Zavrieť

Porady

opatrovatelsky prispevok

Posm vas mam taku otazku,svokra ma 70 okov,nevladze chodit po schodoch/byvame v rod.dome./kupame ju,kurime,varime,chodime po lieky alebo s nou k lekarovi.Len na wc prejde zatial sama.Som zamestnana na pol uvezku/s prijmom 5300 v čistom/,je mozne na nu dostavat nejaki nevladny alebo opatrovatelsky prispevok?Ak to nie je mozne kedze pracujem,vie mi niekto povedat kolko bi som dostavala ked sa budem o nu starat cely den?
Usporiadat
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
evitaso Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, svokra má 92 rokov a už sa treba o nu postarať, ja nemôžem ostať doma, tak musí manžel prerušiť živnosť a ostať doma, má nárok na opatrovateľský príspevok? a v akej výške?
Ďakujem


Príspevok na opatrovanie je od 1. 7- 2011 211,32 €. Manžel okrem tohto príspevku môže ešte zarobiť príjem vo výške 2x ŽM t.j. 189,83 x 2 = 379,66 €. Dôležité je aby v čase svojej neprítomnosti pri matke starostlivosť zabezprčil inpu osobou. Ak vykonáva živnosť, tak ju možno nemusí ani rušiť v prípade, že jeho mesačný príjem nepresahuje uvedenú výšku.
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
monanka Pozri príspevok
Mám otázku.Matka ťažko postihnutého dieťaťa poberá opatrovateľský príspevok.Dieťa má nastúpiť do špeciálnej školy na 4 hod.denne,kde by s ním mali byť učiteľky-údajne poberateľky príspevku na os.asistenciu.Teda matka s dieťaťom bude pol dňa.Pokiaľ si nenájde prácu na pol úväzku,má nárok aspoň na určitú časť opatrovateľského príspevku? Mám takú informáciu,že nemôže mať jedna osoba zároveň opatrovateľa aj asistenta.Ale ako je to v tomto prípade, keď 4 hodiny bude dieťa v škole a zvyšok dňa potrebuje starostlivosť matky? Poraďte mi, prosím. Ďakujem.
Ak dieťa navštevuje školu v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne matka poberá podľa § 40 ods.8 zákona č.447/2008 Z.z. opatrovateľský príspevok vo výške 98,33 % ŽM. V škole úlohu asistenta plní pravdepodobne asistent,ktorého na tieto účely poskytuje špeciálna škola.
Postihnutá osoba nesmie súčasne poberať príspevok na OA aj na opatrovanie.
2 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
rennka Pozri príspevok
Dobry den, moze poberat student opatrovatelsky prispevok na starych rodicov, ak ano, za akych podmienok? Nepridu studentovi rodicia o pridavky a danovy bonus? Dakujem.
Študent denného štúdia nemôže vykonávať opatrovanie lebo počas denného štúdia by nemal dostatok času. Môže opatrovanie vykonávať študent, ktorí študuje inou formou (externe ,diaľkovo ,atď/ - pozri § 40 zákona č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu.............
2 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Novela zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu......, od 1. júla 2011 prináša zmeny v príspevku za opatrovanie.
- § 40 Príspevok za opatrovanie – zmení sa v ods. 12 posúdenie výšky príjmu z 1,3 na 1,4 násobok ŽM,
2 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Danda71 Pozri príspevok
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Moja mama starobná dôchodkyňa poberá už niekoľko rokov príspevok na opatrovanie pre svoju 90 ročnú imobilnú mamu. Súčasne poberá v jednej firme mesačne odmenu ako člen dozornej rady o výške 166 €.Zmenou v zákone o sociálnom poistení sa od 1.1.2011 začali za zamestnanca považovať aj osoby, ktoré poberajú odmenu za členstvo v dozornej rade a firma začala za ňu odvádzať sociálne poistenie. Minulý týždeň sa jej ozvali z Úradu práce, rodiny a soc.vecí, že im zo soc.úradu oznámili, že je zamestnanec. Mamu najskôr nenapadlo, že to môže súvisieť s touto odmenou a z úradu jej kázali ísť na sociálku, nech si to dá doporiadku. Teraz nevie, čo má urobiť, či náhodou niečo neporušila a nebude musieť opatrovateľský príspevok vrátiť. Moja otázka je, môže starobný dôchodca mať okrem dôchodku aj mesačný príjem vo výške 166 € a zároveň poberať opatrovateľský príspevok alebo ako starobný dôchodca nesie mať žiadny iný príjem? Ďakujem.
Zákon 447/2008 Z.z. o kompezáciách dovoľuje poberateľovi PP na opatrovanie zarobiť príjem vo výške dvojnásobku životného minima / 2 x 189,83/ a nerozlišuje či je poberateľom príspevku dôchodca alebo osoba v aktívnom veku.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ivet ... platí to, čo píše danka vyššie - v prísp. č. 62

.. a čo má s tým SP veď príspevok vypláca UPSVaR
2 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
alaya1 Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat, ci je mozne, aby moj brat opatroval nasu matku. Matka je po operacii kardiostimulatora, ma nad 70 rokov,byva v byte spolu s bratom a jeho rodinou.
Brat je evidovany na UP ako nezamestnany, jeho manzelka tiez, ale pracuje na dohodu.
Aky prijem by z opatrovania mal moj brat,. matka ma dochodok cca 370eur. Musi si brat za seba platit odvody, ci moze nadalej ostat v evidencii UP? Tieto veci su mi nejasne a aj od 1.1.nastali nejake zmeny. Dakujem.
Ak ÚPSVaR prizná opatrovateľský príspevok, brat by poberal cca 200 € a odvdy za neho bude platiť štát. Musí sa odhlásiľ z evidencie nezamstnaných.
1 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
alaya1 Pozri príspevok
Danka, dakujem, takze ak sa odhlasi z evidencie, potom sa musi nejak prihlasit sam do SP a ZP?
Najskôr musí mať Rozhodnutie z ÚPSVaR, že bude poberateľom opatrovateľského príspevku od určitého dátumu a až potom sa odhlási z evidencie nezamestnaných. Rozhodnutie predloží aj pri prihlasovaní do SP a ZP.
1 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Ospravedlňujem sa za moje unáhlené vyjadrenie v príspevku č.40.

Podarilo sa mi získať vysvetlenie otázky v odpovedi z DR.

V § 9 ods.2 písm. b) sa vypustili slová „a peňažný príspevok za opatrovanie“, nejde o vecnú zmenu, ale len o legislatívno - technické spresnenie (v ustanovení to bolo uvedené duplicitne).
To znamená, že
- Peňažný príspevok na opatrovanie, naďalej bude „príjmom oslobodeným od dane“ podľa § 9 ods. 2 písm. b). Peňažný príspevok na opatrovanie patrí podľa § 19 ods. 1 zákona č. 447/2008 Z.z. medzi peňažné príspevky na kompenzáciu.
1 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Hepi Pozri príspevok
To teda znamená, že osoba, ktorá poberá príspevok na opatrovanie si nemože uplatniť zamestnaneckú prémiu? Lebo prišla za mnou jedna známa, či by som jej nemohla pomocť s daňovým priznaním a ukázala mi potvrdenie z UPSVAR o poberaní príspevku,opatruje chorú matku. Ja sa priznám, že som jej nevedela poradiť. Podľa mňa však toto nie je príjem, kde by sa dala uplatniť zam. prémia. Mám pravdu, alebo sa mýlim?
NIE, na príjem z príspevku na opatrovanie sa nedá uplatniť zamestnanecká prémia lebo to nie je príjem zo závislej činnosti.
Tento príjem je oslobodený od dane.
1 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
andreaS Pozri príspevok
opatrovatelsky prispevok je teda oslobodeny prijem, ale zapocitava sa do vlastnych prijmov?

ide o to ze manzelka si chce uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzela, ktory poberal opatrovatelsky prispevok vo vyske cca 2400 eur... ci tieto prijmy mam uviest a ponizit NZD alebo ma narok na celu ciastku?
Manželka si môže uplatniť NZD na manžela vo výške rozdielu
/4 025,70 - príjem manžela za opatrovanie/
1 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
SlavaK Pozri príspevok
Pozdravujem vsetkych.
Ak k by matka opatrovala ZTP dieta a priznal by sa jej opatrovatelsky prispevok, ako ovplyvnuje tento prispevok vyplacane vyzivne matke za postihnute dieta? Krati sa opatrovatelsky prispevok o vyzivne? Ak by matka chcela este pracovat na krateny uvazok, kolko by mohla najviac zarobit?

Vopred dakujem. Slava
Matka môže okrem príspevku zarobiť príjem vo výške dvojnásobku životného minima / 2 x 189,83/.
V § 40 ods. 12 zákona 447/2008 Z.z. sa uvádza :
„ ak je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím nezaopatrené dieťa,7) peňažný príspevok na opatrovanie sa zníži o sumu, ktorou príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím prevyšuje trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom.29) „
1 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Zákon č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu v § 40 ods. 18 stanovuje, že opatrovateľský príspevok sa kráti, ak opatrovaná osoba je v zdravotníckom zariadení dlhšie ako 3O dní. Potvrdenie o hospitalizácii je potrebné predlžiť na ÚPSaR. Úrad nezisťuje či postihnutá osoba bola alebo nebola hospitalizovaná, záleží od Vás či to nahlásite.
1 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Ano, môžetezostať doma, keď si vybavíte opatrovatelský príspevok z ÚPSVaR. Do roku 2015 sa Vám odpracovaný čas bude počítať ešte do dôchodku. Štát bude za Vás platiť odvody do SP na dôchodkové poistenie a aj odvody do ZP.
1 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Tunco Pozri príspevok
Zdravím Vás. Chcem sa spýtať, ak poberá rodič - otec na postihnutého syna peňažný príspevok na opatrovanie, je potrebné tento príjem niekde uviesť do daňového priznania, alebo do daňového priznania ide iba príjem zo zamestnania otca. Otec pracuje len na dohodu, 4 hodinny denne, inak by mu bol príspevok odobratý.

Ďakujem.
Príspevok za opatrovanie je nezdaniteľný príjem. Neuvádza sa do DP. Do priznania sa uvádza len príjem zo zamestnania.

Ale opatrovné sa počíta do príjmu manžela - keby si manželka naň chcela uplatniť NC na manžela.
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
výška príspevku za opatrovanie je mesačne 111,32% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri opatrovaní jednej osoby a 148,42% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb.

Suma životného minima je od 1.7.2011 vo výške 189,83 €...
1 0
makrac makrac

makrac je offline (nepripojený) makrac

Sestra iny prijem nema len ten invalidny dochodok. Ma TZP, ze potrebuje trvalu celodennu starostlivost. Takze asi to bude okolo tych 200€. Ale ako pises, treba si to zistit na UPSVaR, aj ked v nasom malom mestecku pracuje taka dost neskusena osoba.

Ale vdaka za info. Ja som sa az dnes dozvedel, ze mozem byt opatrovnik mojej sestre, lebo mi bolo povedane, ze to mozne nieje ked rodicia ziju... Ale dako som to doteraz neriesil, kedze moja mama brala opatrovne a zvladala to. Ale situacia sa v poslednej dobe zmenila a snazim sa pomahat ako mozem. A ked som dnes zistil, ze mama dostava opatrovne 70€ kedze pobera dochodok a bezne je opatrovne okolo tych 200€...

Takze dnes som sadol za internet a zistujem zhruba co a ako, lebo ako som pisal, ta mlada co tam teraz pracuje mi pride ako keby ju tam len dakto posadil po znamosti a ani nevie co ma robit. Alebo sa jej nechce. Naposledy nas prehanala 5-6x pre jeden papier a potom sme zistili, ze ho ani nepotrebovala. Preto teraz zistujem nech som na nu trochu pripraveny.

Tato diskusia mi pomohla a este raz vdaka.
1 0
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

jadranka252 Pozri príspevok
Posm vas mam taku otazku,svokra ma 70 okov,nevladze chodit po schodoch/byvame v rod.dome./kupame ju,kurime,varime,chodime po lieky alebo s nou k lekarovi.Len na wc prejde zatial sama.Som zamestnana na pol uvezku/s prijmom 5300 v čistom/,je mozne na nu dostavat nejaki nevladny alebo opatrovatelsky prispevok?Ak to nie je mozne kedze pracujem,vie mi niekto povedat kolko bi som dostavala ked sa budem o nu starat cely den?

nuž neviem,či je možné pracovať aj opatrovať-jedine ako asistent na pár hodín a potom do práce.Avšak ako píšeš vyžaduje si celodennú starostlivosť takže skôr to riadne opatrovanie.Opatrovateľský príspevok sa odvíja od viacerých faktorov,napr.od výšky dôchodku zťp,od miery postihnutia... atď,obvykle to býva krátené ak presahuje jej príjem životné minimum-žiada sa o to na úpsvar.Myslím,že za opatrovanie jednej osoby je možné dostať nanajvýš 6000,sk ale ako hovorím vplývajú na to rôzne vplyvy.Existuje ešte jedna možnosť a to požiadanie obce,alebo mesta o opatrovateľstvo cez nich.Môžeš to robiť aj ty ale aj ktokoľvek druhý,koho obec poverí.Vtedy myslím zťp hradí čosi zo svojho dôchodku.Dúfam,že som aspoň trochu pomohla
0 0
jadranka252 jadranka252

jadranka252 je offline (nepripojený) jadranka252

tajnostkárka Pozri príspevok
nuž neviem,či je možné pracovať aj opatrovať-jedine ako asistent na pár hodín a potom do práce.Avšak ako píšeš vyžaduje si celodennú starostlivosť takže skôr to riadne opatrovanie.Opatrovateľský príspevok sa odvíja od viacerých faktorov,napr.od výšky dôchodku zťp,od miery postihnutia... atď,obvykle to býva krátené ak presahuje jej príjem životné minimum-žiada sa o to na úpsvar.Myslím,že za opatrovanie jednej osoby je možné dostať nanajvýš 6000,sk ale ako hovorím vplývajú na to rôzne vplyvy.Existuje ešte jedna možnosť a to požiadanie obce,alebo mesta o opatrovateľstvo cez nich.Môžeš to robiť aj ty ale aj ktokoľvek druhý,koho obec poverí.Vtedy myslím zťp hradí čosi zo svojho dôchodku.Dúfam,že som aspoň trochu pomohla
Svokra pobera svoj dôchodok+vdovsky po svokrovy,spolu asi 8000.Zatial nie je nikde evidovana akoZŤP.Nevies mi povedat kto to posudzuje?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Pokiaľ budeš mať od lekára písomné stanovisko, že potrebuje opatrovateľku, tak choď na Obecný(mestský) úrad s písomnou žiadosťou, aby Ťa ako opatrovateľku pre ňu zamestnali. Na opatrovateľku od obce, pokiaľ ju lekár doporučí, je právny nárok. Nedaj sa odbiť, že nemajú peniaze. Písomne požiadaj a musia konať. Ak nezamestanjú, dáš na súd a vyhráš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať