Zavrieť

Porady

Podnikanie vo vlastnom dome

Zdravím

Vie mi niekto poradiť kto všetko má právo ovplyvniť to či si možem vo vlastnom dome resp. prístavbe otvoriť prevádzku (kuchyňu na rozvoz jedál - nie reštauráciu)
Samozrejme o hygiene atd. viem, mňa skor zaujíma či mi musia dať súhlas aj susedia, obecný úrad , životné prostredie atď..... ak áno aké požiadavky by mohli mať ?
Vopred ďakujem za Vaše rady.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zenga Pozri príspevok
Zdravím

Vie mi niekto poradiť kto všetko má právo ovplyvniť to či si možem vo vlastnom dome resp. prístavbe otvoriť prevádzku (kuchyňu na rozvoz jedál - nie reštauráciu)
Samozrejme o hygiene atd. viem, mňa skor zaujíma či mi musia dať súhlas aj susedia, obecný úrad , životné prostredie atď..... ak áno aké požiadavky by mohli mať ?
Vopred ďakujem za Vaše rady.
No starosti s tým budete mať , viac než dosť .
Skúste si preštudovať nasledovnú tému

http://www.porada.sk/t64049-zriadeni...ie+prev%E1dzky
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Zita5 Pozri príspevok
No starosti s tým budete mať , viac než dosť .
Skúste si preštudovať nasledovnú tému

http://www.porada.sk/t64049-zriadeni...ie+prev%E1dzky
Zvoľte si postup:
1/ Oddelenie podnikateľskej činnosti vo Vašom meste
2/ Hygiena
3/ Stavebný úrad

Všade dostanete inštrukcie , tlačivá a podobne .
1 0
zenga zenga

zenga je offline (nepripojený) zenga

Odporúčanu tému som si preštudoval......Avšak nieje mi jasné akú právomoc majú susedia ovplyvniť či si možem otvoriť prevádzku. Priestory sa momentálne stavajú zároveň s domom. Skolaudovať ich dám na podnikanie avšak do čoho mi možu zasahovať susedia ? čo ak jednoducho susedia povedia nie ? Susedia sa vyjadruju iba pri kolaudácii priestorou na podnikanie alebo aj pri otvárani samotnéj prevádzky ?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

zenga Pozri príspevok
Odporúčanu tému som si preštudoval......Avšak nieje mi jasné akú právomoc majú susedia ovplyvniť či si možem otvoriť prevádzku. Priestory sa momentálne stavajú zároveň s domom. Skolaudovať ich dám na podnikanie avšak do čoho mi možu zasahovať susedia ? čo ak jednoducho susedia povedia nie ? Susedia sa vyjadruju iba pri kolaudácii priestorou na podnikanie alebo aj pri otvárani samotnéj prevádzky ?
Susedia sa nevyjadruju vobec. Mestu sa podnikanie iba oznamuje, nepytas si od nich povolenie. Potrebujes uplne tie iste povolenia, ako keby si podnikala napr. v priemyselom parku - teda predovsetkym oznamit na ZU zriadenie prevadzkarne, hygienu, potom je dobre mat to odobrene od poziarnikov.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

p.s. - a este nieco: jedine, o co sa mesto bude zaujimat, - ci mate zaplatene za odvoz odpadu.
0 0
zenga zenga

zenga je offline (nepripojený) zenga

Veľmi pekne ďakujem za informácie. To že sa susedia nevyjadruju k prevádzke ma potešilo kedže človek nikdy nevie čo od nich môže čakať. Takže oslovim živ.úrad, obecný úrad, hygienu, požiarnikov
0 0
Danielle369 Danielle369

Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

a este ich budú zaujimat otvaracie hodiny
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zenga Pozri príspevok
Veľmi pekne ďakujem za informácie. To že sa susedia nevyjadruju k prevádzke ma potešilo kedže človek nikdy nevie čo od nich môže čakať. Takže oslovim živ.úrad, obecný úrad, hygienu, požiarnikov
Ja by som sa na Vašom mieste vopred netešila , nakoľko ak otvárate prevádzku v rodinnom dome a v jeho susedstve máte aj z jednej aj z druhej strany RD resp. nehnuteľnosti , tak vlastníci susediacich nehnuteľností sa vyjadrujú k Vašej prevádzke , ak majú pripomienky , tak ich vyjadria písomne a ich pripomienky potom posúdi kompetentný stavebný úrad či sú oprávnené alebo nie .

Ja nebudem nikoho presviedčať , preto som Vám poradila informujte sa priamo u Vás na Mestskom či Obecnom úrade .

Ja som si tým prešla a veru moji susedia mali pripomienky proti vjazdu zásobovacích áut a podobne .

Ak máte stavebné povolenie , jednak na RD a jednak na podnikateľské priestory , tak tieto vyjadrenia by ste už mali mať za sebou .
0 0
zenga zenga

zenga je offline (nepripojený) zenga

Stavebné povolenie mám na stavbu RD, až pred kolaudáciou podám žiadosť o zmenu priestorov na podnikateľské priestory. Projektant mi poradil že je to tak jednoduchšie a lacnejšie riešenie nakoľko by som musel platiť vyššie stavebné poplatky.

Tie vyjadrenia susedov musím priložiť k žiadosti o zmenu priestorov na podnikateľské alebo na základe mojej žiadosti ich upovedomí obec aby sa vyjadrili ak majú dáke pripomienky ?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ty vobec nemusis zatazovat koluadacnu komisiu informaciami o tom, ze tam chces podnikat. Jednoducho skolaudujes RD, a potom si sama sebe prenajmes cast RD na podnikanie.

To co pisa Zita 5 platilo pred rokmi. Ked sme prihlasovali prvu prevadzkaren, museli sme ziadat mesto o suhlas. Ked som isiel prihlasovat pred rokom dalsiu, na Mestskom urade mi povedali, ze teraz uz sa neziada, iba oznamuje, pretoze z ustavy ma kazdy pravo podnikat tam, ked uzan za vhodne.

Teraz to plati opacne - susedia sa k tomu nevyjadruju, ak sa citia byt niecim ruseni alebo obmedzovani, mozu sa nasledne (po zacati cinnosti) stazovat na MU. Preto kazdy podnikatel v RD napr. si musi byt isty, ze dodraziava napr. hlukove a hygienicke normy a pod. Napriklad hlukova norma pre obytne zony je taka, ze po 22:00 tam musi byt prakticky uplne ticho, dalej by nebolo vhodne, ak by k susedom chodili napr. potkany, co sa mnozia u vas a pod.

Ked ale toto splnis, mozu sa stazovat, kolko chcu. Ina vec je, ze susedia sa vyjadruju (nezavisle na tom, ci podnikas alebo nie) k akymkolvek stavebnym povoleniam. teda ak by ste nasledne chcli napr. pristavat, susedia mozu byt proti. Ale ani to neznamena, ze stavebny urad musi ich namietky respektovat.

V praxi plati nasledovne: Ak si barak nechas zvonka neomietnuty (ako v Polsku), parkovat budes o tri ulice dalej a domov budes jazdit iba na Skode 120, nebudes mat so susedmi problemy. Staznosti zacnu vypisovat az potom, co si upravis okolie RD ako vo Svajciarsku, pripadne zabudnes a raz prides domov autom
0 0
zenga zenga

zenga je offline (nepripojený) zenga

misomiso Pozri príspevok
Ty vobec nemusis zatazovat koluadacnu komisiu informaciami o tom, ze tam chces podnikat. Jednoducho skolaudujes RD, a potom si sama sebe prenajmes cast RD na podnikanie.

To co pisa Zita 5 platilo pred rokmi. Ked sme prihlasovali prvu prevadzkaren, museli sme ziadat mesto o suhlas. Ked som isiel prihlasovat pred rokom dalsiu, na Mestskom urade mi povedali, ze teraz uz sa neziada, iba oznamuje, pretoze z ustavy ma kazdy pravo podnikat tam, ked uzan za vhodne.

Teraz to plati opacne - susedia sa k tomu nevyjadruju, ak sa citia byt niecim ruseni alebo obmedzovani, mozu sa nasledne (po zacati cinnosti) stazovat na MU. Preto kazdy podnikatel v RD napr. si musi byt isty, ze dodraziava napr. hlukove a hygienicke normy a pod. Napriklad hlukova norma pre obytne zony je taka, ze po 22:00 tam musi byt prakticky uplne ticho, dalej by nebolo vhodne, ak by k susedom chodili napr. potkany, co sa mnozia u vas a pod.

Ked ale toto splnis, mozu sa stazovat, kolko chcu. Ina vec je, ze susedia sa vyjadruju (nezavisle na tom, ci podnikas alebo nie) k akymkolvek stavebnym povoleniam. teda ak by ste nasledne chcli napr. pristavat, susedia mozu byt proti. Ale ani to neznamena, ze stavebny urad musi ich namietky respektovat.

V praxi plati nasledovne: Ak si barak nechas zvonka neomietnuty (ako v Polsku), parkovat budes o tri ulice dalej a domov budes jazdit iba na Skode 120, nebudes mat so susedmi problemy. Staznosti zacnu vypisovat az potom, co si upravis okolie RD ako vo Svajciarsku, pripadne zabudnes a raz prides domov autom


Tak asi si pojdem kúpiť Š120

Mimochodom keď si sám sebe prenajmem priestor môžem si to dať aj do nákladov ? Resp.keď mám dom na polovicu s manželkou, može mi ona prenajať priestory v dome a ja dať do nákladov.

V tesnej blízkosti je prevádzka ktorá je určite hlučnejšia ako bude moja kuchyňa, ale aj tak plánujem prevádzkovu dobu len do 22hod.
0 0
momaria momaria

momaria je offline (nepripojený) momaria

zenga Pozri príspevok
Tak asi si pojdem kúpiť Š120

Mimochodom keď si sám sebe prenajmem priestor môžem si to dať aj do nákladov ? Resp.keď mám dom na polovicu s manželkou, može mi ona prenajať priestory v dome a ja dať do nákladov.

V tesnej blízkosti je prevádzka ktorá je určite hlučnejšia ako bude moja kuchyňa, ale aj tak plánujem prevádzkovu dobu len do 22hod.
Posúvam
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Ak by ste založili SRO-čku, tak jej môžte prenajímať priestory na podnikanie. Ako fyzická osoba asi nebudete prenajímať pre seba.

Z diskusií na porade som pochopila jednu vec, ktorú si na začiatku podnikania málokto z nás uvedomí: ak mám súkromné auto a podnikám ako SZČO, tak si ho buď zaradím alebo nezaradím do majetku a môžem ho používať na podnikanie. Ak mám súkromnú nehnuteľnosť a podnikám ako SZČO, tak si ju buď zaradím alebo nezaradím do majetku a môžem ju využívať na podnikanie. Sám sebe neprenajímam.
0 0
momaria momaria

momaria je offline (nepripojený) momaria

Ďakujem. tiež som toho názoru
0 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím o radu,
ked SZčo platca dph si kúpil rod. dom a na prízemí si zriaduje dielnu - autooprava, nahlásil prevádzku na mestskom úrade a teraz robí úpravy, maluje, treba dať do poriadku podlahu, kúpiť hasiace prístroje, aspoň bude mať náklady v účtovníctve do konca roka.
musí teraz požiadať aj o zmenu účelu na podnikateľskú činnosť ???
teraz riešime prevod polovice domu na jeho priateľku , ktorá s ním býva v dome a tak bude potom potrebovať aj jej súhlas na prevádzku???

- keď zmení ten účel môže potom mať zmluvu o tom, že jeho priateľka mu prenajíma tú časť na podnikanie a tak mať vo výdavkoch nejaké nájomné????

- ako to mám teraz zaradiť do majetku firmy = až ked to bude premenované na podn. účely alebo môžem teraz a akým dokladom = doklad o zaradení hmotného majetku = garáž + kancelária, v OC ?????

ešte sme toto nerobili tak sa radšej pýtam.

Ďakujem
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Cecilia Pozri príspevok
Ak by ste založili SRO-čku, tak jej môžte prenajímať priestory na podnikanie. Ako fyzická osoba asi nebudete prenajímať pre seba.

Z diskusií na porade som pochopila jednu vec, ktorú si na začiatku podnikania málokto z nás uvedomí: ak mám súkromné auto a podnikám ako SZČO, tak si ho buď zaradím alebo nezaradím do majetku a môžem ho používať na podnikanie. Ak mám súkromnú nehnuteľnosť a podnikám ako SZČO, tak si ju buď zaradím alebo nezaradím do majetku a môžem ju využívať na podnikanie. Sám sebe neprenajímam.

Ahojte,
teraz som sa vrátila z DU, kde sme riešili práve tento problém a požadovali zmluvu o prenájme nehnuteľnosti na podnikateľské účely ( vlastníci manželia a v priestoroch podniká manžel ako FO). A ich vysvetlenie bolo, že buď nehnuteľnosť vloží do majetku, alebo bude zmluva o prenájme aj sám sebe, inak nemôže si dávať opravy a údržbu do nákladov. Keď som povedala, že sám sebe prenajímať nemôže,som to mala dokázať. Poradí niekto, prosím?
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Kačena I. Pozri príspevok
Ahojte,
teraz som sa vrátila z DU, kde sme riešili práve tento problém a požadovali zmluvu o prenájme nehnuteľnosti na podnikateľské účely ( vlastníci manželia a v priestoroch podniká manžel ako FO). A ich vysvetlenie bolo, že buď nehnuteľnosť vloží do majetku, alebo bude zmluva o prenájme aj sám sebe, inak nemôže si dávať opravy a údržbu do nákladov. Keď som povedala, že sám sebe prenajímať nemôže,som to mala dokázať. Poradí niekto, prosím?
Prosím, nevie niekto poradiť?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kačena I. Pozri príspevok
Ahojte,
teraz som sa vrátila z DU, kde sme riešili práve tento problém a požadovali zmluvu o prenájme nehnuteľnosti na podnikateľské účely ( vlastníci manželia a v priestoroch podniká manžel ako FO). A ich vysvetlenie bolo, že buď nehnuteľnosť vloží do majetku, alebo bude zmluva o prenájme aj sám sebe, inak nemôže si dávať opravy a údržbu do nákladov. Keď som povedala, že sám sebe prenajímať nemôže,som to mala dokázať. Poradí niekto, prosím?
Tak to som ešte nepočula pri fyzickej osobe . To bude určite neinformovanosť pracovníčok DU .

Čo ste konkrétne riešili ? S akou otázkou ste išli na DU ?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Tak ja momentalne riesim chranene pracovisko doma, je pravdou ze pri SZCO ziadaju bud najomnu zmluvu, ze si sama sebe prenajimas nehnutelnost , treba presne specifikovat o ktoru cast ide, alebo ci ide o celu nehnutelnost. Treba zo stavebneho uradu potvrdenie, ze ktora cast bola vynata na podnikanie.Na tuto cast mas narok davat si do nakladov opravy, kurenie, vodu, energie apod.Ak ide o celu nehnutelnost tak na celu. Ja osobne by som svoj dom, alebo kde byvam nevkladala do majetku, nakolko pri platobnej neschopnosti, by si mohla o tento majetok prist uplne lahko.Ak si urobis najomnu zmluvu, tak je to lepsie.Na vlastny majetok sa potom siaha az ked uz nic nie je v podnikaní. Neviem ci som to dobre opisala, aby to bolo zrozumitelne. Ale ta najomna zmluva je treba.Ide tu vlastne o to, aby bola odclenena cast nehnutelnosti na podnikanie a lahsie sa preukazovali naklady pre DU. Aspon u nas to bezne DU chce pri SZCO, nielen pri chranenom pracovisku.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

Prebieha kontrola DPH ( bol NO) a nie a nie to ukončiť a žiadajú všetko možné (karty majetku, kontrolné pásky z RP) a aj nájomnú zmluvu. Vysvetľovala som, že to jednoducho neide, veď je to stále tá istá osoba. No ako jej to dokázať?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať