Zavrieť

Porady

Vykurovanie zo zásobníka PB Flaga

Dobrý večer poraďáci. Chcem vás poprosiť o nejaké informácie ohľadom vykurovania PB z nádrže. V našej lokalite nieje a ani nebude ZP.
Máme RD cca 110 m2. Neviem sa nejako dopátrať priemernej ročnej spotrebe PB v m3. Máme už 2500L nádrž no ešte nieje sprevádzkovaná. Ak niekto máte, alebo poznáte niekoho čo vykuruje plynom z takejto nádrže ozvije sa. Ďakujem
Naposledy upravil joro2 : 16.09.08 at 19:26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    joro2 Pozri príspevok
    Dobrý večer poraďáci. Chcem vás poprosiť o nejaké informácie ohľadom vykurovania PB z nádrže. V našej lokalite nieje a ani nebude ZP.
    Máme RD cca 110 m2. Neviem sa nejako dopátrať priemernej ročnej spotrebe PB v m3. Máme už 2500L nádrž no ešte nieje sprevádzkovaná. Ak niekto máte, alebo poznáte niekoho čo vykuruje plynom z takejto nádrže ozvije sa. Ďakujem
    Ja mám rovnaké riešenie. A minulú zimu sme už prežili takýmto kúrením. Ak máš konkrétne otázky sem s nimi. Ak budem vedieť rád odpoviem.

    joro2 je offline (nepripojený) joro2

    joro2
    Ďakujem za odpoveď. Konkrétne by ma zaujímala ročná spotreba PB. Koľko litrov PB spotrebuješ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    joro2 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Konkrétne by ma zaujímala ročná spotreba PB. Koľko litrov PB spotrebuješ?
    Minulý rok som začal kúriť s PB 12.11. Dom nebol zateplený a do konca apríla som spálil 1410 litrov.

    Mám 2100 litrovú nádrž, a prízemný bungalov o rozlohe 117,0 m2.

    Toto leto sme zateplili, tak uvidím čo to spraví so spotrebou.

    joro2 je offline (nepripojený) joro2

    joro2
    To máš asi novostavbu?My máme starší dom 40cm pálená tehla, plastové okná, stropy zatiaľ pôvodné ešte som nestihol zatepletiť.
    Môj plán: PB budem kúriť keď nebudeme doma potom keď prídeme domov zakúrim v 9kw krbových kachliach ktorými vykúrim tri najväčšie zo siedmych miestností. V týchto miestnostiach termohlavice uzavrú radiátory a kotol by mal kúriť iba v ostatných. Znášame skôr teplotu okolo 19°C ako vyššie. Myslíš, že by som mohol dosiahnuť podobnú spotrebu samozrejme ak by bola taká istá zima ako minulý rok?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    joro2 Pozri príspevok
    To máš asi novostavbu?My máme starší dom 40cm pálená tehla, plastové okná, stropy zatiaľ pôvodné ešte som nestihol zatepletiť.
    Môj plán: PB budem kúriť keď nebudeme doma potom keď prídeme domov zakúrim v 9kw krbových kachliach ktorými vykúrim tri najväčšie zo siedmych miestností. V týchto miestnostiach termohlavice uzavrú radiátory a kotol by mal kúriť iba v ostatných. Znášame skôr teplotu okolo 19°C ako vyššie. Myslíš, že by som mohol dosiahnuť podobnú spotrebu samozrejme ak by bola taká istá zima ako minulý rok?
    No táto otázka pre mňa, ako laika, je nezodpovedateľná.

    Mám novostavbu, s podľahovým teplovodným vykurovaním, kde stačí 35-45 stupňová voda. Kým do radiátorov potrebuješ minimálne 70-75 stupňovú. Takže spotrebu asi budeš mať väčšiu.

    Termostat je nastavený na 21 stupňov cez deň, a v noci 19. Minulú zimu, kotol denne kúril asi tak 4-5 hodín.

    Inak samotná nádrž sa nikdy nenaplňa na 100% (kvôli tlakovej bezpečnosti), ale iba na 85%. A Flaga uvažuje konečne nad mesačnými zálohovými platbami, tak ako je u SPP.

    jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

    jojkoz
    smith Pozri príspevok

    Mám novostavbu, s podľahovým teplovodným vykurovaním, kde stačí 35-45 stupňová voda. Kým do radiátorov potrebuješ minimálne 70-75 stupňovú. Takže spotrebu asi budeš mať väčšiu.
    Nie som nejaky fyzik - ale teplota vody vo vykurovacej sustave nema vplyv na spotrebu
    (tak isto ako mnozstvo vody - cim sa tiez niektori ohanaju )

    Je jednoducho vstupna energia tepla (plyn) a strata ( to jest celeho objektu) ani na jednu z tychto veci nema vplyv teplota vody - Ked viac energie vlozis do vody - ta jej viac odovzda do miestnosti.

    Miestnost s radiatormy (alebo inymi vykurovacimi telesamy) ma logicky vzdy trochu vyssiu teplotu pri samotnom radiatore. A kedze nechceme aby nam na opacnom konci bolo zima - tak pri radiatore musi byt vacsinou teplejsie ako by sme potrebovali

    Ale uspora pri podlahovke je - hlavne tym ze teplo sala zo zeme a v celej miestnosti - tym padom moze byt v miestnosti nastavena nizsia teplota aj o par stupnov.
    Kedze spotreba stupa cca 6% / 1st.C tak by to malo byt poznat.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jojkoz Pozri príspevok
    Nie som nejaky fyzik - ale teplota vody vo vykurovacej sustave nema vplyv na spotrebu
    (tak isto ako mnozstvo vody - cim sa tiez niektori ohanaju )

    Je jednoducho vstupna energia tepla (plyn) a strata ( to jest celeho objektu) ani na jednu z tychto veci nema vplyv teplota vody

    Laicky povedane vyssou teplotou sa skor vykuri studeny dom.
    Miestnost s radiatormy (alebo inymi vykurovacimi telesamy) ma logicky vzdy trochu vyssiu teplotu pri samotnom radiatore. A kedze nechceme aby nam na opacnom konci bolo zima - tak pri radiatore musi byt vacsinou teplejsie ako by sme potrebovali

    Ale uspora pri podlahovke je - hlavne tym ze teplo sala zo zeme a v celej miestnosti - tym padom moze byt v miestnosti nastavena nizsia teplota aj o par stupnov.
    Kedze spotreba stupa cca 6% / 1st.C tak by to malo byt poznat.
    Koľko energie (spáleného plynu) je potrebné na zohriatie vody na 45 stupňov a koľko na 75 stupňov? Aj tu vzniká rozdiel.

    jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

    jojkoz
    smith Pozri príspevok
    Koľko energie (spáleného plynu) je potrebné na zohriatie vody na 45 stupňov a koľko na 75 stupňov? Aj tu vzniká rozdiel.
    Kolko energie spalis - vlozis do vody - tolko energie ta voda odovzda (samozrejme nic nieje so 100% ucinnostou - to je uz ale na inu debatu)

    75st. voda ma viac tepelnej energie ktoru moze odovzdat.
    45st. vodu by si musel nahrievat dlhsie (kolovat) aby odovzdala to iste teplo ako 75 st. za kratsi cas.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jojkoz Pozri príspevok
    Kolko energie spalis - vlozis do vody - tolko energie ta voda odovzda (samozrejme nic nieje so 100% ucinnostou - to je uz ale na inu debatu)

    75st. voda ma viac tepelnej energie ktoru moze odovzdat.
    45st. vodu by si musel nahrievat dlhsie (kolovat) aby odovzdala to iste teplo ako 75 st. za kratsi cas.
    Len otázkou ostáva, ako dlho treba tú vodu zohrievať, aby sa dosiahla rovnaká tepelná pohoda pri radiátoroch a pri podlahovom kúrení.

    jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

    jojkoz
    smith Pozri príspevok
    Len otázkou ostáva, ako dlho treba tú vodu zohrievať, aby sa dosiahla rovnaká tepelná pohoda pri radiátoroch a pri podlahovom kúrení.
    To som napisal v prvom mojom prispevku v tomto threade

    mirec29 je offline (nepripojený) mirec29

    mirec29
    Ohrev vody napr. 100 litrov z 20°C na 45°C
    100x4200x(45-20)=10500000J=10,5MJ
    na tento ohrev spotrebujeme asi 0,31m3 zemneho plynu ktory ma vyhrevnost 34MJ/m3
    alebo asi 0,75kg dreva ktore ma vyhrevnost 14MJ/kg

    Ohrev vody napr. 100 litrov z 20°C na 75°C
    100x4200x(75-20)=23100000J=23,1MJ
    na tento ohrev spotrebujeme asi 0,68m3 zemneho plynu ktory ma vyhrevnost 34MJ/m3
    alebo asi 1,65kg dreva ktore ma vyhrevnost 14MJ/kg

    plati teoreticky bez zapocitania strat

    jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

    jojkoz
    mirec29 Pozri príspevok
    Ohrev vody napr. 100 litrov z 20°C na 45°C
    100x4200x(45-20)=10500000J=10,5MJ
    na tento ohrev spotrebujeme asi 0,31m3 zemneho plynu ktory ma vyhrevnost 34MJ/m3
    alebo asi 0,75kg dreva ktore ma vyhrevnost 14MJ/kg

    Ohrev vody napr. 100 litrov z 20°C na 75°C
    100x4200x(75-20)=23100000J=23,1MJ
    na tento ohrev spotrebujeme asi 0,68m3 zemneho plynu ktory ma vyhrevnost 34MJ/m3
    alebo asi 1,65kg dreva ktore ma vyhrevnost 14MJ/kg

    plati teoreticky bez zapocitania strat
    Vcelku nerozumiem ako moze mat rozne mnozstvo plynu tu istu vyhrevnost ?

    Ono ako som pisal v prvom prispevku - staci sa nad tym zamysliet logicky.

    Mam objekt o nejakej tepelnej strate - do neho dodavam teplo aby mal vnutri urcitu teplotu.

    Je uplne jedno akym sposobom tam to teplo ide (plyn, elektrika, chladnejsia voda, teplejsia voda) - stale je strata rovnaka - to jest dodane teplo musi byt stale rovnake.

    Uspora moze nastat pri plyne len vyssiou ucinnostou kotla alebo znizenim vnutornej teploty (nie vody ako takej) a o to sa pri podlahovke jedna - ze pri nizsej teplote ma clovek stale tepelnu pohodu.
    Naposledy upravil jojkoz : 19.09.08 at 09:19

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jojkoz Pozri príspevok
    Vcelku nerozumiem ako moze mat rozne mnozstvo plynu tu istu vyhrevnost ?

    Ono ako som pisal v prvom prispevku - staci sa nad tym zamysliet logicky.

    Mam objekt o nejakej tepelnej strate - do neho dodavam teplo aby mal vnutri urcitu teplotu.

    Je uplne jedno akym sposobom tam to teplo ide (plyn, elektrika, chladnejsia voda, teplejsia voda) - stale je strata rovnaka - to jest dodane teplo musi byt stale rovnake.

    Uspora moze nastat pri plyne len vyssiou ucinnostou kotla alebo znizenim vnutornej teploty (nie vody ako takej) a o to sa pri podlahovke jedna - ze pri nizsej teplote ma clovek stale tepelnu pohodu.

    A keď mám nižšiu teplotu, pri rovnakej tepelnej pohode, tak spotrebujem menej plynu na kúrenie predsa.

    jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

    jojkoz
    smith Pozri príspevok
    A keď mám nižšiu teplotu, pri rovnakej tepelnej pohode, tak spotrebujem menej plynu na kúrenie predsa.
    Citas aj co pisem ? - ved o tom pisem - ibaze jedna sa o teplotu v miestnosti a nie vody

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jojkoz Pozri príspevok
    Citas aj co pisem ? - ved o tom pisem - ibaze jedna sa o teplotu v miestnosti a nie vody
    Jasné, že čítam. Veď je to jasné, keď mi stačí menej kúriť na rovnakú tepelnú pohodu, tak spotrebujem menej plynu. Aj to je jasné, že rozdiel je v spôsobe vykurovania (radiator versus podľahovka) a nie v teplote vody v systéme.

    Ivka161172 je offline (nepripojený) Ivka161172

    Ivka161172
    Máte niekto najnovšie skúsenosti s vykurovaním zo zásobníka PB flaga? Potrebovala by som poradiť . Chcem sa sťahovať do oblasti kde nie je zemný plyn a keďže sme spohodlneli a nechce sa nám kúriť uhlím alebo drevom tak uvažujeme nad kúpou flaga nádrže. Neviete čo to teraz stojí? Koľko si mám pripraviť peňazí? Dakujem na odpovede.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.