Zavrieť

Porady

OSB dosky

Chystám sa prerábať dom, pričom idem robiť aj podkrovie. Podlahu na podkroví nebude tvoriť betonová "deka" ale na existujúce hranoly chcem namontovať OSB dosky na ktoré neskôr dám plávajúcu podlahu.
Problém spočíva v tom, že neviem aké hrubé OSB dosky mám dať na hranoly, ktoré sú od seba vzdialené 80-90 cm. Mám obavu, aby sa mi neprehýnali. Je nutné na hranoly dať ešte nejakú konštrukciu? Vedel by mi niekto poradiť kto má s tým skúsenosť?
Usporiadat
Zypsik Zypsik

Zypsik je offline (nepripojený) Zypsik

Pokial viem, dava sa dvojica zoskrutkovanych OSB dosiek, ktore sa navzajom prekryvaju. Hrubku neporadim.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

80-90cm je dost...tam by som sa bal chodit aj po 2 osb doskach, oni zasa tak super pevne niesu...

co tak urobit este jednu konstrukciu na tie hranoly s dalsich hranolov(mensich) krizom na tie stare? s tym, ze by boli od seba 40-50cm.


Ale najlepsie bude aj tak ist s takymito otazkami za statikom.
0 0
stora stora

stora je offline (nepripojený) stora

Radil som sa s jedným projektantom, ten mi odporučil zadoskovať celú plochu a na to klásť OSB dosky...a asi to tak budem musieť spraviť....
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

" stora " iné ti ani neostáva, OSB dosky majú nízke parametre v priehybe ale sú dobrou roznášacou plochou.
Ten statik ako píše "AndrejG" je riešenie a nezabudni na požiadavku zosilenia v miestach ťažšieho nábytku.
Zo "skúsností" sa ale priehybom a " vŕzganiu " podlahy asi nevyhneš, ale dajú sa dobrým návrhom eliminovať.
K povrchovej úprave len, že neviem aké doporučenia pre plávajúcu podlahu ti dá dodavateľ/realizátor na polopružný podklad.( aby to neúmerne nedvihlo cenu realizácie).
Napriek tomu to treba riešiť individuálne s kvalitnými materiálmi, aby si sa k tomu nemusel stále vracať.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

stora Pozri príspevok
Radil som sa s jedným projektantom, ten mi odporučil zadoskovať celú plochu a na to klásť OSB dosky...a asi to tak budem musieť spraviť....
dobre ti poradil, asi tomu rozumie

modul pruznosti OSB dosiek je asi len tretinovy oproti drevu (teda 3x tolko sa prehybaju)
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Tiež ideme robiť podlahu a ako tu čítam, tak tie hranoly treba dať od seba 50 cm. Na to potom stačí nášlapná plocha s OSB dosiek? Na to pôjde plávajúca podlaha. Nemalo by sa to takto prehýnať?
0 0
nikanaj nikanaj

nikanaj je offline (nepripojený) nikanaj

studentka na bani:)
ak by som vam este mohol poradit mozete to spravit este priecnim latovanim laty 50x40 alebo vo vzdialenosti 50 cm od seba a medzi tie laty este polistiren alebo inu izolaciu proti krocajovemu hluku.ja budem davat zo spodu sadrokarton a nad neho parozabranu .ak chcete viac info skuste pohladat vkonstrukciach montovanych domou tam je to ovela viac vrstvene a izolovane.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

Ja som spravil rost a na to rovno plavajucu podlahu ( 8mm hrubu)
Rost som robil tak aby plavacka bola podlozena na piatich hranoloch a vzdy na priecnych spojoch. (vychadzalo mi to pri mojej plavacke cca 21 cm stred od seba - laty som pouzil zvysne stresne 6x4.
0 0
alojzo alojzo

alojzo je offline (nepripojený) alojzo

práve som dokončil montáž podkrovného spacieho priestoru.Najskôr som mal rozpon trámov 800mm.Potom som pridal ešte dva tramy čím som znížil rozpon na 600mm.Mám trámy 180x80mm s dlžkou 4700mm.Na trámy som priskrutkoval osb dosky hr.18mm a na to položil lamin.podlahu.Je to v pohode.Moje výpočty mi overil autor. stav ing.Na rozpon 900mm by mal byť trám 80x180mm alebo 160x160mm.Tieto trámy treba rozoprieť v tretinách rozponu navzájom.Osb dosku použiť hrúbku 22mm a na to položiť lam.podlahu.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ďakujem za rady. Hranoly mám 100x100, medzi to pôjde nobasil, na to by podľa mňa mala ísť parozábrana, potom dám OSB dosky 22mm, nakoniec plávajúca podlaha. Pochopila som to správne?
0 0
stora stora

stora je offline (nepripojený) stora

alojzo Pozri príspevok
práve som dokončil montáž podkrovného spacieho priestoru.Najskôr som mal rozpon trámov 800mm.Potom som pridal ešte dva tramy čím som znížil rozpon na 600mm.Mám trámy 180x80mm s dlžkou 4700mm.Na trámy som priskrutkoval osb dosky hr.18mm a na to položil lamin.podlahu.Je to v pohode.Moje výpočty mi overil autor. stav ing.Na rozpon 900mm by mal byť trám 80x180mm alebo 160x160mm.Tieto trámy treba rozoprieť v tretinách rozponu navzájom.Osb dosku použiť hrúbku 22mm a na to položiť lam.podlahu.
Ako treba rozoprieťtie hranoly? Ja mám hranoly 150x70 cm asi na 80-90 cm, pričom niekde ich ešte budem posilňovať rovnakými hranolmi. Takže keď dám 22 mm OSB dosku bude to OK? Pochopil som to správne?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Nie, odidvaja posledni, tie hranoly je lepsie ked su od seba okolo 50cm, 100cm je vela, to by som sa bal po tom chodit, nieto este nabytok davat na to.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Hranoly plánujem dávať na šírku nobasilu a ten je myslím že 50cmx100cm( hrúbka 10 cm). V tom prípade by to stačilo a na to dosky OSB. Myslím si, že by sa to nemalo prehýbať. Myslím správne?
0 0
alojzo alojzo

alojzo je offline (nepripojený) alojzo

rozopretie je vloženie dosky 3 cm medzi dva súbežné hranoly kolmo.K vaším hranolom treba priložiť a sklincovať ešte ďalší hranol alebo foršnu aby šírka trámu bola min.100-120 mm.Rozopretie vlož tam kde sa budú spájať osb dosky.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Ďakujem
0 0
dadkabrnova dadkabrnova

dadkabrnova je offline (nepripojený) dadkabrnova

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať ako povrchovo upravovať osb dosku. Chceli by sme ju dať do podkrovia namiesto sadrokartonu.
Ďakujem
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ak si dokážete vyriešiť spoje jednotlivých kusov dosiek( časom praskajú)Môžete ju maľovať,obkladať ,tapetovať.Najlepšie urobíte ak ju celú obložíte sadrokartónom ale musíte zdvojnásobiť počet úchytov(závesov).
0 0
pica pica

pica je offline (nepripojený) pica

je treba dať vyššiu radu a to osb 5 ktoré sú o 30% lepšie v ohybe aj tlaku.Vyrába Spano Grouph belgium,pozri v Googlu technický list,prípadne si sám urob tlakovú skúšku,kedže dnes je klámanie národným športom.Predáva ich napr.firma magnum v čadci.Ďalšia vec je vhodné dať perodrážku,je iba o niečo drahšia ale účinok je výrazný.Vhodné je dať laty ,stačí dosky 32 priečne,čiže ako rošt.Potom môžeš aj tancovať,stačí 18 mm osb 5,máš pokoj.
0 0
dadkabrnova dadkabrnova

dadkabrnova je offline (nepripojený) dadkabrnova

Ďakujem za odpoved. Máme osb dosku s perodrážkou tak tie spoje by mali byť lepšie a môžeme teda dať na nu omietku, sietku a stierku?
0 0
pica pica

pica je offline (nepripojený) pica

ano.ale pozor nie je omietka ako omietka,treba si prečítať čo tam dávate.Musí ísť niečo na urovni čomu sa hovorí kleber...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať