Zavrieť

Porady

ortopedické matrace

Mám problémy s chrbticou a lekár mi odporučil kúpiť si tvrdý ortopedický matrac. Máte nejaké skúsenosti s týmito matracmi. Vedel by mi niekto odporučiť nejaký konkrétny druh, ktorý má vyskúšaný a je s ním spokojný?
Usporiadat
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Nedá mi, no po tom všetkom, čo som si tu prečítal o matracoch by som radšej žiaden kúpiť nešiel. Ako je možné že administrátor dovolí vypisovať priamo tel. čísla na predajcov viď. Medivit resp dormeo a podobne. Ako si môže nechať obyčajný radový človek OBJEKTíIVNE poradiť, keď za drvivou väčšinou príspevkov je nehanebná skrytá reklama a dovolím si tvrdiť, že tu píšu aj samotní obchodníci zastupujúci niektoré firmy ako Dormeo, či bože zavaruj Medivit !!!!! , ktorí si takto lákajú svojich zákazníkov. Proste podľa môjho názoru je to dosť úbohé. Sám som človek od fachu, no aby som takto propagoval produkty našej spoločnosti, tak to by som na tom musel byť naozaj zle. Ale pekne poporiadku. Na otázku "aký matrac je najlepší(najvhodnejší) a pod. existuje veľmi jenoduchá odpoveď. Proste ten, na ktorom sa dobre vyspíte a je jedno z čoho je vyrobený. Niekto sa vyspí aj na doske, niekto zas musí byť ako v páperí - a tu sa začína problém. V dnešnom trhovom hospodárstve Vám len máloktorý predajca dokáže objektívne poradiť pri výbere matraca, veď koniec koncov si každý chváli len to svoje a drvivá väčšina predajcov hlavne v obrovských nábytkoch vie o vlastnostiach nimi ponúkaných matracov nenej ako Vy. Spýtať sa Ortopéda je asi tá najlepšia možnosť, no asi len dovtedy, pokiaľ neuvidíte tony letákov a katalógov pred jeho ambulanciou. Je to potom podobné ako s liekmi-lekár Vám poradí matrac od toho výrobcu, od ktorého má on sám profit. Preto by som Vám chcel ozrejmiť na čo si dať pri kúpe pozor a ako kontrovať "bulíky" predajcov, ktorí, a to si treba zapamätať žijú zo ZISKU !!!! tažke môj osobný názor je: ak mám dať niekomu zarobiť kúpou matraca, tak za to chcem kvalitu a hlavne, aby matrac splnil na 100% moje očakávania UPOZORNUJEM počas celej svojej životnosti. Po prvé: Názor "len pre boha nie pružinové" je v dnešnej dobe u kvalitných matracov NEOPODSTATNENý. Naschvál si všimnite, že nikto kto uviedol podobý výrok nenapísal PREČO nechce pružinový!!!. Matrace z bonellovej pružiny sú vhodné na chaty, do ubytovacích zariadení, ale aj na vyblbnutie pre deti, lebo sú cenovo nenáročné, ľahko si poradia s prípadnou mokrou nehodou a dá sa po nich dobre skákať, čo deti zákonite ocenia . Ortopedický efekt je minimálny a podľa môjho názoru nulový(mám ho odskúšaný) Dôležitá pri skladbe takého to matraca je poistná medzivrstva medzi pružinou a polyuretánom, či inými penami. NESMIE sa stať, aby na pružinách bola penová doska, vtedy, ani nie po polroku budete cítiť pružiny na celom tele, nehovoriac o miestach kde je Vaše telo najťažšie. Obaliť pružinové jadro "filcom" (netkanou textíliou)je tiež nerozumné, ale to nech si spytujú svedomie samotní výrobcovia takýchto matracov.Kvalitné pružinové jadro musí mať dlhú záruku cca 15 a viac rokov a nehrdzavie. Penové matrace": Z PUR peny, HR peny, lenivej peny, molitánu majú spoločné to, že si nedokážu udržať po celý čas ich užívania ortopedický efekt. Áno, výrobcovia Vám na ne dajú záruku aj 12 rokov, no aj pri tých najkvalitnejších penových matracoch sa ortopedický efekt vytráca už po troch - štyroch rokoch. Preto sa pýtajte, či záruka je na materiál matraca alebo na ortopedické vlastnosti, lebo je to diametrálne odlišná záležitosť. Latexové matrace, sú zo všetkých penových matracov najtrvácnejšie. Pri všetkých penových matracoch si ale dávajte pozor na hustotu materiálu, z ktorého je jadro matraca vyrobené. Platí, že čím vyššia je hustota peny, tým trvácnejší je ortopedický efekt matraca. Pre orientáciu sa hustoty pien pohybujú od 25kg/m3 pri Pur pene až po 85kg/m3 pri latexe. Pritom už rozdiel 5kg/m3 spôsobí markantný rozdiel v trvácnoti ortop.efektu , ale aj ceny. Výhoda penových matracov:cena, hmotnosť, Nevýhoda:neprievzdušné(môžu mať aj "miliardy" vzdušných kanálikov, ako to uvádza napr.medivit), ale aj tak, sú všetky neprievzdušné a každou nocou nassakujú s potom. Taštičkové matrace sú aj odbornou verejnosťou považované za najvhodnejšie, čo sa týka ortopedického efektu, ale aj tu platí, že je treba dávať pozor na zloženie. Napr.minimálna vrstva penovej (latecovej) dosky na taštičkovom jadre by mala byť 3 cm. Taštičkové jadro musí byť oddelené od ostatných vrstiev poistnou medzivrstvou napr. vynilovou sieťkou. S hustotou taštičiek je to podobné ako s hustotou pien. čím vyššia hustota(viac taštičiek) tým vyšší ortopedický efekt. Pozor pri údaji o hustote taštičiek, vždy tam musí byť uvedený počet taštičiek na 1m2 a nie celkový počet taštičiek ako to niektorí predajcovia zvyknú šikovne uvádzať. Pár rád na záver: každý matrac musí byť vybavený odzipsovateľným poťahom, radšej uprednostnite kúpu dvoch menších matracov do manželskej postele ako jedného veľkého(čirto z praktického hľadiska). Ak sú rozmery spávne vymerané a matrac je kvalitne zhotovený, nebudete mať medzi nimi "neznesiteľnú medzeru. Počkať si na kvalitný matrac cca.2 týždne nie je strašné, ak si uvedomíme, že bude slúžiť nášmu zdraviu niekoľko rokov. Osobne neverím niektorým predajcom a výrobcom na Slovenskom a českom trhu a preto sledujem trendy v celosvetovom meradle a je zaujímavé sledovať, že stredná a časť západnej európy je zaťažená na penové matrace, kým zvyšok sveta valcujú matrace pružinové či taštičkové. A ešte jedna pikoška na záver, pokiaľ ste jazykovo zdatní, skúste si vyhľadať testy matracov, ktoré robili nezávislé inštitúcie v nemecku , anglicku ,amerike, japonsku či rusku a prídete na to, že dať aj 150 euro za matrac z akejkoľvek peny s výnimkou latexu je vyhadzovanie peňazí a na zdravie má časom kontraproduktívny účinok. PS: Cena musí zodpovedať aj kvalite a hlavne u lacných matracov, pretože spojitosť slov čo "najlacnejší kvalitný matrac" je utópia a možno prežitok z minulých čias. Nikdy sa neuspokojte so slovíčkom, to mi "stačí" a už vôbec nie keď niečo kupujete svojim deťom !!!!!!!!!!!!!!!
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Re: stevca331

Dlho som rozmýšľal, či mám reagovať na Váš príspevok ohľadom kúpy matraca D.... . Nechcem sa Vás nijako dotknúť či nebodaj uraziť to vôbec nie, no bol by som rád, keby ste mi napísali pravdu, či už tu do fóra, alebo aj súkromnou správou, či by ste sa zamýšlali nad kúpou tohto matraca, keby ste sa s reklamou na túto značku matracov nestretávali temer každodenne. (človek má niekedy pocit, že otočí kohútikom na studenú vodu a namiesto vody z neho vytečie matrac D....o. ) Možno z mojich doterajších slov je možné usudzovať, že som voči nim zaujatý, ale opak je pravdou. Po dlhej dobe som zavesloval na ich stránku a prečítal som si, čo o ich matracoch , teda o ich zložení píšu a musím sa priznať, že som sa už dlho tak dobre nepobavil. Treba si uvedomiť, že táto značka je jedna z mnohých, ktoré ťažia z nevedomosti ľudí a podsúvajú im informácie, ktoré chcú ľudia a teda potencionálni zákazníci počuť, aby ich presvedčili o tom, že ak si kúpia niečo iné, tak sa dopustia životného omylu. Toto je jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodol písať do tohto fóra. V celom popise sa okrem viacerých superlatívov nepíše nič o zložení materiálu, o jeho hustote a pod. . Je to zámer? Na túto rečnícku otázku radšej nebudem odpovedať. ďalšia podozrivá vec je cena. Nikde nie je napísané, že sa nedá kúpiť kvalitný matrac za rozumný peniaz, ale je otázne, či je vôbec v dnešnej dobe reálne, aby matrac za 159,9 Eur mohol spĺňať všetky tie účelové vlastnosti, ktorými ho ospevujú. Aká musí byť výrobná cena matraca, aby mohol byť predávaný za 159,9 eur a to je ešte k tomu údajne z Talianska ? Z čoho je potom ten ich matrac vyrobený ak si obchodník dovolí z jeho predaja platiť milióny za reklamy v televízii, printových a elektronických médiách??????? Odpoveď je jednoduchá - Z tých najlacnejších materiálov, aké len na trhu možné zohnať.
Vážená stevca331 bol by som nerád, keby ste sa týmto mojim príspevkom nechali odradiť od kúpy matraca D...o , no nedalo mi napísať Vám môj názor aj keď som si vedomý skutočnosti, že si sypem popol na hlavu, lebo takéto radikálne vystupovanie nemám vo zvyku. Preto sa chcem zároveň ospravedlniť všetkým, ktorých som sa týmto príspevkom nejako dotkol alebo urazil.
Na záver by som chcel dodať, že pristupovať ku kúpe matraca alebo inej veci pre svoje dieťa s myšlienkou "deťom to stačí, veď aj tak to zničia" je síce pre peňaženku rajská pieseň, ale riziko možných komplikácií, ktoré sa u nich môžu objaviť v budúcnosti je oveľa, oveľa vyššie.
2 0
Hromo Hromo

Hromo je offline (nepripojený) Hromo

Asi pred 1,5 mesiacom som sa na „porade“ radil ohľadom výberu matraca. Ešte raz by som sa chcel v tejto súvislosti poďakovať Donpepponemu za jeho cenné rady. Hlavne jeho príspevky mi pomohli rozhodnúť sa. Rozhodovanie nebolo jednoduché, pretože som si nemohol osobne vyskúšať všetkých mojich „favoritov“. O to viac mi pomohli Donpepponeho rady. Nakoniec som sa rozhodol pre matrac M20 /v prevedení zima/leto/ od Vegas. Takže momentálne ho cca 2 tyždne „testujem“. Stručne sa chcem podeliť s Vami o prvé dojmy. Možno tým niekomu pomôžem. Jednanie dodávateľa bolo korektné – spokojnosť. Dodávka trvala od objednania po dodanie 3 týždne /dodávateľ deklaroval 2 – 4 týždne/ - ide totiž o matrac atypických rozmerov. Potešilo ma, že M20-ka mala pekný biely poťah /na stránke majú modrý/. Prvý dojem bol veľmi dobrý. Vypracovanie je kvalitné. Tiež z materiálov mám veľmi dobrý dojem. Pre kúpu nového matraca som sa rozhodol, pretože mám problémy s chrbticou v krížovej oblasti. Preto som zvolil taštičkové pružiny. Tri noci mi trvalo kým som si na nový matrac zvykol. Pre spresnenie, neznamená to že som bol s matracom nespokojný, len som mal pocit, že som spal v „cudzej posteli“. Po tých troch dňoch to už bolo OK. Subjektívne pocity po dvoch týždňoch používania sú veľmi dobré. Som spokojný. Čo je pre mňa ale najdôležitejšie ráno vstávam ako vymenený. Bolesti chrbta, aspoň zatiaľ /nechcem to zakríknuť/, zmizli. Pohyblivosť v krížovej oblasti je neporovnateľná. Predtým som mal ráno chrbát doslova stuhnutý. No a ešte jeden postreh. Hneď prvú noc som si uvedomil, že mi je na chrbát príjemne teplo. Na starom matraci som mal stále pocit chladu. Čo sa týka taštičkových pružín skutočne sa veľmi dobre a rýchle prispôsobujú tvaru tela ale zároveň umožňujú veľmi dobrú pohyblivosť / bez veľkého pasívneho odporu / napr. pri otáčaní sa. To je v krátkosti asi všetko.
Naposledy upravil Hromo : 01.07.09 at 21:20
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

sú veci na ktorých sa neoplatí šetrit, ked sme pred 5 rokmi riešili kúpu novej postele s novými matracmi a roštami. popri diagnoze môjho chlapa /vyskočená platnička/ som mala jasno matrace a rošty od f. Segum, rošty polohovateľné aj pri nohách aj pri hlave, matrace s kokosovým vláknom,/určite nie pružinové/ boli síce drahé,ale spí sa na nich súper a po piatich rokoch su bez zmeny žiadne vyležaniny
2 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Re -Vige
Nie je pre mňa jednoduché vyjadriť sa, pretože mi podobne ako to uvádzate aj Vy chýbajú potrebné informácie o zložení Vami zvoleného modelu matraca.


Otázka na vajda65
chcem sa opýtať, či ste skúšali matrac hneď po zakúpení vrátiť, keď Vám nevyhovoval. Myslím, že pre spomínanú firmu, a ani jej podobným by nemal byť problém vymeniť matrac krátko po kúpe.

RE-roaldo
Na adresu Vami spomínanej firmy som sa tu vyjadril už niekoľkokrát. Nerád by som sa dotkol Vás osobne alebo niekoho z Vašich blízkych no zhrnul by som to asi nasledovne: Nedá sa porovnávať neporovnateľné !!!! Zloženie, ktoré popisujete sa týka iba poťahu, ktorý sa samozrejme nedá odzipsovať. Na moju osobnú otázku na výstave teraz v Nitre "prečo sa nedá poťah odzipsovať" mi predajca spomínanej firmy podal nasledovný argument: "poťah sa nedá odzipsovať preto, lebo v matraci je vzduch, a keď si ho objednáte teraz, môžete získať cestu do Turecka". Myslím, že viac ani netreba dodávať. Pravdou je, že ani samotní predajcovia danej firmy nevedia presne čo predávajú. Sú naučení iba argumentovať na podnety od potencionálnych zákazníkov. Často krát ani za to nemôžu, je to chyba vedenia spoločnosti, ktorá má , a to treba uznať, špičkovo zvládnutú psychológiu predaja. Jadro matraca je penové a jeho pravé zloženie nevedia často ani ich podomoví predajcovia, no kvalitou je porovnateľné s ktorýmkoľvek matracom na trhu v hodnote cca do 100 €.
2 0
PeTe62 PeTe62

PeTe62 je offline (nepripojený) PeTe62

ErikaDP Pozri príspevok
PeTe62 vzhľadom na Tvoj predošlý fundovaný príspevok č.196 neviem či som dobre pochopila Tvoju otázku v príspevku 197 o "dobrom trvacnom molitanovom matraci". Predpokladam že si nás aj donppeponeho chcel pobaviť. Alebo mi niečo ušlo a molitan je zas "in" ?
Urcite ti nic neuslo , pridal som , je to tak jasnejsie.
Nie, ze by som sa potreboval vyjadrovat k vasej volbe ale: "Síce nás z toho bolia chrbty..., ...bolenie krížov..." Ja neviem, "...s výberom sme naozaj spokojní." ja by som uz o svojom vybere zapochyboval. Podla mna, na spravnu polohu si netreba zvykat. Matrac nema nahradzat stredoveke kolo, aby clovek z neho vstaval dolamany.
Vyuzil som moznost odskusania matraca z Ikea. Ja viem, lacny matrac za vela penazi..., ale nemal som moznost odskusat iny dobry matrac a zistit, ci to moje bolave vstavanie je sposobene nespravnym matracom. Uz po prvej noci som jednoznacne mohol povedat, ze mna rano noboli chrbat ani krize. Bolelo ma vsak vsetko ostatne, teda hlavne bedrove boky aj ramena. Po tyzdni som si ciastocne zvykol na tvrdost, ale bedra som si stale citil otlacene. Preto som ho aj vratil. Keby bol trochu makksi, tak si ho necham, lebo kazde rano som staval bez bolaveho chrbata (uzasny pocit). Vcera som vratil matrac a objednal som makksi, rozhodol som sa uz pre spominanu 20. Spal som opat na osvedcenom starom matraci a vstaval som opat ako zo stredovekeho kola (hrozny pocit).
Ja osobne si neviem moc dobre predstavit, akym sposobom funguje lamelovy rost pod 20 cm latexom spevneny 3 cm kokosovou doskou. Napada ma len jedna vec. Ak zatlacim na matrac bodovo, takyto matrac rozlozi tuto silu (lebo nie je dokonale ohybny) na take 3-4 lamely, ktore prehne. Ak zatlacim bedrami, ohne lamely tak na 50 - 70 cm a to mi uz pripomina lavor. Mozno sa mylim, nie som v tom ziaden odbornik. Odskusany mam ciste latexovy matrac na tvrdom roste a zo skusenosti viem povedat, ze toto mi nevyhovuje. Latex progresivne pruzi, cize cim viac ho stlacite, tym kladie vacsi odpor, Takze miesta na ktore silne zatlacite sa pomerovo menej stlacia ako miesta na ktore zatlacite menej (bedra a ramena - najtazsie podoprie silnejsie ako trup, ktory sa relativne zabori - lebo je lahsi). Z toho mi vypliva, ze latex potrebuje asi tie lamely , ale ja by som skor povedal, ze bez kokosovej dosky a skor mensia hrubka latexu, aby sa ohybali lamely len pod tymi najviac zatazovanymi bodmi. Ale je to len moj laicky nazor, ludia sme rozdielny a co jenemu vyhovuje, druhemu nemusi, to neznamena, ze jadno alebo to druhe je zle.
Naposledy upravil PeTe62 : 12.05.10 at 14:15
2 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Ahojte poradaci Po dlhsej (teda riadne dlhej odmlke ) som spat. Za ten cas sa toho v mojom zivote odohralo strasne vela ci uz v sukromi alebo v profesijnej sfere. Konecne mam rodinku a co sa tyka profesijneho zivota, tak tu je to asi najpestrejsie . Jednou zo zasadnych zmien ci rozhodnuti bolo pustit sa vlastnou cestou, a tak mam dnes eshop na matrace. Link tu ale nebudem uvadzat kedze je to proti pravidlam, ale hlavne proti mojmu presvedceniu ze porada ma sluzit na rady a nie na reklamy ! Kazdopadne som spat pripraveny vam poradakom poradit ci pomoct co sa tyka tejto problematiky. takze kludne sa pytajte ci uz priamo na fore alebo cez sukromne spravy.
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

lujza.j
skúste zhodnotiť tie matrace Vegas po napr. 5 rokoch.....lebo po vyležanej posteli bude každý matrac pecka .....!
Lui, tie matrace vegas asi nejdu na odbyt,ked sa tu zakladaju nove,podvodnicke nicky-jednoprispevkove, ktore akurat hned po zaregistrovani napisu vychvalujuci prispevok a viac sa tu neukazu
Nuz ale, aj primitivna reklama je reklama, nie?
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Na predchadzajucej strane sme sa uz na tom dobre bavili
2 0
timca timca

timca je offline (nepripojený) timca

@donpeppone @pito11
Tiež vás chcem poprosiť o radu. Potrebujeme kúpiť matrace pre deti, majú síce len 3 a 6 rokov, ale už majú veľké postele 90x200. Postele majú pevný rošt /pevná celá doska/, matrac by mal mať tak 15-16cm výšku. Viete mi poradiť, aké kritéria mám zvažovať? Chcem niečo poriadne, na viac rokov, skôr prírodné, žiadne umeliny.. Boli sme vo viacerých predajniach, ale všade radia niečo iné...
Vopred ďakujem.
2 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivetab14 Pozri príspevok
Mám problémy s chrbticou a lekár mi odporučil kúpiť si tvrdý ortopedický matrac. Máte nejaké skúsenosti s týmito matracmi. Vedel by mi niekto odporučiť nejaký konkrétny druh, ktorý má vyskúšaný a je s ním spokojný?
Never reklamným sloganom, ktoré len oblbujú klientov. Dnes už skoro každý matrac je "antialergický", "anatomický", "ortopedický", "s poťahom aloe vera" a neviem ešte aký. Sú to všetko zbytočné prívlastky, ktorým chcú presvedčiť klientov na kúpu práve ich matraca.

Teraz sme kupovali novú posteľ a vyberali nové matrace, lebo tá naša posteľ už pomaly po 15 rokoch dosluhuje. Pôvodne sme mali molitanové matrace, ktoré sú už preležané. Tak sme si urobili prieskum na našom malom slovenskom trhu, čo nám to ponúkajú. A môžem ti povedať, že výber nie je veľmi veľký, teda nie ani matracov, ale dodávateľov.

Prvá možnosť je navštíviť veľké nábytkové obchody (IKEA, KIKA), kde majú vlastné matrace, už hotové na sklade.

Potom sú ešte dvaja veľkí výrobcovia matracov, ktorí ponúkajú ajmatrace na mieru (my sme potrebovali takého, lebo sme chceli predĺžené matrace - 210 cm). A to sú firmy Matratex a Materasso , v každom obchode s nábytkom nájdeš od nich letáky a ponuku, takže nemusíš obiehať veľa nábytkových obchodov.

Základom všetkých matracov je buď PUR pena alebo latex, potom kombinácia týchto materiálov a prípadne ešte k tomu aj kokosové dosky (aby to bolo pevnejšie).

Inou kategóriou sú pružinové matrace, my sme taký ale nechceli, lebo pružinové nie sú vhodné pre polohovateľné rošty.

V katalógoch (an na internet. stránke) sú pri každom matrace uvedené stupne tvrdosti. Vyber si taký, ktorý ma čo najväčšiu tvrdosť a nebude príliš drahý.

Nenechaj sa oblbnúť rôznymi "zónami" matraca, praktický význam to má len mizivý. Alebo si vyskúšaj na vystavených vzorkách, ktorý by sa tebe pozdával a pri ktorom sa tvoja peňaženka nezatrasie príliš strachom. Inak treba rátať tak s cenou od 5000 vyššie za jeden matrac. Nie je pravdou, že čím drahší, tým lepší matrac. ZA 15 rokov sa ti zleží rovnako matrac za 6 tisíc ako aj ten za 12 tisíc.

A problémy s chrbticou neodstráni samotný matrac. Ja mám tiež bolesti, najmä ráno a mne pomáha to, keď mám hlavu vyššie. Ja na rovnom nemôžem spať, preto máme polohovateľné rošty.

Ak chceš vedieť viac, len sa spýtaj. My sme 3 mesiace vyberali matrac.
1 0
vlcica07 vlcica07

vlcica07 je offline (nepripojený) vlcica07

donpeppone, chcem sa podakovat za dobry tip na matrace vegas
ideme zajtra vyskusat, pozdava sa mi ekolatex tusim 13 to je a tastickovy 27, tak uvidim, co mi bude lepsie pocitovo
fakt dik, bez tvojich rad by som vyberala dlho a zopar tisic urcite aj zahodila
ozaj a co na tie dva hovoris?
1 0
vlcica07 vlcica07

vlcica07 je offline (nepripojený) vlcica07

este by som potrebovala odobrit, ci segum matrace, konkretne ten ich top dynamic v porovnani s matracom vegas c.13 je vlastne rozdielny v tom, ze tu kokosovu dosku nema impregnovanu
maju v akcii aj tastickovy matrac, maju tam letak, konkretne wellnes...segum, je aky v porovnani s tym tastickovym od vegas, 26tkou....zvazujem kupy
vegas mi vyhovovali oba matrace, co je asi "najlepsie" co sa vam moze stat...v segum som este nebola, planujem
1 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

minimálna hrúbka matraca by mala byť 12 cm, pretože telo svojou váhou matrac zaťaží a materiál, z ktorého je matrac zhotovený musí mať dostatok priestoru na vytvarovanie kontúr tela. Tradovalo sa, že matrac musí byť vsadený z 2/3 svojej výšky do rámu postele. Teda ak má matrac 15 cm, tak by mal vytŕčať iba 5cm. Schválne zdôrazním slovo"tradovalo" lebo takéto odporúčania boli podávané výrobcami z toho dôvodu, aby sa matrac ležaním "nerozpľasol". Kvalitné matrace môžu byť uložené aj na holej zemi a nikdy sa "nerozpľasnú". Čo sa týka pretŕčania matraca z rámu postele, tam viac menej ani pravidlo nie je. Záleží len od Vás a od postele, ktorú idete kupovať(teda aká je hlboká bočnica) aby ste si neudierali o rám postele nohy prípadne iné časti tela.
1 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Rozdiel medzi Talalay latexom a "klasickým" latexom je hlavne v procese výroby akým sa tieto latexové peny produkujú. Nedá sa s určitosťou povedať, že by bol Talalay latex ten najkvalitnejší latex aký len existuje, lebo aj tu platí, že je potrebné vedieť niečo o jeho hustote, tuhosti a podobne. Zásadný rozdiel medzi Talalay latexom a "klasickým latexom" je v ich ILD teda v tuhosti materiálu(tuhosť si netreba zamieňať s hustotou materiálu) Príklad: Talalay latex pri hustote 70kg/m3 bude o niečo mäkkší ako "klasický latex" o rovnakej hustote. Rozsah ILD je teda pri "talalay" latexe oveľa vyšší, a preto sa používa skôr ako "zmäkčovacia" doska, ktorá je v matraci nalepená na Klasický latex, alebo na pur penu či "sono,soja a iné .....celly" Osobne sa nestretávam s tým, aby bol kompletný matrac z "talalay"latexu, možno aj z dôvodu ceny. Výhodou klasického latexu pri vyšších hustotách ako som to už uvádzal je jeho trvácnosť a vysoká tuhosť. Inými slovami vydrží toho viac hlavne z pohľadu dlhšieho časového horizontu pri mechanickom namáhaní (skákanie detí ale aj dospelých po matraci ) ). Talalay latex je zase ľudovo povedané "fajnovejší". Preto je len na individuálnom pocite zákazníka, či mu viacej vyhovuje "talalay latex" alebo "klasický latex". Ešte jedna poznámka na záver. Niektorí výrobcovia udávajú v názvoch matracov "talalay" aj ked je v matraci použitá iba napr. 2-3 cm vrstva tohto latexu a zvyšok teda viac ako 90% skladby matraca tvorí iný materiál. Z môjho pohľadu ide o zavádzanie zákazníka, pretože takýto názov vzbudzuje dojem, že hlavným materiálom v matraci je "talalay" latex a pritom opak je pravdou, a teda aj vlastnosti takého to matraca nezodpovedajú vlastnostiam matraca zhotoveného z materiálu, na ktorý je kladený dôraz v názve. (trošku krkolomná veta ale hádam bude zrozumiteľná
Naposledy upravil donpeppone : 09.05.09 at 12:17
1 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Myslím si, že pri výbere matraca ideš správnym smerom. Čo sa týka vlastností "green" pien a latexu, tak ide o dva úplne rozličné materiály. Rozdielne sú ako materiálom z ktorého sú vyrobené, tak aj štruktúrou tohto materiálu, svojiími vlastnosťami a podobne. Všetky peny z výnimkou latexu majú neskutočne dlhú životnosť(desiatky rokov záleží od hustoty a kvality spracovania pien), ale životnosť materiálu samotná je z pohľadu ortopedických vlastností nepodstatná. Pri latexe o hustote 65 kg/m3 je jeho životnosť cca 30 rokov pričom si latex ponecháva svoje ortopedické vlastnosti (zamozrejme ak nie je vystavovaný dlhodobému priamemu slnečnému žiareniu resp. ináč mechanicky poškodzovaný). PUR, HR, GREEN,SONO-SOJA, VISCO --- peny sú vyrábané čisto systeticky a len sa tvária, že suplujú vlastnosti latexu. Preto z fyzikálnej stránky môžu vydržať "pokope" aj viac ako 30 rokov, ale ich ortopedický efekt sa stráca už po niekoľkých rokoch. Napr. Matrac z PUR peny o hustote 28kg/m3 sa vyleží ani nie behom polroka. Vyležaním teraz nemyslím, že v ňom budeme mať korýtko (viď predošlé príspevky) Obdobne je to so všetkými syntetickými penami vrátane riedkeho latexu. Posúva sa iba časový interval a to do 4 až maximálne 5 rokov pri tých najdrahších a najkvalitnejších syntetických penách. Každopádne je dobré matrac meniť do 10 rokov od jeho začatia užívania, ale je to skôr iba preventívne odporúčanie, pretože napr. kvalitné taštičkové matrace z prírodných materiálov sú veľmi vzdušné a pokiaľ je v nich taštičkové jadro s hustotou taštičiek min. 254ks/m2 tak ten matrac vydrží oveľa viac, bez toho aby sa do neho nasťahovala "fauna" z blízkeho okolia či bez toho aby takpoviediac "zatuchol" . Iba 1% z dobrého pocitu spánku tvorí kvalitný matrac (zvyšok je psychika, zdravorné problémy, susedia a pod. ) Preto ak má matrac jadro či už latexové alebo taštičkové od značkového výrobcu, ktorý by mal byť predajcom deklarovaný a keď sú na tomto jadre vrstvy latexu alebo kokosu a poťah tiež od značkových výrobcov (nie len pozliepaniny napr. z číny .nehcem nikoho uraziť) tak to 1% sa stáva 100% zárukou eliminácie porúch spánku spôsobených matracom.. Neodpustím si ešte jednu poznámku na záver: Green pena je vraj vyrábaná z prírodných materiálov( podľa mojich zistení to ale tak celkom "kosher" nie je), no je umelo zafarbená do zelena. A to je opäť iba marketingový ťah, ktorý má ľudí "nalákať" na akože "prírodný" materiál. Preto sú aj matrace z tejto peny lacnejšie. Keby niečo, kľudne sa pýtaj. PS: Vďaka za podporu.
1 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Odpovedať na Vašu otázku je vskutku veľmi ťažké a myslím si, že žiadna odpoveď na túto otázku by nebola objektívna. Predpokladám, že do zdravého spania chcete investovať dosť finančných prostriedkov, čo by sa malo odraziť predovšetkým v kvalite nakupovaných produktov. Jedným z materiálov použitých vo Vami spomínanom matraci je PUR pena, o ktorej vlastnostiach som sa už zmienil v predošlých príspevkoch. Osobne by som sa PUR pene a všetkým jej ostatným farebným variáciám skrývajúcim sa za rôzne názvy zďaleka vyhol. Čo sa týka štruktúry matracov od spomínanej spoločnosti, tak tu existuje celý rad nezhodných názorov a dojmov. Niektorí si tieto matrace pochvaľujú, iný ich hania. Osobne by som Vám odporučil pozrieť si aj iné značky. Vždy sa lepšie rozhoduje keď má človek možnosť porovnať jednotlivé matrace (produkty) a tým zistiť, čo mu viac vyhovuje. To ale platí všeobecne pri kúpe čohokoľvek, no pri matracoch obzvlášť.
1 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

V prvom rade sa Ti chcem poďakovať za dôveru a pokúsim sa Ti aspoň trošku pomôcť pri výbere matracov. Spomínaný model Olympiáda je síce z materiálov, z ktorých jeden má hustotu 85kg/m3 (pamäťová pena) ,no ak môžeme vychádzať z uvedeného obrázka na internete, tak sa jedná o cca 2 resp. 3 cm vrstvu, ktorá, čo sa týka vytvarovania kontúr ľudského tela, nemá žiadne opodstatnenie. Je potrebné si uvedomiť, ( v danom momente neviem, či som to už nespomínal v predchádzajúcich príspevkoch), že pamäťová pena je v podstate PUR pena o vysokej hustote, ktorá je navyše chemicky upravená tak, aby dokázala absorbovať hmotnosť človeka pri určitom preťažení.(toto je hlavný dôvod, prečo bola pamäťová pena vyvinutá pre kozmonautov, ktorí navyše myslím že spia v stave beztiaže vo vertikálnej polohe). Dôvodom pre jej vývoj nebol teda špičkový ortopedický efekt ako to teraz 99% producentov propaguje, ba priam naopak. Ak by si človek ľahol na matrac, ktorý by bol celý z pamäťovej peny(zatiaľ som sa s takým nestretol), zaboril by sa do neho a jeho pohyb by bol tým pádom maximálne obmedzený. Je to podobné ako keď si človek sadne do sedadla pretekárskeho auta, proste ho to sedadlo drží, aby v zákrute nelietal vo vnútri auta ako špinavé prádlo .Vo vesmíre opodstatnené, ale u nás ????????????? Na druhej strane 2-3 cm vrstva tejto peny spôsobí, že má človek pocit, ako keby sa pomaličky vnáral do matraca, no to je tak asi všetko čo môže táto pena ponúknuť. Ba čosi naviac a to zvýšenú cenu matraca. Celá "propaganda" sprevádzajúca matrace z pamäťovej peny, ktorú môžeme sledovať na každom kroku je len špičkové marketingové promo. Osobne si dovolím tvrdiť a je to môj názor za ktorým si stojím, že pamäťová pena nijako zvlášť neprispieva k zdravému spánku oproti klasickej PUR pene a priam naopak existuje reálny predpoklad, že môže brániť v pohybe pri otáčaní sa na matraci a pod.. Tento expresívne vyjadrené "podvod" na ľuďoch, ktorý je možné denne vídať v médiách natoľko doslova opantal ľudí (nebojím sa povedať, že "oblbol") že dnes sa pri kúpe matraca ľudia ako prvé spýtajú "máte matrace s pamäťovou penou ?" Prečo vedecké inštitúty a ústavy pre skúšanie zdravého spánku (na slovensku nič také nemáme, tak vychádzam z vyjadrení zahraničných expertov ako napr. Stiftungwarentest-ktorý je v európe asi najprestížnejší) upozorňujú na nedostatky pri matracoch z rôznych druhov PUR pien(HR pien, sonnocely, pam. peny a pod..) ? Ide len o jednoduchú rovnicu (MAX. profit= lacno kúpiť materiál ako napr. Pur Penu+marketingové promo+min.100% kalkulačná prirážka resp. marža) kde spotrebiteľia, ktorí sa v danej problematike nevyznajú (a tých sú miliardy) ťahajú a vždy budú ťahať za kratší koniec.
Ale aby som sa vrátil a pomohol Ti v rozhodovaní , neuberaj sa smerom k rôznofarebným penám. Pokiaľ Ti nevyhovuje taštička poobzeraj sa skôr po latexe. Nie po latexe, ktorý je miešaný s inými penami ako napr. s Pur penou či HR penou a pod.., ale po čistom latexe, ktorý sa vyrába zmesou čistého 100% prírodného latexu a syntetického latexu. Ten sa do zmesy pridáva kvôli pružnosti a pevnosti výslednej latexovej peny. Tieto informácie by Ti mali vedieť poskytnúť v každej predajni, kde sa rozhodneš kúpiť matrac, a pokiaľ sa ani v predajni samotní predajcovia nebudú vedieť dopátrať k takýmto infomáciám u výrobcu, tak to značí, že nie je všetko kosher. Samozrejme, že je potrebné si pýtať ukázať aj certifikáty nie len na samotný matrac, ale hlavne na materiály, z ktorých je matrac zhotovený.
Pokiaš budú otázočky rád ich zodpoviem
1 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Penový matrac s kokosom všeobecne je lepšie uložiť na rošt s predpätými lamelami, ale ani klasický laťkový rošt nie je zlou voľbou. Rozdiel je v tom, že pri ležaní na penovom matraci, ktorý je uložený na laťkovom rošte , človek nemá skoro žiaden pocit pruženia, a teda aj matrac samotný je viac namáhaný (stláčaný) lebo ho laťky nepustia nižšie v mieste, kde je najväčší tlak . Pocit spánku na takomto rošte je tvrdší. Pri lamelách je tá výhoda, že tie pružia, a teda sa prispôsobujú aj tlaku matraca resp. tlaku tela na matrac a následne na rošt. Pocit spánku na takomto rošte je mäkkší.

RE: atemi

takto zhotovené matrace pre dieťa nie sú ničím výnimočným. Pre deti všeobecne je vhodný tvrdší až tvrdý podklad, keďže ich chrbtica je v neustálom vývoji. Bolo by dobré zisťiť, či ten kokosový blok je impregnovaný latexom alebo či sa jedná iba o "zlisovaný kokos" (ten sa veľmi rýchlo vyleží a to nie je vhodné pre dieťatko). Veľkou výhodou takéhoto zloženia matraca je aj to, že nie je útočiskom pre roztoče.
1 0
PeTe62 PeTe62

PeTe62 je offline (nepripojený) PeTe62

Doteraz spavam na ciste latexovom (hodne starom) matraci, dlho som si ho pochvaloval, az ma zacal bolievat chrbat a vstavavanie z postele bolo narocnejsie. Tak som sa zacal zaujimat o novy matrac. Zistil som, ze chyba nie je ani tak v matraci ako skor v tom, ze tento matrac potrebuje lamelovy rost. Ked som sa zacal zaujimal o rost, tak som zistil, ze ma jednu nevyhodu. A to ze tie svoje dobre vlastnost ma len v uzkom pasme, v strede v pozdlznej osi a smerom ku krajom sa z neho stava pevny rost (co je logicke). Kedze chcem menit aj stary matrac, ktory je uz urcite dospely (18+), preco nevyskusat taskovy matrac, ktory ma rovnake vlastnosti (lameloveho rostu) v podstate na celej ploche a mal by aj lepsie kopirovat (podopierat) telo ako rost cez 15 - 20 cm latex (o penach PUR, Green ci inych neuvazujem). A je tu dalsie hladisko, financne. Slusny latexovy matrac nie je lacny a k nemu treba pripocitat aj cenu lameloveho rostu, ktory nemam. Aj odhliadnuc od tohto aspektu, skusal som takuto variantu (len v predajniach, na nenastavenych rostoch) a nejak ma to neoslovilo. Verim, ze by sa dalo vysperkovat kombinaciou matraca a nastavitelneho lameloveho rostu optimalne lezadlo, ale v praxi, skuskami v predajni je to velmi problematicke. Este dalsie + maju pruziny vo svojej vzdusnosti a vetratelnosti. Byvanie pod strechou v lete prinasa so sebou aj 30+ stupnove teploty v spalni. Preto som sa zacal orientovat na taskove matrace.
Vyskusal som ulahnut aj do memory peny a tu som skonstatoval, tadialto cesta nevedie. Ked som sa chcel pretocit v posteli, pripadal som si akoby som mal o 15 kg viac. A byt zaboreny v pene v teplych letnych mesiacoch, to nepotrebujem.
1 0
pito11 pito11

pito11 je offline (nepripojený) pito11

tuces Pozri príspevok
Ahojte,
preštudovala som celú tému od r. 2008 a potešilo ma, koľko užitočných rád o výbere matraca tu nájdem.
Mne však vznikol jeden problém. Chcela som si do pôvodnej manželskej postele (ktorá má úložný priestor) dať nové rošty a matrace. Pracovník z firmy prišiel zmerať postel a zistil, že úložný priestor bráni v tom, aby mohol byť rošt namontovaný, nakoľko by bol tak vysoko, že lamely by boli na úrovni rámu postele a nehovoriac o tom čo s matraacom.
Prosím o radu - ak by sme použili pevnú dosku, na aký druh matracov sa orientovať? Doteraz som mala vyhliadnutý latexový stredne tvrdý buď od M.. alebo V... Teraz som si však nie istá, ako postupovať, keď lamelový rošt v posteli nebude.
ďakujem za rady
Z odborného hľadiska sú dva hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú výber matraca podľa podkladu - pružnosť a vzdušnosť. Pevná doska nie je ani pružná (pokiaľ nie je z nejakého mäkkého materiálu) a ani vzdušná. Penový matrac (latex alebo PUR) musí byť uložený na pružnom podklade, čim sa zníži jeho opotrebenie. Takisto musí byť zabezpečené kvalitné prevzdušnenie, pretože ani latex ani pena nie je tak vzdušná ako ju prezentujú niektorí výrobcovia. Máme skúsenosti, že položením penového matraca (v tomto prípade to bol konkrétne latexový matrac) na pevnú dosku sa po určitom čase (asi po pól roku) na spodnej strane poťahu vytvoria veľké sivé škvrny (plesne), preto je dobré sa informovať. Taštičkové matrace sú aj pružné aj vzdušné, takže na pevnú dosku sa hodia perfektne. Ideálne by ešte bolo na dosku položiť tzv. 3D textíliu, ktorá zabraňuje tvorbe plesní a kumulácii roztočov a baktérii na samotnej doske, pretože je to vlastne spleť vlákien asi 1cm vysokých. Týmto spôsobom sa vytvorí vzdušná medzera medzi matracom a doskou. Ale pri taštičkových (alebo všeobecne pružinových) matracoch to nie je až také dôležité.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať