Zavrieť

Porady

Vdovsky dochodok - pokracovanie

V prvom rade sa ospravedlnujem ak som napisal tuto temu do nespravnej porady ale nevedel som kam presne ju mam zaradit.

Jedna sa o to, ze moja znama mi hovorila o novej novele zakona pravdepodobne pre socialne poistenie. Ide konkretne o vdovsky dochodok. Kolegina ma 2 deti z toho 1 studuje na vysokej skole a dopocula sa, ze po skonceni studia jej prestane chodit vdovsky dochodok. Nova novela zakona to vraj upravuje tak, ze je mozne aby dostavala vdovsky dochodok nadalej.

Moja otazka znie: je to naozaj mozne aby dostavala kolegina vdovsky dochodok aj nadalej? Ak ano, tak by som poprosil, ze kde sa o tom docitam ale kde dostanem potvrdzujuce informacie ohladne tohto problemu.

Kto by vedel poradit:
- o aku novelu zakona sa jedna
- kde by som ju nasiel
- je pravda, ze moze dostavat vdovsky dochodok aj nadalej (neviem ci zaslanim dakej ziadosti alebo podobne)
- popripade ako postupovat a co robit aby dostavala vdovsky dochodok nadalej

Za odpoved velmi pekne dakujem

S pozdravom

Martin Kovac
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Veronika ďakujem. Veľmi si mi pomohla.
0 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
ondrejvla Pozri príspevok
Prosím o radu. Priateľke zomrel manžel, obaja boli starobní dôchodcovia. Chce ísť požiadať o vdovský dôchodok, ale nevie, aké potrebuje doklady k jeho vybaveniu a výpočet dôchodku. Pokiaľ som pochopila správne, keďže ona mala nižší dôchodok, tak má nárok na svoj dôchodok a vdovský dôchodok 50% z dôchodku manžela, len ma mýli, že na tento dôchodok má nárok 1 rok, pokiaľ viem, všetky vdovy v rodine poberajú vdovský dôchodok stále.
Prosím poraďte mi, aby som ju mohla usmerniť.
A ešte niečo, keďže ona je imobilná, presúva sa pomocou dvoch francúzskych barlí, chce požiadať o invalidný vozík, kde treba oň žiadať, či treba len návrh lekára a pooperačný zápis v karte.
Ďakujem všetkým, ktorí mi poradia.
Vlastička, pokiaľ boli obidvaja dôchodcovia, stačí, keď zoberie sobášny list,výmer o dôchodku nebohého manžela a úmrtný list a pôjde na Soc.poisťovňu, najlepšie nech sa nahlási, aby ju objednali.

Dôchodok jej budú počítať tak, že vypočítajú 60 % z dôchodku zomrelého manžela, ktorý bude vyšší, ten si ponechá, asi to bude jej a z tých 60 % vypočítaných z manželovho, dostane 50 %, teda vlastne 30 % z manželovho.

O invalidný vozík si požiada na ÚPSV a R, odbor sociálnych vecí a rodiny. Nech zoberie dokumentáciu a tam jej dajú tlačivá, ktoré vyplní jej obvodný lekár/a/.
Možno dajú tlačivá aj niekomu druhému a až po vypísaní si to tam zanesie.
5 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
terezamaria Pozri príspevok
Vlastička, pokiaľ boli obidvaja dôchodcovia, stačí, keď zoberie sobášny list,výmer o dôchodku nebohého manžela a úmrtný list a pôjde na Soc.poisťovňu, najlepšie nech sa nahlási, aby ju objednali.

Dôchodok jej budú počítať tak, že vypočítajú 60 % z dôchodku zomrelého manžela, ktorý bude vyšší, ten si ponechá, asi to bude jej a z tých 60 % vypočítaných z manželovho, dostane 50 %, teda vlastne 30 % z manželovho.

O invalidný vozík si požiada na ÚPSV a R, odbor sociálnych vecí a rodiny. Nech zoberie dokumentáciu a tam jej dajú tlačivá, ktoré vyplní jej obvodný lekár/a/.
Možno dajú tlačivá aj niekomu druhému a až po vypísaní si to tam zanesie.
Terezka ďakujem, ale teraz som už úplne domotaná... to nedostane 50% z manželovho dôchodku ako vdovský?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Terka ti to dobre napísala, ide o súbeh dôchodkov, platí § 81:

(2) Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku a podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku, alebo sirotského dôchodku alebo ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku, vypláca sa v plnej sume z týchto dôchodkových dávok tá dávka, ktorá je vyššia, a z dôchodkovej dávky, ktorej suma je nižšia, sa vypláca jedna polovica. Pri rovnakej sume dôchodkových dávok sa vypláca v sume jednej polovice vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok alebo sirotský dôchodok. Pri rovnakej sume vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku sa vypláca v sume jednej polovice dôchodok, ktorý si poistenec zvolil.
7 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ďakujem veľmi pekne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať