Zavrieť

Porady

Dotácia z ÚP, odpisy a odvody do SP

Ahojte. Možno sa tieto témy už vyskytujú, a vlastne som ich už sčasti aj po kúskoch riešila, ale keďže u mňa ide o prepojenosť, rozhodla som sa vytvoriť novú tému, kde bude zakomponované všetko čo ma zaujíma.
Som v jednoduchoch účtovníctve nováčik a chcem práve to jedno dotiahnuť do úspešného konca. Do ďalšieho sa už asi púšťať nebudem.
Takže pekne po poriadku. Keďže ide o začínajúceho živnostníka, ktorý mal vysoké náklady so začiatkom podnikania, rád by ešte jeden rok neplatil odvody do SP, nesmie teda presiahnuť príjem 97 200,- za rok 2007. Problém však je, že dostal dotáciu z ÚP vo výške 64 tis., ktorá sa do príjmu započítava. Preto som sa rozhodla riešiť nákup IM ako nákup dlhodobého IM a dotáciu zahrňovať do POZD len vo výške odpisov /daňových/.
Rada by som niekoho poprosila, aby mi odobril, príp. mi vytkol účtovanie tejto situácie.
1. Prijatá dotácia od ÚP 64 tis.
2. Náklady na začatie podnikania na základe podn. plánu 65 tis.
3. Všetko bolo zakúpené v roku 2007 , ale čističku reklamoval a peniaze mu
vrátili, takže toto nebudem zaratávať ako použitie z dotácie
4. Odpisovať budem IM, ktorý ma vstupnú cenu viac ako 10 tis. /Interná smernica pre rok 2007/
5. Ide zhruba o štyri položky : Sterilizátor 2. odpis.skupina, kozm. kreslo 2. odpis. skupina, počítač 1 odpis. skupina a reg. pokladňa 1. odpis. skupina.
6. Môžem ponížiť vstupnú cenu napr. počítača na účely preúčtovania z PNZD
na POZD z dotácie, keďže rozpočet bol na 65 tis., ale dotácia len na 64 tis. ?
7. Môžem si urobiť tabuľku na výpočet odpisov s dvoma stĺpcami, jeden stĺpec skutočné odpisy a druhé tie, ktoré sú výdavkami a teda aj príjmami z dotácie? Teda odpisy zo vstupnej ceny pôjdu do VOZD, ale len časť z nich použitá z dotácie do POZD?
Dúfam, že som sa vyjadrila pochopiteľne a niekto mi aj poradí, či je moje zmýšľanie správne. Ďakujem.
Usporiadat
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Možno sa tieto témy už vyskytujú, a vlastne som ich už sčasti aj po kúskoch riešila, ale keďže u mňa ide o prepojenosť, rozhodla som sa vytvoriť novú tému, kde bude zakomponované všetko čo ma zaujíma.
Som v jednoduchoch účtovníctve nováčik a chcem práve to jedno dotiahnuť do úspešného konca. Do ďalšieho sa už asi púšťať nebudem.
Takže pekne po poriadku. Keďže ide o začínajúceho živnostníka, ktorý mal vysoké náklady so začiatkom podnikania, rád by ešte jeden rok neplatil odvody do SP, nesmie teda presiahnuť príjem 97 200,- za rok 2007. Problém však je, že dostal dotáciu z ÚP vo výške 64 tis., ktorá sa do príjmu započítava. Preto som sa rozhodla riešiť nákup IM ako nákup dlhodobého IM a dotáciu zahrňovať do POZD len vo výške odpisov /daňových/.
Rada by som niekoho poprosila, aby mi odobril, príp. mi vytkol účtovanie tejto situácie.
1. Prijatá dotácia od ÚP 64 tis.
2. Náklady na začatie podnikania na základe podn. plánu 65 tis.
3. Všetko bolo zakúpené v roku 2007 , ale čističku reklamoval a peniaze mu
vrátili, takže toto nebudem zaratávať ako použitie z dotácie
4. Odpisovať budem IM, ktorý ma vstupnú cenu viac ako 10 tis. /Interná smernica pre rok 2007/
5. Ide zhruba o štyri položky : Sterilizátor 2. odpis.skupina, kozm. kreslo 2. odpis. skupina, počítač 1 odpis. skupina a reg. pokladňa 1. odpis. skupina.
6. Môžem ponížiť vstupnú cenu napr. počítača na účely preúčtovania z PNZD
na POZD z dotácie, keďže rozpočet bol na 65 tis., ale dotácia len na 64 tis. ?
7. Môžem si urobiť tabuľku na výpočet odpisov s dvoma stĺpcami, jeden stĺpec skutočné odpisy a druhé tie, ktoré sú výdavkami a teda aj príjmami z dotácie? Teda odpisy zo vstupnej ceny pôjdu do VOZD, ale len časť z nich použitá z dotácie do POZD?
Dúfam, že som sa vyjadrila pochopiteľne a niekto mi aj poradí, či je moje zmýšľanie správne. Ďakujem.
a okrem tej dotácie mal nejaké príjmy za rok 2007?
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Mal. Vo výške 72 tis. Preto som sa rozhodla riešiť to formou odpisov už od sumy 10 tis., keďže ide o majetok, ktorý ma dobu použiteľnosti dlhšiu ako 1 rok. A odpisovanie na 4 a 8 rokov by mi to pomohli vyriešiť.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

moc dobre tomu nerozumiem ako ponížiť? z tej dotácie sa nakúpilo niečo za určitú sumu a to pojde do príjmov a tiež výdavkov priamo alebo formou odpisov. Neviem aké rozdelenie odpisov.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ide o to.
Náklady boli vypočítané na 65 tis., dotácia bola 64 tis. a nakúpené bolo za 66 tis. Do POZD vo výške odpisov môžem dať len pomernú časť, pretože z dotácie bolo kúpené len za 64 tis., aj keď skutočne budem odpisovať zo 66 tis.
Je to takto v poriadku ? A čo to ostatné? Vďaka.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Ide o to.
Náklady boli vypočítané na 65 tis., dotácia bola 64 tis. a nakúpené bolo za 66 tis. Do POZD vo výške odpisov môžem dať len pomernú časť, pretože z dotácie bolo kúpené len za 64 tis., aj keď skutočne budem odpisovať zo 66 tis.
Je to takto v poriadku ? A čo to ostatné? Vďaka.
Ak som teda dobre pochopila par. 17 ods. 3 Zákona o dani z príjmov.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ešte by ma zaujímala jedna vec. Všimla som si par. 52d ods. 4 Zákona o dani z príjmov. Vyplýva mi z toho, že nebudem môcť odpisovať majetok zakúpený z dotácie 4 alebo 8 rokov, ale že bude musieť byť odpísaný do konca roka 2009? Týka sa toto ustanovenie len nákupu hmotného majetku alebo aj dotácie na začatie podnikanie z úradu práce?
Naposledy upravil milagros208 : 22.01.08 at 05:37
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Nechcem byť veľmi otravná, ale je pre mňa dôležité, aby som si to konečne vyjasnila a pohla sa ďalej. Ďakujem.
Alebo znova zapadnem prachom?
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Môže mi s tým niekto pomôcť, prosím? Vďaka.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Nikto s tým nemá skúsenosti? Veľa som o tom čítala a padlo na túto tému veľa rôznych názorov. Chcela by som len vedieť, či to bude takto v poriadku ako som vyššie opísala. Alebo mám dať radšej všetko do nákladov, nič neodpisovať, platiť odvody a nerobiť si žiadne problémy?
0 0
KAMILA.A KAMILA.A

KAMILA.A je offline (nepripojený) KAMILA.A

milagros208 Pozri príspevok
Ešte by ma zaujímala jedna vec. Všimla som si par. 52d ods. 4 Zákona o dani z príjmov. Vyplýva mi z toho, že nebudem môcť odpisovať majetok zakúpený z dotácie 4 alebo 8 rokov, ale že bude musieť byť odpísaný do konca roka 2009? Týka sa toto ustanovenie len nákupu hmotného majetku alebo aj dotácie na začatie podnikanie z úradu práce?

Pustila si sa podľa mňa do komplikovaného prípadu, ale aj o tom je účtovníctvo...
Ja toľko svoj názor...
Predpokladám, že k doplneniu § 52d ods. 4 došlo z dôvodu, že dotácie sú podmieňované existenciou firmy min. 2 roky. Ale toto nevylučuje možnosť zaradiť majetok do odpisových skupín podľa platných právnych predpisov. Zákon hovorí o zahrňovaní rozdielu medzi odpismi a výškou poskytnutej dotácie počas dvoch po sebe nasledujúcich zdaňovacích období s účinnosťou od 1.1.2008 a tak ak prijal niekto dotáciu v roku 2007, táto dotácia sa zahrnie do príjmov v roku 2007 vo výške odpisov majetku na ktorý sa táto dotácia vzťahuje a v roku 2008 a roku 2009 presne v 1/2 rozdielu medzi výškou uplatnenej dotácie (do výšky daňových odpisov za rok 2007) a výškou celej poskytnutej dotácie na hmotný majetok. Toto si pripočítaj k vlastným príjmom z podnikania a uvidíš, ako to vyzerá s jeho platením odvodov do sociálnej poisťovne.

Ak sa ale jedná o poskytnutie dotácie na začatie prevádzania podnikateľskej činnosti, kde nie je dotácia viazaná na konkrétny hmotný majetok, alebo inú konkrétnu investíciu, tak by som sa riadila § 17 ods. 3 písm. h.
Naposledy upravil KAMILA.A : 30.01.08 at 07:43
0 0
petertek petertek

petertek je offline (nepripojený) petertek

Ja som tak isto dostal dotáciu z ÚP a to sa nezapočítava do prímu ani pre socialnu poistovnu ani do danového základu, a tak isto aj veci čo sa nakúpia sa z danového základu neodpočítavajú len sa evidujú, bol som sa presne na toto isté informovať.
0 0
KAMILA.A KAMILA.A

KAMILA.A je offline (nepripojený) KAMILA.A

Ešte by som sa pristavila pri odpisovanom majetku do hodnoty, kde povinnosť zaradenia majetku do odpisových skupín ukladá zákon o dani z príjmov.
Podľa mňa si to zbytočne komplikuješ, ale ak , tak som v zákone osobne neobjavila, prečo by si tento drobný hmotný majetok nemohla odpisovať. Ale zaradzovala by som ho ako si povedala Ty, podľa jednotlivých odpisových skupín pre dlhodobý hmotný majetok a to podľa charakteru tohto majetku.
0 0
KAMILA.A KAMILA.A

KAMILA.A je offline (nepripojený) KAMILA.A

petertek Pozri príspevok
Ja som tak isto dostal dotáciu z ÚP a to sa nezapočítava do prímu ani pre socialnu poistovnu ani do danového základu, a tak isto aj veci čo sa nakúpia sa z danového základu neodpočítavajú len sa evidujú, bol som sa presne na toto isté informovať.
Niektoré veci je ale lepšie mať písomne... Ja nie som zástancom slovných rád, a aj toto tu beriem ako podporu alebo podnet na rozmýšľanie. Ale osobne je môj názor taký, že sa jedná o príjem uplatňovaný v zdaňovacom období do výšky uplatnených nákladov.
Nepovedali Ti náhodou konkrétne paragrafy zo zákona o dani z príjmov? Resp. zákona o soc. poistení?

Mne totiž to Tvoje tvrdenie nesedí so spomínaným § 17 ods. 3 písm h, alebo písmeno f... zákona o DzP č. 595/2003 v znení neskorších predpisov...
Naposledy upravil KAMILA.A : 30.01.08 at 08:05
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem pekne za odozvu. Ak si prečítam par. 17 ods. 3 h/ zákona o dani z príjmov, tak mi to vychádza, že by som to mohla urobiť ako som napísala vyššie.
Nemá ešte aj niekto iný na to svoj názor, príp. skúsenosti s týmito dotáciami. Ďakujem.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Naozaj mi nikto nevie pomôcť? Môžem postupovať podľa par. 17 ods. 3h/ zákona o dani z príjmov alebo to nejaký iný par. vylučuje? Nevie mi ešte niekto povedať aká môže byť pokuta za zlé zúčtovanie dotácie ? Vplyv na daňový základ je nulový. Vďaka.
0 0
turbo turbo

turbo je offline (nepripojený) turbo

Stavebný inžinier
Neviem presne na čo bola dotácia poskytnutá a za akých podmienok. Je som už o tom písal ako som ja postupoval pri dotácii: Mne bola dotácia poskytnutá na začatie podnikania. Táto sa pri poskytnutí zaučtuje ako VNZD a až na základe nákupu VOZD v príslušný rok sa časť financií preučtuje cez UUO do POZD. Mne bola dotácia poskytnutá tak, aby bola vyčerpená za dva roky a podmienkou bolo nenakupovať DHM nad 30.000,- SK. Asi kôli odpisom, aby bola dotácia zúčtovaná za tie dva roky. Nákup a účtovanie dotácie som realizoval na základe podnikateľského zámeru a toho čo som uviedol, že chcem z dotácie hradiť. Neviem ako je to s dotáciuo u teba, ale vidím zbytočné komplikácie s odpisovaním toho, čo nemusí byť odpisované.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Vďaka za odozvu. Ono aj táto dotácia bola poskytnutá na začatie podnikania. A súhlasím aj s vyššie uvedeným účtovaním. A je pravda, že trocha komplikujem, ale to len kvôli tomu, že vyčerpaná dotácia ide do príjmov a tým by sa zvýšil príjem na platenie odvodov. A kvôli vysokým vstupným nákladom a za minulý rok nízkym príjmom 67 tis. by bolo dobré ešte jeden rok počkať s platením odvodov.
A to len preto, že dotácia, aj keď nie je príjmom z podnikania vstupuje do celkového príjmu.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ahoj, ja som dostala takisto tento rok dotácie z úradu práce a bolo mi povedané, že sa nemôžu použiť na nákup dlhodobého hmotného majetku. Ja si idem uplatňovať paušálne výdavky a odvody si idem platiť. Keby som ale nechcela, tak som počula, že príjem z dotácie si dáš iba do takej výšky v akej ju v príslušnom zdaňovacom období využiješ. Podľa mňa, ak ste danú čističku reklamovali a boli Vám vrátené peniaze, daná časť dotácie ešte nebola využitá, preto sa zníži príjem v danom roku o vrátenú sumu a zahrnie sa do príjmu až v účtovnom období, v ktorom bola príslušná časť dotácie využitá.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Možno som si dobre neprečítala zmluvu s Úradom práce, ale nikde som nenašla, že sa dotácia nemôže použiť na nákup dlhodobého hmotného majetku. A vlastne ani nejde o nákup dlhodobého HIM. Ide o to, že dotácia bola použitá na nákup zariadenia do 30 tis /keby len predsa nesmele byť dotácia použitá na nákup DHM/. Z hľadiska použitia dotácie, sú myslím podmienky všetky splnené, ostáva už len min. 2 roky podnikať. Ide vlastne len o účtovanie dotácie. Ako účtovná jednotka sa môžem rozhodnúť odpisovať majetok do 30 tis. s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok. Úrad práce podľa mňa nezaujíma ako tú dotáciu zaúčtujem, ale ako ju použijem.
Z hľadiska daňového účtovanie nemá vplyv na daňový základ, keďže tam je vždy výsledok nulový, koľko do výdavkov, toľko do príjmov. Ale chcem to urobiť správne a preto už možno som otravná, ale chcela by som poznať odpoveď, či to môžem alebo nemôžem zaúčtovať ako som vyššie opísala.
Nákup čističky,keďže boli vrátené peniaze nepoužijem s dotácie, ale to mi veľmi nepomôže, pretože má nízku hodnotu. Mne by pomohli jedine odpisy. Vďaka, že to vôbec niekoho zaujíma.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Mňa doslovne upozornili na to, že nesmiem kupovať DHM asi je to aj kvôli tým odpisom, aby sa hodnota majetku neprenášala do nákladov postupne, ale jednorázovo prostr. výdavku. Podľa mňa sa s tým už nedá robiť nič, iba ponížiť príjmy, ktoré by mohli byť okolo 30 000, ak sa do príjmu zahrnie celá výška dotácie, kt. bola použitá.
0 0
Načítať ďalšie