Zavrieť

Porady

Premena menovitých hodnôt základného imania v s.r.o.

Chcem sa spýtať niekoho, kto máte s.r.o. či už ste na súd podávali návrh na premenu menovitej hodnoty vkladov a základného imania z sk na euro? Je ten návrh možné podať už teraz? Kde je možné stiahnuť formulár?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ja z tohto dôvodu všetky vklady zaokrúhľujem na celé euro, aby to bolo lepšie vypočítateľné, v zmysle vyhlášky e to povolené.
0 0
profi-t profi-t

profi-t je offline (nepripojený) profi-t

Ahoj. No popísali ste to tu poriadne, to hej. Koľko ľudí, toľko "názorov". Ak by som mohla niekoho poprosiť, tak nech mi to prosím preloží do normálnej reči. Please!
Takže ak dobre chápem, ak máme v súčasnosti nasledovné údaje:
Základné imanie spoločnosti: Sk 200.000,-
Sú 3 spoločníci s vkladmi:
1.spoločník: 100.000,- Sk
2.spoločník: 70.000,- Sk
3.spoločník: 30.000,- Sk
Ako to bude pri prepočte vkladov, hlasov a základného imania????

Dobre chápem, že to bude takto?
Vraj treba začať od prepočtu vkladov a zaokrúhľujeme ako "chceme". Takto je to dobre?
1.spoločník: Eur 3.319,39
2.spoločník: Eur 2.323,57
3.spoločník: Eur 995,82
Základné imanie: Eur 6.638,78

Alebo je to lepšie takto?
1.spoločník: Eur 3.320,-
2.spoločník: Eur 2.324,-
3.spoločník: Eur 996,-
Základné imanie: Eur 6.640,-

A ako je to potom s tými hlasmi?
A nevadí, že ak prepočítam základné imanie spätne - nevychádza mi pôvodné Sk 200.000,- základné imanie?

A ešte mi prosím pomôžte s tými listinami:
1. tak je potrebné zvolať v prípade viacosobovej sro-čky valné zhromaždenie a v prípade jednoosobovej urobiť zápis z Rozhodnutia jediného spoločníka?
2. ak áno, treba overiť u notára podpisy?
3. ak nie, tak stačí to nové tlačivo ohľadne zmeny z sk na eur?
4. musia na ňom byť všetci konatelia, alebo stačí len jeden - ak konajú samostatne?
5. musí byť ich/jeho podpis úradne overený notárom?
6. koľkokrát podávať tlačivo na ORSR?
7. treba vypracovať a podať Úplné znenie spoločenskej prípadne zakladateľskej lisitny?
8. takže je to bezodplatné - bez kolku a poplatkov - aj pred aj po 1.1.2009 ?

Prosím Vás, niekto nech odpovie na tieto otázky - nech je to tu už raz a navždy pre každého správne napísané - bude to podľa mňa dobrá pomôcka pre každého!!! Prosím pomôžte!!! ĎAKUJEM.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&urov...9&odkial=ENAVZ

Vylúčenie niektorých zákonných zákazov pri premene menovitej hodnoty vkladov a základného imania
Zmluvy a právne podania - Vybrané zmluvy a právne podania, vydanie: 10/2008, vyšlo: 10.10.2008

Na premenu menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej meny na eurá podľa konverzného kurzu a ďalších pravidiel pre prechod na euro sa nevzťahujú zákazy ani obmedzenia pre takéto menovité hodnoty, ktoré stanovuje obchodný zákonník, a to obmedzenie vyžadujúce zaokrúhľovanie menovitých hodnôt vkladov na kladné celé čísla.


Vklady po premene ich menovitej hodnoty zo slovenských korún na eurá môžu dosahovať nominálnu hodnotu v eurách s vyjadrením najviac na šesť desatinných miest, tzn. napr. vklad spoločníka v spoločnosti s ručením obmedzeným do výške 30.000 Sk môže byť zmenený na vklad vo výške 995,817566 EUR.

Premena nie je zvýšením ani znížením základného imania

Premena vyjadrenia základného imania zo slovenskej meny na eurá podľa konverzného kurzu a ďalších pravidiel pre prechod na euro sa nepovažuje za zvýšenie ani za zníženie výšky základného imania podľa ustanovení Obchodného zákonníka, a to za predpokladu, že rozhodnutie o tejto premene sa neodchýli od podmienok a obmedzení ustanovených zákonom o zavedení euro pre premenu menovitej hodnoty vkladov do imania a základného imania zo slovenskej meny na eurá, tzn. že sú zachované pravidlá zaokrúhľovania menovitej hodnoty vkladov do imania po premene a menovitej hodnoty základného imania stanovené zákonom o zavedení euro.

Jednotný spôsob premeny menovitej hodnoty vkladov do základného imania

Premena menovitej hodnoty vkladov zo slovenskej meny na eurá sa musí v rámci jednej spoločnosti uskutočniť rovnakým spôsobom a s rovnakým zaokrúhľovaním pre všetky vklady spoločníkov s tým, že pri prepočte sa použije tzv. METÓDA ZDOLA NAHOR, podľa ktorej sa najskôr vykoná prepočet a zaokrúhlenie menovitej hodnoty jednotlivých vkladov do imania na eurá a následne sa v eurách vykoná súčet menovitých hodnôt všetkých vkladov, ktorým sa zistí celková menovitá hodnota základného imania tejto spoločnosti v eurách.

Pri premene menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej meny na eurá sa vzájomný pomer veľkosti jednotlivých podielov na základnom imaní, ktoré zodpovedajú vkladom spoločníkov/akcionárov/členov sa na základe zaokrúhľovania nesmie podstatne zmeniť bez spolurozhodovania spoločníkov. Celkový súčet menovitých hodnôt všetkých vkladov v eurách sa musí rovnať menovitej hodnote základného imania v eurách a zároveň výsledná výška základného imania vyjadrená v eurách, nesmie byť nižšia ako minimálna výška základného imania ustanovená Obchodným zákonníkom (t.j. v prípade spoločnosti s ručením obmedzeným 5.000 Eur, v prípade akciovej spoločnosti 25.000 Eur, v prípade družstva 1.250 Eur).
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

profi-t Pozri príspevok
Ahoj. No popísali ste to tu poriadne, to hej. Koľko ľudí, toľko "názorov". Ak by som mohla niekoho poprosiť, tak nech mi to prosím preloží do normálnej reči. Please!
Takže ak dobre chápem, ak máme v súčasnosti nasledovné údaje:
Základné imanie spoločnosti: Sk 200.000,-
Sú 3 spoločníci s vkladmi:
1.spoločník: 100.000,- Sk
2.spoločník: 70.000,- Sk
3.spoločník: 30.000,- Sk
Ako to bude pri prepočte vkladov, hlasov a základného imania????

Dobre chápem, že to bude takto?
Vraj treba začať od prepočtu vkladov a zaokrúhľujeme ako "chceme". Takto je to dobre?
1.spoločník: Eur 3.319,39
2.spoločník: Eur 2.323,57
3.spoločník: Eur 995,82
Základné imanie: Eur 6.638,78

Alebo je to lepšie takto?
1.spoločník: Eur 3.320,-
2.spoločník: Eur 2.324,-
3.spoločník: Eur 996,-
Základné imanie: Eur 6.640,-

A ako je to potom s tými hlasmi?
A nevadí, že ak prepočítam základné imanie spätne - nevychádza mi pôvodné Sk 200.000,- základné imanie?

A ešte mi prosím pomôžte s tými listinami:
1. tak je potrebné zvolať v prípade viacosobovej sro-čky valné zhromaždenie a v prípade jednoosobovej urobiť zápis z Rozhodnutia jediného spoločníka?
2. ak áno, treba overiť u notára podpisy?
3. ak nie, tak stačí to nové tlačivo ohľadne zmeny z sk na eur?
4. musia na ňom byť všetci konatelia, alebo stačí len jeden - ak konajú samostatne?
5. musí byť ich/jeho podpis úradne overený notárom?
6. koľkokrát podávať tlačivo na ORSR?
7. treba vypracovať a podať Úplné znenie spoločenskej prípadne zakladateľskej lisitny?
8. takže je to bezodplatné - bez kolku a poplatkov - aj pred aj po 1.1.2009 ?

Prosím Vás, niekto nech odpovie na tieto otázky - nech je to tu už raz a navždy pre každého správne napísané - bude to podľa mňa dobrá pomôcka pre každého!!! Prosím pomôžte!!! ĎAKUJEM.
Tak to podčiarknuté by aj mňa zaujímalo, tiež sa neviem dopracovať k jednoznačnej odpovedi. A ešte jedna (možno blbá) otázka : Spoločenskú zmluvu so zapracovanými zmenami si môžem vypracovať aj sama podľa pôvodnej, ktorú robila notárka a podpísať ju musia u notára všetci štyria spoločníci?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

[quote=profi-t;845825]Ahoj. No popísali ste to tu poriadne, to hej. Koľko ľudí, toľko "názorov". Ak by som mohla niekoho poprosiť, tak nech mi to prosím preloží do normálnej reči. Please!
Takže ak dobre chápem, ak máme v súčasnosti nasledovné údaje:
Základné imanie spoločnosti: Sk 200.000,-
Sú 3 spoločníci s vkladmi:
1.spoločník: 100.000,- Sk
2.spoločník: 70.000,- Sk
3.spoločník: 30.000,- Sk
Ako to bude pri prepočte vkladov, hlasov a základného imania????

Alebo je to lepšie takto?
1.spoločník: Eur 3.320,-
2.spoločník: Eur 2.324,-
3.spoločník: Eur 996,-
Základné imanie: Eur 6.640,- Podľa mňa je to takto lepšie- praktickejšie, rozdiel, ktorý vznikne oproti pôvodnému ZI sa má vykriť z nerozdeleného zisku. Pomer na hlasovaní sa nezmení.

A ako je to potom s tými hlasmi?
A nevadí, že ak prepočítam základné imanie spätne - nevychádza mi pôvodné Sk 200.000,- základné imanie? Nie

A ešte mi prosím pomôžte s tými listinami:
1. tak je potrebné zvolať v prípade viacosobovej sro-čky valné zhromaždenie a v prípade jednoosobovej urobiť zápis z Rozhodnutia jediného spoločníka? Nie je potrebné, len je dobré dohodnúť sa, aby nedali viacerí.
2. ak áno, treba overiť u notára podpisy? Podpis treba overiť
3. ak nie, tak stačí to nové tlačivo ohľadne zmeny z sk na eur? Zmena sa podáva na tom tlačive
4. musia na ňom byť všetci konatelia, alebo stačí len jeden - ak konajú samostatne? Stačí len jeden
5. musí byť ich/jeho podpis úradne overený notárom? Áno
6. koľkokrát podávať tlačivo na ORSR? To veru neviem
7. treba vypracovať a podať Úplné znenie spoločenskej prípadne zakladateľskej lisitny? Nie.
8. takže je to bezodplatné - bez kolku a poplatkov - aj pred aj po 1.1.2009 ? Áno

Doplnila som vlastný názor, ak nie je správny, opravte.
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

profi-t Pozri príspevok
Ahoj. No popísali ste to tu poriadne, to hej. Koľko ľudí, toľko "názorov". Ak by som mohla niekoho poprosiť, tak nech mi to prosím preloží do normálnej reči. Please!
Takže ak dobre chápem, ak máme v súčasnosti nasledovné údaje:
Základné imanie spoločnosti: Sk 200.000,-
Sú 3 spoločníci s vkladmi:
1.spoločník: 100.000,- Sk
2.spoločník: 70.000,- Sk
3.spoločník: 30.000,- Sk
Ako to bude pri prepočte vkladov, hlasov a základného imania????

Dobre chápem, že to bude takto?
Vraj treba začať od prepočtu vkladov a zaokrúhľujeme ako "chceme". Takto je to dobre?
1.spoločník: Eur 3.319,39
2.spoločník: Eur 2.323,57
3.spoločník: Eur 995,82
Základné imanie: Eur 6.638,78

Alebo je to lepšie takto?
1.spoločník: Eur 3.320,-
2.spoločník: Eur 2.324,-
3.spoločník: Eur 996,-
Základné imanie: Eur 6.640,-

A ako je to potom s tými hlasmi?
A nevadí, že ak prepočítam základné imanie spätne - nevychádza mi pôvodné Sk 200.000,- základné imanie?

A ešte mi prosím pomôžte s tými listinami:
1. tak je potrebné zvolať v prípade viacosobovej sro-čky valné zhromaždenie a v prípade jednoosobovej urobiť zápis z Rozhodnutia jediného spoločníka?
2. ak áno, treba overiť u notára podpisy?
3. ak nie, tak stačí to nové tlačivo ohľadne zmeny z sk na eur?
4. musia na ňom byť všetci konatelia, alebo stačí len jeden - ak konajú samostatne?
5. musí byť ich/jeho podpis úradne overený notárom?
6. koľkokrát podávať tlačivo na ORSR?
7. treba vypracovať a podať Úplné znenie spoločenskej prípadne zakladateľskej lisitny?
8. takže je to bezodplatné - bez kolku a poplatkov - aj pred aj po 1.1.2009 ?

Prosím Vás, niekto nech odpovie na tieto otázky - nech je to tu už raz a navždy pre každého správne napísané - bude to podľa mňa dobrá pomôcka pre každého!!! Prosím pomôžte!!! ĎAKUJEM.

Tak skusim odpovedať na otázky, ako som to pochopil ja:
1. valné zhromaždenie nie je potrebné zvolať, ak sa pri prepočte podielov a zakladného imania podstatne nezmení pomer podielov a celkové základné imanie. To znamená, ak sa ho spoločnosť nerozhodne zvýšiť alebo znížiť, inak ako len prepočtom na EUR. Pozn. po prepočte na EURA vznika rozdiel celkovéhho ZI v EUR oproti ZI v SKK, ktorý je opodstatnený, vznikol vplyvom zaokruhlovania a sú upravene postupy ako tento rozdiel zaúčtovať v PÚ.
2. Čiže ak sa spoločnosť nerozhodne meniť základne imanie, stačí rozhodnutie štatutárneho orgánu -konateľa v s.r.o.(snažil som sa ho navrhnuť pár prispevok vyššie, lebo ine som nenašiel), na ktorom je potrebné úradne overiť podpisy.
3. po rozhodnutí treba vyplniť to nové tlačivo na prevod SKK na EUR "Návrh na zápis premeny menovitej hodnoty..." príloha k vyhláške 246/2008. Tu musia byť tiež úradne overené podpisy.
4. podľa mňa stačí ak tam bude jeden konateľ, ak konajú samostatne...ak tam maju byť všetci tak si zase niekto dobre zarobi na overovani podpisov.
5. to som už spomínal, podpis musi byť overený na rozhodnuti aj na Návrhu.
6. no tu myslim, že stačí 1 tlačivo návrhu + vo vzore uverejnenom na stránke ministerstva treba priložiť 2x rozhodnutie štatut. organu spomínane vyššie+úplne znenie spoločenskej zmluvy spomínané nižšie
7. treba vypracovať úplne znenie spoločenskej zmluvy, príp. zakl. listiny, to je prílohou toho tlaviva "Návrh na zápsi" spolu s rozhodnutim. Úplne znenie musi byť original s podpismi alebo overená kópia notárom.
8. je to bezodplatne do 31.12.2009 ak sa meni len hodnota zakl. imania z SKK na EUR, žiadna ina zmena.

tolľko moje vypozorovania situácie, za prípadne opravy budem vďačný.
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

[quote=JAJA11;846077]
profi-t Pozri príspevok
7. treba vypracovať a podať Úplné znenie spoločenskej prípadne zakladateľskej lisitny? Nie.
Na to by som odpovedal ÁNO. je to príloha návrhu uvedená aj na stránke ministerstva spravodlivosti.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Tlačivo stačí do OR 1x, podpis konateľa musí byť overený. Ak koná za spoločnosť samostatne, stačí overiť jedného, ak konajú vždy dvaja spoločne, tlačivo musia overiť obaja. Aj teraz je to bez poplatku. Treba urobiť aj úplné znenie spoločenskej zmluvy a upraviť spôsob hlasovania, za koľko eur má spoločník pri hlasovaní 1 hlas. Pomer hlasovania musí byť zachovaný. Úplné znenie sa vytlačí a do OR ide 2x, podpísané konateľom - neoveruje sa.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Snažím sa vypracovať spoločenskú zmluvu podľa mojej pôvodnej, ale mám z toho trochu zmiešané pocity. Všade tu narážam na slovné spojenia typu: zakladáme spoločnosť s ručením obmedzením, účastníci tejto notárskej zápisnice,... A to ma metie, veď ja nezakladám sro, len mením Sk na eurá. Mám tieto spojenia jednoducho vynechať a len definovať názov, sídlo, spoločníkov, atď, alebo musím postupovať podľa pôvodnej notárskej zápisnice?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Neviem, či v tejto téme bol alebo nebol pripnutý tento link.

http://www.porada.sk/821987-post4.html
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Bohužiaľ, pripnutá stránka mi nejde otvoriť, píše že stránku nelze zobrazit.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Žabinka Pozri príspevok
Bohužiaľ, pripnutá stránka mi nejde otvoriť, píše že stránku nelze zobrazit.
... tie odkazy idú otvoriť korektne...
Odkaz Janky Acsovej odkazuje na riccado-v odkaz
http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?p...tm=ry/ry00.htm
komu by sa to nepodarilo otvoriť, tu je rtf. súbor

(musel som zazipovať prílohu - hlásilo invalid file...)
Naposledy upravil Stefan2005 : 17.10.08 at 15:10
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

....
- úplné znenie spoločenskej zmluvy, zakladateľskej listiny, zakladateľskej zmluvy a stanov (ak ich spoločnosť vydala[1]) so zapracovanou premenou menovitých hodnôt vkladov a základného imania,

[1] § 110 ods. 2 Obchodného zákonníka.
....

Už sa mi to podarilo otvoriť, ale to nie je to, na čo som sa pýtala. Na stránke justice.gov som si prečítala už veľa krát všetko o premene, ale odpoveď na moju otázku som tam ani približne nenašla.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ja to robím takto : Jožko Ferko, r.č., bydlisko - jediný spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným
Obchodné meno :
Sídlo : .....
tie prkotinky vynechávam.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Samozrejme v hlavičke je :
Zakladateľská listina
spoločnosti xxxxx - úplné znenie,

potom ten ostatok.....

takto mi na všetkých registroch v rámci SR prechádza
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Podľa informácii, ktoré odzneli v dnešných TV novinách, pripravuje sa novelizácia vyhlášky ... o premene menovitých hodnôt.... v tom zmysle, že obchodnej spoločnosti bude stačiť doručiť príslušnému obchodnému súdu "súhlas" na prepočet, a obchodný súd to urobí automaticky. Novela má platiť od 1. januára 2009...
0 0
chlap chlap

chlap je offline (nepripojený) chlap

riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac
Stefan2005 Pozri príspevok
Podľa informácii, ktoré odzneli v dnešných TV novinách, pripravuje sa novelizácia vyhlášky ... o premene menovitých hodnôt.... v tom zmysle, že obchodnej spoločnosti bude stačiť doručiť príslušnému obchodnému súdu "súhlas" na prepočet, a obchodný súd to urobí automaticky. Novela má platiť od 1. januára 2009...
V ktorých TV novinách to bolo ? Markíza, JOJ, STV ?
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

prikadám linky na dokumenty, ktoré som použil ja. zápis je zdarma, jediný náklad je na overenie podpisu na rozhodnutí o zmene a návrhu na vklad. Keďže chcem mať istotu že pri prípadnej zmene v r. 2009 nebudem musieť čakať, urobil som to v predstihu.dúfam že vzory pomôžu.
http://www.porada.sk/./downloads.php?do=file&id=806
http://www.porada.sk/./downloads.php?do=file&id=807
http://www.porada.sk/./downloads.php?do=file&id=808
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
chlap Pozri príspevok
V ktorých TV novinách to bolo ? Markíza, JOJ, STV ?
TA3
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

chlap Pozri príspevok
V ktorých TV novinách to bolo ? Markíza, JOJ, STV ?


Podnikatelia si budú môcť korunový zápis vkladov a imania v Obchodnom registri zmeniť jednoduchšie. "Súd na základe ich súhlasu môže automaticky prepočítať údaje v korunách do meny euro," informoval v nedeľu TASR hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Michal Jurči. Tento postup má od začiatku roka 2009 umožniť novela zákona o obchodom registri, ktorá je momentálne v druhom parlamentnom čítaní.

"Ide o výrazné zjednodušenie. Bude postačovať jednoduchý súhlas podnikateľa a nezáväzný údaj v eurách sa stane záväzným. Po takomto odsúhlasení už nebude potrebné doručovať rozhodnutie a podnikateľ si nájde už záväzný údaj i na internete," vysvetlil minister spravodlivosti SR Štefan Harabin. Len na doručovaní sa zjednodušeným postupom podľa ministra ušetria približne štyri milióny korún (132.776 eur) a nebudú sa vytvárať zástupy pred obchodnými registrami na súdoch.

Bez súhlasu súdy nemôžu prepočítavať záväzne koruny na eurá. Existuje k tomu už aj judikatúra Európskeho súdneho dvora, spresnil Jurči.

(©TASR, ObchodneSpravy.sk)

To znovu potvrdzuje, že je lepšie neponáhľať sa, hlavne keď to nemá logiku. Keď sa ozve viac ľudí, tak sa to potom snažia riešiť. A tí najväčší poctivci majú iba navyše roboty. )
Naposledy upravil JAJA11 : 20.10.08 at 07:52 Dôvod: Doplnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať