Zavrieť

Porady

Interné doklady v JÚ

Ahojte poraďáci, som veľmi rada, že existuje takáto stránka, ktorá pomáha hlavne "začiatočníkom" účtovníkom. Príspevky na porade sledujem už viacej mesiacov, premiestňujem sa z témy do témy. Dá sa tu nájsť veľa pomoci, vlastne by som povedala, že všetko sa tu dá vyriešiť. Ale akosi som sa nedopátrala k téme, ktorá by hovorila o tom, čo všetko by sa malo účtovať cez interné doklady v jednoduchom účtovníctve. Viem napr., že mzdy, odvody, dane, najnovšie platba kartou. A čo ešte? Bola by som rada, keby ste vy "skúsenejší" poradili nám "začiatočníkom". Zároveň by som poprosila niekoho, kto mám vzor nejakého ID pre JÚ, aby ho prilepil. Inak ste všetci strašne zlatí a milí. Strašne rada tu trávim svoj čas. A som vďačná všetkým, ktorí mi už neraz poradili a pomohli.
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Lucinka23 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, som veľmi rada, že existuje takáto stránka, ktorá pomáha hlavne "začiatočníkom" účtovníkom. Príspevky na porade sledujem už viacej mesiacov, premiestňujem sa z témy do témy. Dá sa tu nájsť veľa pomoci, vlastne by som povedala, že všetko sa tu dá vyriešiť. Ale akosi som sa nedopátrala k téme, ktorá by hovorila o tom, čo všetko by sa malo účtovať cez interné doklady v jednoduchom účtovníctve. Viem napr., že mzdy, odvody, dane, najnovšie platba kartou. A čo ešte? Bola by som rada, keby ste vy "skúsenejší" poradili nám "začiatočníkom". Zároveň by som poprosila niekoho, kto mám vzor nejakého ID pre JÚ, aby ho prilepil. Inak ste všetci strašne zlatí a milí. Strašne rada tu trávim svoj čas. A som vďačná všetkým, ktorí mi už neraz poradili a pomohli.
Tu sa poprehrabuj a určite niečo nájdeš aj veľa iného potrebného:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=19
0 0
Lucinka23 Lucinka23

Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

Ďakujem za radu.
0 0
dark32 dark32

dark32 je offline (nepripojený) dark32

pozri moj vzor UD

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=766
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Lucinka, v JÚ sa cez ID neúčtuje. Účtujú sa len pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bankovom účte (peňažný denník: príjmy a výdaje).
Na konci roka sa robia uzávierkové operácie, vtedy je prípustná nepeňažná operácia (ID).

Okrem Peňažného denníka sa vedú pomocné evidencie: Kniha odberateľských faktúr, Kniha dodávateľských faktúr, Kniha cenín, Kniha sociálneho fondu, Kniha ostatných záväzkov, Kniha ostatných pohľadávok atď.

Pozri si tému Začiatočník v jednoduchom účtovníctve.
0 0
dark32 dark32

dark32 je offline (nepripojený) dark32

[quote=ermon;829028]Lucinka, v JÚ sa cez ID neúčtuje. Účtujú sa len pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bankovom účte (peňažný denník: príjmy a výdaje).
Na konci roka sa robia uzávierkové operácie, vtedy je prípustná nepeňažná operácia (ID).

Okrem Peňažného denníka sa vedú pomocné evidencie: Kniha odberateľských faktúr, Kniha dodávateľských faktúr, Kniha cenín, Kniha sociálneho fondu, Kniha ostatných záväzkov, Kniha ostatných pohľadávok atď.

nechápem prečo by sa nemohlo v JU počas roku účtovať cez ID ?
ako si mám potom vyúčtovať napr. stravné lístky keď si ich kúpim na celý rok a do nákladov si ich dávam priebežne podľa mesiacov ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Už raz na Porade taká téma bola ohľadne účtovania cez ID v priebehu roka , bola som v nej účastná aj ja , len ju neviem nájsť .

Ja osobne účtujem v priebehu roka cez ID , nakoľko si neviem predstaviť účtovné prípady ktoré vzniknú v priebehu roka , ako by som to inak poriešila .
0 0
biba187 biba187

biba187 je offline (nepripojený) biba187

k príspevku č. 5 a 6
aj platba platobnou kartou sa účtuje cez ID radia to tak pracovníci Alfy programu tak dúfam že to je tak v poriadku?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

tu je napr. jeden link
http://www.porada.sk/t7463-p3-interne-doklady.html
0 0
dark32 dark32

dark32 je offline (nepripojený) dark32

Ja účtujem cez ID mesačne náhradu OA, stravné lístky, ...
Zo zaujímavosti som teraz požiadal DU cez net dotaz ohľadom účtovanie cez ID v priebehu roka.

Odpoveď ( ak sa dočkám ) po obdržaní hneď zverejním
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
ermon Pozri príspevok
Lucinka, v JÚ sa cez ID neúčtuje. Účtujú sa len pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bankovom účte (peňažný denník: príjmy a výdaje).
Na konci roka sa robia uzávierkové operácie, vtedy je prípustná nepeňažná operácia (ID).

Okrem Peňažného denníka sa vedú pomocné evidencie: Kniha odberateľských faktúr, Kniha dodávateľských faktúr, Kniha cenín, Kniha sociálneho fondu, Kniha ostatných záväzkov, Kniha ostatných pohľadávok atď.

Pozri si tému Začiatočník v jednoduchom účtovníctve.
A ked mi v priebehu roka príde dohoda o započítaní vzájomných pohľadávok a urobím to cez ID, tak je to zle???
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Nie je, lebo to inak ani nejde.
0 0
dark32 dark32

dark32 je offline (nepripojený) dark32

dark32 Pozri príspevok
Ja účtujem cez ID mesačne náhradu OA, stravné lístky, ...
Zo zaujímavosti som teraz požiadal DU cez net dotaz ohľadom účtovanie cez ID v priebehu roka.

Odpoveď ( ak sa dočkám ) po obdržaní hneď zverejním
ODPOVED DR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon o dani z príjmov, ako aj postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve presne nevymedzujú spôsob zahrňovania cestovných náhrad do daňových výdavkov. Vychádzajúc z ustanovenia § 17 ods. 2 písm. b) a c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ako aj z § 8 ods. 4 písm. a) Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74 z 13.12.2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva zastávame názor, že výdavky súvisiace s používaním súkromného osobného motorového vozidla na pracovné cesty sa účtujú v peňažnom denníku v rámci uzávierkových účtovných operácií pri uzavretí účtovných kníh podľa počtu najazdených kilometrov evidovaných v knihe jázd.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Som SZČO vediem si JU. V rámci pod. činnosti používam vlastné mot. vozidlo nezaradené do majetku. Chcem sa spýtať ako si mám v zmysle zákona vyúčtovať náhradu za použitie OA za príslušný mesiac formou:

1. VPD ( vyplatenie si alikvótnej cestovnej náhrady )
alebo
2. Interným účtovným dokladom - nepeňažnou operáciou ( vlastne si len znížiť základ dane)

vopred ďakujem


A MAM S TOHO TERAZ AJ JA CHAOS
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

no vidíš: odpoveď máš v Postupoch účtovania v jednoduchom účtovníctve
link tu: http://www.porada.sk/t38186-postupy-...-1-2008-a.html
Naposledy upravil Monika Kováčová : 25.09.08 at 15:57
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
ermon, ako teda zaúčtuješ zápočet v priebehu roka, keď nie cez ID?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

cloe Pozri príspevok
ermon, ako teda zaúčtuješ zápočet v priebehu roka, keď nie cez ID?
cloe, podľa postupov: vedieš si v priebehu roka pomocnú evidenciu a v uzávierkových operáciach to zaúčtuješ.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

evina vo svojom príspevku č. 9 priložila link na tému interné doklady, kde je aj takéto vyjadrenie poraďáka, pred ktorého vedomosťami snímam klobúk :
http://www.porada.sk/65320-post27.html

avšak tento príspevok je zo apríla 2005 - vtedy som účtovala cez ID v JÚ aj ja, pretože až časom v diskusiách na porade som našla správny postup s oporou v zákone

pozrime sa na túto super tému od toho istého poraďáka ale o rok a pol neskôr:
http://www.porada.sk/t38563-stravne-...uctovanie.html

inak super tabuľka na účtovanie stravných lístkov.

snáď som vám pomohla, aj keď všímam si, že oceňujete len rady, ktoré súhlasia s vašim postupom, teda účtovať v priebehu roka v JÚ cez ID. To, čo má oporu v zákone teda pravdepodobne nemá pre vás žiadny prínos.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

ermon Pozri príspevok
evina vo svojom príspevku č. 9 priložila link na tému interné doklady, kde je aj takéto vyjadrenie poraďáka, pred ktorého vedomosťami snímam klobúk :
http://www.porada.sk/65320-post27.html

avšak tento príspevok je zo apríla 2005 - vtedy som účtovala cez ID v JÚ aj ja, pretože až časom v diskusiách na porade som našla správny postup s oporou v zákone

pozrime sa na túto super tému od toho istého poraďáka ale o rok a pol neskôr:
http://www.porada.sk/t38563-stravne-...uctovanie.html

inak super tabuľka na účtovanie stravných lístkov.

snáď som vám pomohla, aj keď všímam si, že oceňujete len rady, ktoré súhlasia s vašim postupom, teda účtovať v priebehu roka v JÚ cez ID. To, čo má oporu v zákone teda pravdepodobne nemá pre vás žiadny prínos.
Monika, prosím ťa, ten druhý odkaz na ID stravné lístky, nikde tam nevidím priloženú tabuľku - asi je prekrytá reklamou. Hľadala som to aj v dokumentoch a nič. Môžeš ju prosím sem pricapiť? ďakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Jani, tá tabuľka už na porade nieje, lebo platila v r. 2006 (od r. 2007 si SZČO dáva 89,- Sk do nákladov). Ja ju v tomto PC nemám, ak budem na ntbku tak pricapím, ak medzitým andrej_rv nepricapí
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

cloe Pozri príspevok
ermon, ako teda zaúčtuješ zápočet v priebehu roka, keď nie cez ID?
Postupy účtovania JU:

14/(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska platný ku dňu vzájomného započítania.
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja som prilepila link kvôli prehľadu debát na túto tému na Porade, /nie ako svoje stanovisko/,ako aj napr. tento
http://www.porada.sk/t14876-interny-...avierkovy.html
Máme Postupy a debatu a záver si v tomto prípade urobí každý asi sám...Ja väčšinu operácii účtujem v rámci uzávierkových nepeňažných, ale v určitých prípadoch, na ktoré by som mohla event. na konci roka zabudnúť účtujem i v priebehu roka. Považujem za menšiu chybu ako nevyčísliť správne DZ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať