Zavrieť

Porady

Moruša

Ahojte, nenašla som tu takú tému. Máte niekto skúsenosti s jej pestovaním? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Miru je offline (nepripojený) Miru

    Miru
    Máme čiernu morušu ,je to strom a nevyžaduje nič mimoriadne,netrpí chorobami ani voškami či inou háveďou.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Tiež máme čiernu, myslím, že raz sme ju strihali, potom nie. Nič s ňou nerobíme - źiadne postreky, žiadne choroby. Úroda býva obrovská (100 kg). Máme ju cca 5-ty rok. Máme teda 2, jedna je "divoká", druhá kúpená - šlachtená. Na šlachtenej sú oveľa väčšie plody, a aj chutnejšie. Úrodu zberáme vyše mesiaca cca od konca júna, do začiatku augusta.

    Chokma je offline (nepripojený) Chokma

    Chokma
    Dajte tip na overeneho dodavatela, zahradnika moruse, prosim.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    osky ked to tu tak sledujem tak wabi ma moruse a vyrobi ti aj taku kde bude na jednom stromku aj Biela aj cierna.tiez si na taky robim zalusk...
    Lenka Benková Zavolajte na tel.č. 0903586144- pán vám udá adresu a číslo na predajcu moruší z Levického okresu
    Lenka Benková Dám Vám kontakt na jedného pána, ktorý mi doniesol morušové stromčeky /bielu+čiernu na jednom stromčeku a tiež kyslú morušu/ 0903586144. On Vám dá kontakt na predajcu z Pukanca /okr.Levice/
    220870 Súrne zháňam sadenice moruše.Kto by mal alebo vedel poradiť.
    tannenkau skús zahradkárstvo
    babka - ježibabka Zohnal si už niečo? Našla som v schránke letáčik a teraz práve to hlásili aj v miestnom rozhlase. Je to česká firma a vozia aj po Slovensku. Mali by mať podľa letáka aj moruše:http://www.jukka.cz/o-nas
      zbaliť

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    U mojej mamky v záhradke rastie sťaby burina, ak sa ti ujme, už sa jej nezbavíš.

    jarosenka je offline (nepripojený) jarosenka

    zaneprázdnená mamina jarosenka
    Myslíš morušu - strom?
    My máme v záhrade bielu, získali sme ju spolu so záhradou a inými ovocnými stromami, takže sme ju nesadili. Ale manžel ju strihá ako ostatné stromy. Zakvitá trochu neskôr, ale moruše zbierame už v júni - júli. Keď sa zadarí rok, tak ich je strašne veľa, sú sladučké, výborné. Najmä deti ich majú radi. Ja by som ešte chcela aj čiernu. Zaujímavý je aj zber moruší, kdesi som to vyčítala a už sme ich tak oberali. Pod strom sme prestreli veľký igelit, strom zatriasli a z igelitu ľahko pozbierali.
    babka - ježibabka
    jarosenka;736554]Myslíš morušu - strom?
    My máme v záhrade bielu,
    Nám vyrástla pri dome biela moruša, asi vtáci priniesli semienko a tento rok tak zarodila,že sú všade a neviem, ako by sa dali spracovať. Bola by som rada, keby mi niekto poradil , či sa dá okrem zjedenia pár plodov aj inak zúžitkovať. Aj tak ju už na jeseň chceme vyhodiť, pretože máme aj čiernu veľkoplodú a z tej robím sirup, džem a zaváram. Vopred ďakujem.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Babka mávala kedysi na dvore čiernu morušu. Ale starý dom sa predal a moruša s ním.
    Dá sa to normálne kúpiť? Nemáte predstavu, čo to stojí?
    Kedy by som to mala zháňať a sadiť?

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    babka - ježibabka Pozri príspevok
    jarosenka;736554]Myslíš morušu - strom?
    My máme v záhrade bielu,
    Nám vyrástla pri dome biela moruša, asi vtáci priniesli semienko a tento rok tak zarodila,že sú všade a neviem, ako by sa dali spracovať. Bola by som rada, keby mi niekto poradil , či sa dá okrem zjedenia pár plodov aj inak zúžitkovať. Aj tak ju už na jeseň chceme vyhodiť, pretože máme aj čiernu veľkoplodú a z tej robím sirup, džem a zaváram. Vopred ďakujem.
    Ten sirup a džem sa dá robiť aj z bielej. Ale čierna zase lepšie farbí biele tričká

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    AlaNR Pozri príspevok
    Babka mávala kedysi na dvore čiernu morušu. Ale starý dom sa predal a moruša s ním.
    Dá sa to normálne kúpiť? Nemáte predstavu, čo to stojí?
    Kedy by som to mala zháňať a sadiť?
    Kúpili sme morušu v Prievidzi, cenu si nepamätám, ale bola "normálna" ako za iné ovocné stromy, žiaden extrém. Len ich mali málo, jeden rok sa nám neušla, až nasledujúci, treba si tam zavolať a zistiť. Ak si dobre pamätám, sadili sme to na jar, ale zistite si u predajcu.
    babka - ježibabka
    Kazu Pozri príspevok
    Ten sirup a džem sa dá robiť aj z bielej. Ale čierna zase lepšie farbí biele tričká
    Ďakujem za radu. Asi urobím sirup teraz z bielej a keď dozrejú čierne tak zasa z tej a pomiešam ich, lebo biely som už niekedy skúšala, ale má takú nevýraznú chuť. Tá farba na tričkách mi nevadí. Na šťastie od iného tmavého ovocia sa dá dobre vyprať.

    lindusaaa je offline (nepripojený) lindusaaa

    lindusaaa
    AlaNR Pozri príspevok
    Babka mávala kedysi na dvore čiernu morušu. Ale starý dom sa predal a moruša s ním.
    Dá sa to normálne kúpiť? Nemáte predstavu, čo to stojí?
    Kedy by som to mala zháňať a sadiť?
    Ako pisala aj Janka, da sa to normalne kupit, mozno nie uplne bezne. Treba skusit vacsie "zahradkarstva". Alebo sa popytat znamych. Nasa je este mala, asi 30-50 cm, takze este sa nacakame kym z nej nieco bude, ale uz teraz sa tesim. A my sme kupovali od Starkla.
    Morušiak V Pukaci je pestovateľ S.Stroška má 5 druhov morúš po 20E za kus,posiela aj na dobierku.

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Diky za odpoveď, so Starklom nemám dobré skúsenosti, ale v záhradkárstvach skúsim...

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Moruša je absolútne nenáročný strom .Stačí zasadiť ( presadiť), nič viac nepotrebuje.

    lukuc je offline (nepripojený) lukuc

    lukuc
    Nám rastie na záhrade tiež jedna...už obrovská biela moruša. Sadil ju ešte môj dedko, už pred viac ako 50 rokmi. Práve sa pokúšame vymyslieť nejaký "systém" na to, aby sa nám záhrada nezmenila na "džemový" koberec, pretože z nej denne (!) vyzbierame minimálne dve 15 l vedrá. Už to papajú aj sliepky, barany, aj susedovie prasiatka. Natiahli sme pod ňu siete (teda záclony natiahnuté v rámoch) a okrem toho ešte aj ručný zber. Chcela by som poprosiť o nejaké recepty. Zatiaľ to klasicky zaváram ( do cukrového sirupu), ale je toho kvantum, tak by som chcela vyskúšať aj niečo iné - džem alebo možno sirup??? Pridáte nejaký recept? Vďaka.
    Morušiak 5 litrov šťavy z moruše čiernej,3 litre vody,100g kyseliny citronovej,5kg cukru,kyselina sorbová podla návodu na nej.Tento sirup nie je varený,ostávajú v ňom všetky vitamíny.

    Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

    Monika V.
    lukuc Pozri príspevok
    Nám rastie na záhrade tiež jedna...už obrovská biela moruša. Sadil ju ešte môj dedko, už pred viac ako 50 rokmi. Práve sa pokúšame vymyslieť nejaký "systém" na to, aby sa nám záhrada nezmenila na "džemový" koberec, pretože z nej denne (!) vyzbierame minimálne dve 15 l vedrá. Už to papajú aj sliepky, barany, aj susedovie prasiatka. Natiahli sme pod ňu siete (teda záclony natiahnuté v rámoch) a okrem toho ešte aj ručný zber. Chcela by som poprosiť o nejaké recepty. Zatiaľ to klasicky zaváram ( do cukrového sirupu), ale je toho kvantum, tak by som chcela vyskúšať aj niečo iné - džem alebo možno sirup??? Pridáte nejaký recept? Vďaka.
    Moja svokra má morušu asi 30 rokov, tiež nevieme čo s tým, je toho naozaj veľa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.