Zavrieť

Porady

zaúčtovanie zálohy

Prosím pomôžte mi, účtujem v JÚ vhotovosti je zaplatená zálohová faktúra,účtujem výdavok z pokladne ako úhrada zálohovej faktúry? A ako preúčtujem platbu aby sa dostala na faktúru čiže daňový doklad. Ďakujem za pomoc.
Usporiadat
Monkey Monkey

Monkey je offline (nepripojený) Monkey

Tiež niesom nejako zvlášť v tomto doma, ale myslím, a nech ma skúsení opravia, že zálohu budeš mať odpočítanú na vyúčtovacej faktúre. Teda by som ju dala do nákladov - výdavok ovplyvňujúci základ dane - materiál, tovar alebo prev. réžia - o čo v tvojom prípade ide. Navyše poskyt. či prijatá záloha je daňovým výdavkom.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

zúčtovanie zálohy robím nasledovne:
zaplatená záloha - výdavok ovplyvňujúci základ dane
keď príde konečná faktúra:
cez ID zúčtujem mínusom výdavok ovplyvňujúci základ dane
a následne zúčtujem cez ID úhradu faktúry.
Robím to takto stále, zostalo mi to z minulých rokov, keď zálohy neboli hneď výdavkom. Vtedy som ich však pri úhrade účtovala ako VNZD.
Teraz mi však ešte vystáva otázka, čo so zaplatenými a nevyúčtovanými zálohami na konci roka, kde sa môže stať, že záloha je zaplatená celá s DPH.
0 0
lucika1 lucika1

lucika1 je offline (nepripojený) lucika1

No ja mam komplikovanejsi problem so zalohami.

9.5 sme zaplatili zalohu na opravu 1 200 EUR (po prepocitani kurzom je to 38460 SK) a 21 500 SK.

21.8. prisla faktura na sumu 39 427 SK.
5.9 dosiel zapocet.

Zapocitali si 1200 EUR s kurzom z 5.9 = 36 333,60 a 3093,40 SK. Zvysok (18 406,60) nam vratili na ucet.

Zalohovu fakturu nemam.

Prosim velmi pekne.. skuste mi niekto poradit ako to zauctovaj. Ja naozaj netusim, som z toho zufalaaa.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
lucika1 Pozri príspevok
No ja mam komplikovanejsi problem so zalohami.

9.5 sme zaplatili zalohu na opravu 1 200 EUR (po prepocitani kurzom je to 38460 SK) a 21 500 SK.

21.8. prisla faktura na sumu 39 427 SK.
5.9 dosiel zapocet.

Zapocitali si 1200 EUR s kurzom z 5.9 = 36 333,60 a 3093,40 SK. Zvysok (18 406,60) nam vratili na ucet.

Zalohovu fakturu nemam.

Prosim velmi pekne.. skuste mi niekto poradit ako to zauctovaj. Ja naozaj netusim, som z toho zufalaaa.

Zaplatená záloha 1200 EUR = 38460 Sk ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Zaplatená záloha 21500 Sk ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Vrátených 18406,60 Sk ako príjem neovplyvňujúci základ dane.

Na základe faktúry (39427,- Sk) ako nepeňažná operácia interným dokladom preúčtovať: -39427 výdavok neovplyvňujúci základ dane; +39427 výdavok ovplyvňujúci základ dane.
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

lucika1 Pozri príspevok
No ja mam komplikovanejsi problem so zalohami.

9.5 sme zaplatili zalohu na opravu 1 200 EUR (po prepocitani kurzom je to 38460 SK) a 21 500 SK.

21.8. prisla faktura na sumu 39 427 SK.
5.9 dosiel zapocet.

Zapocitali si 1200 EUR s kurzom z 5.9 = 36 333,60 a 3093,40 SK. Zvysok (18 406,60) nam vratili na ucet.

Zalohovu fakturu nemam.

Prosim velmi pekne.. skuste mi niekto poradit ako to zauctovaj. Ja naozaj netusim, som z toho zufalaaa.
z akého dôvodu bol vystavený zápočet? Máte voči dodávateľovi aj pohľadávku?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alena Šimová Pozri príspevok
z akého dôvodu bol vystavený zápočet? Máte voči dodávateľovi aj pohľadávku?
VeĎ záloha bola vyššia ako skutočná hodnota opravy. Teda vznikla pohľadávka voči dodávateľovi z titulu vyššej zálohy.
0 0
lucika1 lucika1

lucika1 je offline (nepripojený) lucika1

A nevadi, ze tam vznikne kurzovy rozdiel medzi zaplatenou zalohou a uhradou fa?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

smith Pozri príspevok
Zaplatená záloha 1200 EUR = 38460 Sk ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Zaplatená záloha 21500 Sk ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Vrátených 18406,60 Sk ako príjem neovplyvňujúci základ dane.

Na základe faktúry (39427,- Sk) ako nepeňažná operácia interným dokladom preúčtovať: -39427 výdavok neovplyvňujúci základ dane; +39427 výdavok ovplyvňujúci základ dane.
prečo zálohy ako výdavky neovplyvňujúce základ dane? Od roku 2008 sú zálohy považované za výdavok.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Alena Šimová Pozri príspevok
prečo zálohy ako výdavky neovplyvňujúce základ dane? Od roku 2008 sú zálohy považované za výdavok.
Áno máš pravdu. Zmena postupov účtovania v JÚ od 01.01.2008.

Ale pricím účtovania môže byť rovnaký, len nie neovplyvňujúce ale ovplyvňujúce.
0 0
lucika1 lucika1

lucika1 je offline (nepripojený) lucika1

Takze su to vsetko OZD? aj zalohy aj vratena platba aj preuctovanie na ID? a co ten rozdiel v kurzoch. nevadi?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

lucika1 Pozri príspevok
Takze su to vsetko OZD? aj zalohy aj vratena platba aj preuctovanie na ID? a co ten rozdiel v kurzoch. nevadi?
v tomto prípade len zaplatené zálohy - VOZD, vrátená platba - POZD, interný doklad v tom prípade netreba robiť. Rozdiel medzi platbou a faktúrou vyrovnávam len v knihe záväzkov alebo pohľadávok.
0 0
lucika1 lucika1

lucika1 je offline (nepripojený) lucika1

no fajn, ale ako uhradim tu fakturu?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

stačí to poznačiť do knihy pohľadávok alebo záväzkov. Hoci ja to robím inak. Pri platbe zálohy mám členenie výdavok za tovar - zálohy. Keď mi príde faktúra, zúčtujem cez ID členenie výdavok za tovar zálohy mínusom, a potom vyberiem úhradu faktúry ako výdavok ovplyvňujúci základ dane plusom. Takže opravujem môj predchádzajúci príspevok. A asi záleží aj na programe, v ktorom účtuješ.
0 0
lucika1 lucika1

lucika1 je offline (nepripojený) lucika1

Takze je to asi tak..ako pisal smith, s tym ze su ovplyvnujuce ZD. Teda:

zaplatena zaloha VOZD = 1200 EUR=38460 SK
zaplatena zaloha VOZD = 21500 SK
vratena platba POZD = 18406,60

ID:
vysporiadanie zalohy VOZD - 39427 SK
uhrada DF VOZD + 39427 SK

Ospravedlnujem sa za nechapavost.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

A čo so zaplatenou zálohou ak sme platcami DPH?
Teda príde ti predfaktúra, na ktorej je suma s DPH. Uhradím ju celú ako VOZD? A následne pri prijatí ostrej faktúry zaúčtujem ako? Nárok na odpočet DPH mi vznikne až pri ostrej faktúre, nie?

Teda ak je zálohová fa vystavená :
10.000+1.900 = 19.000
zaplatím a v PD uvediem vo VOZD 19.000? Alebo len 10.000 a čo s DPH, keďže nárok na odpočet bude až pri ostrej faktúre?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Keď účtujem zálohu, celá je vo VOZD. Keď mi príde fa, sumu DPH preúčtujem cez ID nasledovne:
VOZD - 1900,-
DPH 1900,-
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ďakujem. A čo so zálohou, ktorá je napríklad na nákup gastrolístkov?
Zaúčtujem ju do VOZD a keď príde ostrá faktúra tak mínusom VOZD a plusom do VNZD?
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

ja by som toto dala hneď ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Viem predsa, čo kupujem.
0 0
Kremnicka Kremnicka

Kremnicka je offline (nepripojený) Kremnicka

no a ked citam legislativku zmenu, citujem : postupy uctovania - Účinnosť od: 5.12.2008

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.



znamena to, ze ked JA vystavim zalohovu fakturu / som platca DPH uctujuci v JU / tak si tu zalohovu FA zauctujem do knihy zavazkov ?
a ked ja zaplatim dodatavelovi zalohu tak jeho zalohovu FA si zauctujem do mojich pohladavok ?

vopred dakujem
0 0
Alena Šimová Alena Šimová

Alena Šimová je offline (nepripojený) Alena Šimová

Kremnicka Pozri príspevok
no a ked citam legislativku zmenu, citujem : postupy uctovania - Účinnosť od: 5.12.2008

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.



znamena to, ze ked JA vystavim zalohovu fakturu / som platca DPH uctujuci v JU / tak si tu zalohovu FA zauctujem do knihy zavazkov ?
a ked ja zaplatim dodatavelovi zalohu tak jeho zalohovu FA si zauctujem do mojich pohladavok ?

vopred dakujem
presne tak, kým nedôjde k splneniu dodávky, záloha je v knihe pohľadávok alebo záväzkov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať