Zavrieť

Porady

úrad práce - živnosť - dotácia

Zdravím Vás,
pokúsim sa vam co najzrozumitelnejsie predostriet moj problem, od 11.1.2008 som evidovana na urade prace BA IV. uz v minulom roku som tusila, ze pridem o pracu, tak som zacala rozmyslat co dalej, v decembri som ukoncila masersky kurz na zaklade ktoreho si mozem zalozit zivnost, co aj planujem, dokonca mam uz aj prislubenu miestnost v zdavotnom stredisku, kde si mozem zriadit prevadzku, povedala som si ze ked som evidovana na UP, ze by som mohla poziadat o dotaciu, viem ze podmienka je byt evidovana 4 mesiace. Vymyslela som si to takto, ale nikto na ziadnom urade mi nie su schopní poradit, resp. nie su ochotní. Vybavenie otvorenia prevadzky zaberie nejaky cas (zmena ucelu, hygiena, hasici atd...) ale bez ZL sa so mnou nebude nikto bavit, myslela som ze by som si zalozila zivnost uz teraz, ale aby mi zacala platit az 1.6.2008, co by som splnila podmienku byt v evid. 4 mes. za ten cas by som si papierovo dala do poriadku miestnost (zmluvu o buducej zmluve mam) a 11.5.2008 by som si dala ziadost o dotaciu, neviem ci je to takto mozne, budem vdacna za kazdu radu, alebo skusennost, skutocne som znechutena neochotou hlavne pracovnicok na urade parace. Dakujem za rady a pekny den.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    vydatá,dve deti,zodpoved.vedúca kaderníctva, vizážistka-maskérka ...viac Baranová Gabriela
    U mňa to prebiehalo takto: Od 1.8.2007 som evidovaná na ÚP. Hneď po úvodných zápisoch a ceremóniách na úrade som sa snažila dať zaradiť do kozmetického kurzu. Stálo ma to veľa trpezlivosti a "otravovania" príslušných tetušiek. Keď som po mesiaci a pol - 15.11.2007. ukončila kurz, Osvedčenie som spolu so spracovaným podnikateľským zámerom (tri krát vráteným na prepracovanie), čo bolo pre úrad podnetom na pozvanie na prípravu na podnikanie (čo musíš tiež otravovať, aby ťa pozvali skoro, lebo to robia raz za mesia)to som stihla až na 5.január2008. (v tom čase som už mala tiež priestor prisľúbený)Po príprave už to šlo "rýchlejšie". 25.1.ma pozvali do okresného mesta na konzultáciu podnikateľs.zámeru, vyplnila som tlačivá a dohodli sme sa, na aký termín budem mať pripravený Živnostenský list, Zmluvu o nájme a otvorený Podnikateľský účet. To sa mi podarilo do 5.2.2008, keď som požadované doklady doložila so začatím podnikania 15.02.2008. A až teraz som konečne mohla požiadať o výplatu dotácie na doložený účet. Je pravda, že bez ŽL sa nepohneš, chcú ho ku všetkému, ale akceptujú neskorší dátum na ňom. Môžeš si ho vybaviť skôr, neviem však koľko, informuj sa na živnostenskom úrade. Do týždňa ti ho musia vydať, s tým, že výpis z registra trestov už vybavia za teba.Hneď som zašla na hygienu s už pripravenou Žiadosťou o posudok a Prevádzkovým poriadkom(keď to dáš spolu, ušetríš 500 sk) a Žiadosť na mestský úrad o súhlas s otvorením prevádzky a návrhom prevádzkových hodín. K tomu už treba mať aj pridelený- buď na Technických službách,alebo najnovšie už na Mestskom úrade- kontajner na odpad, čiže zmluvu o vývoze odpadu, posudok z hygieny a Nájomnú zmluvu a náš známy ŽL. A až potom stačí začať vybavovať "bezpečákov", teda aj s vypracovanými Protipožiarnymi smernicami, založenou Protipožiarnou knihou, nákresom prevádzky s únikovými cestami a certifikovaným požiarnym prístrojom so školením. Všade je to trošku iné, ale tým procesom trpezlivo musíš prejť. Prajem Ti veľa trpezlivosti, snáď Ti to ostačí aspoň k navigácii, kde máš ísť a čo robiť. Ahoj, Gabriela.Držím všetkým prsty.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    V kazdom pripade, v KE musis poziadat o prispevok min 30 dni pred dnom opravnenia /uvedenom v ZL/, predtym absolvovat internu pripravu /den skolenia a testy - o tom uz na porade je vela popisaneho/. A to, co by si chcela cerpat z prispevku si musis kupit az po podpise dohody s uradom. V kazdom pripade je tam plno podmienok, asi zavisia od regionu. U vas na urade musi byt osoba zodpovedna za tieto prispevky a informovanie, na ktore mas pravo. Odkonzultovat radim tvoj postup, aj ked je to asi neprijemne, ak pises, ze tam vladne taka neochota. U nas su tety velmi dobre a mile:-)

    zlatulka je offline (nepripojený) zlatulka

    zlatulka
    Dakujem za reakciu, prave ze som dostala kontakt na konkretnu pani, ktory by sa mala tymto zaoberat a chcela som to s nou prebrat, som jej volala, aby som si dohodla termin, ale bohuzial veeelikanksa neochota ma vypocut a termin mi aj tak nedala, takze som sa nic nedozvedela ci mozem takto postupovat, len som chcela ci nema niekto podobnu skusennost, ci sa to da aj takto, dakujem este raz.

    mailer23 je offline (nepripojený) mailer23

    mailer23
    Drzim ti palce, aby ti tvoj zamer vysiel, lebo je logicky, paci sa mi a verim tomu, ze dotacia bude vyuzita ucelovo. Panicky na urade prace ti nepovedia nic z roznych dovodov. Castym z nich je aj to, ze tomu nerozumia, nevedia, neovladaju svoju pracu, obcas sa stretnes s tym, ze radsej schovaju hlavu do piesku,poslu ta do druhych dveri a podobne, lebo sa boja mieco povedat,strach vyplyva z ich nevedomosti. Alebo mas stastie a najdes takeho pracovnika UPSVR, ktory tomu rozumie co robi,je ochotny a rad ti pomoze,vyde ti vo vsetkom v ustrety. Takemu cest a klobuk dole pred jeho pracou - je to vsak rarita,vynimocna situacia, nestandard v SR. Ak sa nechces dozit dna, ked ti kvoli nim ujde kseft,alebo ti povedia mila pani nestihli ste to a to,resp. termin,taky papier hentaky a je nam luto,,,musis sa zariadit sama. Odporucam vsetko nastudovat, aj na nete je takmer vsetko, poradit sa s pravnikom, zostrojit taku schemu postupu, ktora bude ako jedina spravna a dosiahnes s nou ciel. Never tomu co ti budu hovorit na urade, casto klamu z nevedomosti. Na postupy zdraveho rozumu mozes tiez mierne zabudnut, treba postupovaz v zmysle zakona a ten je dost tazko postyhnuty dobou socializmu hlavne v tychto instituciach. Drzim ti palce, aby ta do 4 mesiacov nevyradili z evidencie, kvoli odmietnutiu pracovnej ponuky v pasovej vyrobe v niektorych zahranicnych spolocnostiach.

    marek416 je offline (nepripojený) marek416

    marek416
    Ahojte, ja som mal s úradom ohľadom dotácie dobré skúsenosti, ale je pravda, že keby som nemal známu na úrade, tak moje čakanie na kurz by sa predlžilo asi o pol roka. Momentálne je to dosť žiadaná vec. Možno jedna nevýhoda, že musíš svoj podnik udržať 2 roky inak musíš vrátiť dotáciu späť, respektíve jej alikvotnú časť. Ďalšia, že to čo si do zámeru napíšeš, že si obstaráš, tak to si aj obstarať musíš lebo do tých dvoch rokov ťa prídu skontrolovať. Ale ak ste šikovní, tak si peniaze môžte ,,vyprať" to ako sa to dá by som nerád uvádzal, každý vie určite, ako na to. Trochu ma zaráža, že výška príspevku na podnikanie sa líši od regionu, my sme region, kde dávajú najmenšiu dotáciu, bohužial, ale na východe sú iné podmienky, tak preto. V každom prípade Držím palce, ktorý chcú žiadať alebo už požiadali o príspevok a úspešné prezentovanie pred komisiou.

    úrad práce - živnosť - dotácia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.