoju slovenčinu. Klobúk dolu.
Lepšie by bolo, keby si nejeden Slovák zobral do rúk Pravidlá slovenského pravopisu.
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

abel Pozri príspevok
Ja si pamätám ešte že biť = udrieť je s i, byť = existovať bolo s y. Takže záleží či chceš tie Košice položiť na lopatky, alebo chceš v nich žiť.
To sú tie záludnosti slovenčiny. To je ako keď syn-tretiak dostal na písomke doplniť i/y v slove b_tie bez ďalšieho kontextu. Môže len hádať, či pani učiteľka myslí na bitku, alebo na existenciu. Môj syn vsadil na bitku - a netrafil...
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

To je podobne ako so slovom výr - vír. Doplňte:
Na strome sedel v_r. Nad riekou sa vytvoril vodný v_r. O chvíľu oba v_r_ zmizli.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
abel Pozri príspevok
To je podobne ako so slovom výr - vír. Doplňte:
Na strome sedel v_r. Nad riekou sa vytvoril vodný v_r. O chvíľu oba v_r_ zmizli.
Ja by som dala na ypsilon bodku
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

abel Pozri príspevok
To je podobne ako so slovom výr - vír. Doplňte:
Na strome sedel v_r. Nad riekou sa vytvoril vodný v_r. O chvíľu oba v_r_ zmizli.
Na strome sedel výr. Nad riekou sa vytvoril vodný vír. O chvíľu oba výry zmizli.

správne?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

bobino38 Pozri príspevok
Na strome sedel výr. Nad riekou sa vytvoril vodný vír. O chvíľu oba výry zmizli.

správne?
Jóóój, v tom treťom prípade ja netuším . Ale ak to vieš odôvodniť, rada sa naučím.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

to netušia veľakrát ani samotní slovenčinári a preto je táto veta v díktátoch SJ neprípustná.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

abel Pozri príspevok
To je podobne ako so slovom výr - vír. Doplňte:
Na strome sedel v_r. Nad riekou sa vytvoril vodný v_r. O chvíľu oba v_r_ zmizli.
... roztomilý chytáčik
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

willma Pozri príspevok
to netušia veľakrát ani samotní slovenčinári a preto je táto veta v díktátoch SJ neprípustná.
Pripúšťam, že je v diktátoch neprípustná , ale čo v bežnom živote? Asi by som napísala, že o chvíľu sova aj vír zmizli ... alebo čo by odpovedala pani učiteľka, ak by sa jej to žiačik spýtal?
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

abel Pozri príspevok
Jóóój, v tom treťom prípade ja netuším . Ale ak to vieš odôvodniť, rada sa naučím.
..pravidlo pravej ruky:-)))
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

ZuzanaP Pozri príspevok
Ja by som dala na ypsilon bodku
Takto sme to robievali na základnej škole, keď sme si neboli istí, či tvrdé či mäkké
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
bobino38 Pozri príspevok
Na strome sedel výr. Nad riekou sa vytvoril vodný vír. O chvíľu oba výry zmizli.

správne?

Toto je naozaj iba chyták , veta nemá zmysel, lebo v danej situácii sa nenachádzajú dva rovnaké objekty ,ktoré mohli zmiznúť a o ktorých by sme to mohli povedať súčasne. Vôbec by sme nezaváhali nad vetou , kde by bolo jednoznačnejšie o aké objekty ide.
0 0
jonatanmika jonatanmika

jonatanmika je offline (nepripojený) jonatanmika

Kazu Pozri príspevok
Nuž, podľa toho kde je ako zaužívané. A do spisovnej slovenčiny sa potom premietne aj to, odkiaľ ktorý jazykovedec pochádza. Lebo ak je ten, čo schvaľuje právoplatnú spisovnú slovenčinu zo Záhoria, tak sa kapusta šlape. Tlačí sa len kára do kopca. Ale ak pochádza z regiónu, kde sa kapusta tlačí, tak ..... tak potom tlačenie je spisovnejšie. A pretože pochádzame s rôznych oblastí Slovenska spisovnosť závisí aj od toho aký výraz je môjmu uchu počúvateľnejší. A aj od môjho postavenia v jazykovednom ústave. Keď si predstavím, ako pracne by si lámali jazyk stredoslováci na ľúbozvučnej trnavčine tak mám o dobrú náladu postarané na celý večer. A Bernolák sa musí v hrobe obracať Chápem, že musí niečo univerzálne byť aby som si rozumela s východniarom, ale zase robiť z toho vedu sa mi zdá "problém navyše". Asi ako rozdiel medzi batoľaťom a lezúňom, alebo pohovkou a hovníkom . Ale na druhej strane, aspoň je kopec srandy. Ale to je zase nespisovne

A proč by sme měli být šeccá jennakí ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať