Zavrieť

Porady

Vlastný automobil v podnikaní

Ahojte,
prosím Vás o pomoc - súrne.

Ak svoje vlastné auto používam v podnikaní, do výdavkov si dám cenu z bločkov z nákupu PHL (to je réžia) + za každý km 6,20. Otázka znie, cez aký doklad zaúčtujete paušál za každý km do výdavkov? Kniha jázd nie je doklad. Riešite to napr. mesačne cez ID? Alebo robíte cesťáky a tam je hneď 89,- + niekde sa dá 6,20 za km? Môžete mi prosím poradiť, ako sa to robí v Alfe. Mám z toho hlavu v smútku

Veľmi pekne ďakujem
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dara Pozri príspevok
ešte sa predsa spýtam, FO nemá ani KJ jázd, predložila iba doklady o nákupe PHL, má zaplatenú DZMV môžem jej teda dať do nákladov celé PHL, alebo musím účtovať o náhrade. Bohužiaľ nemám čas mu ešte robiť za celý rok aj knihu jázd, akoby ste to riešili Vy? Lebo on si trvá, že to tam chce mať.
Je to MV v OV , ktoré používa na podnikateľský účel . Vyplácate a účtujete pauš.náhrady .

Ak trvá na tom , že "to tam chce mať " , nech Vám predloží vypísanú Knihu jázd , na základe ktorej mu budete účtovať o pauš.náhradách . Inak bude obtiažne sa k výpočtu prepracovať .
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Ahoj Zitka, no presne toto som mu povedala. Nemá paušálne náhrady. Ale chce to tam mať, lenže ako mu to budem potom spätne dopasovávať to teda neviem, keďže si to predstavuje ako hurvínek válku, ja osm mu to tam nedala, ale sa vyjadril, že nech mu to dám do nákaldov, a nedá si to vysvetliť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte doplním moju predchádzajúcu odpoveď .

O nákupe PHL nemôžete účtovať , nakoľko MV nemá zaradené v obchodnom majetku .
Ak by aj náhodou bolo , čo sa týka Knihy jázd , tak by musela byť vedená počas celého roku .

Pri pauš.náhrade vykazuje v Knihe jázd len jazdy , za ktoré si účtuje tieto pauš.náhrady .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dara Pozri príspevok
Ahoj Zitka, no presne toto som mu povedala. Nemá paušálne náhrady. Ale chce to tam mať, lenže ako mu to budem potom spätne dopasovávať to teda neviem, keďže si to predstavuje ako hurvínek válku, ja osm mu to tam nedala, ale sa vyjadril, že nech mu to dám do nákaldov, a nedá si to vysvetliť.
Neviem čo k tomu dodať ,záleží od Teba ako sa k tomu dara postavíš . SZČO si tiež musí uvedomiť , že má určité povinnosti , nedá sa povedať , že by bolo TVojou povinnosťou mu jazdy dopasovávať .
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Veď práve, toto si myslím aj ja, preto som mu tam takéto náklady nedala, neviem, ale niektorí si myslia, že donesú bločky a rob si s tým čo len chceš.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Prikladám tabulku, ktorá možno pomôže neporiadnikom pri rýchlom určení výšky nákladov na cestovné.
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ahojte. Podnikateľ používa vlastné auto na firemné účely. Čo všetko si môže uplatniť , aké náklady spojené s autom?
Ďakujem
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

dipe Pozri príspevok
Ahojte. Podnikateľ používa vlastné auto na firemné účely. Čo všetko si môže uplatniť , aké náklady spojené s autom?
Ďakujem
Pri využívaní automobilu nezaradeného do obch.majetku na podnikateľské účely môže podnikateľ do daňových výdavkov zahrnúť:

-daň z motorových vozidiel - ktorú je povinný platiť ako používateľ automobilu, ktorý využíva na podnikanie,

- výdavky na pracovné cesty- v zmysle § 19 ods.2 písm.e) ZDP, a to náhradu za spotrebované PHL a základnú náhradu za každý km jazdy, pričom v sume základnej náhrady sú už zahrnuté všetky prevádzkové výdavky súvisiace s používaním automobilu ako poistné, údržba, opravy. Do daňových výdavkov sa môžu uplatniť najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náradách.


Náhrada za spotrebované PHL sa vypočíta v závislosti od:
- počtu najazdených kilometrov preukázaných evidenciou jázd,
- ceny PHL platnej v čase použitie motor.vozidla, preukázanej dokladom o nákupe PHL,
- spotreby uvedenej v techn.preukaze motor.vozidla.

Suma základnej náhrady za kilometer jazdy je stanovená opatrením MPSVa R SR č. 260/2004 Z.z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. V súčasnosti, s účinnosťou od 1.5.2004, je vo výške:
- 1,70 Sk pre jednostopové vozidlá a trojkolky,
- 6,20 Sk pre osobné motor.vozidlá.

Pri použití prívesu k osob.automobilu sa základná náhrada zvýši o 15%.
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

...ďakujem, a nejako inak sa to nedá?Čo môže spraviť ak nezaplatil DMV?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

dipe Pozri príspevok
...ďakujem, a nejako inak sa to nedá?Čo môže spraviť ak nezaplatil DMV?
Inak sa to nedá. Tieto pravidlá platia pre automobil nezaradený v obch.majetku.
Daň z MV vozidiel používaných v súvislosti s podnikaním musí byť zaplatená v každom prípade.
Ak nebola zaplatená daň z MV, neznamená, že si výdavky nemôže uplatniť, ale v každom prípade bude sankcia za nezaplatenie dane z MV. Treba zvážiť, čo je výhodnejšie.
Teda, ak si uplatní výdavky za používanie auta na podnikanie v r. 2007 ,odporúčam zaplatiť daň z MV za rok 2007.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať