Zavrieť

Porady

Bývanie v Rakusku (Maďarsku), čo všetko to obnáša

Zdravim ...

S priatelkou uvazujeme o byvani v rakusku, niekde pohranicnej oblasti, blizko Bratislavy. No nevieme co vsetko to obnasa v porovnani s byvanim na slovensku. Chceli by sme kupit nejaky maly domcek alebo byt. Vedeli by ste mi poradit ako to tam je s poplatkami,danami, prihlasenim trvaleho pobytu cudzinca, ... atd.
Nerobia slovenske banky problem pri vybavovani hypoteky na nehnutelnost mimo slovenskej republiky ? Je lepsie obratit sa pri hladani konkretnej nehnutelnosti na rakusku, alebo slovensku realitku ?
Viem, ze to je vela otazok, ale ak mi zodpoviete aspon na niektore, pomoze mi to.

Dakujem
Usporiadat
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

obratit sa jednozanacne len na rakusku realitku nie na SLOVENSKU nikdy!dobry vyhldavac na nete je immobilient .at
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

eva.dd Pozri príspevok
neveim..mne sa to zda dost jednoduche kupit si tam domcek,,teda v porovnani so slovenskom,vsetko vybavil notar .o nic sa netreba starat, a po prihlaseni na radnici,,tiez vsetky poplatky ako poplatky za smetia atd, pridu automaticky.Som velmi spokojna s pristupom uradov,same prijemne skusenosti uradnicky chcu poradit a nie ako tu,,kde mi minule uradnicka prevracala oci ak som chela info a dalsia vynadala ....ceny potravin ,,ako u nas, nieco drahsie nieco lacnejsie..mame domcek a sme spokojny,hlavne ludia raksusky dedincania zatial velmi mili aj ked je tam uz milion slovakov a mohli by byt alergicky na nas{ tak ako slovaci maju fobiu z cudzincov ukrajincov ,madarov atd}....Vysovene su to predsudky ze rakusania su arogantny.{jasne ze su vynimky ako vsade ,je tazke zovseobecnovat}ale celkovy dojem,hlavne sa mi paci zdravenie na ulici ,,co u nas chyba je to mily zvyk
A máš tam aj trvalý pobyt? Alebo to si ako vyriešila? Kde si prihlásená na trvalý pobyt? Máš ešte nejakú nehnuteľnosť aj na SK?

A čo cestovanie? Ako chodíte do práce? Len autom? Máš tam aj MHD?
0 0
bred bred

bred je offline (nepripojený) bred

Tie otazky co dal chobot zaujimaju aj mna tak pls. eva.dd daj nejake info.Inac s tou MHD je to blbe ze prvy bus z Hainburgu ides o 8:00, dufam ze to casom zmenia.Mame sa do Hainburgu stahovat tak dufam ze aj pre nas to bude na uradoch take hladke.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bred Pozri príspevok
Tie otazky co dal chobot zaujimaju aj mna tak pls. eva.dd daj nejake info.Inac s tou MHD je to blbe ze prvy bus z Hainburgu ides o 8:00, dufam ze to casom zmenia.Mame sa do Hainburgu stahovat tak dufam ze aj pre nas to bude na uradoch take hladke.
Mňa to zaujíma najmä kvôli tomu, že pokiaľ tí ľudia, čo majú dom v Rakúsku (či v HU) majú ešte nejaký byt na SK, kde majú oficiálne trvalý pobyt, tak to je také pseudobývanie v Rakúsku, čo by som ja nebral. To si môžem tam prenajať byt a je to to isté.

Navyše ak je človek odkázaný len na auto, tak to je tiež na milú Jarmilu. Až raz tí ľudia budú mať deti, tak zistia, o čom hovorím. Stanú sa otrokom detí - voziť ich do/zo školy, na krúžky na Slovensko, s kamarátmi sa stretnú akurát pri oslave narodenín. Koľkí, čo bývajú v AT alebo v HU majú známych z tej dediny (nie takého, kvôli ktorému tam prišli a koho poznali už pred presťahovaním sa).

Takže aj keď sme v tej EU, stále je to ešte len "hranica", za ktorou sme znevýhodnený. Až raz sa budem môct presťahovať do AT (či HU, alebo DE) tak, že si nájdem v tom meste prácu, prehlásim si auto a budem tam skutočne bývať, potom poviem, že sme v EU bez hraníc.

O čo je to lepšie alebo výhodnejšie teraz bývať v Rajke, či Petronel Carnuntume, ako v bytovke v BA? Len preto, že tam bol lacnejší dom o nejaký ten milión? Nechcem tým útočiť na tých, čo tam bývajú, len chcem konečne obsiahlejšie vyjadrenie niekoho, kto tak býva. Sem tam sa niekto ozve, že "bývam za hranicami a je tu dobre".. no fajn, ale popíšte to bližšie. V čom sa máte dobre? Aké ste mali/máte problémy, objektívne napísať plusy a mínusy takého bývania. Keď som si to analyzoval, tak mi vyšlo vac mínusov, preto som zostal v BA, hoci som mal možnosť presťahovať sa za hranice. Neverím, že nebojujete s problémami, ktoré si človek žijúci na SK ani neuvedomuje (napr. styk s úradmi, čo robiť po večeroch - návštevy známych, akm chodia deti do školy - do miestnej školy?, a pod.).
1 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Chobot Pozri príspevok
Mňa to zaujíma najmä kvôli tomu, že pokiaľ tí ľudia, čo majú dom v Rakúsku (či v HU) majú ešte nejaký byt na SK, kde majú oficiálne trvalý pobyt, tak to je také pseudobývanie v Rakúsku, čo by som ja nebral. To si môžem tam prenajať byt a je to to isté.

Navyše ak je človek odkázaný len na auto, tak to je tiež na milú Jarmilu. Až raz tí ľudia budú mať deti, tak zistia, o čom hovorím. Stanú sa otrokom detí - voziť ich do/zo školy, na krúžky na Slovensko, s kamarátmi sa stretnú akurát pri oslave narodenín. Koľkí, čo bývajú v AT alebo v HU majú známych z tej dediny (nie takého, kvôli ktorému tam prišli a koho poznali už pred presťahovaním sa).

Takže aj keď sme v tej EU, stále je to ešte len "hranica", za ktorou sme znevýhodnený. Až raz sa budem môct presťahovať do AT (či HU, alebo DE) tak, že si nájdem v tom meste prácu, prehlásim si auto a budem tam skutočne bývať, potom poviem, že sme v EU bez hraníc.

O čo je to lepšie alebo výhodnejšie teraz bývať v Rajke, či Petronel Carnuntume, ako v bytovke v BA? Len preto, že tam bol lacnejší dom o nejaký ten milión? Nechcem tým útočiť na tých, čo tam bývajú, len chcem konečne obsiahlejšie vyjadrenie niekoho, kto tak býva. Sem tam sa niekto ozve, že "bývam za hranicami a je tu dobre".. no fajn, ale popíšte to bližšie. V čom sa máte dobre? Aké ste mali/máte problémy, objektívne napísať plusy a mínusy takého bývania. Keď som si to analyzoval, tak mi vyšlo vac mínusov, preto som zostal v BA, hoci som mal možnosť presťahovať sa za hranice. Neverím, že nebojujete s problémami, ktoré si človek žijúci na SK ani neuvedomuje (napr. styk s úradmi, čo robiť po večeroch - návštevy známych, akm chodia deti do školy - do miestnej školy?, a pod.).
Mas pravdu. Hranice pre zivot a byvanie existuju. Moja svagrinka sa vydala za nemca, isla byvat tam a jej existencia a legalizacia pobytu v DE nieje taka jednoducha.
Dalej mam znamu , byvajucu v Madarsku, pochvaluje si, ale je dochodkyna. Tak pre nas pracujucich to nieje smerodatna info.
Myslim si, ale bez ironie, uprimne, ze keby byvanie napr. v Madarsku bolo vyhodnejsie, tak vela obcanov madarskej narodnosti by sa prestahovali, ved tam maju velku cast aj rodin a znamych. Viem o com hovorim, moja mama je madarskej narodnosti, takze tieto oblasti poznam a navstevujem.
0 0
bred bred

bred je offline (nepripojený) bred

Chobot Pozri príspevok
Mňa to zaujíma najmä kvôli tomu, že pokiaľ tí ľudia, čo majú dom v Rakúsku (či v HU) majú ešte nejaký byt na SK, kde majú oficiálne trvalý pobyt, tak to je také pseudobývanie v Rakúsku, čo by som ja nebral. To si môžem tam prenajať byt a je to to isté.

Navyše ak je človek odkázaný len na auto, tak to je tiež na milú Jarmilu. Až raz tí ľudia budú mať deti, tak zistia, o čom hovorím. Stanú sa otrokom detí - voziť ich do/zo školy, na krúžky na Slovensko, s kamarátmi sa stretnú akurát pri oslave narodenín. Koľkí, čo bývajú v AT alebo v HU majú známych z tej dediny (nie takého, kvôli ktorému tam prišli a koho poznali už pred presťahovaním sa).

Takže aj keď sme v tej EU, stále je to ešte len "hranica", za ktorou sme znevýhodnený. Až raz sa budem môct presťahovať do AT (či HU, alebo DE) tak, že si nájdem v tom meste prácu, prehlásim si auto a budem tam skutočne bývať, potom poviem, že sme v EU bez hraníc.

O čo je to lepšie alebo výhodnejšie teraz bývať v Rajke, či Petronel Carnuntume, ako v bytovke v BA? Len preto, že tam bol lacnejší dom o nejaký ten milión? Nechcem tým útočiť na tých, čo tam bývajú, len chcem konečne obsiahlejšie vyjadrenie niekoho, kto tak býva. Sem tam sa niekto ozve, že "bývam za hranicami a je tu dobre".. no fajn, ale popíšte to bližšie. V čom sa máte dobre? Aké ste mali/máte problémy, objektívne napísať plusy a mínusy takého bývania. Keď som si to analyzoval, tak mi vyšlo vac mínusov, preto som zostal v BA, hoci som mal možnosť presťahovať sa za hranice. Neverím, že nebojujete s problémami, ktoré si človek žijúci na SK ani neuvedomuje (napr. styk s úradmi, čo robiť po večeroch - návštevy známych, akm chodia deti do školy - do miestnej školy?, a pod.).

No je to na kazdom ako sa rozhodne ci je to + alebo -.U nas to bolo celkom jasne. Kazdy den dochadzame do BA zo Senca a chceli sme nieco v BA, obhliadok sme absolvovali mnozstvo ale vzdy nas chitila hruza.Az sme sa rozhodli ze kupime byt v Hainburgu no porovnat prostredie BA vs. Hainburg sa zrejme ani neda a robime to aj pre deti ,naucia sa jazyk budu zit v krajsom prostredi a kedze este len zacinaju v skole tak min do 5 triedy budu nastevovat skolu v BA a potom mozno v AT.A este jedna vec dosť zaujímavá.Moje skusenosti aj na inxch forach su take ze info uz od prestahovaných slovakov sa tahaju velmi tazko, pravdepodobne si hovoria ze ked si to oni preskakali nech si to preskacu aj iny.
1 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Moje skusenosti aj na inych forach su take, ze info uz od prestahovaných slovakov sa tahaju velmi tazko, pravdepodobne si hovoria, ze ked si to oni preskakali, nech si to preskacu aj iny.




PRESNE TAKTO JE POMENOVANY CELY PROBLEM, ALEBO ODPOVED NA OTAZKU: " IST, CI NEIST ".
0 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

tak reagujem:}.Nie je to tym myslim ze ludia nechcu hovorit cim si presli,{ty co tam uz byvaju}len uz to beru automaticky a asi je im tam dobre a nechodia na tieto fora.Vcera som videla dalsie auto slovakov ,ktory sa stahovali do rakusk do nasej dediny..Spoznala som ich tym.ze som sa ich snazila pozdravit a oni nic:] az potom som si vsimla znacku Ba. My sme od prveho moemntu hldali dedinu, kde je zeleznica.To bolo zakladne pri vybere domu.Ja neveim dobre soferovat a celkovo, presne ako vravis pokazi sa auto alebo co, treba mat nahradnu dopravu.V Hainburgu v obchodoch sa hovori na 50-60 percent slovensky a auta co robia zacpy su tiez slovenske.Hainburg je aj tak drahsi ako okolite dediny.Pretoze pre miestnych je to 'city"tak nas presviedcal jeden realitak,ale my sme vyslovene hladali dedinu, kde sa da zasit pred tzv: "city".

Co sa tyka dopravy-Vlaky z Wiedne chodia kazdu pol hodinua v prihranici existuje moznost vybavit si tyzdenu alebo mesacnu kartu na maly prihranicny styk.Co som prepocitala , mesacna ma vyjde na cca 800sk.Ak sa chcem dostat do centra tak potom priamo vyuzijem integrovanu dopravu po Bratislave{co je v cene elektricenky druhych 800 sk}ak nechem mesacnu kartu mam tyzdenu.Spiatocny 24 hodinovy listok do vzdialenosti cca 40 km od hranice stoji 6 euro{co sa dost neoplati}.Prvy vlak ide o 6 hodine.posledny z Ba o 1 v noci.K stanici pesi cirka 15 minut v Bratislave za 5 min cista cesta vlakom.

Poplatky-Elektrina 3 mesiace cca 100 eur a viac.Ceny prudu ako u nas.

Smeti velky problem-separovane a cim viac si poziadas napr na bio-smeti tak drahsie.Mozes ich zrusit napr alte papier ak kuris drevom.Ak platis len 3 typi smeti to je plasty, kovy a papier je to drahe 146 eur na 3 mesiace. Ale treba to zrusit, je to hnusne ,ale snazime sa doliect vsetko na Sk,teda aspon to co kupime na sk vyhadzujeme na sk.

Plyn drahy.Viac ako u nas.Nemam skusenost ,ale je to vela.Kurime drevom a uhlim zo slovenska.
Najhorsie je ORf.-24 euro mesacne.Na beznu antenu chytis len stv1 a stv2/KOncesie u nich volaju poplatky na orf a musis ich platit.Ak chces net a satelit + mobil cca 34 euro mesacne si doplatis.Satelit ti pozicaju ,kedze oni kablovku nemaju po dedinach.
Kominar.Raz za pol roka.podla dohody.
Vodne stocne.Pomerne drahe zalohy. 100 eur na 3 mesiace.Ale to je tak isto zaloha, podla toho ci mas studnu na pozemku .Cena za kubik vody ako u nas.
Co sa tyka toho ze by si si nenasiel kamaratov, slovakov nemusis mat obavu.V nasej dedine obsluhuju len slovaci v miestnej restavracii, to iste v hainburgu v niektorych restavraciach.Zatial som mala skusenost ze ako poculi slovencinu obsluhuju slovensky a pripadne poradia.Co sa tyka kontaktov to mas ako vsade ked sa prestahujes, chvylu to trva ,asi zavisi od povahy.
Cize este zhrniem poplatky
100Eur elektrina /3 mes
140 Eur smeti /3mes{da sa zrusist}
24Eur/1mes orf
28E/ mesacna doprava vlakom na slovensko
100Eur/stocne voda zaloha/3mesiace.{potom vyuctovanie ceny ako u nas}
V rakusku vsetko funguje na 3 mesacnych platbach.
+cena uhlia, pripadne kolektor,to je najlacnejsie kurenie.


Vsetky poplatky ti vybavia na radnici o nic sa nemusis starat ,len pripadne si prehlasit vysku zalohy ,alebo sposob platenia.Na poste si vypytaju 3 eura ak platis .Pre to vsetko treba robit bankovym prevodom.Ked kupujes nehnutelnost vsetko zas vybavi notar.Realitak ta za nim dovlece s predajcom.Do 3 mesiaocv ti pride List vlastnictva. Blbe je ze poplatky za kupu domu platis ty cize k cene na inzerate treba vzdy pripocitat 10 percent. V tom je zmluva, dan ,notar sprostredkovatel poplatok realitke.
Pobyt trvaly sa moc neoplaca, lebo auto musis platit rakuske poistky+ zdravotne rakuske,+dan rakusku+dan cirkvy 4 precnet prijmu.takze my mame prechodny pobyt.NIc k nemu nepotrebujes ,akurar to prides povedat na radnicu a potom na policiu.
Inak formuje sa na facebooku komunita slovakov v rakusku http://www.facebook.com/home.php?#/g...id=53173482533
,je ich okolo 10 tisic bratislavcanov.dobre stranky su
www.slovaci. at
kde sa dozvies viac o stavbe poplatkoch a zivote.Myslim ze hranice su ale skor financne.Kedze plat rakusana je cca 120 000 sk, tak sme vypocitali ze manzelia si nasporia ak jeden odklada za 10 rokov 10 milionov.....a z druheho platu sa veselo chodi po svete...a slovakovy sa zije ,ak robi na slovensku ,,vsade zle:}My hlavne ocenujeme ze sme vypadli zo sidliska,predali sme dva 1 izbove byty.{tak cenu nasho domecku asi vies si predstavit}co sa tyka madarska, forint ide strasne dole, a nehnutelnosti v madasku tym padom tiez.mohli sme si kupit tam 2 krat vacsi a krajsi dom...ale Z hladiska dlhodobej investicie, dom v rakusku sa najmenej hybe smerom dole, podla anlyz je to najstabilnejsi realitny trh.Cize podobnu hodnotu bude mat aj za 10 rokov,,co mam obavu ako to bude s 40 rocnymi panelakmi v bratislave a cenami v madarsku//.Inak lacne domy v pohranici ,,skoro uz nie su ..a tie predrzene,,,no neviem , to uz sa tak neoplati .Ale ak by som sa mala rozhdontu ci v Zahorskej Bystrici kupit dom,tak odtial ako nesofer mam zlu dopravu, a tzv "Dobrych" susedov teda - hornych 100 tisic...brrr.to radsej sediakov v rakusku, hoci nemecky vobec neviem, tak brblem na nich anglicky a ucim sa.Heheh mozno pre to su mi tak sympaticky ze im vobec nerozumiem:}}hhhe
4 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

a este sorry za gramatiku.prve som sa zobudila:}
0 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

a este detail, v roku 2011 otvoria rakusania pracovny trh.Ceny v pohranici sa opat asi zvysia.Uz teraz beru niektore povolania, najlepsie info su na poratly europskej unie.tusim www eures,tak nejak a su tam aj oficialne info o rakusku,zakonoch atd.
0 0
eva.dd eva.dd

eva.dd je offline (nepripojený) eva.dd

Decka znamych chodia do rakuskej skolky, je na 50 percent obsadena slovakmi, co ich tam dovazaju z bratislavy. Maly rakusania sa ucia slovensky a opacne.Poplatky za skolku som pocula ze su dost vysoke, ale k zas mate trvaly pobyt v rakusku,dostavate na skolku dost vysoky pripalatok od statu
0 0
bred bred

bred je offline (nepripojený) bred

eva.dd dik za skvele zhrnutie.Take nieco som ocakaval.Hlavne je to na zaciatku pre ludi urcite velky stres, lebo je to nieco nove a hlavne obava ci to na nejakom urade pochopia spravne.Nemyslim si ale ze vybavit nieco na SK urade je malina.Dik za info a prajem vsetko dobre.
A este jedna vec, tie moje negativne postoje boi konkretne k stranke wwwslovacisk, dost nepekne si tam ludia nadavali, namiesto toho aby si pomohli.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

eva.dd Pozri príspevok
tak reagujem:}.Nie je to tym myslim ze ludia nechcu hovorit cim si presli,{ty co tam uz byvaju}len uz to beru automaticky a asi je im tam dobre a nechodia na tieto fora.Vcera som videla dalsie auto slovakov ,ktory sa stahovali do rakusk do nasej dediny..Spoznala som ich tym.ze som sa ich snazila pozdravit a oni nic:] az potom som si vsimla znacku Ba. My sme od prveho moemntu hldali dedinu, kde je zeleznica.To bolo zakladne pri vybere domu.Ja neveim dobre soferovat a celkovo, presne ako vravis pokazi sa auto alebo co, treba mat nahradnu dopravu.V Hainburgu v obchodoch sa hovori na 50-60 percent slovensky a auta co robia zacpy su tiez slovenske.Hainburg je aj tak drahsi ako okolite dediny.Pretoze pre miestnych je to 'city"tak nas presviedcal jeden realitak,ale my sme vyslovene hladali dedinu, kde sa da zasit pred tzv: "city".

Co sa tyka dopravy-Vlaky z Wiedne chodia kazdu pol hodinua v prihranici existuje moznost vybavit si tyzdenu alebo mesacnu kartu na maly prihranicny styk.Co som prepocitala , mesacna ma vyjde na cca 800sk.Ak sa chcem dostat do centra tak potom priamo vyuzijem integrovanu dopravu po Bratislave{co je v cene elektricenky druhych 800 sk}ak nechem mesacnu kartu mam tyzdenu.Spiatocny 24 hodinovy listok do vzdialenosti cca 40 km od hranice stoji 6 euro{co sa dost neoplati}.Prvy vlak ide o 6 hodine.posledny z Ba o 1 v noci.K stanici pesi cirka 15 minut v Bratislave za 5 min cista cesta vlakom.

