Zavrieť

Porady

List vlastníctva 1/1 alebo 1/2

Aký je rozdiel, ak v liste vlastníctva mám uvedené, že som vlastník v 1/1 alebo v 1/2? Sme rozvedený.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    bezradna9999 Pozri príspevok
    Aký je rozdiel, ak v liste vlastníctva mám uvedené, že som vlastník v 1/1 alebo v 1/2? Sme rozvedený.

    Ďakujem
    V prípade, že tam máš 1/1 si výlučný vlastník danej nehnuteľnosti a v prípade, ak tam je 1/ 2 vlastníš len polovicu

    betka631 je offline (nepripojený) betka631

    Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac betka631
    Čo ešte sa možno z výpisu dozvedieť

    Rodné číslo správa katastra uvedie vo výpise len vtedy, ak ju o to vlastník alebo iná oprávnená osoba požiadajú.

    Na výpise sa uvádza miesto trvalého bydliska vlastníka a, samozrejme, spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti. Ak ide napríklad o výlučného vlastníka bytu alebo byt je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, spoluvlastnícky podiel sa vyznačuje na výpise v pomere 1/1. Ak je byt v spoluvlastníctve dvoch osôb, na výpise je toto spoluvlastníctvo vyznačené v ½.

    Z časti B sa dozviete, z akého právneho titulu sa stala dotyčná osoba vlastníkom nehnuteľnosti – napríklad či z titulu kúpy, darovania, dedenia alebo súdneho rozhodnutia. Zapisujú sa tu aj údaje o nehnuteľnosti. Napríklad predbežné opatrenia súdu o zákaze nakladať s majetkom. V takom prípade vlastník je už v prevode svojho majetku obmedzený. Ak by podal na kataster návrh na prevod práva, kataster prevod nepovolí.

    V časti C sú zaznamenané vecné bremená – ako napríklad právo užívania bytu, právo prechodu cez pozemok. Môžu to byť aj záložné práva v prospech banky alebo tretích osôb, predkupné práva k nehnuteľnosti.

    Vo výpisoch sa v každej časti nachádzajú aj kódy. Ku každému kódu v ňom nájdete aj charakteristiku. Napríklad pozemok, ktorý je umiestnený v zastavanom území obce, je označený kódom 1. Kódy sú presne stanovené vo vykonávacej vyhláške ku katastrálnemu zákonu.



    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...D=5795&LngID=0

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bezradna9999 Pozri príspevok
    Aký je rozdiel, ak v liste vlastníctva mám uvedené, že som vlastník v 1/1 alebo v 1/2? Sme rozvedený.

    Ďakujem
    Toto je málo informácií. Kto je tam napísaný ako vlastník? Je tam aj tvoja ex-manžel?
    Naposledy upravil Chobot : 24.10.08 at 20:39
    sme či vlastne sme boli obidvaja aj exmanžel a ja. Problém je v tom že nehnuteľnosť vydražil exekútor bez môjho súhlasu /na liste vl.1/1/, z dôvodu
    toho, že exman. dlžil určitú čiastku ktorú nesplatil!
    Pri rozvrhovom pojednávaní u exekútora a rozdelení čiastky z exekúcie, suma vydražená za nehnuteľnosť pokrývala všetky náklady či za súd alebo poplatky exekútorovi + dlžná suma. Čiže ja ako vlastník v 1/1 som nemala žiadnu polovicu!
    Sa pýtam ako čo je teda lepšie mať v liste vlastníctva, aby vám nemohol nikto siahnuť na vašu polovicu majetku?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bezradna9999 Pozri príspevok
    sme či vlastne sme boli obidvaja aj exmanžel a ja. Problém je v tom že nehnuteľnosť vydražil exekútor bez môjho súhlasu /na liste vl.1/1/, z dôvodu
    toho, že exman. dlžil určitú čiastku ktorú nesplatil!
    Pri rozvrhovom pojednávaní u exekútora a rozdelení čiastky z exekúcie, suma vydražená za nehnuteľnosť pokrývala všetky náklady či za súd alebo poplatky exekútorovi + dlžná suma. Čiže ja ako vlastník v 1/1 som nemala žiadnu polovicu!
    Sa pýtam ako čo je teda lepšie mať v liste vlastníctva, aby vám nemohol nikto siahnuť na vašu polovicu majetku?
    Aha, takže ak ste to mali napísané, ako Pani a Pán Bezradný - spoluvlastníctvo 1/1, potom ste to mali v BSM (hoci ste už mali po rozvode a nedošlo k vysporiadaniu BSM), kde ručíte a nakladáte s majetkom spoločne a bezrozdielne. Preto nastalo, že exekútor nerozlišoval, že kto vlastní polovicu. Jednoducho ste nehnuteľnosť vlastnili spoločne, preto mohol siahnuť na celú nehnuteľnosť.

    Keby medzi tým bolo prišlo k vysporiadaniu BSM, vlastnícke podiely by sa pomenili nasledovne:
    Pán Bezradný - spoluvlastníctvo 1/2
    Pani Bezradná - spoluvlastníctvo 1/2

    V takom prípade by za manželove dlhy mohl exekútor siahnuť len na jeho polovicu, na tvoju nie, lebo je to presne rozdelené, čo je koho.

    V takom prípade je lepšie mať spoluvlastníctvo 1/2.
    Poradí mi niekto?
    Som jeden z nájomníkov bytovej jednotky, ktorú vlastní obec/prenajímateľ/.
    Je nejaký zákon, podľa ktorého je prenajímateľ povinný sa starať, prípadne opravovať spoločné priestory v bytovej jednotke? Ako je napr. schodisko, strecha, vstupná brána...
    Ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bezradna9999 Pozri príspevok
    Poradí mi niekto?
    Som jeden z nájomníkov bytovej jednotky, ktorú vlastní obec/prenajímateľ/.
    Je nejaký zákon, podľa ktorého je prenajímateľ povinný sa starať, prípadne opravovať spoločné priestory v bytovej jednotke? Ako je napr. schodisko, strecha, vstupná brána...
    Ďakujem
    Majiteľ nehnuteľnosti je vo všeobecnosti povinný starať sa o nehntueľnosť.
    Je to zakotvené v zákone o vlastníctve bytov a nebytových priestorov § 11:

    (1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

    (2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.


    Najmä má zabezpečiť jej nezávadnosť a aby neohrozovala obyvateľov. Ale nie je povinný napr. maľovať spoločné priestory a schodisko každé 2 roky. Pokiaľ nevymaľuje 15 rokov, nikto ho k tomu neprinúti. Ani strechu, pokiaľ nezateká či nehrozí spadnutie, nie je povinný meniť či rekonštruovať.

    Čo máš na mysli pod pojmom "sa starať, prípadne opravovať"?
    Ide o to, že ako nájomníci obecných bytov by sme chceli vymalovať spoločné priestory/schodisko/, dať vyčistiť odkvapy, opraviť hlavnú bránu tak, aby sa dala uzamykať.....povedané asi v krátkosti, už cca 7 rokov čo existuje táto bytová jednotka nik nemá záujem o to aby nechátrala a nerobí ani len najmenšie opravy!

    List vlastníctva 1/1 alebo 1/2

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.