Zavrieť

Porady

7m odstupy???????

Dobry den, vedel by mi niekto poradit, ako je to s dodrziavanim 7m odstupov?
sused chce na 11m sirokom pozemku postavit 8m siroky dom. umiestnit ho chce 2m od hranice pozemku,vlastne kde moj dom zacina, jeho by koncil, medzi rohmi domov by bolo necelych 5m .samozrejme bude mat okna s stene. ktora by bola kolmo na nasu, cize o sukromi nemoze byt ani rec, videli by sme si presne do okien. Som v prave, ak trvam na min. vzdialenosti 7 m od mojho domu? V zakone sa pise, ze sa odstupy meraju na najkratsich spojniciach medzi obvodovymi murmi...on ale tvrdi, ze to tak nie je.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Pozri si vyhlášku č.532/2002 Z.Z., tam nájdeš odpoveď na Tvoje otázky. Inak ako sused budeš účastníkom stavebného konania a najneskôr pri stavebnom konaní musíš písomne podať námietky. Potom sa už na Tvoje námietky nebude prihliadať.

    § 6
    Odstupy stavieb
    (1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky
    urbanistické, architektonické, životného prostredia,
    hygienické, veterinárne, ochrany povrchových
    a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti,
    civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie
    a preslnenie a na zachovanie pohody bývania.
    Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie
    priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie
    územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným
    využívaním územia.
    (2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len
    ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie
    susedného pozemku na určený účel.
    (3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný
    priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia
    ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných
    hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.
    (4) V stiesnených územných podmienkach možno
    vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m,
    ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná
    obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje
    dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov
    podľa odseku 3.
    (5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako
    sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na
    podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie
    požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1
    alebo podľa územného plánu zóny.
    (6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná
    obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja
    pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre
    budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej
    zástavby.

    Janik je offline (nepripojený) Janik

    Janik
    Prosim Vas o radu. Sused prestavuje RD. Odstupy medzi jednotlivymi RD je 7,20 m. Opravnuje ho tento odstup, ze si moze dat na nasu stranu okna 120x150 a 120 x 80. Tieto okna ma na poschodi a pozera mi nimi priamo do nasej kupelne a WC a tym ich nemozeme pouzivat. Dohoda s nim nie je ziadna (prosili sme aby sa dohodol) je vulgarny. Okrem toho cez tieto okna (obyvackove 150x120 a jeho kupelnove 120 x 80 cm) pozera priamo do nasho celeho dvora a obera nas tymto o sukromie.
    Dakujem za radu.

    Janik je offline (nepripojený) Janik

    Janik
    Prosim poradte. Tento stavebnik sused veselo stavia, nema stavebne povolenie a my sme bezmocni.
    Na stavebny urad sme dali ziadost o presetrenie stavby asi pred 3 mesiacmi. Stavebny urad mlci. To je obcan uz absolutne bezmocny??? Je mi z toho smutno.

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Dal si žiadosť o vykonanie štátneho stavebného dohľadu? Ak nie, tak urýchlene daj. Ak nebude stavebný úrad konať, podaj sťažnosť na to, že stavebný úrad nekoná.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    ak je odstup 7.2 metra tak moze stavat alebo prestavovat. to ze stavia bez stavebneho povolenie sice nie je pekne, ale s tym nezmozes nic. musis si kupit zaclony.
    Neviem či ti poradím ja sama som v podobnom prípade bezmocná.Mám problémy zo susedom,ktorý stavia bez stavebného povolenia už 4 roky,nedodržal odstupy dokonca sa posunul do susedného pozemku i okná si spravil ako chcel.Jeho stavebné konanie a stavba bola zastavená no on veselo pokračuje a stavebný úrad a starosta obce sa tvári že sa nič nedeje.Veľa šťastia

    babsy je offline (nepripojený) babsy

    babsy
    tak vidim, ze nie sme sami...no to vobec nezavidim, kedze uz stavba stoji, s tym asi nic nenarobite...najhorsie na tom je, ze Vas sused dostane prinajhorsom pokutu a bude sa veselo smiat dalej...Kedy sa uz cierne stavby budu bez milosti burat??? My mame zatial stastie, ze stavat sa nezacalo, ale ked tu citam, ake maju vsetci skusenosti a su bezmocni voci uradom, tak sa na to asi pripravim....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.