Zavrieť

Porady

Barman na zmluvu

Ahojte
prosim Vas mozete mi poradit nejaky vzor zmluvy pre barmana-casnika, ktory u nas nebude zamestnany, ale bude pre nas vykonavat tieto cinnosti na zivnost za urcitu odmenu?
vobec neviem ako by mala taka zmluva vyzerat
dakujem moc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    tinka111 Pozri príspevok
    Ahojte
    prosim Vas mozete mi poradit nejaky vzor zmluvy pre barmana-casnika, ktory u nas nebude zamestnany, ale bude pre nas vykonavat tieto cinnosti na zivnost za urcitu odmenu?
    vobec neviem ako by mala taka zmluva vyzerat
    dakujem moc
    Ja si vôbec neviem predstaviť barmana živnostníka. Je to závislá práca ako vyšitá.

    To si akože bude nosiť vlastné poháre, vlastné nápoje a chladiace zariadenie so sebou? A bude chodiť do práce ako si sám určí?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    tinka111 Pozri príspevok
    a ak by to bolo na mandatnu zmluvu??? mandant - firma, mandatar - barman???
    Preboha!!!

    TO komu napadla pre barmana mandátna zmluva???

    Myslíš, že práca barmana spĺňa nasledovnú charakteristiku (obch. zákonník, § 566 ods. 1):


    (1) Mandátnou zmluvou sa mandatár zaväzuje, že pre mandanta na jeho účet zariadi za odplatu určitú obchodnú záležitosť uskutočnením právnych úkonov v mene mandanta alebo uskutočnením inej činnosti a mandant sa zaväzuje zaplatiť mu za to odplatu.


    Ja si iný pracovnoprávny vzťah u barmana, ako pracovnú zmluvu alebo prípadne dohodu o pracovnej činnosti ani predstaviť neviem. Prečo chodíte okolo toho ako okolo horúcej kaše a nezamestnáte ho na riadny PP?

    Ešte by ste to zaklincovali, keby ste s ním uzatvorili zmluvu o dielo...
    Naposledy upravil Chobot : 08.04.08 at 08:15

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    Prosím poradte, ako by sa dalo ošetriť zmluvne ak máme záujemkyňu - na miesto predavačky a má živnosť aby sme neporušili paragraf 9 o závislej činnosti... - proste je to z rodiny a nechceli by sme aby sme musieli platiť odovdy my a ešte aj on zo živnosti...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    linko1 Pozri príspevok
    Prosím poradte, ako by sa dalo ošetriť zmluvne ak máme záujemkyňu - na miesto predavačky a má živnosť aby sme neporušili paragraf 9 o závislej činnosti... - proste je to z rodiny a nechceli by sme aby sme musieli platiť odovdy my a ešte aj on zo živnosti...
    No na miesto predávačky iná možnosť nie je ako pracovná zmluva.

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    ani iná možnosť by nebola...
    nebola by tam každý deň, len občas na výpomoc, prípadne na dokladanie tovaru...
    viem, že je veľa ludí poznám jedného podnikateľa čo má všetkých na živosť, skladníka, predavačku, taxikára,
    viem, že by to tak nemalo byť ale je to tak a hrá "mrtveho chrobáka"
    ja by som si to najradšej nejako ošetrila, neexistuje nejaká zmluva?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    linko1 Pozri príspevok
    ani iná možnosť by nebola...
    nebola by tam každý deň, len občas na výpomoc, prípadne na dokladanie tovaru...
    viem, že je veľa ludí poznám jedného podnikateľa čo má všetkých na živosť, skladníka, predavačku, taxikára,
    viem, že by to tak nemalo byť ale je to tak a hrá "mrtveho chrobáka"
    ja by som si to najradšej nejako ošetrila, neexistuje nejaká zmluva?
    Ak sa jedná o občasné zaskakovanie tak máš možnosť uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti. Z ktorej sa platí len úrazové a garančné poistenie do SP, a samozrejme daň.

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    dakujem za poradenie,
    ale aj tak viem, že by sa to nemalo takto robiť - živosť a závislá činnosť ale potom ako to majú riešené ostatní - keď viem a aj poznám veľa ľudí v mojom okolí, že pracujú na živosť v povolanich, ktoré vykazujú závislú činnosť

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Nie je dôležitý názov zmluvy, ale jej zmluvné strany a obsah.
    Ak ste obaja podnikatelia, tak vzájomný obchod sa riadi Obchodným zákonníkom, aj keď sa v ňom nenachádza presný typ Vašej zmluvy. Hlava II. - OSOBITNÉ USTANOVENIA O NIEKTORÝCH OBCHODNÝCH ZÁVäZKOVÝCH VZŤAHOCH pojednáva o NIEKTORÝCH, tzn nie o všetkých záväzkových vzťahoch medzi podnikateľmi. Hlava I. - OBCHODNÉ ZÁVäZKOVÉ VZŤAHY je všeobecná a pri tvorbe zmluvy sa môžeš na ňu odvolať. Pomenovanie zmluvy môže byť napr. Zmluva o obchodnej spolupráci, Zmluva o poskytnutí služieb ... Ak nechceš, aby mala charakter závislej práce, netreba tam dávať napr. prevný pracovný čas od - do, malo by ísť o prácu, ktorú je možné vykonať napr. na základe objednávok.
    Mala som prípad, keď aj predavačka prešla na živnosť, lebo v obchode so šperkami robila aranžérku a zamestnávateľovi záležalo na tom, aby u neho zostala a zároveň bola aj inde žiadaná, tak prešla na živnosť. Takže nie je predavačka ako predavačka.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    linko1 Pozri príspevok
    dakujem za poradenie,
    ale aj tak viem, že by sa to nemalo takto robiť - živosť a závislá činnosť ale potom ako to majú riešené ostatní - keď viem a aj poznám veľa ľudí v mojom okolí, že pracujú na živosť v povolanich, ktoré vykazujú závislú činnosť
    Živnosť a dohoda sa nevylučujú navzájom.

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    čiže teoreticky by sme s predavačkou mohli uzatvoriť zmluvu o obchodnom zasúpení?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    linko1 Pozri príspevok
    čiže teoreticky by sme s predavačkou mohli uzatvoriť zmluvu o obchodnom zasúpení?
    Keď to bude čiste práca predávačky, ktorá stojí za pultom, tak asi nie.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 09.06.08 at 08:40

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    linko1 Pozri príspevok
    ale je to v podstate nekontrolovateľné, čo robí a kedy nie?
    Pokiaľ chceš niečo urobiť v rozpore so ZP, tak si to urob, ale nepýtaj si tu na to radu alebo naše odobrenie. A takisto si nepýtaj radu, ak ti na to príde inšpektorát práce a budeš mať z toho prúser.

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    v rozpore zo zákonom to nie je...
    len išlo o radu, dakujem Smithovi za rady
    a chobot - nie som tu dlho, ale vaše príspevky mi znejú agresívne a to nie len tento ale čítala som ich tu viac...
    takže si myslím, že tento portál je viac menej o radách...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    linko1 Pozri príspevok
    v rozpore zo zákonom to nie je...
    Je to v rozpore so ZP § 1 ods. 2 a 3:

    (2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

    (3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.


    linko1 Pozri príspevok
    a chobot - nie som tu dlho, ale vaše príspevky mi znejú agresívne a to nie len tento ale čítala som ich tu viac...
    takže si myslím, že tento portál je viac menej o radách...
    Sem tam možno ostro, ale agresívne hádam nie. Ale skúsim sa polepšiť..

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    Sem tam možno ostro, ale agresívne hádam nie. Ale skúsim sa polepšiť.. [/quote]
    viem, že vám ostrieľaným poraďákom možno idú na nervy tieto "malicherné" témy a otázky ale skúste mať s nami začiatočníkmi akú takú trpezlivosť.

    ďakujem za odpovede, ale ak ešte niekto má tento problém - práca na živosť a kvázi závislá činnosť , budem rada, ak napíše ako to má vyriešené ...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    linko1 Pozri príspevok
    viem, že vám ostrieľaným poraďákom možno idú na nervy tieto "malicherné" témy a otázky ale skúste mať s nami začiatočníkmi akú takú trpezlivosť.

    ďakujem za odpovede, ale ak ešte niekto má tento problém - práca na živosť a kvázi závislá činnosť , budem rada, ak napíše ako to má vyriešené ...
    Vieš, to je ťažké radiť, ak nie je o čo sa oprieť. To je ako keby si sa spýtal, že "Nemám vodičák, ale chcem jazdiť. Ako sa vyhnúť policajtom?".

    Vykonávanie závislej práce na živnosť je evidentne v rozpore so ZP, preto aj v zmysle Etikety porady ti ťažko poradíme.

    Poradiť môžem jedine to, že treba z tej práce spraviť takú pozíciu, ktorá nebude napĺňať definíciu závislej práce a potom je možné ju vykonávať na živnosť.

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    Chobot,
    ďakujem za rady, už ma niečo napadlo,
    viem, že niektorým to nevadí, ak to majú tak všeliako...
    ale ja som ten typ, že radšej mám všetko urobené správne, nedajbože aby si kontrola nemohla niečo nájsť,
    aj manžel sa mi smeje, že som taká poctivka...
    a keby boli všetci ako ja, tak to by bolo...

    ale aj tak som rada, že ste poradili

    a vidíš , keď chceš tak aj tvoje odpovede sú fajn a necítiť z nich agresivitu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.