Zavrieť

Porady

Začiatky podnikania v krajčírstve

Ahojte, som Kakki a som na porade nova. Nasiel by sa tu prosim niekto, kto by mi poradil, ako mam zacat podnikat v krajcirstve, aj napriek tomu, ze je to tak povediac "nevyhodne"?
Usporiadat
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Zájdeš na živnostenský úrad a požiadať o vydanie živn.listu.. tam ti dajú formulár a všetko vybavia za teba.. ty len doložíš doklady, ktoré budú od teba chcieť a 100 Sk kolok (prípadne viac kolkov, ak budeš chcieť mať živn.list na viac činností)
ALE: ak si evidovaná na úrade práce aspoň tri mesiace, môžeš požiadať o príspevok na podnikanie, tam toho bude viac ..naučiť sa nejaké otázky, možno absolvovať kurz pre začínajúcich podnikateľov, určite podnikateľský plán - dajú ti štruktúru podľa ktorej to treba vypracovať... potom urobiť test a potom už len podpísať dohodu a čakať na peniaze (teraz je to okolo 103 tis. sk) - v tomto prípade s návštevou živnostenského úradu počkaj, lebo najskôr musíš mať vybavené tie veci s úradom práce a až potom môžeš zriadiť živnosť :-)
0 0
Kakki Kakki

Kakki je offline (nepripojený) Kakki

Dakujem za radu Meggie32, ale napriek tomu by som este potrebovala radu od nejakej krajcirky, ktora v tejto oblasti podnika. Zaujimalo by ma, ako sa jej dari a ci jej to proste "ide-funguje", ci sije sama, alebo ma pomocnicky. Velmi potrebujem niekoho, kto by v tejto oblasti pomahal a bol mi tak povediac ucitelom. Som vyucena krajcirka a sitie ma naozaj bavi az natolko, ze by som sa tym chcela zivit, i ked viem, ze je to "nezaplatena drina". Pekny den!
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Ahoj Kakki,

nie som krajčírka, ale v minulosti som dosť veľa šila, hlavne pre seba, ale aj pre rodinu. Dokonca som chcela študovať na odevnej priemyslovke. Teraz už na šitie nemám čas, ale v podstate sa to už ani neoplatí. Dokonca už na Slovensku nevychádza ani nijaký časopis so strihmi. Jedine Burdu občas vidím. Občas z nostalgie zájdem do predajne látok, dokonca mám doma nejaké kúpené,z ktorých akosi nestíham niečo ušiť. Ceny pekných látok sú dosť vysoké, takže ak si k tomu pripočítaš náklady na ušitie, cena sa dosť navýši. Ženy so súmernou postavou v podstate nemajú problém kúpiť si na seba odev za prijateľnú cenu, takže záujemkyne o šitie odevov by mohli byť skôr ženy s problematickou postavou, ktoré môžu mať problém nájsť si vhodný odev, prípadne ešte šitie spoločenských šiat by mohlo byť zaujímavé. V Bratislave funguje niekoľko obchodov pre moletky, ale ceny v týchto obchodoch sú dosť vysoké.
Neviem odhadnúť, či by sa dalo uživiť šitím odevov, hlavne ak by si to chcela robiť na živnosť. Povedala by som, že na začiatok by možno bolo dobré, keby si bola zamestnaná so stálym príjmom, kde by zamestnávateľ odvádzal za teba odvody do poisťovní. So šitím by si mohla začať popri zamestnaní. Postupne by si si získavala zákazníčky a časom by si videla, či sa ti oplatí prejsť čisto na živnosť. Pri šití popri zamestnaní by si nemusela odvádzať odvody do sociálnej poisťovne, pokiaľ by si mala ročné príjmy do určitej hranice.
Čo sa týka samotného šitia, okrem šitia priamo na zákazku, by si sa možno mohla venovať napríklad šitiu bytového textilu - závesy, vankúše, obrusy, detské textilné hračky, šitie hotových odevov pre špecializované predajne napr. pre moletky a pod. Otázka je, či by si dokázala ponúknuť tovar za cenu, ktorá by bola prijateľná pre obchodníkov, aby bol tovar pre nich zaujímavý aj keď si pridajú svoju maržu.
Neviem, či som Ti poradila, možno sa Ti ozve nejaká krajčírka.
0 0
Meggie32 Meggie32

Meggie32 je offline (nepripojený) Meggie32

Súhlasím s GABAZ ... ja tiež nie som krajčírka, ale občas niečo pre seba alebo deti ušijem (teraz menej).. skús si spočítať koľko potrebuješ na látku, za koľko ju ušiješ, aké ostatné náklady na to budeš mať (elektrina, drobný materiál) ... zrátaj a zamysli sa, či sa ti to oplatí.. ďalšia otázka je, či budeš mať zákazníčky... a ďalšia vec.. keď už raz budeš živnostníčka, budeš musieť platiť odvody do poisťovní... v súčastnosti 1134 zdravotné poistenie, ostatné poistenia v prvom roku podnikania neplatíš, v ďalších rokoch podľa toho aké budeš mať príjmy (podľa daňového priznania) .. myslím, že podnikať chceš formou zákazkového šitia.. v tom prípade by som na tvojom mieste skúsila zistiť záujem napr. medzi známymi, či by si radšej dali niečo ušiť na mieru, ale radšej kupujú v obchodoch... a či by boli ochotní zaplatiť takú sumu, ktorá by ti postačovala na všetky náklady plus nejakú korunku navyše z ktorej by si vyžila :-)
0 0
Margaréta35 Margaréta35

Margaréta35 je offline (nepripojený) Margaréta35

ja som krajčírka,bola som živnostníčka dva roky, teraz som na úrade práce,lebo chcem príspevok,aby som si mohla kúpiť nový stroj.Celkom slušne si zarobím,ale fakt je, že šijem hlavne bohatším zákazníčkam,ktoré majú problém si kúpiť,alebo chcú niečo iné ako ostatní,obyčajným ľuďom nešijem,neoplatí sa to,a ani nechodia si dávať šiť.Hlavné je ,že ťa to baví,a keď zákazníčky budú s tvojou prácou spokojné,budeš mať roboty vyše hlavy.Ja by som potrebovala nejakú výpomoc krajčíky,ale len živnostníčku,a šikovnú babu je problém zohnať.Rozmýšľam aj nad chránenou dielňou ale to je eštw ďaleko
0 0
Kakki Kakki

Kakki je offline (nepripojený) Kakki

Prijemny vecer. Chcem pekne podakovat vsetkym, ktory mi odpovedali. Hlavne Margarete35. Zakaznicky mam, aj mi pribudaju a dokonca su spokojne. Priestor tiez nieje problem, len akosi...
Mozem Ti napisat na Tvoj e-mail?
0 0
Margaréta35 Margaréta35

Margaréta35 je offline (nepripojený) Margaréta35

kludne mi napis
0 0
Margaréta35 Margaréta35

Margaréta35 je offline (nepripojený) Margaréta35

mozes mi napisat sukromnu spravu,dam ti aj e-mail
0 0
Kakki Kakki

Kakki je offline (nepripojený) Kakki

Ahoj Margaretka35, este ma nepusti odslat Ti sukromnu spravu, tak mi prosim posli tvoj e-mail. Dakujem
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
na margo posledných príspevkov: možno aj ostatní by privítali nejaké postrehy, rady, tipy, ved o tom je PORADA
0 0
janušik janušik

janušik je offline (nepripojený) janušik

Ahojte všetci hlavne Margarétka 35 a Kakki. Ja som tiež krajčírka, založila som si živnosť cez úrad práce, teraz čakám už len na príspevok. Je to super ak vám finančne pomôžu. Je to celkom jednoduchý proces. Založila som si živnosť hlavne preto, aby som sa neskôr mohla v nejakom salóne zamestnať. Nájsť si dostatočný počet zákazníkov nieje jednoduché. Margaréta ak sa neurazíš skadiaľ si? Ja som momentálne bez práce, možno by sme si navzájom pomohli.
0 0
janušik janušik

janušik je offline (nepripojený) janušik

Margarétka, ja som zo Žiliny-čo nieje od Martina až tak ďaleko.
0 0
janušik janušik

janušik je offline (nepripojený) janušik

Ešte nemám dostatočný počet príspevkov, tak ti nemôžem poslať súkromnú správu.
0 0
janušik janušik

janušik je offline (nepripojený) janušik

Preto to tak rozpisujem.
0 0
janušik janušik

janušik je offline (nepripojený) janušik

Podnikateľský plán samozrejme mám.
0 0
Margaréta35 Margaréta35

Margaréta35 je offline (nepripojený) Margaréta35

a mohla by si mi ho polať na e-mail?,ak áno,napíšem ti súkromnú správu
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ak krajčírka nevedie účtovníctvo ale bude si uplatňovať paušálnu daň a bude poskytovať služby len súkromným osobám , tak musí vystavovať faktúru alebo stačí len príjmový doklad + zákazkový list?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

IVEB Pozri príspevok
Ak krajčírka nevedie účtovníctvo ale bude si uplatňovať paušálnu daň a bude poskytovať služby len súkromným osobám , tak musí vystavovať faktúru alebo stačí len príjmový doklad + zákazkový list?
paušálna daň bola zrušená, uplatňuje si paušálne výdavky.
Pokial bude poskytovať službu - šiť z prineseného materiálu - nemusí tržbu evidovať cez registračnú pokladňu. Stačí príjmový doklad + zákazkový list. Nezabudni na duálne zobrazovanie cien na PPD.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Jasné , že som myslela paušálne výdavky. No dobre , ale ak bude mať zákazníkov pre ktorých bude kupovať aj látku a pod. tak musí vypisovať faktúry a tiež mať registračnú pokladňu? Nejak mi táto oblasť nie je jasná. Prosím o podrobnejšie vysvetlenie.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
No to je dost zlozita otazka, pretoze ked bude predavat zakaznikom aj latku, tak tato cast jej cinnosti je normalny maloobchod a teda pokladna je nutna, sitie ako take, cize len sluzba nevyzaduje pokladnu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať