Zavrieť

Porady

leasing a DPH v JU neplatitela...

ahojte
chcela by som sa spytat, ako je to s DPH, v pripade leasingu os. automobilu v JU neplatitela DPH.... je sucastou platieb - leasingovych splatok - a kedze ide o neplatitela, tak dph si neuplatny, to je jasne.... ale je tato DPH sucastou prevadzkovej rezie..?? - potrbujem sa len uistit..

a este jedna otazocka....
ak ide o neplatitela, JU, a tento daroval materskej skolke 6000,- ako penazny dar.... je tento dar preukazatelny odpocitatelny vydavok v plnej vyske... ?? alebo je cely neovplyvnujuci ZD...?? alebo su tam nejake limity...??

dakujem velmi pekne a prajem pekny dnicek
Usporiadat
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
Ak sa plati leasing aj vratane dph, tak do prev.režie ti ide komplet suma ak si neplatca dph. Ohladom toho daru-každy dar je vydaj neovpl.zaklad dane.
0 0
agnesičke agnesičke

agnesičke je offline (nepripojený) agnesičke

Teší ma , že riešíš tiež môj problém. Mňa tiež zaujíma účtovanie leasingu v JU pri neplatcovi DPH. Nie som si istá či postupujem správne. Ak mi viete poradiť prosím urobte tak.
Odpis OA tvorí:Obstarávacia cena s DPH + spracovat. poplatok (to budem odpisovať podľa odpis.plánu podľa počtu mesiacov) A priebežne leasing. splátky budem účtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Alebo ako by som mala správne postupovať.
Prosím poraďte.
Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
agnesičke Pozri príspevok
Teší ma , že riešíš tiež môj problém. Mňa tiež zaujíma účtovanie leasingu v JU pri neplatcovi DPH. Nie som si istá či postupujem správne. Ak mi viete poradiť prosím urobte tak.
Odpis OA tvorí:Obstarávacia cena s DPH + spracovat. poplatok (to budem odpisovať podľa odpis.plánu podľa počtu mesiacov) A priebežne leasing. splátky budem účtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Alebo ako by som mala správne postupovať.
Prosím poraďte.
Ďakujem.
Zo splátky ti ide do neovplyvňujúce základ dane iba istina. Úrok, prípadné povinné poistenie a havarijné poistenie (ak sú súčasťou splátky) ti idú do réžie.
0 0
Andrea Salčáková Andrea Salčáková
Ja mesačne platím leasingové splátky z BÚ a tie dávam do VNZD. Okrem toho cez ID VOZD účtujem DPH,úrok a poistné. Istinu účtujem na konci roka cez odpisy/OC:36xpočet mesiacov/.Neviem však, ktorú sumu mám dať do knihy záväzkou a čo všetko ešte dať do záväzkou? Ďakujem za pomoc.
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Do záväzkov sa uvedie zostatok istiny ku koncu roka,je to záv.voči leasing.spoločnosti.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Andrea Salčáková Pozri príspevok
.Neviem však, ktorú sumu mám dať do knihy záväzkou .


Je to celá suma, ktorú máš ešte uhradiť do skončenia lízingu.
0 0
Andrea Salčáková Andrea Salčáková
To myslíte,keď robím už daňové priznanie tak na do výkazu o záväzkoch ide tá neuhradená suma. Ale je myslím, keď iba na začiatku začnem účtovať leasing, ktorú sumu mám zaevidovať medzi záväzky, ktorú budem počas roka postupne znižovať.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

agnesičke Pozri príspevok
Teší ma , že riešíš tiež môj problém. Mňa tiež zaujíma účtovanie leasingu v JU pri neplatcovi DPH. Nie som si istá či postupujem správne. Ak mi viete poradiť prosím urobte tak.
Odpis OA tvorí Obstarávacia cena s DPH + spracovat. poplatok (to budem odpisovať podľa odpis.plánu podľa počtu mesiacov) A priebežne leasing. splátky budem účtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Alebo ako by som mala správne postupovať.
Prosím poraďte.
Ďakujem.
odpisy OA vypočítaš z hodnoty: (istina bez dph + spracov.popl. bez dph + kúpna cena bez dph) : počet mesiacov trvania leasingu
a to podľa § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov a postupov účtovania JÚ - časť účtovanie finančného prenájmu.
Hodnotu dph (z istiny, aj z úroku), ako aj úroky z finančného prenájmu a poistné (PZP,havarijné) zahŕňaš postupne do prevádzkovej réžie dňom platby počas trvania leasingu.
Uvedené platí pri finančnom prenájme osobného automobilu a platí rovnako pre platiteľa dph ako aj pre neplatcu.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Prosím Vás lízing na OA u neplatitela DPH zostal bez zmeny?
Teda DPH do prevádzkovej réžie každý mesiac, DPH z obstarávacej ceny jednorázovo, cena splátky neovplyvňujúci základ dane a na konci roka odpis podľa karty?
Alebo je s tou DPH nejaká zmena
Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Odpoveď máš nad tvojou otázku v príspevku od mandula.
0 0
Andrea Salčáková Andrea Salčáková
Este by som mala jednu otázku.Mesačne splácam cez BÚ leasingovú splátku ako VNZD a cez ID VOZD istinu,úroky a poistné.S ktorou sumou uhrádzam závazok?Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Andrea Salčáková Pozri príspevok
Este by som mala jednu otázku.Mesačne splácam cez BÚ leasingovú splátku ako VNZD a cez ID VOZD istinu,úroky a poistné.S ktorou sumou uhrádzam závazok?Ďakujem
Z mesačnej splátky do nákladov ide iba úrok, pzp a prípadne havarijné. Istinu odpisuješ cez ročné odpisy.
Záväzok uhrádza sumou ktorá zodpovedá mesačnej splátke.
0 0
saxi13 saxi13

saxi13 je offline (nepripojený) saxi13

Potrebujem poradiť:
Moj klient je postupiteľ leasingu na MV, ktorý je vymeraný na 36 mes. z toho 20 spl. je už uhradených.02.09.2007 moj klient uhradil Odstupné, Poplatok za prevod postúpenia LZ,Zák.poistku, Daň z MV, a uhradil aj splátky od 09-12/2007.Zostávajú mu už len na tento rok 12 splátok. Akou sumou zaradím MV a ako ho odpíšem? Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Andrea Salčáková Pozri príspevok
Este by som mala jednu otázku.Mesačne splácam cez BÚ leasingovú splátku ako VNZD a cez ID VOZD istinu,úroky a poistné.S ktorou sumou uhrádzam závazok?Ďakujem
Mali by ste dvoma ... jeden záväzok máte zaúčtovaný vo výške istiny pri prevzatí predmetu finančného prenájmu. Ostávajúcu časť splátky predpisujete v splatnosti podľa splátkového kalendára priebežne počas trvania zmluvy.
Pri splátke hradíte:
- časť prvého záväzku zodpovedajúceho splátke istiny (výdavok v PD neovplyvňujúci ZD)
- časť druhého záväzku zodpovedajúceho časti finančného úroku a DPH z celej splátky (výdavok v PD zodpovedajúci druhovému členeniu - réžia a DPH ak ste platiteľ dane),
Účtovne si musíte vyriešiť správne premietnutie základu dane v záznamoch pre účely DPH a výšku záväzku zo splátky, kde nebude priebežne zahrnutá istina (nakoľko je zahrnutá v predpise prvého záväzku).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
U neplatiteľa by sa DPH premietla v daňových výdavkoch - réžia. Rovnako aj DPH, ktorú nie je možné uplatniť napr. osobný automobil kategórie M1.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
saxi13 Pozri príspevok
Potrebujem poradiť:
Moj klient je postupiteľ leasingu na MV, ktorý je vymeraný na 36 mes. z toho 20 spl. je už uhradených.02.09.2007 moj klient uhradil Odstupné, Poplatok za prevod postúpenia LZ,Zák.poistku, Daň z MV, a uhradil aj splátky od 09-12/2007.Zostávajú mu už len na tento rok 12 splátok. Akou sumou zaradím MV a ako ho odpíšem? Ďakujem.
Nakalkulujete si svoju obstarávaciu cenu, kde zahrniete:
- nesplatenú časť istiny pripadajúcu na splátky po postúpení zmluvy,
- poplatok za prevod zmluvy,
- odstupné nad celkový rámec dohodnutých platieb.
Vozidlo zaraďujete momentom prevzatia od prenajímateľa ... podľa zmluvy a súvisiaceho protokolu o prevzatí predmetu finančného prenájmu.

Predpokladám vznik ostatných výdavkov po tomto termíne. Uvádzané výdavky budú daňovými v čase ich premietnutia v peňažnom denníku.

Odpisovať MV začnete v mesiaci, kedy ste splnili podmienky ... prevzali motorové vozidlo. Odpisujete ostávajúcu dobu nájmu. Orientačne si prepočítajte, koľko mesiacov mohol odpisovať pôvodny nájomca a skontrolujte si svoj prepočet. Obaja spolu môžete odpisovať maximálne 36 mesiacov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová Pozri príspevok
Odpisovať MV začnete v mesiaci, kedy ste splnili podmienky ... prevzali motorové vozidlo. Odpisujete ostávajúcu dobu nájmu. Orientačne si prepočítajte, koľko mesiacov mohol odpisovať pôvodny nájomca a skontrolujte si svoj prepočet. Obaja spolu môžete odpisovať maximálne 36 mesiacov.
Samozrejme predmetné odpisovanie sa týka daňových výdavkov. Mesačné odpisy sa zaokrúhľujú na celé koruny nahor. Automobil sa odpíše maximálne do výšky obstarávacej ceny ... rovnomerne ostávajúcu dobu nájmu.
0 0
saxi13 saxi13

saxi13 je offline (nepripojený) saxi13

Takže pri spočítaní zostávajúcich splátok nesplatenej istiny+popl.za prevod+odstupné som vydelila 16 (zostávajúce splátky)=priemer.mesač.čiastka a vynásobila 4 (09-12/2007) = suma odpisu za r.2007, ďalej priemer.mesač.čiastka vynásobená 12 (01-12/2008) = suma odpisu za r.2008.
Je to takto správne? Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ak Vami zadaný výpočet je v súlade s tým, čo uvádzam, tak áno .-)

Poznámka:
Splátky nemusia kopírovať dobu trvania nájmu. Pôvodny nájomca mohol odpisovať momentom prevzatia predmetu finančného prenájmu, nie momentom splátky ... ale to vidíte iba zo zmluvy.
Tak ako som uvádzala, skontrolujte si prepočty na základe Vám známych skutočností.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
saxi13 Pozri príspevok
Takže pri spočítaní zostávajúcich splátok nesplatenej istiny+popl.za prevod+odstupné som vydelila 16 (zostávajúce splátky)=priemer.mesač.čiastka.
... toto zaokrúhliť na celé koruny nahor. Tak ako som upozornila ... prepočet platí ak splátky zodpovedajú trvaniu finančného prenájmu s tým, že spolu pôvodny aj nový nájomca odpisujú automobil 36 kalendárnych mesiacov.
saxi13 Pozri príspevok
vynásobila 4
... zo zaokrúhlenej čiastky.
saxi13 Pozri príspevok
... ďalej priemer.mesač.čiastka vynásobená 12 (01-12/2008) = suma odpisu za r.2008.
... opäť zaokrúhlene ... možno sa upraví posledný odpis. Odpisuje sa maximálne do 100 % Vašej obstarávacej ceny.
0 0
Načítať ďalšie