Zavrieť

Porady

Citrusy - ako ich vypestovať

Prosím o radu. V pestovaní citrusov som laik preto by som potreboval poradiť. Mám asi 1 ročné výhonky z citrónových jadierok. Chcel by som si sám vypestovať citróny. Je to vôbec možné v našich končinách (konkrétne Nové Mesto n.V.)? Je možné ich zasadiť von alebo ich treba mať v interiéry s nejakou teplotou? Po koľkých rokoch začnú rodiť? Treba výhonky zaštepiť? Ďakujem
Naposledy upravil arizona : 11.01.12 at 13:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    milo43 je offline (nepripojený) milo43

    milo43
    Ja mám s pestovaním citrónovníkov takéto skúsenosti.
    Aby citrusy rodili je potrebné ich zaštepiť,alebo zaočkovať.Ja používam očkovanie. Semenáč vypestovaný zo semena citrusového plodu musí mať hrúbku ceruzky aby sa dal očkovať. Robím to v auguste, použijem očko z rodiaceho citrónovníka. Ak čapík očka(stopka listu nad očkom) odpadne, očko sa ujalo a vyraší do budúcej jari. V lete je dôležité držať citrusy v polotieni. Prezimovanie je zložitejšie. Zásada je, veľa svetla, málo tepla. Najidealnejšia je nevykurovaná veranda, kde ale teplota nesmie klesnuť pod nulu.

    beba13 je offline (nepripojený) beba13

    beba13
    Poradte ako sa mám postarať o tieto malé citroniky, aby mi neopadli všetky, lebo mám obavu že sa všetky neudržia je ich asi 9
    P8081977.jpg  
    P8081978.jpg  
    1/1

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    V jednom strašom záhradkárovi vyšiel článok o pestovaní citrusov- od suseda, čo naň kašle , ledva občas poleje, ale zato úúúroda ozaj stojí za to- rodí stáleodstrihla som si ročné výhony,pichla do piesku, odstrihla polovicu listov- nechala len tri a zabalila do igelitového záčku s pár dierkami, z troch sa mi zakorenil len jeden, ďalšie podrobnosti pridám postupom času. Uvidím´ako sa mu bude dariť ďalej, hnojenie má byť až v druhom roku, v prvom roku je vraj len dôležité polievať podľa potreby, nemá rád preliatie, zem má byť dobre vydrenážovaná a dobre namiešaná, nuž uvidím.

    maria 6 je offline (nepripojený) maria 6

    maria 6
    poprosil by som o informáciu,kde zobrať vhodné vrúble na očkovanie citrona,poprípade kto by navrúbľoval

    franco24 je offline (nepripojený) franco24

    franco24
    Ahojte kocky pestujem citrusy uz nejaky rok neodporucam stepy sadit do piesku musia byt stale stiepene na podnoz. Prikladam foto.

    bupi je offline (nepripojený) bupi

    bupi
    maria 6 Pozri príspevok
    poprosil by som o informáciu,kde zobrať vhodné vrúble na očkovanie citrona,poprípade kto by navrúbľoval

    botanicka zahrada
    ludia mam problem. poradi mi niekto ako zasadit citron? .. skusam to so semienkami ale neviem v com je problem . nechce klicit. neviem ci je to nevhodnym substratom alebo je to v niecom inom .. potreboval by som presny postup.. dakujem .

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    milo43 Pozri príspevok
    Ja mám s pestovaním citrónovníkov takéto skúsenosti.
    Aby citrusy rodili je potrebné ich zaštepiť,alebo zaočkovať.Ja používam očkovanie. Semenáč vypestovaný zo semena citrusového plodu musí mať hrúbku ceruzky aby sa dal očkovať. Robím to v auguste, použijem očko z rodiaceho citrónovníka. Ak čapík očka(stopka listu nad očkom) odpadne, očko sa ujalo a vyraší do budúcej jari. V lete je dôležité držať citrusy v polotieni. Prezimovanie je zložitejšie. Zásada je, veľa svetla, málo tepla. Najidealnejšia je nevykurovaná veranda, kde ale teplota nesmie klesnuť pod nulu.
    tak to som nevedela-presne takto prezimovavam svoju mandarinku,a vzdy som myslela ze jej uz musim najst ine miesto lebo presne.je na nevykurovanej verande,kde je veeeelmi vela svetla ale v zime dost kosa,brrrr.stromcek je zo semienka a moze mat uz aj 6-10 rokov-presne to odhadnut neviem,je uz veliky ama krasny hruby kmen,cca 7 cm,je vo velkom keramickom kvetinaci.to ze je to mandarinka ,sme zistili az tento rok,lebo ma 1.raz plod,ale jeden jediny a uplne miniaturny,priemer cca 0,5 cm.takze,moze to byt aj pomaranc.dik za radu,aspon viem ako na to.my sme to nikdy nestepili a pod.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Lepšie než sadiť semienka je vypestovať si podnož najlepšie Trifoliatu, ktorá mimochodom dokáže prežiť aj naše zimy a zhadzuje listy na zimu a potom zaočkovať alebo čo je jednoduchšie použiť ablaktáciu s rastlinou ktorá už je štepená...
    Podrobné info na mnohých stránkach určených na pestovanie citrusov. Napríklad vygúgliť...
    Ahoj, dostala som od kolegyne asi 50 cm vysoku madarinku. Kupila som si aj špeciálne hnojivko. Boli sme na dva týždne na dovolenke a svokrovci prišli poliať kvety 2x. Ked som prišla, bola zemina mandarinky sucha, listy oschnuté a plody mäkké a nevyzerali dobre. Dala som im dosť vody aj hnojivko ale ešte stále sa mi chuderka nepreberá k životu. Mám ju v teplej miestnosti na parapete. Neviete mi poradiť čo by pomohlo?Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.