Zavrieť

Porady

Predfaktúra

Prosím, viete mi niekto krok za krokom popísať ako evidujete v pohode došlé a vyšlé predfaktúry, následne faktúry a ic likvidácie ? Ďakujem. Jedná sa o JÚ a DPH.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Skúsim ti to napísať keď dačo nebude zrozumiteľné tak sa pýtaj :
    vôjdeš do došlých alebo vyšlých faktúr tu musíš presne nastaviť údaje dátumy, predkon. napr. faktúra za tovar musíš nastaviť nákup tovaru atd. nezabudni nastaviť členenie DPH aby ti dobre vyhodilo priznanie DPH, dalej adresu, účet atd. ešte predtým opravím číslovanie faktúr ako je číslo a tri bodky ... prejdeš do toho a môžeš dať číslovanie ako chceš. Čo sa týka likvidácie , likviduješ cez banku alebo pokladňu postup je ten istý : dáš nový záznam / 5 okienko / objavi sa ti okienko kde dáš posledné - úhrada s plným výberom pohľ. alebo záväzku a dáš vložiť hodí ťa medzi úhrady kde sú uvedené všetky faktúry musíš pohľadať tú FA na ktorú máš úhradu postavíš sa na túto faktúru a dáš zklikvidovať hore celkom / môžeš aj čiastočne zlikvidovať to je vedľa toho musíš nato klíknúť /a už ťa hodí do banky alebo do pokladne skontroluj to a dáš len uložiť a už to máš. Prajem pekný deň.

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    ešte by som doplnila, že odpočet zálohy sa robí, že sa postavíš na ostrú faktúru z ktorej chceš odpočítať zálohovú faktúru (alebo zálohu) a na hornej lište si rozklikneš políčko záznam a zvolíš zálohové faktúry -> (odpočet zálohy->), kde ťa hodí do okna so zálohovými faktúrami a vyberieš si danú zálohovú faktúru. Pri voľbe odpočet zálohy odpočíta ručne zadanú čiastku.

    great.zv je offline (nepripojený) great.zv

    great.zv
    Ziarowka Pozri príspevok
    ešte by som doplnila, že odpočet zálohy sa robí, že sa postavíš na ostrú faktúru z ktorej chceš odpočítať zálohovú faktúru (alebo zálohu) a na hornej lište si rozklikneš políčko záznam a zvolíš zálohové faktúry -> (odpočet zálohy->), kde ťa hodí do okna so zálohovými faktúrami a vyberieš si danú zálohovú faktúru. Pri voľbe odpočet zálohy odpočíta ručne zadanú čiastku.
    tak, keď som to takto urobila - "vynulovala" som ostrú faktúru a dokonca aj tržby a DPH boli nulové - jednoducho to vygumovalo .

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    No ja to mám takto a snáď mi to sedí (uvediem príklad):

    1. Zálohová faktúra - predkontácia "1" t.j.:
    nakúpená služba 2000,-- 314/321
    DPH k nak.sl. 380,-- 314/321


    2. Ostrá faktúra:
    odpočet zálohy 2380,-- 321/314
    nakúpená služba 2000,-- 518/321
    DPH 380,-- 343/321


    ak používaš pri zálohových faktúrach predkontáciu bez,

    tak potom aj v položkách dokladu, kde máš riadok s odpočtom zálohy by si mala zmeniť predkontáciu 321/314 na "bez"

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    úhrada preddavku: 314/221
    vyúčtovacia FA: 343,518,-314/321

    načo účtovať preddavkovú FA cez 321

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    jasné súhlasím... je to tak jednoduchšie, ale great.zv písala, že jej pohoda urobila toto:
    "...tak, keď som to takto urobila - "vynulovala" som ostrú faktúru a dokonca aj tržby a DPH boli nulové - jednoducho to vygumovalo ."

    Takže sa buďto rozhodne zaúčtovať zálohovú s predkontáciou - zdĺhavejšie (doplním, že úhrada sa potom zaúčtuje 321/221) alebo z ostrej musí z odpočtu zmazať predkontáciu č."5" (321/314) a nahradiť ju predkontáciou "bez" a zaúčtovať ako si vyššie písal/a.

    great.zv je offline (nepripojený) great.zv

    great.zv
    ekopo Pozri príspevok
    úhrada preddavku: 314/221
    vyúčtovacia FA: 343,518,-314/321

    načo účtovať preddavkovú FA cez 321
    áno tiež to tak robím a si myslím, že takto je to jednoduchšie a prehľadne. akurát klient chcel mať evidované pfa aj došlé aj vyšlé, tak som trochu "maturovala"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.