Zavrieť

Porady

Pečiatka na faktúre

Dobrý deň, prosím o radu, či vystavená faktúra je bez pečiatky vystavovateľa neplatná, alebo stačí na nej jeho podpis. Je na to zákon?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    MiraK Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu, či vystavená faktúra je bez pečiatky vystavovateľa neplatná, alebo stačí na nej jeho podpis. Je na to zákon?
    Ďakujem
    Žiaden zákon neprikazuje používať pečiatku.

    chrobák je offline (nepripojený) chrobák

    chrobák
    Ahoj, mne sa zdá, že používanie pečiatky nie je uzákonené. T.j. môže a nemusí byť. Rozhodujúci je podpis vystavovateľa - človeka oprávneného podobné dokumenty za firmu vystavovať.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    MiraK Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu, či vystavená faktúra je bez pečiatky vystavovateľa neplatná, alebo stačí na nej jeho podpis. Je na to zákon?
    Ďakujem
    Pre neplatiteľa DPH nie je požadovanou súčasťou ani pečiatka ani podpis.
    Pre platiteľov DPH je požadovaný elektronický podpis len pri elektronických faktúrach.
    Zákon o účtovníctve však požaduje podpis osoby zodpovednej za účtovný prípad a osoby, ktorá tento prípad zaúčtovala..../čo môže byť napr. aj na likvidačnom liste ku faktúre a pod..../. Pozri:
    http://www.porada.sk/t68580-p2-faktu...ou-postou.html

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    chrobák Pozri príspevok
    Ahoj, mne sa zdá, že používanie pečiatky nie je uzákonené. T.j. môže a nemusí byť. Rozhodujúci je podpis vystavovateľa - človeka oprávneného podobné dokumenty za firmu vystavovať.
    Podľa mojej mienky žiadny zákon nehovorí o povinnom podpise vystavovateľa - alebo som niečo nepochopila?

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    MiraK Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu, či vystavená faktúra je bez pečiatky vystavovateľa neplatná, alebo stačí na nej jeho podpis. Je na to zákon?
    Ďakujem
    Myslím, že tu je to pekne a názorne vysvetlené
    http://www.porada.sk/t45359-faktury-...svetlenie.html

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Prax je však iná - nikto neprevezme FA bez pečiatky a podpisu

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    hanelie Pozri príspevok
    Prax je však iná - nikto neprevezme FA bez pečiatky a podpisu
    osobne nemám a nepoužívam pečiatku už 13 rokov a bez jedinkého problému. Aj mi rukami prejde dosť veľký počet právoplatných faktúr bez pečiatky

    P.s. Myslím, že aj na väčšine /ak nie na všetkých/ zahraničných faktúrach pečiatku nenájdeme už dlhé roky ....
    Naposledy upravil evina : 16.05.08 at 11:55

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    Tweety Pozri príspevok
    Žiaden zákon neprikazuje používať pečiatku.
    Ale aj tak sa používa, no dnes už možno menej ako v minulosti.

    Ja by som jej používanie spojil do súvisu s konaním v mene spoločnosti: "Písomnosti zakladajúce práva a povinnosti spoločnosti podpisuje každý z konateľov samostatne a to tak, že k písanému alebo tlačenému obchodnému menu spoločnosti pripojí svoj vlastnoručný podpis."

    Pečiatka = tlačené obchodné meno spoločnosti

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    rickman Pozri príspevok
    Ale aj tak sa používa, no dnes už možno menej ako v minulosti.

    Ja by som jej používanie spojil do súvisu s konaním v mene spoločnosti: "Písomnosti zakladajúce práva a povinnosti spoločnosti podpisuje každý z konateľov samostatne a to tak, že k písanému alebo tlačenému obchodnému menu spoločnosti pripojí svoj vlastnoručný podpis."

    Pečiatka = tlačené obchodné meno spoločnosti

    Áno, niektorým používanie pečiatky vyplýva z určenia v obchodnom registri /aj keď pri takejto formulácii to meno spoločnosti môžu samozrejme napísať i ručne/ - to je iná vec. Sú však aj iné formulácie: napr. "V mene spoločnosti koná navonok a podpisuje konateľ" , a to je už zas niečo iné. Vždy posudzujeme danú situáciu...O.i. existujú aj tzv "guľaté pečiatky" a tie sú povinné ....
    Naposledy upravil evina : 17.05.08 at 07:22

    rickman je offline (nepripojený) rickman

    rickman
    evina Pozri príspevok
    O.i. existujú aj tzv "guľaté pečiatky" a tie sú povinné ....
    Ale tie pouzivaju vacsinou len statne institucie, vsak?

    "o.i." = ono inak ???

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    rickman Pozri príspevok
    Ale tie pouzivaju vacsinou len statne institucie, vsak?

    "o.i." = ono inak ???
    alebo súdni znalci, tlmočníci, notári ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.