Zavrieť

Porady

nútený platca DPH

Kedysi bola výška určená max obrat 250 tis za mesiac a musel sa prihpásit za platcu, teraz je to 125 tis mesačne resp, 1,5 mil. ročne vraj sa to zase znížit, na kolko? Strihám psov a Chcel som si otvorit málý obchodík chovprodukt a byt lacnejší aj na základe neplatcovstva DPH, moja vízia mi padá ako to bude, bude sa tá suma zase znižovať?? DAKUJEM
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ronak Pozri príspevok
Kedysi bola výška určená max obrat 250 tis za mesiac a musel sa prihpásit za platcu, teraz je to 125 tis mesačne resp, 1,5 mil. ročne vraj sa to zase znížit, na kolko? Strihám psov a Chcel som si otvorit málý obchodík chovprodukt a byt lacnejší aj na základe neplatcovstva DPH, moja vízia mi padá ako to bude, bude sa tá suma zase znižovať?? DAKUJEM
Od 1.1.2009 je hranica 35 tisíc eur, t.j. cca. 1,055 mil.
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
ideálne je mať dve firmy, ktoré každá zvlášť tú hranicu nedosiahnu ak sa nechceš stať platcom DPH.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nebyť platiteľom nemusí byť vždy výhra, treba si možné budúce vstupy a výstupy v rámci DPH vopred prepočítať.
0 0
ronak ronak

ronak je offline (nepripojený) ronak

Ako mat dve firmy ako živnostník?? ako dve prevádzky??
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
ronak Pozri príspevok
Ako mat dve firmy ako živnostník?? ako dve prevádzky??

Dve firmy v rámci jednej SZČO to sa nedá. Dve prevádzky áno.

Ale dá sa v rámci jednej živnosti viac činnosti.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ronak Pozri príspevok
Kedysi bola výška určená max obrat 250 tis za mesiac a musel sa prihpásit za platcu, teraz je to 125 tis mesačne resp, 1,5 mil. ročne vraj sa to zase znížit, na kolko? Strihám psov a Chcel som si otvorit málý obchodík chovprodukt a byt lacnejší aj na základe neplatcovstva DPH, moja vízia mi padá ako to bude, bude sa tá suma zase znižovať?? DAKUJEM
.... a je reálne, že v tom obchodíku dosiahneš obrat viac ako 1 mil. Sk za 12 mesiacov ?
možno máš zbytočne predčasné obavy.....
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

Chcela som sa len spýtať, na tých 35.000 € sa bude prihliadať za posledných 12 mesiacov? Teda koncom januára 2009 zistím, že za 12 mesiacov (čo je 02/2008 - 01/2009) dosiahnem obrat 35 tis.€, tak sa musím prihlásiť za platcu DPH? Myslím tak dobre? Díki
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Áno, vždy 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov.
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

Paula Pozri príspevok
Áno, vždy 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov.

Ďakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Niekto prilepil krásnu tabuľku na sledovanie obratu Sk/EUR, neviem ju nájsť, uff!
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Paula Pozri príspevok
Niekto prilepil krásnu tabuľku na sledovanie obratu Sk/EUR, neviem ju nájsť, uff!
Predpokladám, že hľadáš túto
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
nie je problém popri živnosti založiť ešte s.r.o. Veľa firiem si stropy na DPHčku takto rieši.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

cactus Pozri príspevok
Dve firmy v rámci jednej SZČO to sa nedá. Dve prevádzky áno.

Ale dá sa v rámci jednej živnosti viac činnosti.
to ale nerieši obrat pre účely DPH
0 0
vmsux vmsux

vmsux je offline (nepripojený) vmsux

Ked niesom platca DPH tak nemam mesacne/stvrtrocne uzavierky. Teda ani nemusim (nechce sa mi) sledovat obrat. A co sa stane ak zistim napr. v septembri, ze uz v marci som mal vyssi obrat?
0 0
zuhl zuhl

zuhl je offline (nepripojený) zuhl

No ale myslím, že ak niekto podniká, tak by sa mal o takéto veci starať a sledovať a nie tvrdiť, že sa mu nechce. Tak potom to sleduje nejaká účtovníčka. Neznalosť neospravedlňuje.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

vmsux Pozri príspevok
Ked niesom platca DPH tak nemam mesacne/stvrtrocne uzavierky. Teda ani nemusim (nechce sa mi) sledovat obrat. A co sa stane ak zistim napr. v septembri, ze uz v marci som mal vyssi obrat?
Práve naopak, neplátca musí sledovať obrat, lebo ak zistíš práve to, čo tu píšeš môžu Ťa postihnúť sankcie za nedodržanie zákona o DPH, nesplnenie si povinnosti zaregistrovať sa za plátcu DPH.

Plátca DPH už nemá dôvod sledovať obrat za posledných 12 mesiacov.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Registračná povinnosť
§ 4
Na začiatok


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

V prípade neskorej registrácie čítaj tu:

http://www.porada.sk/t68477-neskora-...racia-dph.html
Pre sledovanie obratu zase toto:

http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
http://www.porada.sk/t19929-registra...tat-obrat.html
http://www.porada.sk/t87786-zmena-vy...gistraciu.html
Naposledy upravil VladoaKatka : 28.08.08 at 12:13 Dôvod: Priložený link - neskorá registrácia
0 0
stiby2 stiby2

stiby2 je offline (nepripojený) stiby2

smith Pozri príspevok
Od 1.1.2009 je hranica 35 tisíc eur, t.j. cca. 1,055 mil.
Dobry den,

mozte mi prosim napisat, kde je tato suma, uz v EUR uvedena. Je uz v zakone o DPH alebo v nejakom opatreni.
Dakujem.

jano
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

stiby2 Pozri príspevok
Dobry den,

mozte mi prosim napisat, kde je tato suma, uz v EUR uvedena. Je uz v zakone o DPH alebo v nejakom opatreni.
Dakujem.

jano
VI. Daň z pridanej hodnoty




A. Registrácia platiteľov dane



V zákone o dani z pridanej hodnoty bude pre rok 2009 stanovený obrat pre registráciu zdaniteľných osôb podľa článku 287 smernice Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty vo výške 35 000 EUR.
Zdaniteľná osoba, ktorá do konca decembra 2008 dosiahne obrat pre registráciu za platiteľa dane z pridanej hodnoty 1,5 mil. SKK, bude povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. januára 2009, pričom nebude musieť vykonať prepočet zo slovenskej meny na menu euro.
Zdaniteľná osoba, ktorá má obraty pred 1. januárom 2009 a nedosiahla do konca decembra 2008 obrat 1,5 mil. SKK, započíta do obratu 35 000 EUR aj obraty, ktoré dosiahla pred. 1. januárom 2009, pričom tieto obraty v slovenských korunách prepočíta na menu euro.

Príklad

Zdaniteľná osoba dosiahla za kalendárne mesiace február až december 2008 obrat 1,4 mil. SKK. Na základe tohto obratu nevzniká povinnosť podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane. Za kalendárny mesiac január 2009 dosiahla obrat 2 tis. EUR.
Obrat za február až december 2008 1,4 mil. SKK prepočítaný konverzným kurzom 1 EUR/33,1234 SKK predstavuje 42 266,192 EUR. Zdaniteľná osoba pripočíta tento obrat k obratu dosiahnutému za január 2009. Obrat za 12 predchádzajúcich kalendárnych mesiacov je 44 266,192 EUR, po zaokrúhlení (matematicky) 44 266,19 EUR. Zdaniteľná osoba dosiahla obrat 35 000 EUR a je povinná podať žiadosť o registráciu za platiteľa dane do 20. februára 2009.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Tiež sledujeme obrat a vyzerá to tak, ak je pravda , že k 1.1. 2009 sa zráta obrat dozadu 12 mesiacov- budeme nútení k rgistrácii DPH. Manžel má živnosť popri zamestnaní a ja mu robím účtovníctvo. Zatiaľ stačilo JU bez DPH, robím v Alfe a mám obavy, či zvládnem aj DPH. Poraďte, prosím, nutné prvé kroky, ktoré treba urobiť, prípadne skúsenosti v programe Alfa. Tlačivo na žiadosť si treba pýtať na DU alebo ho nájdem na nete? Budem vďačná za každú dobrú radu, s DPH nemám žiadne skúsenosti len základné informácie a čítaním zákona o DPH moc nemúdriem. Ďakujem, všetkým pekný večer.
Zamrazilo ma pri prečítaní úvodu do tejto témy - ak presiahne 125 tis. mesačne, resp. 1 500 tis. ročne. Dúfam , že to neznamená, ak niektoré príjmy v roku presiahli mesačne sumu 125 tis. ale dozadu 12 mesiacov to nedosiahlo sumu 1 500 tis. je tiež povinnosť registrácie. Odpovedzte mi prosím na túto otázku. Veď v zákone o DPH je uvedená povinnosť registrácie pri dosiahnutí,prekročení obratu 1 500 tis. za 12 kal. mesiacov . Prosím Vás o súrnu odpoveď, lebo som z toho nešťastná. Ešte raz vďaka.
Naposledy upravil Príroda : 03.09.08 at 15:02 Dôvod: doplnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať