Zavrieť

Porady

Účtovné odpisy

Prosím Vás, vie mi niekto odborne poradiť, či musím otrocky účtovať každý mesiac na inventárnych kartách účtovné odpisy. Účtujem v sústave JÚ a podľa nového zákona to vyzerá tak, že by sa to malo robiť.
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

POstupy účtovania v JU:

20(8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku. Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu4) (4) Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. ) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) (prev.réžia) piateho bodu.

(9) Dlhodobý majetok podľa § 10 ods. 14 sa neodpisuje.

(10) Dlhodobý majetok sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorom bol zaradený do používania.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Baška 111 Pozri príspevok
Prosím Vás, vie mi niekto odborne poradiť, či musím otrocky účtovať každý mesiac na inventárnych kartách účtovné odpisy. Účtujem v sústave JÚ a podľa nového zákona to vyzerá tak, že by sa to malo robiť.
Podľa § 20 postupov účtovania v JÚ otročina Ťa neminie.
0 0
Baška 111 Baška 111

Baška 111 je offline (nepripojený) Baška 111

Ďakujem za odpoveď, idem sa do toho pustiť.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Už som tu na porade strávila celú večnosť, ale stále neviem nájsť odpoveď na môj problém. Tak ak by sa niekto múdrejší ako ja našiel, prosím o radu. SZČO účtujúca v JÚ, kúpila v 12/2006 auto N1 a hneď si ho zaradila do majetku. V r. 2006 a 2007, si uplatnil iba daňové odpisy. Od 1.1.2008 je účtujúca jednotka v JÚ povinná vykazovať aj účtovné odpisy. Je treba za rok 2008 za toto auto rátať aj účtovné, alebo len daňové odpisy, keďže auto bolo nadobudnuté pred účinnosťou tohto opatrenia?
Ďakujem
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

lenkam68 Pozri príspevok
Už som tu na porade strávila celú večnosť, ale stále neviem nájsť odpoveď na môj problém. Tak ak by sa niekto múdrejší ako ja našiel, prosím o radu. SZČO účtujúca v JÚ, kúpila v 12/2006 auto N1 a hneď si ho zaradila do majetku. V r. 2006 a 2007, si uplatnil iba daňové odpisy. Od 1.1.2008 je účtujúca jednotka v JÚ povinná vykazovať aj účtovné odpisy. Je treba za rok 2008 za toto auto rátať aj účtovné, alebo len daňové odpisy, keďže auto bolo nadobudnuté pred účinnosťou tohto opatrenia?
Ďakujem
to by zaujímalo aj mňa.

pomôže niekto?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

lenkam68 Pozri príspevok
Už som tu na porade strávila celú večnosť, ale stále neviem nájsť odpoveď na môj problém. Tak ak by sa niekto múdrejší ako ja našiel, prosím o radu. SZČO účtujúca v JÚ, kúpila v 12/2006 auto N1 a hneď si ho zaradila do majetku. V r. 2006 a 2007, si uplatnil iba daňové odpisy. Od 1.1.2008 je účtujúca jednotka v JÚ povinná vykazovať aj účtovné odpisy. Je treba za rok 2008 za toto auto rátať aj účtovné, alebo len daňové odpisy, keďže auto bolo nadobudnuté pred účinnosťou tohto opatrenia?
Ďakujem
Ako ste prišli na to, že do 31.12.2007 sa nevykazovali účtovné odpisy v JÚ ? To nie je pravda. Rozdiel je iba v tom, že stačilo na konci roka urobiť zápis v evidencii DHM. Nové postupy hovoria o measčných odpisoch.
Účtovné odpisy sa neprerušujú, možnosť prerušenia odpisovania vyplýva zo Zákona o dani z príjmov a teda platí iba pre daňové odpisy.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Podľa mňa účtovné odpisy v JÚ sa účtujú iba na inventárnych kartách. Tie môžeš urobiť aj v exceli. V peňažnom denníku iba na konci roku urobíš interným dokladom daňový odpis.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Zrejmä som tým odpisom správne neporozumela. Vo výklade od Ing. Kolenovej - Poradca podnikateľa ODPISY V JÚ, uvádza, že počnúc rokom 2008 aj účt. jednotky účtujúce v JÚ, sú povinné mať odpisový plán. Trvalé zníženie hodnoty DM sa vyjadruje nepriamo cez účtovné odpisy. Do roku 2007 podľa vtedajšieho opatrenia, sa v knihe DM ako aj v PD účtovali odpisy vypočítané podľa zákona o DzP (§14 ods. 1) - pre mňa to znamenalo, že síce účt. jednotka od 1.1.2003 má povinnosť účtovného odpisovania, ale ÚO sa vždy rovnajú DO. No a od tohto roku účt. jednotka musí zostaviť odpisový plán aj pre účt. odpisy a to v tom mesiaci, kedy bol majetok zaradený a tým pádom na konci roka porovnať ÚO s DO.
Príklad:
kúpim auto za 800 000,- v júli 2008, odp. sk 1
rozhodnem sa, že aj účtovne budem odpisovať 4 roky
ročný DO = 800 000:4=200 000,-
mesačný ÚO = 800 000:48=16 667,-
6 mes. x 16 667 = 100 002,- = účt. odpis za rok 2008
Takže v rámci uzávierkových prác v PD cez ID zúčtujem do VOZD - prevádzková réžia, sumu 100 002,- ??? tým pádom sa mi zníži o 99 998,- (200 000 - 100 002) ZD a v r. 2012 sa mi o tento rozdiel zase ZD zvýši? Alebo akým spôsobom mám účtovať o účt. odpisoch? V článkoch, ktoré som čítala som sa stretla s termínom "zaúčtovať účt. odpisy na karte DM", ale ja som myslela, že účtujem len v PD, knihe pohľ. a záväzkov, v pokl. knihe a pod - účtujem o peniazoch, ostatné bolo pre mňa len evidencia. Alebo sa mesačné odpisy majú účtovať cez ID? Lebo keby som ich iba zapísala na karte DM, nemusím to robiť mesačne (kto zistí, že som ich tam nedopísala na konci účt. obdobia dodatočne), ale keby som o nich musela OZAJ účtovať v PD, tak mi je to logickejšie (ako napr. v PÚ).

A ešte by som Vás prosila, ako je to s účt. odpismi za predchádzajúce obdobia, keď bol majetok nadobudnutý pred účinnosťou opatrenia pre r. 2008 - viď. prísp. č. 5. Ja som prebralo účtovníctvo len prednedávnom.

Viem, že je to veľa otázok, ale veľmi pekne prosím skúsených účtovníkov, vyveďte ma z nevedomosti. Aj ja by som sa rada niekedy v budúcnosti stala dobrou účtovníčkou - teraz len začínam. Ďakujem za každú dobre mienenú radu, prípadne aj kritiku. Ďakujem
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lenkam68 Pozri príspevok
Zrejmä som tým odpisom správne neporozumela. Vo výklade od Ing. Kolenovej - Poradca podnikateľa ODPISY V JÚ, uvádza, že počnúc rokom 2008 aj účt. jednotky účtujúce v JÚ, sú povinné mať odpisový plán. Trvalé zníženie hodnoty DM sa vyjadruje nepriamo cez účtovné odpisy. Do roku 2007 podľa vtedajšieho opatrenia, sa v knihe DM ako aj v PD účtovali odpisy vypočítané podľa zákona o DzP (§14 ods. 1) - pre mňa to znamenalo, že síce účt. jednotka od 1.1.2003 má povinnosť účtovného odpisovania, ale ÚO sa vždy rovnajú DO. No a od tohto roku účt. jednotka musí zostaviť odpisový plán aj pre účt. odpisy a to v tom mesiaci, kedy bol majetok zaradený a tým pádom na konci roka porovnať ÚO s DO.
Príklad:
kúpim auto za 800 000,- v júli 2008, odp. sk 1
rozhodnem sa, že aj účtovne budem odpisovať 4 roky
ročný DO = 800 000:4=200 000,-
mesačný ÚO = 800 000:48=16 667,-
6 mes. x 16 667 = 100 002,- = účt. odpis za rok 2008
Takže v rámci uzávierkových prác v PD cez ID zúčtujem do VOZD - prevádzková réžia, sumu 100 002,- ??? tým pádom sa mi zníži o 99 998,- (200 000 - 100 002) ZD a v r. 2012 sa mi o tento rozdiel zase ZD zvýši? Alebo akým spôsobom mám účtovať o účt. odpisoch? V článkoch, ktoré som čítala som sa stretla s termínom "zaúčtovať účt. odpisy na karte DM", ale ja som myslela, že účtujem len v PD, knihe pohľ. a záväzkov, v pokl. knihe a pod - účtujem o peniazoch, ostatné bolo pre mňa len evidencia. Alebo sa mesačné odpisy majú účtovať cez ID? Lebo keby som ich iba zapísala na karte DM, nemusím to robiť mesačne (kto zistí, že som ich tam nedopísala na konci účt. obdobia dodatočne), ale keby som o nich musela OZAJ účtovať v PD, tak mi je to logickejšie (ako napr. v PÚ).

A ešte by som Vás prosila, ako je to s účt. odpismi za predchádzajúce obdobia, keď bol majetok nadobudnutý pred účinnosťou opatrenia pre r. 2008 - viď. prísp. č. 5. Ja som prebralo účtovníctvo len prednedávnom.

Viem, že je to veľa otázok, ale veľmi pekne prosím skúsených účtovníkov, vyveďte ma z nevedomosti. Aj ja by som sa rada niekedy v budúcnosti stala dobrou účtovníčkou - teraz len začínam. Ďakujem za každú dobre mienenú radu, prípadne aj kritiku. Ďakujem
V peňažnom denníku účtuješ len daňové odpisy na konci účtovného obdobia cez ID. V knihe dlhodobého majetku účtuješ účtovné aj daňové odpisy.
Viď príspevok č. 2 od Betky.

Takže v rámci uzávierkových prác v PD cez ID zaúčtuješ do VOZD - prevádzková réžia, sumu 200 000,-
Naposledy upravil marjankaj : 25.11.08 at 16:52
0 0
zaja zaja

zaja je offline (nepripojený) zaja

Účtovné odpisy a technické zhodnotenie. Jednoduché účtovníctvo
Robím UO spätne od roku 2006 na budovu (doba používania 20 rokov)

2006 OC 7.000.000,-
TZ 50.000,-
7.050.000,-

2007 TZ 0,- Daň.odp. prerušené ale v ÚO pokračujem

2008 TZ 30.000,- v mesiaci marec
20.000,- v mesiaci jún

Plán účt.odp.
7.050,000,- : 240 mes. = 29.375,- (mesačný účt.odpis)

2006 29.375,- x 12 mes. 352.500,-
2007 29.375,- x 12 mes. 352.500,-
2008 ??????????????????

Od 1.1.2008 musím vykazovať ÚO v mesiaci kedy nastala zmena
a s tým si neviem poradiť. Skúsenejší prosím poraďte.

0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

zaja Pozri príspevok
Účtovné odpisy a technické zhodnotenie. Jednoduché účtovníctvo
Robím UO spätne od roku 2006 na budovu (doba používania 20 rokov)

2006 OC 7.000.000,-
TZ 50.000,-
7.050.000,-

2007 TZ 0,- Daň.odp. prerušené ale v ÚO pokračujem

2008 TZ 30.000,- v mesiaci marec
20.000,- v mesiaci jún

Plán účt.odp.
7.050,000,- : 240 mes. = 29.375,- (mesačný účt.odpis)

2006 29.375,- x 12 mes. 352.500,-
2007 29.375,- x 12 mes. 352.500,-
2008 ??????????????????

Od 1.1.2008 musím vykazovať ÚO v mesiaci kedy nastala zmena
a s tým si neviem poradiť. Skúsenejší prosím poraďte.
UO v r. 2006 bude 12 mesiacov za predpokladu, že sa budova nadobudla v 1/2006. Ak sa nadobudla napr. v 2/2006 a aj sa v 2/2006 zhodnotila, a ak si zvolíš lineárny odpis tak v r. 2006 to bude 11x29.375 Sk
V r. 2007 bude UO 12x29.375 Sk
V r. 2008 od 3/2008 do 5/2008 bude UO = 29.500, od 6/2008 = 29.584
Takto by to malo byť.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Stále tomu odpisovaniu akosi nechápem. Takže ten rozdiel medzi ÚO a DO sa mi prejaví len v ZC vo výkaze o MaZ?
V usmernení, Odpisy v jednoduchom účtovníctve, ktorý bol uverejnený v DaUPP ročník 2008, je napísané - citujem: DM sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorm bol zaradený do používania. Účt. jedntoky budú teda v účtovníctve účtovať o účt. odpisoch. Odpisy sa účtujú ako nepeňažná účtovná operácia na konci účtovného obdobia ako VOZD v druhovom členení prev. réžia. Rozdiel medzi účt. odpismi a daň. odpismi sa zaúčtuje v peňažnom denníku pri uzavretí peňažného denníku v súlade s § 8 ods. 4 postupov - koniec citátu.
Stále neviem pochopiť, aký bude mať ten rozdiel vplyv na daň. priznanie, keď ho nezaúčtujem v PD. Pomôžte mi to prosím pochopiť.
A k tomu DM nadobudnutému v r. 2006 mi nikto neporadí? Prosím.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lenkam68 Pozri príspevok
Už som tu na porade strávila celú večnosť, ale stále neviem nájsť odpoveď na môj problém. Tak ak by sa niekto múdrejší ako ja našiel, prosím o radu. SZČO účtujúca v JÚ, kúpila v 12/2006 auto N1 a hneď si ho zaradila do majetku. V r. 2006 a 2007, si uplatnil iba daňové odpisy. Od 1.1.2008 je účtujúca jednotka v JÚ povinná vykazovať aj účtovné odpisy. Je treba za rok 2008 za toto auto rátať aj účtovné, alebo len daňové odpisy, keďže auto bolo nadobudnuté pred účinnosťou tohto opatrenia?
Ďakujem
Uplatňuješ si iba daňové odpisy.
Účtovné odpisy vedieš na inventárnych kartách.

ÚO mesačné = OC/48 zaokrúhlené na celé koruny

OC= obstarávacia cena.

Daňové odpisy v prílohe.

P.S. v príspevku http://www.porada.sk/91096-uctovne-o...tml#post882932 je opravená tabuľka aj s účtovnými odpismi.
Naposledy upravil marjankaj : 02.12.08 at 20:57 Dôvod: oprava zaokrúhlenia euro
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lenkam68 Pozri príspevok
Stále tomu odpisovaniu akosi nechápem. Takže ten rozdiel medzi ÚO a DO sa mi prejaví len v ZC vo výkaze o MaZ?
V usmernení, Odpisy v jednoduchom účtovníctve, ktorý bol uverejnený v DaUPP ročník 2008, je napísané - citujem: DM sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorm bol zaradený do používania. Účt. jedntoky budú teda v účtovníctve účtovať o účt. odpisoch. Odpisy sa účtujú ako nepeňažná účtovná operácia na konci účtovného obdobia ako VOZD v druhovom členení prev. réžia. Rozdiel medzi účt. odpismi a daň. odpismi sa zaúčtuje v peňažnom denníku pri uzavretí peňažného denníku v súlade s § 8 ods. 4 postupov - koniec citátu.
Stále neviem pochopiť, aký bude mať ten rozdiel vplyv na daň. priznanie, keď ho nezaúčtujem v PD. Pomôžte mi to prosím pochopiť.
A k tomu DM nadobudnutému v r. 2006 mi nikto neporadí? Prosím.

opatrenie MF

POSTUPY ÚČTOVANIA JU

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku


(8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku.

Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu 4) (zákon o dani z príjmov, teda daňové odpisy) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.(teda v peňažnom denníku)

Fialové som doplnil ja.

Bolo to už v príspevku č. 2 od Betky.
0 0
zaja zaja

zaja je offline (nepripojený) zaja

Ďakujem za radu.
Ja som chcela TZ r.2008 prirátať k zostatkovej cene k 31.12.07
- prečo to tak prosím vás nemôže byť?

7.050.000 - 2 x 352.500,- (UO r.2006 a 2007) + TZ r.2008
a to už presne podľa Vašej rady.
Ešte raz ďakujem a prajem pekny den
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Preto, že TZ bolo v 3 a 6 mesiaci a nie k 31.12.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

marjankaj Pozri príspevok
Uplatňuješ si iba daňové odpisy.
Účtovné odpisy vedieš na inventárnych kartách.

ÚO mesačné = OC/48 zaokrúhlené na celé koruny

OC= obstarávacia cena.

Daňové odpisy v prílohe.
Neposkytneš nám tabuľku, prosím, aj pre ďalšie odpisové skupiny(viac riadkov pre viac rokov?
Dodatok: Už som našla http://www.porada.sk/858936-post19.html , len by som v nej poprosila doplniť prevod na €. Ďakujem.
Dodatok 2: S prepočtom na € už som našla tu http://www.porada.sk/879216-post19.html
Naposledy upravil Marína : 26.11.08 at 11:22
0 0
zaja zaja

zaja je offline (nepripojený) zaja

TZ bolo v 3 a 6 mesiaci, to je jasne aj chápem postup,
len sa mi zdá logické aby som to TZ pripočítavala k zostatkovej cene predch. účtovného obdobia a delila zostávajúcimi mesiacmi.
Ale to asi motám dohromady už daňové odpisy.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

zaja Pozri príspevok
Ale to asi motám dohromady už daňové odpisy.
Presne tak. DO si pri výpočte UO nevšímaj.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Je mi to už trápne toľko otravovať, ale ešte trápnejšie by bolo, keby som niečo domrvila v účte, tak spolieham na Vašu ochotu poradiť. Tak len pre istotu:
DO uvediem v rámci uzávierkových prác v PD VOZD v členení prevádzková réžia a ten rozdiel medzi UO a DO mi neovplyvní základ dane a o účt. odpisy len znížim obst. cenu majetku a túto vykážem vo výkaze o maj. a záv.?
Je to tak, alebo som už totálne natvrdlá?
Vďaka za trpezlivosť a ochotu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať