Zavrieť

Porady

Poplatok za recept: 568 ?

Ahojte. Potrebujem zaúčtovať recept s poplatkom za recept 5,- Sk. Dala by som ho na účet 568, bude to správne alebo 538? Skôr na 568, ale prosím poradte, ak máte skúsenosť. Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chanell je offline (nepripojený) chanell

    chanell
    Ja by som volila buď účet 518 alebo 548. Určite nie 568, ten sa používa skôr pri finančných inštitúciách.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    SMartina Pozri príspevok
    Ahojte. Potrebujem zaúčtovať recept s poplatkom za recept 5,- Sk. Dala by som ho na účet 568, bude to správne alebo 538? Skôr na 568, ale prosím poradte, ak máte skúsenosť. Vopred ďakujem.
    Ja by som poplatok za recept u kupujúceho považoval nie za nakupovanú službu (aj keď je to pre lekárnika tržba za úhradu nákladov na štatistické spracovanie receptu), ale za náklad súvisiaci s obstaraním lieku. Teda v náväznosti na § 25 ods. 5 písm. a) za súčasť obstarávacej ceny. A celú hodnotu receptu = obstarávaciu cenu účtoval na príslušný účet obstarania zásob (112, 501) bez rozlišovania na cenu lieku a na poplatok za recept.
    (Ak sa na recept kupuje viac druhov liekov, poplatok primerane rozhodiť do obstarávacej ceny podľa interných smerníc na účtovanie nákladov na obstaranie)

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Pokiaľ slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, tak áno.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    durisovad Pozri príspevok
    Danovy zakon povoluje takyto naklad?
    len tak z voleja ma napadlo - mám zaradeného v majetku strážneho psa, zverolekár mu predpíše liek, ktorý je len na recept...

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Stefan2005 Pozri príspevok
    len tak z voleja ma napadlo - mám zaradeného v majetku strážneho psa, zverolekár mu predpíše liek, ktorý je len na recept...
    Len tak z voleja poplatok sa platí len za humanitárne lieky nie veterinárne, aj to len za tie kde aspoň časť ceny je hradená z verejného poistenia.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan2005 Pozri príspevok
    len tak z voleja ma napadlo - mám zaradeného v majetku strážneho psa, zverolekár mu predpíše liek, ktorý je len na recept...
    a recept môže byť vystavený aj na firmu ?

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    veronikasad Pozri príspevok
    a recept môže byť vystavený aj na firmu ?
    Napríklad opatrovateľské zariadenie - nákup jednorázových plienok...Aj tie sú na predpis.
    Okrem toho, nikto nebude skúmať na koho bol recept vystavený. Neverím, že by kontrolóri DÚ išli do lekárne a skúmali na základe dokladu z ERP lekárne meno osoby, na ktorú bol recept vypísaný. Budú skúmať , či to, čo bolo kupované na recept, je možné uznať ako daňový náklad.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ...a celú hodnotu receptu = obstarávaciu cenu účtoval na príslušný účet obstarania zásob (112, 501) bez rozlišovania na cenu lieku a na poplatok za recept.
    Ešte by som svoj názor na účtovanie trošku upresnil v náväznosti na daňový aspekt a dodatočné informácie k téme.
    Pokiaľ firma účtuje spôsobom A (cez sklad), celý nákup (vrátane poplatku) by mal ísť najprv na sklad.
    Ak spôsobom B (resp. výdaji zo skladu pri spôsobe A) by účtovanie mohlo byť:
    - na účet 527, ak ide o recepty na lieky súvisiace s ochranou zdravia zamestnanca, ktoré sú daňovo uznaným nákladom
    - na účet 528, ak ide o recepty na lieky súvisiace s ochranou zdravia zamestnanca a preventívnpou starostlivosťou, ktoré sú poskytované nad daňovo uznaný rámec
    - na účet 427, ak by šlo o lieky uhrádzané zo sociálneho fondu
    Účet 501 v zmysle Bepovej informácie o poplatkoch asi do úvahy neprichádza.
    Zjednodušene - poplatok sa podľa mňa nemá účtovať samostatne, ale vždy spolu s liekom na ten účet, na ktorý sa účtuje samotný liek...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.