Poplatky-Elektrina 3 mesiace cca 100 eur a viac.Ceny prudu ako u nas.

Smeti velky problem-separovane a cim viac si poziadas napr na bio-smeti tak drahsie.Mozes ich zrusit napr alte papier ak kuris drevom.Ak platis len 3 typi smeti to je plasty, kovy a papier je to drahe 146 eur na 3 mesiace. Ale treba to zrusit, je to hnusne ,ale snazime sa doliect vsetko na Sk,teda aspon to co kupime na sk vyhadzujeme na sk.

Plyn drahy.Viac ako u nas.Nemam skusenost ,ale je to vela.Kurime drevom a uhlim zo slovenska.
Najhorsie je ORf.-24 euro mesacne.Na beznu antenu chytis len stv1 a stv2/KOncesie u nich volaju poplatky na orf a musis ich platit.Ak chces net a satelit + mobil cca 34 euro mesacne si doplatis.Satelit ti pozicaju ,kedze oni kablovku nemaju po dedinach.
Kominar.Raz za pol roka.podla dohody.
Vodne stocne.Pomerne drahe zalohy. 100 eur na 3 mesiace.Ale to je tak isto zaloha, podla toho ci mas studnu na pozemku .Cena za kubik vody ako u nas.
Co sa tyka toho ze by si si nenasiel kamaratov, slovakov nemusis mat obavu.V nasej dedine obsluhuju len slovaci v miestnej restavracii, to iste v hainburgu v niektorych restavraciach.Zatial som mala skusenost ze ako poculi slovencinu obsluhuju slovensky a pripadne poradia.Co sa tyka kontaktov to mas ako vsade ked sa prestahujes, chvylu to trva ,asi zavisi od povahy.
Cize este zhrniem poplatky
100Eur elektrina /3 mes
140 Eur smeti /3mes{da sa zrusist}
24Eur/1mes orf
28E/ mesacna doprava vlakom na slovensko
100Eur/stocne voda zaloha/3mesiace.{potom vyuctovanie ceny ako u nas}
V rakusku vsetko funguje na 3 mesacnych platbach.
+cena uhlia, pripadne kolektor,to je najlacnejsie kurenie.


Vsetky poplatky ti vybavia na radnici o nic sa nemusis starat ,len pripadne si prehlasit vysku zalohy ,alebo sposob platenia.Na poste si vypytaju 3 eura ak platis .Pre to vsetko treba robit bankovym prevodom.Ked kupujes nehnutelnost vsetko zas vybavi notar.Realitak ta za nim dovlece s predajcom.Do 3 mesiaocv ti pride List vlastnictva. Blbe je ze poplatky za kupu domu platis ty cize k cene na inzerate treba vzdy pripocitat 10 percent. V tom je zmluva, dan ,notar sprostredkovatel poplatok realitke.
Pobyt trvaly sa moc neoplaca, lebo auto musis platit rakuske poistky+ zdravotne rakuske,+dan rakusku+dan cirkvy 4 precnet prijmu.takze my mame prechodny pobyt.NIc k nemu nepotrebujes ,akurar to prides povedat na radnicu a potom na policiu.
Inak formuje sa na facebooku komunita slovakov v rakusku http://www.facebook.com/home.php?#/g...id=53173482533
,je ich okolo 10 tisic bratislavcanov.dobre stranky su
www.slovaci. at
kde sa dozvies viac o stavbe poplatkoch a zivote.Myslim ze hranice su ale skor financne.Kedze plat rakusana je cca 120 000 sk, tak sme vypocitali ze manzelia si nasporia ak jeden odklada za 10 rokov 10 milionov.....a z druheho platu sa veselo chodi po svete...a slovakovy sa zije ,ak robi na slovensku ,,vsade zle:}My hlavne ocenujeme ze sme vypadli zo sidliska,predali sme dva 1 izbove byty.{tak cenu nasho domecku asi vies si predstavit}co sa tyka madarska, forint ide strasne dole, a nehnutelnosti v madasku tym padom tiez.mohli sme si kupit tam 2 krat vacsi a krajsi dom...ale Z hladiska dlhodobej investicie, dom v rakusku sa najmenej hybe smerom dole, podla anlyz je to najstabilnejsi realitny trh.Cize podobnu hodnotu bude mat aj za 10 rokov,,co mam obavu ako to bude s 40 rocnymi panelakmi v bratislave a cenami v madarsku//.Inak lacne domy v pohranici ,,skoro uz nie su ..a tie predrzene,,,no neviem , to uz sa tak neoplati .Ale ak by som sa mala rozhdontu ci v Zahorskej Bystrici kupit dom,tak odtial ako nesofer mam zlu dopravu, a tzv "Dobrych" susedov teda - hornych 100 tisic...brrr.to radsej sediakov v rakusku, hoci nemecky vobec neviem, tak brblem na nich anglicky a ucim sa.Heheh mozno pre to su mi tak sympaticky ze im vobec nerozumiem:}}hhhe

Evka,prosim ta,odpadavam z tvojich informacii-vies aj povedat,kde si pocula o tom ze Rakusak zarobi mesacne 120 000?!ved to je 4000 euro a nie je to pravda.
taky plat dostanu mozno daktori uradnici alebo sefovia na vysokych postoch ale normalny clovek nie!!!!!!!!!!!!!ocenim ak prezradis zdroj tejto informacie.

normalny priemerny clovek zarobi okolo 1200 -1800 euro.ta horna hranica je uz velmi dobry plat.ja osobne nerobim svoje povolanie,zial,hoci mam i potvrdenie z ministerstva,ze moje vzdelanie je platne,problem je ze nieto miesta.ale v praci kt.robim narozdiel od slovenska zarobim viac ako dvojnasobok toho co by som dostala u nas za svoje originalne povolanie,takze nemam sa na co stazovat.nerobim nic podradne,mam svoju hodnotu.
hoci, keby som robila svoju povodnu pracu,naozaj by som dostala okolo 2500 euro ,a to je super zarobok aj pre rakusakov.tak fakt neviem,kde si vzala tych 120 000

svojmu povolaniu sa venujem doma vo volnom case,nepotrebujem nikomu nic odvadzat,sukromne si mozem ucit kolko chcem,tiez mi to potvrdilo ministerstvo....

a este nieco.mozno vy,kedze kurite tuhym palivom,mate len tie minimalne poplatky za elaktrinu,ale my mame na elektrinu aj kurenie a vlastne vsetko a veru odvadzame rentu 700 eur kazdy druhy mesiac.sice nam vzdy rocne vratia peknu ciastku,neznizujeme to,lebo nikdy nevies,co zas vymyslia.

smeti a stocne je naozaj drahe,to si opisala dobre a na ORF nadavaju i rakusaci.my mame kablovku,nechytame slovenske programy ale na slovenskom telkaci chytam markizu a stv2.planujeme dokupit si rozsireny kanal za 100 eur a budem tam chytat slovenske i talianske programy,a este dake ine,takze super.

uroven zitia v rakusku a na Slovensku sa neoplati porovnavat,ved to je jasne.jedine comu nerozumiem-ako vyzije slovak zarabajuci na Slovensku ,v rakusku?a ako je mozne,ze mozes byvat vo vlastnom dome v rakusku ak tam nemas trvaly pobyt?

svojho casu som si chcela v Taliansku kupit byt a kedze som nemala pracu ani trvaly pobyt tam,neslo to.
ked som sa nastahovala este slobodna do rakuska a chcela som tu legalne zit,musel mi moj muz nahlasit u neho trvaly pobyt.tak neviem,ved je to este ani nie cely rok,ze by sa zmenili zakony
0 0
bred bred

bred je offline (nepripojený) bred

Osky chcem sa spytat na to kurenie elektrikou ta suma 700 eur kazdy druhy mesiac ma poriadne zaskocila.Kupujeme byt kde je el.kurenie ale podla majitelky plati 240 eur za 3 mesiace co je prijatelne ale samozrejme kedze ma byt aj komin uvazujeme aj o kureni na tuhe palivo.Samozrejme ze este to musime prebrat s kominarom ale ak ma niekto skusenosti s kurenim v kachliach alebo peci nech poradi co je lepsie pec na brikety a drevo alebo na pelety.Dik
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

bred Pozri príspevok
Osky chcem sa spytat na to kurenie elektrikou ta suma 700 eur kazdy druhy mesiac ma poriadne zaskocila.Kupujeme byt kde je el.kurenie ale podla majitelky plati 240 eur za 3 mesiace co je prijatelne ale samozrejme kedze ma byt aj komin uvazujeme aj o kureni na tuhe palivo.Samozrejme ze este to musime prebrat s kominarom ale ak ma niekto skusenosti s kurenim v kachliach alebo peci nech poradi co je lepsie pec na brikety a drevo alebo na pelety.Dik
no,ja neviem,my platime zatial takto.je to mozno aj podla velkosti domu.
podotykam ale ,ze je pravda,ze tu boli okna ktore neuveritelne prepustali vzduch a teplo odchadzalo von.v oktobri sme okna vymenili za nove plastove a uz na konci rocneho zuctovania zaciatkom januara nam vratili skoro 500 eur,my sme ratali ze budeme musiet aj 1000 eur doplacat,takze tento rok uvidime,mozno to naozaj bolo aj tymi oknami.ale rentu sme neznizili aj ked nam to ponukli,lebo ja myslim ze je prijemnejsie dostat peniaze ako preplatok,nez by som si musela na konci roka lamat hlavu nad tym,kde vezmem na doplacanie.....
takze ten rozdiel uvidime az na konci roka.potom to budem vediet objektivne posudit.zelam nech sa vam to dobre vydari s tym domom.
0 0
fraska fraska

fraska je offline (nepripojený) fraska

Presne v bit real, chceli sme kupit dom uz sme mali vybrany, ohliadnuty ale taka bola ta slovenka arogantna, ze sme sa nakoniec nedohodli. Potom nas lapil pan Malik. Najprv bol slusny, neskor nam vypisoval arogantne listy. Na list vlastnictva este stale cakame. Trva im to dost dlho.
0 0
fraska fraska

fraska je offline (nepripojený) fraska

Fajoska Pozri príspevok
fraska: prepáč, ale tam ste si to (problém) trochu zapríčinili sami..
Ako to myslis, ze sami. Kde sme spravili chybu?
0 0
MareG MareG

MareG je offline (nepripojený) MareG

Zdravím diskutujúcich,
mal by som jednu otázku:je nevyhnutné prihlasovať si v Rakúsku aj trvalý pobyt (a tým pádom platiť v Rakúsku dane - napr. z podielov na zisku sro)? Nemôžem sa tváriť že rodinný dom mám len ako Ferienhaus prípadne chatu, aj keď by som tam s rodinou normálne býval? Má niekto praktické skúsenosti?

Vďaka,
Marek
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

MareG Pozri príspevok
Zdravím diskutujúcich,
mal by som jednu otázku:je nevyhnutné prihlasovať si v Rakúsku aj trvalý pobyt (a tým pádom platiť v Rakúsku dane - napr. z podielov na zisku sro)? Nemôžem sa tváriť že rodinný dom mám len ako Ferienhaus prípadne chatu, aj keď by som tam s rodinou normálne býval? Má niekto praktické skúsenosti?

Vďaka,
Marek
A čítal si všetky príspevky v téme?

Asi nie, lebo by si sa dočítal, že prihlásenie na trvalý pobyt nie je tak jednoduché. Trvalý pobyt ako cudzinec len tak nedostaneš, takže nemusíš sa prihlasovať.
0 0
MareG MareG

MareG je offline (nepripojený) MareG

Chobot Pozri príspevok
A čítal si všetky príspevky v téme?

Asi nie, lebo by si sa dočítal, že prihlásenie na trvalý pobyt nie je tak jednoduché. Trvalý pobyt ako cudzinec len tak nedostaneš, takže nemusíš sa prihlasovať.
Vďaka za pokarhanie,
má ale niekto praktické skúsenosti? Rakúska legislatíva hovorí že po nadobudnutí bývania som povinný do 3 dní sa prihlásiť k pobytu. V prípade nesplnenia hrozí pokuta 726,- EUR.
Viem si predstaviť, že problém prihlásiť sa k trvalému pobytu môže mať niekto, kto tam nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, sťahuje sa k priateľovi a pod. Pokiaľ tam ale človek kúpi pozemok a postaví dom, myslím že veľmi radi mu udelia trvalý pobyt.
Takže ešte raz otázka - dá sa tomu vyhnúť? Môžem si ponechať ako jediný trvalý pobyt na Slovensku, napriek povinnosti prihlásiť sa v Rakúsku?

Ďakujem,
Marek
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať