Zavrieť

Porady

ublíženie na zdraví-súrna a ťažká téma

Neviem,či to môžem takto verejne.Ide o vec:Švagor sa pobil so švagrom.Avšak jeden z nich nemá viditeľné známky poškodenia,druhý,má monokel.Ten s monoklom sa chystá k lekárovi.Teraz tá základná otázka,môže sa to počítať za trestný čin aj po 3dňoch od incidentu,teda bitka sa odohrala pred 3dňami a dotyčný pôjde na pn až po 3dňcoh.Koľko musí byť pn aby sa to počítalo ako tr.čin.Dá sa vôbec s monoklom byť na pn????? A ak áno,koľko môže druhý švagor za to sedieť???alebo mu bude musieť zaplatiť pn-a potom súd?Ak sa sem nemôžu písať takéto príspevky,alebo som ho zle zaradil ospravedlňujem sa.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    Švagor so švagrom...ok, ale jeden z nich musel prvý fyzicky napadnúť toho druhého. Napadnutý mal ísť k lekárovi hneď, ale ak aj nešiel a pôjde po troch dňoch, lekár je povinný ho ošetriť, prípadne ho poslať na ďalšie odborné vyšetrenia...nemusí ísť len o viditeľné známky napadnutia. Môže ísť aj o vnútorné zranenie tváre alebo hlavy, príp. o psychickú ujmu. Môže ho bolieť hlava, môže mať ľahký otras mozgu a pod. PN-ku vystaví lekár po posúdení zdravotného stavu. Ak pôjde na políciu, tá si vyžiada od lekára správu, v ktorej lekár uvedie dĺžku nevyhnutného liečenia zraneného.Takéto prípady sa riešia v občiansko-právnom konaní, ale môže ísť aj o tresný čin. Rozdiel medzi trestným činom ublíženia na zdraví a priestupkom spočíva v miere zavinenia, dĺžky liečenia zraneného a mnoho ďalších faktorov. Policajné orgány, vyšetrovateľ a prokurátor sú povinní prešetriť každé podané oznámenie.
    Naposledy upravil ola : 13.07.08 at 07:10 Dôvod: doplnenie

    xman je offline (nepripojený) xman

    xman
    Z toho mi vyplýva,že to bude tak,že aj keď nič iné nemá,a narozpráva lekárovi čo mu všetko je v poho,sa do dá klasifikovať ako tr.čin a pokračovať cez všetky trestno právne orgány ajajaj

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    xman Pozri príspevok
    Z toho mi vyplýva,že to bude tak,že aj keď nič iné nemá,a narozpráva lekárovi čo mu všetko je v poho,sa do dá klasifikovať ako tr.čin a pokračovať cez všetky trestno právne orgány ajajaj
    Môj príspevok vôbec nesmeroval k tomuto záveru. Opísala som postup ako sa to rieši v takýchto prípadoch. Tie ťahanice na dlhé lakte... ajajaj. Radšej nech idú švagrovci spolu na pivo a pomeria sa
    Naposledy upravil ola : 15.07.08 at 08:33

    xman je offline (nepripojený) xman

    xman
    ola Pozri príspevok
    Môj príspevok vôbec nesmeroval k tomuto záveru. Opísala som postup ako sa to rieši v takýchto prípadoch. Tie ťahanice na dlhé lakte... ajajaj. Radšej nech idú švagrovci spolu na pivo a pomiera sa
    No milá ola,takže tím pivkom sa to nedorieši.Pán švagor bol na pohotovosti,dal sa na pn.Dnes bol spísať zápisnicu na sociálnej poisťovni.Aký je ďalší postup.
    Teraz tú zápisnicu podstúpi polícii,alebo soc.poist.to postupuje?Nastane vyšetrovanie?A potom súd?Bude mu musieť zaplatiť pn po dobu liečenia?
    Monika Kováčová
    sociálna poisťovňa nikomu nič nepostupuje, trestné stíhanie začína až po oznámení trestného činu na polícii, ktoré musí urobiť poškodený

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Asi tak celkom to nebude. Za tresntný čin sa považuje, ak je PN viac ako 7 dní. Lekár má povinnosť hlásiť úraz, takže bude sa to vyšetrovať aj cez sociálku a myslím aj zdravotná pošle dotazník.
    Môže sa to riešiť cez občiansko-právne, alebo trestným oznámením.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Môže sa o svoje práva prihlásiť aj zdravotná poistovna.Zaplatí klientovi zdrav.starostlivosť a bude peniaze pýtať od vinníka.Nabuduce nech švagor naráta do 10.

    fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

    fefe30
    Áno, za trestný čin sa považuje, keď je PN viac ako 7 dní. Takže by si mal zariadiť aby bol na PN čo najkratšie. AK si mu nespôsobil nejakú vážnejšiu zdravotnú ujmu, tak by nemal byť na PN dlho. Ja by si by asi navštívil, asi jeho lekára, zobral mu nejakú pozornosť a spýtal sa či to má také vážne, príp. mu vysvetlil o čo ide a aké má švagor úmysly. Možno budeš mať šťastie. Aj keď je doktor podľa zákona nesmie nikomu hovoriť o inom zdravotmon stave. Keď mu povieš, že ti hrozí trestné stíhanie možno sa zľutuje.

    Ale nemaj žiadny strach z trestného stíhania. To iba tak strašne znie, pritom to nič nie je. Ja som spôsobil dopravnú nehodu a kamarát mal úraz. Bol na PN 2,5mesiaca.Začalo vyšetrovania, vyšetrovateľ podal podnet prokurátorovi na začatie trestného stíhania. No začal som konať aj ja. Navštívil som kopec známych a radil sa ako mám ďalej postupovať. Nakoniec bolo trestné stíhanie zastavené a vyšiel bez akejkoľvek ujmy a s čistým štítom. Ale keby sa nato vykašlem, tak som mohol dostať podmienku a mal by som zápis v trestnom registri. Takže ak si nebol doposiaľ trestne stíhaný, tak máš veľké plus.
    Nemyslím si, že by ťa mohol súd odsúdiť a šiel by si do basy. Len ťa to bude stáť peniaze a hlavne kopec nervov. A budeš mať zápis v trestnom registri, ktorý si časom môžeš zahladiť. Čo sa týka zaplatenia PN, tak to určite nebude horibilná suma, pokiaľ švagor nie je predseda predstavenstva nejakej nadnárodnej spoločnosti a má 100 tis. plat. Neviem to presne ale asi sa platí iba 50-60% z čistého zárobku. V mojom prípade to platila poisťovňa zo zákonného poistenia vozidla. Ešte sa priprav, že polícia koná veľmi pomaly a celé vyšetrovanie bude trvať možno aj viac ako jeden rok. Je to šialené, ale je to tak. Dovtedy si to možno so švagrom vysvetlíte a on stiahne návrh.

    Určite z toho nemaj veľké stresy, lebo keby mali každého zatvárať, boli by plné väznice. A jedna podmienka sa dá prežiť.

    xman je offline (nepripojený) xman

    xman
    ďakujem za všetky odpovede,no môžem povedať len jedno,švagor bol na sociálke a hneď aj na polícii cez tlačenku,to nieje riešené ako priestupok,ale ako trestné oznámenie,bude naťahovať liečbu nad 7dni,môžem očakávať vyšetrovanie a následne aj ďalšie postupy.Sťahovať to určite nebude-pretože je to chrapúň 1.stupňa,ktorý vyhadzuje vlastnú sestru z domu po smrti rodičov.Je však na zamyslenie,že dotyčný sa zhruba pred 2mesiacmi tiež pobil,pričom bitku vyprovokoval on,ale nebolo na neho podané trestné oznámenie.Mal hneď svedkov a tak je to aj v tomto prípade,avšak títo svedkovia sú skutoční.
    Tiež som bol na vyšetrení,ale niesom pn,nakoľko sa o 1týždeň s manželkou už sťahujeme z domu,v ktorom sme bývali spolu s ním-jeho rodinou.Má vyplatiť aj čiastku z domu,ktorú pochybujem,že po tomto všetkom vyplatí.Je to o nervy,nekomunikuje s nami už pol roka a ak hej tak končí urážkami a pod.Po 50rokoch opúšťame spoločný teda už onedlho po príchode dokladov z katastra jeho dom a aj tak mu to nestačí

    xman je offline (nepripojený) xman

    xman
    ermon Pozri príspevok
    takže ten druhý švagor si ty.. xman...
    hej,ale na tom už v podstate ani nezáleží

    xman je offline (nepripojený) xman

    xman
    človek vždy dúfa,že si tému prečíta množstvo ľudí a aspoň niekto poradí,keď nie odborne,tak aspoň laicky,moju tému prečítalo stovky ľudí a odpovedalo len pár,no i tak vďaka
    tajnostkárka
    chcem sa opýtať ak nebol skutok uznaný ako trestný čin ani prečin od polície a prišlo zaplatiť len ošetrenie vlastne zdravotnej poisťovni žiadne odvolania neboli na rozhodnutie podané,môže prísť po roku zaplatiť nemocenskú keď dotyčná osoba marodila dlhšie ako 7dní ale posudkový to neuznal alebo niečo iné platiť?

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    xman Pozri príspevok
    človek vždy dúfa,že si tému prečíta množstvo ľudí a aspoň niekto poradí,keď nie odborne,tak aspoň laicky,moju tému prečítalo stovky ľudí a odpovedalo len pár,no i tak vďaka
    Nemám osobné skúsenosti, ale sused mal niečo podobné a ak to trošku pomôže, opíšem to.
    Podali na neho trestné oznámenie, mal súd. (poškodený bol na PN asi 14 dní.)Zaplatil nemocenskej aj zdravotnej poisťovni. Mal podmienku, ale to už neviem koľko.
    Dnes ľutuje, že nebol aktívny, mal ísť na PN aj on, alebo aspoň k lekárovi na ošetrenie. Treba tiež mať svedkov, ktorí potvrdia, ako to bolo. Je tiež dôležité, kto zaútočil prvý. Svedok je aj manželka, ak bola pri tom.
    Nemám s tým skúsenosti, ani sa práve tomuto nevenujem, ale moja rada by bola, buď aktívny, nečakaj, ako to dopadne.
    tajnostkárka
    tajnostkárka Pozri príspevok
    chcem sa opýtať ak nebol skutok uznaný ako trestný čin ani prečin od polície a prišlo zaplatiť len ošetrenie vlastne zdravotnej poisťovni žiadne odvolania neboli na rozhodnutie podané,môže prísť po roku zaplatiť nemocenskú keď dotyčná osoba marodila dlhšie ako 7dní ale posudkový to neuznal alebo niečo iné platiť?
    prosím vás nájde sa niekto kto sa tomu rozumie???

    ecc je offline (nepripojený) ecc

    ecc
    Nebudem zbytocne zakladat novu temu a tak sa spytam sem. Pri sportovom podujati sme mali maly konflikt, proste slovna prestrelka. Z mojej strany to bolo ciste, bez vulgarizmov a inych zbytocnosti. Druha strane reagovala uboho, vulgarne a vyhrazala sa mi. Aby toho nebolo malo, este v ten den sme sa stretli na jednej akcii, ma zdrapil a pokusal sa mi dat facku, ktorej som sa uhol. Potom chcel ist na to tvrdsie, ale zasiahol spolocny kamarat, ktory ho chytil a ukludnil.

    Pri sportovej udalosti je spraveny aj zapis, kde su uvedene skutocnosti a jeho vyrazky, ze ma dobije atd..., poculo to tak 5-8 ludi, to iste na tej akcii, bolo tam viacej ludi, ale neviem ich identifikovat (nazval by som ich nieco ako okoloiducii), poznal som z nich len jedneho ci dvoch, ked mi skusal dat tu facku.

    Co robit v pripade, ze ho to neprejde a schytam od neho? Ma vobec zmysel ist na osetrenie a podat regres? Vyriesi sa nieco alebo dojde len k obycajnemu zastraseniu a nadalej bude moct opakovat to co spravil. Alebo sa vybrat cestou akou aj on a poslat dvoch kamaratov, nech mu to poriadne vysvetlia? Lebo v pripade, ze vybehne s nejakou smiesnou trojmesacnou podmienkou, tak je to podla mna uplne zbytocne.

    Aky je vas nazor na tuto vec? Dakujem.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    ecc Pozri príspevok
    Nebudem zbytocne zakladat novu temu a tak sa spytam sem. Pri sportovom podujati sme mali maly konflikt, proste slovna prestrelka. Z mojej strany to bolo ciste, bez vulgarizmov a inych zbytocnosti. Druha strane reagovala uboho, vulgarne a vyhrazala sa mi. Aby toho nebolo malo, este v ten den sme sa stretli na jednej akcii, ma zdrapil a pokusal sa mi dat facku, ktorej som sa uhol. Potom chcel ist na to tvrdsie, ale zasiahol spolocny kamarat, ktory ho chytil a ukludnil.

    Pri sportovej udalosti je spraveny aj zapis, kde su uvedene skutocnosti a jeho vyrazky, ze ma dobije atd..., poculo to tak 5-8 ludi, to iste na tej akcii, bolo tam viacej ludi, ale neviem ich identifikovat (nazval by som ich nieco ako okoloiducii), poznal som z nich len jedneho ci dvoch, ked mi skusal dat tu facku.

    Co robit v pripade, ze ho to neprejde a schytam od neho? Ma vobec zmysel ist na osetrenie a podat regres? Vyriesi sa nieco alebo dojde len k obycajnemu zastraseniu a nadalej bude moct opakovat to co spravil. Alebo sa vybrat cestou akou aj on a poslat dvoch kamaratov, nech mu to poriadne vysvetlia? Lebo v pripade, ze vybehne s nejakou smiesnou trojmesacnou podmienkou, tak je to podla mna uplne zbytocne.

    Aky je vas nazor na tuto vec? Dakujem.
    za nadávky podobne ako za facku bude pravdepodobne riešený v priestupkovom konaní, lebo nepredpokladám, že keď niekto niekomu vypáli, spôsobí tým práceneschopnosť, resp. ak, tak nie dlhšie ako 7-10 dní. Takže podmienka ťažko. Skôr dostane pokutu.

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    Záleží od chápavosti človeka. Pokiaľ je chápavý pokuta mu bude stačiť. Pokiaľ je nechápavý, tak záleží ako moc je nechápavý a ako moc kamarátov máš. Na začiatok by som to však skúsila obyčajným rozhovorom, prípadne ignoráciou. Veci ktoré píšeš vyzarajú ako urazené ego, príliš veľa nahromadených emócií, blbý deň a pod. Nepíšeš, že by sa to viackrát opakovalo, prípadne to k tomu smerovalo. Môj názor jedná sa o jednorázový výbuch v ten daný deň. To čo píšem na začiatku to sú posledné možnosti riešenia.
    Naposledy upravil kaco11 : 12.10.09 at 11:28

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    ecc Pozri príspevok
    Nebudem zbytocne zakladat novu temu a tak sa spytam sem. Pri sportovom podujati sme mali maly konflikt, proste slovna prestrelka. Z mojej strany to bolo ciste, bez vulgarizmov a inych zbytocnosti. Druha strane reagovala uboho, vulgarne a vyhrazala sa mi. Aby toho nebolo malo, este v ten den sme sa stretli na jednej akcii, ma zdrapil a pokusal sa mi dat facku, ktorej som sa uhol. Potom chcel ist na to tvrdsie, ale zasiahol spolocny kamarat, ktory ho chytil a ukludnil.

    Pri sportovej udalosti je spraveny aj zapis, kde su uvedene skutocnosti a jeho vyrazky, ze ma dobije atd..., poculo to tak 5-8 ludi, to iste na tej akcii, bolo tam viacej ludi, ale neviem ich identifikovat (nazval by som ich nieco ako okoloiducii), poznal som z nich len jedneho ci dvoch, ked mi skusal dat tu facku.

    Co robit v pripade, ze ho to neprejde a schytam od neho? Ma vobec zmysel ist na osetrenie a podat regres? Vyriesi sa nieco alebo dojde len k obycajnemu zastraseniu a nadalej bude moct opakovat to co spravil. Alebo sa vybrat cestou akou aj on a poslat dvoch kamaratov, nech mu to poriadne vysvetlia? Lebo v pripade, ze vybehne s nejakou smiesnou trojmesacnou podmienkou, tak je to podla mna uplne zbytocne.

    Aky je vas nazor na tuto vec? Dakujem.
    Aký išiel, takého našiel. O čo je lepšia Tvoja cesta, ako tá jeho? Vôbec o nič, iba Ty si pohodlnejší. A rovnako na hrane zákona. Keby si toto prečítal Tvoj kámo, získal by celkom slušný dôkaz, ako sa práve zastrájaš.... Nie je podmienka, ako podmienka...

    ecc je offline (nepripojený) ecc

    ecc
    O nadavanie a facku mi ani tak nejde, to sa nic nedeje. Ale ide o to co sa moze stat v blizkej buducnosti, pretoze je to typ cloveka, ktoreho by niekto oznacil ako odpad spolocnosti, ze je primitiv a podobne. Ked si nieco zaumieni, tak za tym pojde bez ohladu na to ake to bude mat nasledky. Uz ho nezaujima, ze co bolo cez vikend, ze ci mal zlu naladu alebo nie, on si zafixuje, ze sme mali konflikt a teraz mi to bude musiet riadne vysvetlit.

    Neviem co spravi praceneschopnost viac ako 7 dni, urcite nejaka zlomenina, ale co napriklad v pripade monoklov a podobne? Tam robi vysetrenie obvodny lekar, nemocnica (ak by som siel na osetrenie) alebo nejaky posudkovy lekar? Pretoze v rodine je par znamych lekarov a aj obvodny lekar je blizky rodinny znamy, takze keby bolo treba, tak sa tam vedia iste veci potlacit. A akych dobrych kamaratov mam, tak to tu rozoberat nebudem, ale ak by bolo potrebne, tak mu viem zariadit poriadnu prirucku. Som vsak osoba, ktora sa najskor snazi konat hlavou a kedze si myslim, ze cez policiu dokaze do buducnosti dostat lepsiu lekciu, tak by som radsej preferoval taketo riesenie. Ovsem, ak by to tak neslo, tak pristupim na to co prilis rad nemam a to je nasilie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.