Zavrieť

Porady

účtovanie poľnohospodárske družstvo

Ahojte poraďaci,
máte niekto skúsenosti s účtovanim pre poľnohospodárske družstvo. sú tam nejaké špecifiká na ktoré by som si mala dať pozor. Viem že sú platcami DPH, takže tam bude PU. ale ak niekto vie o niečom na čo by som sa mala zamerať, ďakujem vopred za Vaše poznatky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    belajanica Pozri príspevok
    Ahojte poraďaci,
    máte niekto skúsenosti s účtovanim pre poľnohospodárske družstvo. sú tam nejaké špecifiká na ktoré by som si mala dať pozor. Viem že sú platcami DPH, takže tam bude PU. ale ak niekto vie o niečom na čo by som sa mala zamerať, ďakujem vopred za Vaše poznatky.
    Myslím si, že je to rovanké účtovanie ako pri sro. PÚ nebude preto, že sú platiteľmi dph, ale preto, že družstvo je právnická osoba zapísaná v Obchodnom registri. A tieto subjekty majú povinne PÚ.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    belajanica Pozri príspevok
    Ahojte poraďaci,
    máte niekto skúsenosti s účtovanim pre poľnohospodárske družstvo. sú tam nejaké špecifiká na ktoré by som si mala dať pozor. Viem že sú platcami DPH, takže tam bude PU. ale ak niekto vie o niečom na čo by som sa mala zamerať, ďakujem vopred za Vaše poznatky.
    Doporučoval by som naštudovať si najmä účtovanie zvierat, oceňovanie a účtovanie nedokončenej výroby všeobecne a problematiku účtovania dotácií.

    belajanica je offline (nepripojený) belajanica

    belajanica
    Ďakujem za reakciu a poradenie.....zase budem študovať niečo s čím som sa doteraz nestretla (zvieratká apod)

    halmir je offline (nepripojený) halmir

    halmir
    Skôr ako začnete účtovať by som doporučil oboznámiť sa s organizačnou štruktúrou družstva / tzv.pavúkom/,ktorá činnosť alebo výroba pod ktoré stredisko alebo závod patrí. Oboznámiť sa s jednotlivými druhmi a kategóriami zvierat,spôsob oceňovania (príchovkov,prírastkov,u jeľ.jalovíc krm.dni) ovplyvňuje to aktiváciu zvierat z vlastného chovu (po zaradení do majetku následne aj výšku odpisov).V rastlinnej výrobe dávať pozor na účtovanie nákladov počas roka na výkony 1-399 a 400- 699,ovplyvňuje to nedokončenú výrobu.(400-699 kladne ovplyvňujú HV,treba dbať nato aby náklady na týchto výkonoch boli reaálne-kopírovali aktuálne ceny vstupov podľa jednotlivých výkonov.Pri účtovaní vlastnej produkcie treba tuto oceniť zúčtovacími cenami (odvíjajú sa od výšky vlastných nákladov z predchádzajúcich období na jednotlivé výkony).Má to vplyv na zmenu stavu vnutroorganizačných zásoba konečnom dôsledku aj na HV.V kocke by to bolo všetko.

    Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

    Anna123
    Dobrý deň, poprosím o radu, vo videoškolení Účtovná závierka podnikateľov 2007 od Ing. Ondreja Baláža - uviedol nové zmeny od 1.1.2007 v účtovaní dotácií, napr. v poľnohospodárstve a to, že o dotácii /účet 346/ sme doteraz účtovali po prijatí rozhodnutia od PPA, podľa nového by to malo platiť už vtedy, keď si družstvo podá žiadosť o poskytnutie dotácie. A dotácie môžu byť pridelené až v nasledujúcom roku. Máte s tým niekto skúsenosti?

    účtovanie poľnohospodárske družstvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.