Zavrieť

Porady

Neželané fotenie.

Dobrý deň, potrebujem poradiť. S býv. manželom sme sa rozviedli ešte pred narodením dcéry. Dcéru nikdy nevidel ani neprejavuje iný záujem ako platením povinného výživného. V poslednej dobe sa stáva, že čaká niekto z jeho rodiny pred škôlkou s fotoaparátom a snažia sa ju odfotiť ( neviem dôvod prečo). Ako sa mám tomu brániť? Čo môžem urobiť ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    iveta30 Pozri príspevok
    Ako mám vedieť načo tie fotky budú použité?
    No prvé čo ma napadlo bolo, že z komára robíš somára. Hoci možno tvoje obavy sú opodstatnené. Ak je to rodina tvojho dieťaťa, čo teda je, asi si len chcú zakladať fotky do svojho albumu. Najlepšie bude, ak sa s nimi najprv skontaktuješ a vyžiadaš vysvetlenie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    iveta30 Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebujem poradiť. S býv. manželom sme sa rozviedli ešte pred narodením dcéry. Dcéru nikdy nevidel ani neprejavuje iný záujem ako platením povinného výživného. V poslednej dobe sa stáva, že čaká niekto z jeho rodiny pred škôlkou s fotoaparátom a snažia sa ju odfotiť ( neviem dôvod prečo). Ako sa mám tomu brániť? Čo môžem urobiť ?
    Pokiaľ nemáš súdny príkaz zakazujúci styk jeho rodiny s dcérou, tak nemáš šancu zakázať niekomu fotiť na verejnom priestranstve.

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Chobot Pozri príspevok
    Pokiaľ nemáš súdny príkaz zakazujúci styk jeho rodiny s dcérou, tak nemáš šancu zakázať niekomu fotiť na verejnom priestranstve.
    Fotit na verejnom priestranstve samozrejme nie je zakazane, druha vec je vsak robit fotky konkretnej osoby, co uz bez jej suhlasu dovolene nie je (a teda nielen pouzitie fotiek, ale aj ich zhotovenie).

    § 11 OZ:

    Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

    § 12 OZ:

    (1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

    (2) Privolenie nie je potrebné, ak sa použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

    (3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    hiker Pozri príspevok
    Fotit na verejnom priestranstve samozrejme nie je zakazane, druha vec je vsak robit fotky konkretnej osoby, co uz bez jej suhlasu dovolene nie je (a teda nielen pouzitie fotiek, ale aj ich zhotovenie).

    § 11 OZ:

    Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

    § 12 OZ:

    (1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.

    (2) Privolenie nie je potrebné, ak sa použijú písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky alebo obrazové a zvukové záznamy na úradné účely na základe zákona.

    (3) Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo. Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby.
    Toto je strohá definícia zákona, ktorá veľa toho nepovie, najmä nedefinuje presné hranice medzi tým, kedy to nie je zásah do súkromia a kedy už ide o zásah do súkromia. Trochu praktických príkladov s odvolaním sa na súdne rozhodnutia si môžete prečítať tu:

    http://www.ephoto.sk/fotoskola/porad...de-so-zakonom/
    Naposledy upravil Chobot : 15.09.11 at 19:51

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    Chobot Pozri príspevok
    Toto je strohá definícia zákona, ktorá veľa toho nepovie, najmä nedefinuje presné hranice medzi tým, kedy to nie je zásah do súkromia a kedy už ide o zásah do súkromia.
    Iste. Co si vsak pamatam, tak takto nam to vysvetlovali na skole (venovali sme tomu jeden seminar).

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    hiker Pozri príspevok
    Iste. Co si vsak pamatam, tak takto nam to vysvetlovali na skole (venovali sme tomu jeden seminar).
    Veď v poriadku, nevravím, že nemáš pravdu, len som to doplnil o prípady z praxe.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    hiker Pozri príspevok
    Fotit na verejnom priestranstve samozrejme nie je zakazane, druha vec je vsak robit fotky konkretnej osoby, co uz bez jej suhlasu dovolene nie je (a teda nielen pouzitie fotiek, ale aj ich zhotovenie).

    (1) Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.
    U dietata snad s privolenim zakonneho zastupcu - rodica nie? Ako je to po rozvode? Zostava otec zakonnym zastupcom dietata, alebo nie?

    hiker je offline (nepripojený) hiker

    hiker
    misomiso Pozri príspevok
    U dietata snad s privolenim zakonneho zastupcu - rodica nie? Ako je to po rozvode? Zostava otec zakonnym zastupcom dietata, alebo nie?
    Sud v rozsudku o rozvode urci o.i. aj to, ktory z rodicov bude dieta zastupovat a spravovat jeho majetok.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    hiker Pozri príspevok
    Sud v rozsudku o rozvode urci o.i. aj to, ktory z rodicov bude dieta zastupovat a spravovat jeho majetok.
    to znamena, ze po rozvode vzdy iba jeden z rodicov moze napr. rozhodnut u lekara, ci dietatu moze byt vykonany nejaky zakrok (napr. ockovanie) - alebo podpisat nejaky papier do skoly a pod? Ten druhy rodic si ho teda nesmie ani odfotit?

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    dobry den.mam takyto skoro problem.otec dietata zije so svojimi rodicmi,na dieta odmieta prispievat(radsej je nezamestnany),a ani ked ex svokrovcom volam aby za malym prisli,nic take sa nedeje,dokonca ani otec sa uz 8 mesiacov nedostavil.ale dnes som na prechadzke zbadala,ako nas exsvokor zdialky foti obrovskym objektivom.neviem mozno nas uz takto spehuju dlhsie.maju na to pravo?lebo mne sa to teda vobec nepaci,aby ma niekto furt kontroloval.aj ked viem,ze zrejme foti maleho,pripada mi to hlupe az uchylne!da sa tomu nejako zabranit?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jana987 Pozri príspevok
    dobry den.mam takyto skoro problem.otec dietata zije so svojimi rodicmi,na dieta odmieta prispievat(radsej je nezamestnany),a ani ked ex svokrovcom volam aby za malym prisli,nic take sa nedeje,dokonca ani otec sa uz 8 mesiacov nedostavil.ale dnes som na prechadzke zbadala,ako nas exsvokor zdialky foti obrovskym objektivom.neviem mozno nas uz takto spehuju dlhsie.maju na to pravo?lebo mne sa to teda vobec nepaci,aby ma niekto furt kontroloval.aj ked viem,ze zrejme foti maleho,pripada mi to hlupe az uchylne!da sa tomu nejako zabranit?
    Pozri si tento príspevok a prečítaj si link, čo je v príspevku:

    http://www.porada.sk/1049938-post5.html

    A takáto tému tu na porade už bola, tak som ti príspevok pripojil k tej téme. Tak si prečítaj celú tému.

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    takze jednoducho to nesmu robit.aj som si myslela.ved je to chore.namiesto toho ,aby prisli k dietatu a usmiali sa na nho,tak ho fotia a kameruju ako nejake zvieratko.dakujem za informacie.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    jana987 Pozri príspevok
    takze jednoducho to nesmu robit.aj som si myslela.ved je to chore.namiesto toho ,aby prisli k dietatu a usmiali sa na nho,tak ho fotia a kameruju ako nejake zvieratko.dakujem za informacie.
    Všetko sa dá vysvetliť rôzne. Ja ako poznám svojho bývalého, ak by mňa a moje dieťa začal fotiť, tušila by som v tom nejakú lesť. Akú? Jednoduchú. On si nafotí, kedy dieťa spadne, alebo vôjdem do pohostinstva, lebo dieťaťu trebalo čúrať (aj keď vôbec nepijem), alebo budem rozprávať s kamarátom a dieťa sa bude hrať opodial...
    Vysvetlenie strohé, ak spadne a odfotí - nevenujem sa dieťaťu a preto spadlo, ak vôjdem do pohostinstva - jednoznačne som alkoholik, ak sa rozprávam s chlapom a dieťa sa hraje opodiaľ - nevenujem sa dieťaťu a uprednostňujem frajera...
    Takto by to vyzeralo na súde, ktorý by určite s takýmito fotkami založil môj bývalý, aby dieťa zverili jemu do opateri. A ako poznám súdy tu u nás, určite by mu to zhltli aj s navyjákom!!! Zbytočne by som ja niečo vysvetľovala, že to tak nie je. Bývalý by mal foto dôkazy a ja si môžem tak akurát trhnúť! Preto radím žienky moje, opatrne ak Vás fotí niekto z rodiny bývalého manžela, alebo dokonca bývalý.
    Neprajem nikomu takýto scenár, ale každá by sme mali myslieť aj na takéto podrazy. Ide predsa o naše dieťa.
    Ak chce bývalý fotky, nech ma o to požiada a ja srdečne rada nafotím dieťa a dám mu fotiek koľko len bude chcieť.

    mpca je offline (nepripojený) mpca

    bla bla.. koho to zaujíma? mpca
    ak svokor skutočne fotografuje prečo mu nezakývať do objektívu... keď si uvedomí že o ňom viete možno sa čo najrýchlejšie zdekuje z miesta činu...

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    tak taketo kulehy mi napadli tiez michaela,len mi to pripada ubohe,ked za dietatom na navstevy nechodia a odrazu by ho spinavymi praktikami chceli ziskat.informovala som sa u koliznej pracovnicky,ze aj keby mali narobene nejake videa s padmi a podobne,nic by tym neziskali ak sa doteraz o dieta nezaujimali.a ze ani na sude by velky doraz na taketo potajme narobene fotky nedavali. ale je to ohavne ako niektori ludia rozmyslaju!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.