Zavrieť

Porady

Ako urobit betonové potery čo najrovnejšie?

Ahojte.
Chcem si robit betonove potery do novostavby svojpomocne. Nie som uplny laik, ale poradte ako dosiahnut co najrovnejsi poter a dodrzat aj pozadovane vysky poteru? Mam si robit betonove "pätky", alebo len stahovat velkou vodovahou? Alebo nejaky iny lepsi postup?

Dakujem.

Na prizemi mi to vychadza hrubka cca 7cm a v podkrovi 5cm.
(Ak mate prehlad kolko asi beru murari len za vyrovnanie poteru za m2, tak napiste).
Usporiadat
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Robenie poterov je jedna z najnáročnejších murárských činností, a nie každý murár ich robí dobré. Svojpomocne som si robil už skoro všetky stavebné činnosti, ale na potery som si zatiaľ netrúfal. Pokiaľ viem, musí sa použiť správne hustý betón. Murári si urobia najskôr úzke pásy betónu do vodováhy a potom prikladajú a sťahujú dlhou doskou prebytočný betón podľa týchto pásov. Netreba zabúdať ani na penetračný náter.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Presný postup: naniesť výšku poteru tzv. lágris, zhotoviť presné pätky, do pätiek rovnou vodováhou zrovnať betónové pásy.do pásov stiahnúť betónový poter.
Nič v zlom ale chcem vás upozorniť, že sa jedná asi o jednu z najťažších a najproblematyckejších murárskych činností. Laik nemá absolútne žiadnu šancu, aj keď to nevypadá moc zložito. Narobíte si len zbytočnú škodu.Vyrovnanie krivých poterov je väčšinou niekoľkonásobne drahšie ako samotný poter.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Poter je jedna z tych veci, na ktoru by som si zavolal specializovanu firmu. Tam sa da tolko veci pokazit co sa neskor moze 100 nasobne vratit na ich polozkach. Kontaktoval som 2 firmy, ktore nerobia nic ine iba potery a jedna mi dala cenu 280/m2 a druha 330/m2, ale tam uz su v cene aj polypropylenove vlakna(namiesto kari-rohozi). Tie ceny sa mi zdaju velmi dobre, takze tam by som nesetril tych par korun.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... najrovnejšie potery sa asi dosahujú liatymi samonivelačnými potermi - ale aj tu by som sa asi obrátil na odborníkov...
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Súhlasím s Vami že robenie poterov je poriadna fuška a dobre to vie urobiť iba skúsený murár. Ja som sa o to tiež pokúšal sám ale výsledok nebol velmi dobrý. Najskôr je potrebné dať "do vody" okraje- u nás sa tomu "vágris" -ak som im dobre rozumel- myslel som si že je to odvodené od slova váha, vodováha, ale to neni podstatné. A potom sa podla toho zaťahuje a ubíja betón, ktorý musí byť taký hustý, že sa ti nesmú tvoriť na povrchu vodné bazéniky, ktoré to všetku pokazia. Voda sa Ti odpatí a vznikne priehlbina. Držím palce, možno sa Ti to podarí lepšie ako mne.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Lágris je od slova laina, čiže rovná čiara v tomto prípade vodorovná.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

AndrejG Pozri príspevok
Poter je jedna z tych veci, na ktoru by som si zavolal specializovanu firmu. Tam sa da tolko veci pokazit co sa neskor moze 100 nasobne vratit na ich polozkach. Kontaktoval som 2 firmy, ktore nerobia nic ine iba potery a jedna mi dala cenu 280/m2 a druha 330/m2, ale tam uz su v cene aj polypropylenove vlakna(namiesto kari-rohozi). Tie ceny sa mi zdaju velmi dobre, takze tam by som nesetril tych par korun.

tym polypropylenovym vlaknam moc neverim, aj ked na rodinny dom by to stacit malo, ale rohoz je rohoz, s ostatnym uplne suhlasim
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

chandler Pozri príspevok
tym polypropylenovym vlaknam moc neverim, aj ked na rodinny dom by to stacit malo, ale rohoz je rohoz, s ostatnym uplne suhlasim
Zevraj do poteru je zelezo uplne zbytocne, tvrdia to aj statici, takze tie vlakna su len bonus, nebal by som sa toho.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

AndrejG Pozri príspevok
Zevraj do poteru je zelezo uplne zbytocne, tvrdia to aj statici, takze tie vlakna su len bonus, nebal by som sa toho.
no staticky je to zelezo uplne zbytocne... je tam len kvoli zmrastovaniu betonu, neviem ako pri malych stavbach.... ale pri vacsich plochach to praska ak tam nie je vystuz ale tie vlakna niekedy. aj ked kto vie kolko tam tych vlakien davaju ak su tam a dobre sa rozmiesaju tak by to teoreticky malo stacit... asi najvacsi problem je zistit ci tam naozaj su
0 0
Stanley.P Stanley.P

Stanley.P je offline (nepripojený) Stanley.P

Dakujem Vam za navrhy a rady. Som odhodlany pustit sa do toho svojpomocne... Pri cca 200m2 aj s podkorovim a garazou ma caka zrejme vela prace. Chcem zacat v sklade nad garazou, samotnou garazou, spajzou a ked to pojde dobre tak idem na dalsie "dolezitejsie" izby.

Ibaka: Dakujem za povzbudenie...
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

tak drzime palce a zelame vela stastia
suhlasim s tebou... ak to nebude nic moc vzdy mozes pouzit samonivelacnu vrstvu
ale vlastna praca je vlastna praca
0 0
Shebik Shebik

Shebik je offline (nepripojený) Shebik

AndrejG Pozri príspevok
Poter je jedna z tych veci, na ktoru by som si zavolal specializovanu firmu. Tam sa da tolko veci pokazit co sa neskor moze 100 nasobne vratit na ich polozkach. Kontaktoval som 2 firmy, ktore nerobia nic ine iba potery a jedna mi dala cenu 280/m2 a druha 330/m2, ale tam uz su v cene aj polypropylenove vlakna(namiesto kari-rohozi). Tie ceny sa mi zdaju velmi dobre, takze tam by som nesetril tych par korun.
A mohli by ste mi povedat nazvy firiem (prip. webstranky) kde ponukaju tieto prace?
0 0
petmar petmar

petmar je offline (nepripojený) petmar

Stanley.P Pozri príspevok
Dakujem Vam za navrhy a rady. Som odhodlany pustit sa do toho svojpomocne... Pri cca 200m2 aj s podkorovim a garazou ma caka zrejme vela prace. Chcem zacat v sklade nad garazou, samotnou garazou, spajzou a ked to pojde dobre tak idem na dalsie "dolezitejsie" izby.
Sympatická tvrdohlavosť. Ja som tak isto robil svojpomocne zopár svojich podláh, v bývalom staršom dome to bolo všeliaké, potom som robil v terajšom dome letnú kuchyňu, ktorú mienim rozbúrať jednak pre "vlnovitosť" ale aj preto, že by som chcel dlážku nižšie a lepšie odizolovanú. Potom som robil kuchyňu, chodby, WC, 1 izbu a tie sú super. Keď si robíš sám môžeš si za ušetrené peniaze kúpiť (ak si nemáš kde požičať) dobré nástroje, k tomu potrebné. Začni od menších priestorov a samozrejme od menej náročných. Musíš mať dobrého pomocníka (-ov) ktorí ti budú bez prerušenia dodávať betón, musíš to urobiť na jeden šup. Teraz jesto špeciálne potery s plastickou prísadou, s ktorými sa dobre robí.
Mňa ešte čakajú 2 izby 25 a 20 m2 ale neviem, kto ich bude robiť.
Veľa šťastia !
Naposledy upravil petmar : 10.07.08 at 08:54
0 0
noman1 noman1

noman1 je offline (nepripojený) noman1

sory ale nerob to, z kade si ak NR okolia tak sa ozvy...200 m2 cca 5-7 cm vieš koľko je to ton- cca 20 kg 1 cm/m2 teda na 200 m2 cca 24 ton
máš asi zdravý chrbát-poznám ľudí čo majú stroje a techniku /no sú dosť vyťažení/ a takúto výmeru spravia za 1 deň v slušnej kvalite dávajú tam rôzne stekucovače aby bola vysoká rovinatosť no záleží od tvojej náročnosti norma na podlahu je na 2m +,- 2 mm teda pod dlažbu alebo veľkoplošné parkety o.k. ale ak budeš dávať napr. gumu-linoleum ...bude treba dať nivelák tie sú myslím od 3 mm do 12 mm sádrové aj viac ale sú raz tak drahé...

inak vela zdaru
0 0
Stanley.P Stanley.P

Stanley.P je offline (nepripojený) Stanley.P

Tak dnes som sa do toho pustil. Podarilo sa mi urobit v podkrovi 3 miestnosti cca 60m2. Vysledok je podla mna celkom fajn. Pod koberec alebo plavajucu podlahu nivelacku ani nebudem davat. Vedra s betonom sme tahali kladkou... Takze podkrovie mam skoro hotove a zvysok na prizemi + garaz bude snad casovo menej narocny.
Na prvej miestnosti mi chvilu trvalo, pokial som si to zameral a urobil si system ako priebezne kontrolovat vysku vodiacich "pätiek".
Zajtra oddychujem, v sobotu pokracujem, nedela volno a v pondelok to chcem dokoncit.
Aj ked som mal trosku obavy, tak som rad, ze som sa do toho pustil svojpomocne. Murar chcel len za vyrovnavanie 100Sk/m2 a na zarabanie betonu a nosenie betonu som si mal urobit brigadu ja.
Takze za dnesny vykon by som platil 6.000 Sk + betonovacia brigada. Ironia je, ze som VS vzdelany a ja sam 6000 Sk za den nemam sancu zarobit. Asi by som mal uvazovat nad tym, ze pracu ucitela zavesim na klinec a dam sa na stavbarcinu...Ale beriem to, ze murarcina je tazka praca, ale dobre platena ))) Este ze mam aspon 2 mesiace prazdnin ))

PS: Kde je vôla, tam je aj cesta... /S.H.Vajansky/
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Shebik Pozri príspevok
A mohli by ste mi povedat nazvy firiem (prip. webstranky) kde ponukaju tieto prace?
http://www.betonovepotery.sk/
http://www.poter.sk/
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

chandler Pozri príspevok
no staticky je to zelezo uplne zbytocne... je tam len kvoli zmrastovaniu betonu, neviem ako pri malych stavbach.... ale pri vacsich plochach to praska ak tam nie je vystuz ale tie vlakna niekedy. aj ked kto vie kolko tam tych vlakien davaju ak su tam a dobre sa rozmiesaju tak by to teoreticky malo stacit... asi najvacsi problem je zistit ci tam naozaj su
Nemyslel som to zo statickeho hladiska, ale tak, ze to ani zevraj nepopraska bez zeleza.

Co sa tyka tych vlakien, to sa lahko odkontroluje, oni sa predavaju vo vreciach a primiesavaju do betonu na stavbe.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Stanley.P Pozri príspevok
Tak dnes som sa do toho pustil. Podarilo sa mi urobit v podkrovi 3 miestnosti cca 60m2. Vysledok je podla mna celkom fajn. Pod koberec alebo plavajucu podlahu nivelacku ani nebudem davat. Takze za dnesny vykon by som platil 6.000 Sk + betonovacia brigada. Ironia je, ze som VS vzdelany a ja sam 6000 Sk za den nemam sancu zarobit. Asi by som mal uvazovat nad tym, ze pracu ucitela zavesim na klinec a dam sa na stavbarcinu...Ale beriem to, ze murarcina je tazka praca, ale dobre platena ))) Este ze mam aspon 2 mesiace prazdnin ))

PS: Kde je vôla, tam je aj cesta... /S.H.Vajansky/
Stanley P zdravím ťa.
Neviem, či poslúchneš moju radu, ale ja na tvojom mieste by som pod plávajúcu podlahu bezpodmienečne dala samonivelizačný poter.
A pod kobercom akú budeš mať finálnu úpravu povrchovej vrstvy podlahy? Dúfam nie len samotný betónový poter?!!
Oceňujem a mám s tebou radosť, že si urobil to sám a ostalo ti veľa peniažkov na iné nutné veci. Gratulujem, ale tú učiteľčinu nenechávaj. Naše vnúčatá a deti potrebujú skvelých učiteľov.
0 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Ja chcem urobit beton zaklad 6x4m aby to bolo do 25m2 drobna stavba bez stav. pov. (na drevenu chatku 5,5x7m)
zaklad do zeme 70 cm? vyska na teren 50cm
na to pride plotna 5,5x7m zarovnana na dvoch stranach zo zakladom na dvoch stranach precnievajuca. Staci jej hrubka 10-15cm, aku karirohoz tam dat.
Vie niekto odhadnut cenu takejto zalezitosti aj z vykopovymi pracami?
0 0
bebusyk bebusyk

bebusyk je offline (nepripojený) bebusyk

Stanley.P Pozri príspevok
Tak dnes som sa do toho pustil. Podarilo sa mi urobit v podkrovi 3 miestnosti cca 60m2. Vysledok je podla mna celkom fajn. Pod koberec alebo plavajucu podlahu nivelacku ani nebudem davat. Vedra s betonom sme tahali kladkou... Takze podkrovie mam skoro hotove a zvysok na prizemi + garaz bude snad casovo menej narocny.
Na prvej miestnosti mi chvilu trvalo, pokial som si to zameral a urobil si system ako priebezne kontrolovat vysku vodiacich "pätiek".
Zajtra oddychujem, v sobotu pokracujem, nedela volno a v pondelok to chcem dokoncit.
Aj ked som mal trosku obavy, tak som rad, ze som sa do toho pustil svojpomocne. Murar chcel len za vyrovnavanie 100Sk/m2 a na zarabanie betonu a nosenie betonu som si mal urobit brigadu ja.
Takze za dnesny vykon by som platil 6.000 Sk + betonovacia brigada. Ironia je, ze som VS vzdelany a ja sam 6000 Sk za den nemam sancu zarobit. Asi by som mal uvazovat nad tym, ze pracu ucitela zavesim na klinec a dam sa na stavbarcinu...Ale beriem to, ze murarcina je tazka praca, ale dobre platena ))) Este ze mam aspon 2 mesiace prazdnin ))

PS: Kde je vôla, tam je aj cesta... /S.H.Vajansky/
Gratulujem. Sme tiež skúšali jednu izbu svojpomocne a dopadlo to napoprve ako tak. Druhý pokus bol už lepší, ale to bolo maličké dielko. Ako tretí na rad prišiel sprchovací kút, vanička bez vaničky (betónovaná a spádovaná). Mimochodom toto bolo veldielo. No a teraz sú na rade dve veľké miestnosti a toho som sa trošku bála, ale teraz si ma podnietil a pridal odvahu za čo Ti ďakujem. Keď to bude, až to bude, napíšem ako to dopadlo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať