Zavrieť

Porady

Účtovné odpisy

Prosím Vás, vie mi niekto odborne poradiť, či musím otrocky účtovať každý mesiac na inventárnych kartách účtovné odpisy. Účtujem v sústave JÚ a podľa nového zákona to vyzerá tak, že by sa to malo robiť.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Marína Pozri príspevok
Neposkytneš nám tabuľku, prosím, aj pre ďalšie odpisové skupiny(viac riadkov pre viac rokov?
Dodatok: Už som našla http://www.porada.sk/858936-post19.html , len by som v nej poprosila doplniť prevod na €. Ďakujem.
Dodatok 2: S prepočtom na € už som našla tu http://www.porada.sk/879216-post19.html
Stačí vyplniť údaje Dátum obstarania, Odpisová skupina a cena v hárku OR alebo OZ( rovnomerné alebo zrýchlené odpisy), teda zeleno podfarbené políčka. Ak chceš v danom roku prerušiť odpisy, v danom roku dáš "X", ak máš v danom roku technické zhodnotenie tak tam napíšeš sumu v Sk od roku 2009 v eurách.
Naposledy upravil marjankaj : 26.11.08 at 13:55
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

Zdravim Vas vsetkych poradakov
odpoved na tuto otazku som hladala v odbornych knihach aj tu na
porade. Ale bohuzial nenasla som uspokojivu odpoved.
spolocnost s.r.o. je v podnajme. budova v ktorej je v podnajme sa
rekonstruuje a niektore naklady uhradza tato s.r.o., tato spolocnost to doteraz uctovala na obstaranie HM, ze ked to bude skolaudovane tak sa to zaradi. Ja som teraz prevzala uctovnictvo tejto firmy a nerozumiem preco to takto robili, ze preco davali na obstaranie vydavky suvisiace s budovou ktorej su v podnajme. viete mi poradat kde je to zakone dovolene.alebo aspon ci sa to moze. dakujem za odpovede
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Časť komentára k §24 ods.2 ZoDP
ods. 2 – Odpisovanie technického zhodnotenia vykonaného nájomcom.
ZoDP umožňuje nájomcovi, ak vykonal technické zhodnotenie na prenajatom hmotnom majetku, aby ho odpisoval nájomca pri splnení zákonom stanovenej podmienky, že:
a) nájomca toto technické zhodnotenie uhradil a
b) existuje písomná dohoda, v ktorej sa vlastník (prenajímateľ) dal nájomcovi súhlas na
vykonanie technického zhodnotenia a
c) vlastník (prenajímateľ) o sumu technického zhodnotenia vlastník nezvýši vstupnú cenu
prenajatého majetku, ale prenajímateľ prenechá právo odpisovania technického zhodnotenia nájomcovi. Nájomca takéto technické zhodnotenie môže odpisovať rovnako, ako by sa odpisoval novoobstaraný hmotný majetok, t.j.:
– zaradí technické zhodnotenie (iný majetok) ho do rovnakej odpisovej skupiny, v akej sa hmotný majetok odpisuje u vlastníka,
– v roku dokončenia a uvedenia technického zhodnotenia do užívania ho začne odpisovať
ako v 1. roku odpisovania,
– metódu odpisovania si zvolí nájomca nezávisle od toho akou metódou je odpisovaný samotný hmotný majetok u vlastníka (rovnomernou– § 27 alebo zrýchlenou – § 28 metódou odpisovania).
Naposledy upravil Marína : 27.11.08 at 08:17
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

ďakujem za odpoveď
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
marjankaj Pozri príspevok
Uplatňuješ si iba daňové odpisy.
Účtovné odpisy vedieš na inventárnych kartách.

ÚO mesačné = OC/48 zaokrúhlené na celé koruny

OC= obstarávacia cena.

Daňové odpisy v prílohe.

Tabuľka v prílohe je opravená, odpisy sú zaokrúhlené na celé €. Príspevok č.14
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
V priloženom súbore sú už aj účtovné odpisy. Ak by ste tam našli chybu, dajte vedieť.

Už je to opravené aj doplnené o zaokrúhlenie. Kvôli tlači som to nechal odblokované, tak treba dávať pozor na vzorce. Sú dosť komplikované.

P.S. Pre istotu som hárok UO znovu zablokoval.
Naposledy upravil marjankaj : 02.12.08 at 20:44 Dôvod: doplnenie
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Oceňujem tvoju námahu za spracovanie krásnej tabuľky, chcem ťa len upozorniť, od 1.1.2009 pri účtovných odpisoch sa bude môcť vybrať spôsob zaokrúhľovania, tento bude musieť byť uvedený v odpisovom pláne.

Možností je 9
nahor na celé €, nahor na 10 €c (1 d.m.) nahor na €c (2 d.m.)
matematicky na celé €, matematicky na 10 €c, matematicky na €c nadol na celé €, nadol na 10 €c, nadol na €c

d.m. = desatinné miesta
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
Oceňujem tvoju námahu za spracovanie krásnej tabuľky, chcem ťa len upozorniť, od 1.1.2009 pri účtovných odpisoch sa bude môcť vybrať spôsob zaokrúhľovania, tento bude musieť byť uvedený v odpisovom pláne.

Možností je 9
nahor na celé €, nahor na 10 €c (1 d.m.) nahor na €c (2 d.m.)
matematicky na celé €, matematicky na 10 €c, matematicky na €c nadol na celé €, nadol na 10 €c, nadol na €c

d.m. = desatinné miesta
Ďakujem za upozornenie. To zaokrúhľovanie sa týka iba účtovných odpisov?
Zdá sa mi, že sa to mení každú chvíľu. Dúfam, že ak sa to zmení, tak tam bude menej možností.
Tabuľku pre daňové odpisy som robil asi pred dvomi mesiacmi, vtedy to bolo na eurocenty nahor. Teraz je to vraj na eurá nahor. Asi ešte počkám ako sa to vyvinie.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ja mám jeden malý problém. Ak dám tlač cez tlačítko v N1, označí stĺpec A od A9 a vypíše - viď priložený súbor.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Marína Pozri príspevok
Ja mám jeden malý problém. Ak dám tlač cez tlačítko v N1, označí stĺpec A od A9 a vypíše - viď priložený súbor.
Už to je opravené. Ešte mám otázku ohľadne zaokrúhľovania. Odpisy v korunách sú zaokrúhľované na celé koruny. Ak by bolo treba inak zaokrúhliť, tak to tam treba doplniť.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
marjankaj Pozri príspevok
Už to je opravené. Ešte mám otázku ohľadne zaokrúhľovania. Odpisy v korunách sú zaokrúhľované na celé koruny. Ak by bolo treba inak zaokrúhliť, tak to tam treba doplniť.
Mohol si opravený súbor dať aj do predchádzajúceho príspevku, aby sa medzi tými príspevkami "nestratil" - to by bola veľkáááááá škoda.



http://www.euroservis.sk/Default.aspx?contentID=2220
Naposledy upravil Melnick : 30.11.08 at 22:04
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Melnick Pozri príspevok
Mohol si opravený súbor dať aj do predchádzajúceho príspevku, aby sa medzi tými príspevkami "nestratil" - to by bola veľkáááááá škoda.
Je v príspevku č. 27. Keby tam bolo treba niečo doplniť, nech nemusím potom opravovať všetky. Neskôr to dám do tlačív.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Melnick Pozri príspevok
Mohol si opravený súbor dať aj do predchádzajúceho príspevku, aby sa medzi tými príspevkami "nestratil" - to by bola veľkáááááá škoda.



http://www.euroservis.sk/Default.aspx?contentID=2220

Ďakujem za link. Daňové odpisy som mal pôvodne na eurocenty nahor. Potom som našiel, že to má byť na eurá nahor a teraz na eurocenty matematicky. Neviem koľkokrát sa to ešte zmení.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Pre marjankaj : strana 6


http://www.euro.vlada.gov.sk/data/files/4230.doc
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Ďakujem za link. Daňové odpisy som mal pôvodne na eurocenty nahor. Potom som našiel, že to má byť na eurá nahor a teraz na eurocenty matematicky. Neviem koľkokrát sa to ešte zmení.
Nič sa nemení, daňové odpisy sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor.
Nemôžeš sa zaoberať odpoveďou, ktorá bola napísaná 15.7.2008, treba pozerať do čerstvejších a najmä schválených predpisov, napr. http://www.porada.sk/880534-post109.html

v Čl. II sa píše:
9. V § 26 ods. 10, § 27 ods. 2 a § 28 ods. 4 sa slovo „koruny“ nahrádza slovom „eurá“.

Rozmenené na drobné:
§ 26
(10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odsekov 6, 7 a 8 sa zaokrúhľuje na celé koruny eurá nahor.
§ 27

(2) Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 sa zaokrúhľuje na celé koruny eurá nahor.
§ 28

(4) Ročný odpis vypočítaný podľa odsekov 2 a 3 sa zaokrúhľuje na celé koruny eurá nahor.




0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka ďakujem za tvoju ochotu. Klegyne boli v piatok na školení o prechode na €. Bolo to na dvakrát, prvý krát boli asi pred dvomi týždňami a tam im hovorili, že niektoré veci sa za tie 2 týždne zmenili. Takže neviem, či do konca roku ešte niečo vymyslia alebo či pôjdu na vianočné nákupy.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
lenkam68 Pozri príspevok
Je mi to už trápne toľko otravovať, ale ešte trápnejšie by bolo, keby som niečo domrvila v účte, tak spolieham na Vašu ochotu poradiť. Tak len pre istotu:
DO uvediem v rámci uzávierkových prác v PD VOZD v členení prevádzková réžia a ten rozdiel medzi UO a DO mi neovplyvní základ dane a o účt. odpisy len znížim obst. cenu majetku a túto vykážem vo výkaze o maj. a záv.?
Je to tak, alebo som už totálne natvrdlá?
Vďaka za trpezlivosť a ochotu
Dobrý deň. Aj mňa by zaujímala odpoveď na tento príspevok. Ďakujem.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

lenkam68 Pozri príspevok
Je mi to už trápne toľko otravovať, ale ešte trápnejšie by bolo, keby som niečo domrvila v účte, tak spolieham na Vašu ochotu poradiť. Tak len pre istotu:
DO uvediem v rámci uzávierkových prác v PD VOZD v členení prevádzková réžia a ten rozdiel medzi UO a DO mi neovplyvní základ dane a o účt. odpisy len znížim obst. cenu majetku a túto vykážem vo výkaze o maj. a záv.?
Je to tak, alebo som už totálne natvrdlá?
Vďaka za trpezlivosť a ochotu
Dobre si to pochopila.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Dobrý deň. V roku 2006 sme kúpili DHM, z ktorého boli 3 na leasing. Účtovníčka DHM v tomto roku nezaradila do majetku firmy, ale až v roku 2007. Účtovné i daňové odpisy boli vypočítané len u DHM nakúpeného na leasing (daňové odpisy neboli v zmysle § 22 ods. 9 zákona o DzP uplatňované). Vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 výslednú sumu DHM tvorí súčet zostatkových cien DHM nakúpeného na leasing a obstarávacích cien DHM, z ktorého neboli vypočítané účtovné odpisy (na kartách uvedeného DHM je napísané, že odpisovanie je prerušené). Myslím si (aj na základe tu prečítaných príspevkoch), že sa mal odpisovať účtovne všetok DHM, nielen DHM nakúpený na leasing. Chcem sa teda spýtať, či je potrebné sumu DHM vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 opraviť, a akým spôsobom (účtovníctvo robím len od januára 2008). Či je potom potrebné opravený výkaz zaslať na daňový úrad. Alebo výkaz za rok 2007 neopravovať, v roku 2008 doodpisujem aj neodpisovaný DHM a správnu sumu uvediem v stĺpci 2 na riadku 02 výkazu za rok 2008?
Ak je výkaz potrebné opraviť, aké postihy môžeme od daňového úradu očakávať. Ďakujem.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
rodina1 Pozri príspevok
Dobrý deň. V roku 2006 sme kúpili DHM, z ktorého boli 3 na leasing. Účtovníčka DHM v tomto roku nezaradila do majetku firmy, ale až v roku 2007. Účtovné i daňové odpisy boli vypočítané len u DHM nakúpeného na leasing (daňové odpisy neboli v zmysle § 22 ods. 9 zákona o DzP uplatňované). Vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 výslednú sumu DHM tvorí súčet zostatkových cien DHM nakúpeného na leasing a obstarávacích cien DHM, z ktorého neboli vypočítané účtovné odpisy (na kartách uvedeného DHM je napísané, že odpisovanie je prerušené). Myslím si (aj na základe tu prečítaných príspevkoch), že sa mal odpisovať účtovne všetok DHM, nielen DHM nakúpený na leasing. Chcem sa teda spýtať, či je potrebné sumu DHM vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 opraviť, a akým spôsobom (účtovníctvo robím len od januára 2008). Či je potom potrebné opravený výkaz zaslať na daňový úrad. Alebo výkaz za rok 2007 neopravovať, v roku 2008 doodpisujem aj neodpisovaný DHM a správnu sumu uvediem v stĺpci 2 na riadku 02 výkazu za rok 2008?
Ak je výkaz potrebné opraviť, aké postihy môžeme od daňového úradu očakávať. Ďakujem.
Keby mi tak niekto skúsil odpovedať ... Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať