Zavrieť

Porady

prikazna zmluva versus dohoda

dobry den. pracujem v obcianskom zdruzeni a cim viac do tych papierov pozeram, tym viac som zmatena. moze mi prosim niekto celkom polopatisticky vysvetlit aky je rozdiel medzi prikaznou zmluvou a dohodou o vykonani prace? ake povinnosti ma poskytovatel prace a ake vykonavatel pri jednom i druhom? kto a kedy to zdanuje? velmi velmi pekne dakujem za ochotu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    neupi je offline (nepripojený) neupi

    neupi
    ahoj,
    rozdiel je v podstate definovany v Zakonniku prace, ale polopatisticky: z dohody odvadzas odvod do socialnej poistovne (iba garancne a urazove poistenie, dokopy 1,05 %) a plus pripadnu zrazku dane na danovy urad. Pri prikaznej zmluve v podstate neodvazas nic, ale pozor na obchadzanie Zakonnika prace. Je velmi lahko spochybnitelne, ze sa nejedna o zavislu cinnost. Takze celkovo viac odporucam pouzit jednu z dohod...

    Ankaa7 je offline (nepripojený) Ankaa7

    Ankaa7
    Môže mi niekto poslať vzor príkaznej zmluvy? ČO všetko je možné vykonávať cez príkaznú zmluvu? Čo môže byť jej predmetom?

    lubistka je offline (nepripojený) lubistka

    lubistka
    DAKUJEM NEUPI VELMI ZA ODPOVED.
    A ASI BUDE VYZERAT AKO UPLNY... ALE CO VSETKO JE ZAVISLA CINNOST? EXISTUJE AJ NEZAVISLA? SORRY, SOM UPLNY LAIK. :-)

    janeb je offline (nepripojený) janeb

    janeb
    Závisla činnosť - no tak polopatisticky na priklade:
    Obcianske zdruzenie da cloveku prikaznu zmluvu na vykonavanie istej cinnnosti povedzme administrativa projektov a tento clovek bude na jej zaklade sediet od pondelka do piatku v kancli zdruzenia, drat zariadenie zdruzenia a amortizovat pocitac zdruzenia, dostávať a plniť príkazy nadriadeného ... - tak toto je zavisla cinnost a hold smola ked na to danovy urad dojde. Nezavislou cinnostou by bolo ak ten clovek ma spracovat projekt a urobi ho doma (alebo vo svojej vlastnej kancelarii) na svojom kompe a odovzda zdruzeniu.
    Ved to nie je az take hrozne dat cloveku DOVP, DOPČ alebo DOBPŠ a prihlásiť ho na sociálke a platiť zaňho to minimum čo zákon požaduje a mať pokoj. Viem že na mzdy sa veľmi tažko získavajú prostriedky, ale toto je legálny spôsob a príkazné a mandátne zmluvy sú často "zneužívané" na obchádzanie zákona, a preto aj pomerne kontrolované DU.
    OZ totiž už ďalej nenesie zodpovednosť či si ten človek zahrnie príjem z príkaznej zmluvy do daňového priznania a odvedie daň, preňho to môžu byť aj čisté peniaze. Na druhej strane si môže od združenia nárokovať preplatenie cesťáku, alebo gastráče - a túto tému rieši Zákonník práce pri závislej činnosti a zákon o cestovných náhradách. Nedá sa vybrať si zo zákonov to čo sa hodí.
    A tiež čo v prípade, že príde na kontrolu Inšpektorát práce na nelegálku - ako im vysvetliť, že tí ľudkovia v kancli čo pracujú za PC tam vlastne nepracujú, lebo oni majú príkaznú zmluvu a teda nevykonávajú závislú činnosť. (teda nezávisia od združenia)

    ďaľším prikladom môže byť napr murár - závislý - je tam majster ktorý mu povie, kedy má prísť, dokedy budú robiť dá mu náradie
    nezávislý - dostne príkaz, ale urobí kedy chce so svojim naradím a jediným jeho príkazom je to na čom sa zmluvne dohodli, je sám sebe pánom

    Ankaa7 je offline (nepripojený) Ankaa7

    Ankaa7
    Takže, ak náš predseda vykonáva činnosť na svojom PC, vo svojom voľnom čase a dosť často na svoje náklady je možné, aby sme mu aspoň raz alebo dvakrát za rok na základe príkaznej zmluvy vyplatili finančnú čiastku, ktorú si potom on prizná v daňovom priznaní?

    janeb je offline (nepripojený) janeb

    janeb
    áno je to OK
    ale najlepšie je aj formulovať to ako "vynimočnú, krátkodobú aktivitu jednorazového charakteru" :-)

    prikazna zmluva versus dohoda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.