Zavrieť

Porady

Zivnost & Naklady

Dobry den.
Chcel by som troska objasnit niektore veci ohladom nakladov.
Zalozil som si zivnost (9/2008) tento rok z dovodu ze to vyzadoval zamestnavatel.A nemal som este cas zistit ako a co si mozem dat do nakladov aby som neplatil na dalsi rok vysoku vyrovnavku dani a odvody.Pracujem v oblasti stavebnictva mam zenu na materskej.Material s ktorym robim nakupuje zamestnavatel.Tak mi dajte nejake tipy co si mozem dat do nakladov aby som aspon troska sa do toho dostal .
Vopred dakujem
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

BaBoNL Pozri príspevok
Dobry den.
Chcel by som troska objasnit niektore veci ohladom nakladov.
Zalozil som si zivnost (9/2008) tento rok z dovodu ze to vyzadoval zamestnavatel.A nemal som este cas zistit ako a co si mozem dat do nakladov aby som neplatil na dalsi rok vysoku vyrovnavku dani a odvody.Pracujem v oblasti stavebnictva mam zenu na materskej.Material s ktorym robim nakupuje zamestnavatel.Tak mi dajte nejake tipy co si mozem dat do nakladov aby som aspon troska sa do toho dostal .
Vopred dakujem

Vysvetli prosím najprv Tvoj vzťah "zamestnávateľ - živnostník". Riadiš sa jeho pokynmi, akoby si bol v pozícii zamestnanca? Používaš jeho pracovné nástroje, atp.?
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

ak vylúčiš, že Tvoj vzťah nespĺňa znaky závislej práce.....
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

Zamestnavatel je clovek ktory vlastne urcitemu poctu ludi hlada pracu.Robime v zahranici Stavbarinu.Vsetci sme na zivnost a on nam poskytuje ubytko,Pracovne nastroje a material.Kedysi sme pre neho robili ako zamestnanci ale presli sme na zivnost a uz nemame s nim ziadnu zmluvu

PS: ten co nam hlada pracu ma SRO na svk
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

S kým máte zmluvu? Alebo na základe čoho vystavuješ faktúry? (hodiny? dni? dom? stena?)
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

fakturu vystavujem na slovensku s.r.o a cena podla odpracovanych hodin
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

čistá závislá práca. Ešte potvrď či máš len jedného odberateľa.

Podľa § 1 ods. 2 Zákonníka práce za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa


podľa pokynov zamestnávateľa
v jeho mene,
za mzdu alebo odmenu,
v pracovnom čase,
na náklady zamestnávateľa,
jeho výrobnými prostriedkami,
na zodpovednosť zamestnávateľa,
ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
Výber správnej zmluvnej formy výlučne závisí od obsahu vykonávanej práce. Ak má vykonávaná práca základné črty závislej práce, na výkon takejto práce musí byť uzatvorený pracovný pomer alebo výnimočne za podmienok ustanovených v Zákonníku práce aj iný pracovnoprávny vzťah. Ak takéto črty vykonávaná práca nemá, zamestnávateľ môže aj po novelizačnej zmene využiť príslušný zmluvný typ napríklad Obchodného zákonníka, Občianskeho zákonníka a podobne.
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

co sa tika zavislej prace tak zmluvu nemam s nikym a fakturujem aj inym firmam za svoju pracu.ten co mi poskytol nastroje na pracu bol moj byvali zamestnavatel a robim aj pre neho ked ma pre mna pracu. Jedine co mi dodava je material ktory potrebujem.Preto som zalozil temu aby som vedel co vlastne ja si mozem dat do nakladov
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

ale spĺňaš niekoľko znakov závislej práce
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

a co to znamena pre mna lebo velmi tomu nechapem ..skus lajicky vysvetlit dakujem
0 0
robin1 robin1

robin1 je offline (nepripojený) robin1

Braňo Pozri príspevok
čistá závislá práca. Ešte potvrď či máš len jedného odberateľa.

Podľa § 1 ods. 2 Zákonníka práce za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa


podľa pokynov zamestnávateľa
v jeho mene,
za mzdu alebo odmenu,
v pracovnom čase,
na náklady zamestnávateľa,
jeho výrobnými prostriedkami,
na zodpovednosť zamestnávateľa,
ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
Výber správnej zmluvnej formy výlučne závisí od obsahu vykonávanej práce. Ak má vykonávaná práca základné črty závislej práce, na výkon takejto práce musí byť uzatvorený pracovný pomer alebo výnimočne za podmienok ustanovených v Zákonníku práce aj iný pracovnoprávny vzťah. Ak takéto črty vykonávaná práca nemá, zamestnávateľ môže aj po novelizačnej zmene využiť príslušný zmluvný typ napríklad Obchodného zákonníka, Občianskeho zákonníka a podobne.
Za závislú prácu v zmysle § 1 ods. 2 Zákonníka práce sa teda považuje práca, ktorá spĺňa všetky nasledujúce vlastnosti:

vzťah nadriadenosti a podriadenosti,
prácu vykonáva zamestnanec osobne (osobný výkon práce),
zamestnanec prácu vykonáva podľa pokynov zamestnávateľa,
prácu zamestnanec vykonáva v mene zamestnávateľa,
za prácu zamestnanec dostáva mzdu (pracovný pomer) alebo odmenu (práce na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru),
zamestnanec má určený pracovný čas,
práca je vykonávaná na náklady zamestnávateľa,
práca je vykonávaná výrobnými prostriedkami zamestnávateľa,
zodpovednosť za výsledok práce znáša zamestnávateľ,
práca pozostáva z opakovania určených činností.

Ak teda práca, ktorú vykonáva fyzická osoba, nespĺňa aspoň jednu z vyššie uvedených vlastností, potom takúto prácu nepokladáme za "závislú prácu" v zmysle § 1 ods. 2 Zákonníka práce v platnom znení.
Závislou prácou teda nie je práca, ktorú fyzická osoba vykonáva:

prostredníctvom iných osôb (nevykonáva osobne),
na základe zmluvných vzťahov, ktoré sa riadia ustanoveniami Obchodného alebo Občianskeho zákonníka,
síce samostatne, ale nevykonáva ju podľa pokynov zamestnávateľa,
vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku (spĺňa teda základnú charakteristiku podnikania),
síce v určených (dohodnutých) termínoch, ale bez pracovného času určeného zamestnávateľom,
s použitím vlastných výrobných (pracovných) prostriedkov, materiálov atď.,
vo vlastných alebo prenajatých priestoroch.

Ak fyzická osoba - podnikateľ (živnostník) vykonáva práce pre inú fyzickú alebo právnickú osobu na základe zmluvy uzatvorenej v zmysle ustanovení Obchodného alebo Občianskeho zákonníka, potom nejde o "závislú prácu".
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

BaBoNL Pozri príspevok
co sa tika zavislej prace tak zmluvu nemam s nikym a fakturujem aj inym firmam za svoju pracu.ten co mi poskytol nastroje na pracu bol moj byvali zamestnavatel a robim aj pre neho ked ma pre mna pracu. Jedine co mi dodava je material ktory potrebujem.Preto som zalozil temu aby som vedel co vlastne ja si mozem dat do nakladov
Do nákladov si môžeš dať platby zdravotného poistenia a všetky tvoje výdavky, ktoré súvisia s podnikaním. Zrejme ich veľa mať nebudeš, preto bude pre teba asi výhodnejšie keď si uplatníš výdavky paušálom /40 alebo 60% podľa toho akú prácu na živnosť robíš/. K paušálnym výdavkom pripočítaš aj zaplatené zdravotné poistenie /nepredpokladám, že platíš dobrovolne sociálku/
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

este by som chcel vediet ako to je s tou zavislou a nezavislov pracov...ak mam zavislu co to pre mna vypliva a ak nezavislo tak tiez dakujem.A mozete sa este vyjadrit k tomu ze ked si chcem zobrat pausal od nejakeho operatora ci to musi byt pausal pre podnikatelov alebo aj normalny pausal si mozem odpocitat. a este by ma zaujimalo ze ak je zena na materskej tak ci si na nu mozem nieco odpocitat a na dieta rocne
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Braňko, myslím, že s tým BaBoNL nič nenarobí ak chce zarobiť.

BaBoNL keďže pravdepodobne nemáš žiadne skutočné výdavky, máš iba príjem bude pre Teba najvýhodnejšie využiť tzv. paušálne výdavky.

Tzn.
Vyfaktúruješ 100 tis. Sk, odpočítaš si 40 % paušálne výdavky, t.j. 40 tis. Sk , odpočítaš skutočne zaplatené poistné za ZP /prípadne SP/ napr. 3000,- Sk a k zdaneniu Ti ostane 57 tis. Sk
V tých paušálnych výdavkoch máš už všetko - tzn., že aj výdavky na telefon., tak sa musíš rozhodnúť či budeš viesť účtovníctvo /skutočne podložené výdavky, alebo paušálne výdavky/

Samozrejme som nepočítala s nezdaniteľnou čiastkou na daňovníka, lebo tú si už skoro celú využil ako zamestnanec.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

BaBoNL Pozri príspevok
este by som chcel vediet ako to je s tou zavislou a nezavislov pracov...ak mam zavislu co to pre mna vypliva a ak nezavislo tak tiez dakujem.A mozete sa este vyjadrit k tomu ze ked si chcem zobrat pausal od nejakeho operatora ci to musi byt pausal pre podnikatelov alebo aj normalny pausal si mozem odpocitat. a este by ma zaujimalo ze ak je zena na materskej tak ci si na nu mozem nieco odpocitat a na dieta rocne
Závislá práca - je zamestnanec so všetkými výhodami a nevýhodami
Nezávislá práca - je podnikateľ /čo si vlastne teraz Ty/ , tzn., že si sám sebe pánom , že nemáš napr. dovolenku, stravné lístky, platíš si sám na ZP a SP, Tvoj odberateľ sa môže z hodiny na hodinu rozhodnúť, že Tvoje služby už nepotrebuje /ak to nemáš ošetrené v Obchodnej zmluve/....atd

Môžeš si v DP odpočítať nezdaniteľnú čiastku na manželku /podľa jej príjmu/, na dieťa máš nárok na daňový bonus.

Telefonny účet - si urob ako FO-podnikateľ
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

BaBoNL Pozri príspevok
este by som chcel vediet ako to je s tou zavislou a nezavislov pracov...ak mam zavislu co to pre mna vypliva a ak nezavislo tak tiez dakujem.A mozete sa este vyjadrit k tomu ze ked si chcem zobrat pausal od nejakeho operatora ci to musi byt pausal pre podnikatelov alebo aj normalny pausal si mozem odpocitat. a este by ma zaujimalo ze ak je zena na materskej tak ci si na nu mozem nieco odpocitat a na dieta rocne
Je dôležité vedieť, či je manželka ma materskej dovolenke alebo na rodičovskom príspevku, či nemá žiadny zdaniteľný príjem za rok 2008, aké staré je dieťa atď.
Ak si budeš výdavky uplatňovať paušálne, t. j. 40 % alebo 60 % z príjmov ( záleží či si pri podnikaní dosiahol príjmy len z remeselnej živnosti alebo iné) vtedy nemusíš preukazovať žiadne výdavky, len vedieš evidenciu príjmov a doklady o zaplatení poistenia). V tých percentách už máš aj stravné, cestovné, materiál, telefón a podobne.
Ak sa rozhodneš preukazovať skutočné výdavky, potrebuješ každý jeden výdavok zdokladovať platným daňovým dokladom a viesť riadne účtovníctvo.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

BaBoNL Pozri príspevok
este by som chcel vediet ako to je s tou zavislou a nezavislov pracov...ak mam zavislu co to pre mna vypliva a ak nezavislo tak tiez dakujem.A mozete sa este vyjadrit k tomu ze ked si chcem zobrat pausal od nejakeho operatora ci to musi byt pausal pre podnikatelov alebo aj normalny pausal si mozem odpocitat. a este by ma zaujimalo ze ak je zena na materskej tak ci si na nu mozem nieco odpocitat a na dieta rocne
Ešte ma tak napadlo - paušál od operátora nemá nič spoločné s paušálnymi výdavkami.
0 0
BaBoNL BaBoNL

BaBoNL je offline (nepripojený) BaBoNL

a kedy sa uplatnuju pausalove vydavky 60 a 40 percent ? podla coho to je?tie pausalove vydavky nemusim dokladovat?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Ak sa rozhodneš pre paušálne výdavky, vedieš si len evidenciu príjmov, zásob a pohľadávok. Z tej sumy vypočítaš 40 % výdavkov a nemusíš ich ničím dokladovať. K týmto percentám ešte prirátaš odvody do poisťovne, všetko to odrátaš od príjmov a máš tvoj základ dane - pozri § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.
Rozdiel v tom, či 40 alebo 60 % je v tom, že ak máš príjmy len z remeselnej činnosti - tieto činnosti sú presne vymenované v prílohe živnostenského zákona - tak si môžeš uplatniť 60 % výdavky. Ak by si mal ale napríklad čo len jedinú faktúru za činnosť, ktorá nie je remeselná, už si môžeš zo všetkých príjmov odpočítať len 40 %.
http://www.porada.sk/t16919-zivnoste...-1-2008-a.html - príloha č. 1
Naposledy upravil abel : 31.10.08 at 20:13
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

No a samozrejme v daňovom priznaní musíš uviesť aj príjmy, ktoré si zarobil ešte ako zamestnanec, nezabudni na to.
0 0
lydia.novotna lydia.novotna

lydia.novotna je offline (nepripojený) lydia.novotna

Čiže BaBoNL: aby si tomu pochopil, ty si uplatňuješ až 60 %, keďže máš na živnostenskom liste stavebná činnosť. Nemusíš si viesť účtovníctvo, len si pekne odkladaj všetky faktúry, ktoré ti zamestnávateľ vystavil a hlavne príjmové pokladničné bloky a výpisy z bankového účtu. Do marca nasledujúceho roku to odovzdaj účtovníkovi a povedz, že chceš ísť na paušálne výdavky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať