Zavrieť

Porady

dedicstvo

dufam, ze som v spravnej teme:-)) chcem poprosit o radu, ci ma niekto vedomost, je mozne zriect sa dedicstva po mojej babke v prospech mojho syna?? dodavam, ze narok na dedicstvo po babke mam z dovodu, ze jej syn - moj otec, uz pred rokmi umrel.dakujem, M.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Po vlastnom rodičovi dedia rovnako.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Čítam, že sme Ťa našimi radami poriadne doplietli. Takže ešte raz. Keďže dedíš po babke, tak v tomto dedičskom konaní Tvoj syn nie je dedičom . Aby sa ním stal, tak musíš Ty prestať byť dedičom, aby on mohol nastúpiť na Tvoje miesto. Dá sa to urobiť jedine tak, že odmietneš dedičstvo podľa § 463 až 468 Občianskeho zákonníka. A môžeš to urobiť písomne alebo u notára, a notár to zaznamená do zápisnice. Potom Tvoj syn sa stane dedičom namiesto Teba a zdedí Tvoj podiel po babke. Tým dedičom sa stane zo zákona, lebo na uvolnené miesto dediča, teda Teba, automaticky nastupuje Tvoj potomok, teda syn, ak máš viac detí , tak všetky tieto deti. Ak by Ti v tom nebolo niečo jasné, tak sa ďalej pýtaj.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Odmietnutie dedičstva
    Na dediča, ktorý dedičstvo odmietol, sa hľadí, ako keby vôbec nededil a na jeho miesto nastupujú ďalší dediči. Odmietnuť dedičstvo sa musí ústnym vyhlásením u notára prejednávajúceho dedičstvo alebo mu takéto vyhlásenie treba poslať písomne. Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len na základe plnomocenstva, ktoré ho k tomu výslovne oprávňuje. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, kedy ho notár vyrozumel o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia.
    Zrieknutie sa dedičstva
    Ak sa, naopak, niekto zriekne dedičstva, zostáva dedičom aj naďalej. Zrieknutie sa dedičstva je súčasťou dedičskej dohody. Dedič takto svoj podiel, ktorý mu prislúcha z dedičstva, prenechá niektorému z ostatných dedičov. Svoj podiel môže prenechať za dohodnutú odplatu alebo aj bezodplatne.
    Zdroj: hnonline
    Naposledy upravil Marína : 16.12.08 at 06:26

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keďže tvoj otec nežije, nastupujú na jeho miesto jeho deti - vnuci poručiteľa.

    § 473 obč.z.

    (1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.

    (2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

    Treba však zdôrazniť, že ty patríš medzi dedičov v prvej skupine, avšak tvoj syn nie - ten by patril medzi dedičov len keby si nežil ty.

    Domnievam sa, že keby si sa zriekol dedičstva, prirástol by tvoj podiel v prospech ostatných zákonných dedičov tejto skupiny.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Marína to napísala úplne presne. V prípade odmietnutia dedičstva by dedil potomok toho, kto dedičstvo odmietol,t.j. syn, vnuk, atď. Rozdeliť medzi ostatných dedičov by sa mohol len vtedy, ak by dedič, ktorý odmietol, nemal potomkov.

    V prípade pýtajúceho sa, či otec sa môže zrieknuť dedičstva v prospech syna, tak môže, ak je syn a otec súčasne dedičom, napr. ak dedia po manželke( matke). Ak otec dedí po svojom predkovi, napr. po otcovi, potom prichádza do úvahy len odmietnutie dedičstva podľa § 463 a nasl. Obč.zák.

    Inak, Občiansky zákonník nepozná pojem zrieknutie sa dedičstva a ani ho nikde neupravuje. Je to pomenovanie faktického stavu, keď dedičia uzavrú dedičskú dohodu, podľa ktorej dedičský podiel jedného z dedičov pripadne jednému, alebo ďalšiemu spoludedičovi.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V hovorovej reči sú "odmietnutie" a "zrieknutie sa" v tomto význame synonymá. Odpovedáme zadávateľovi na jeho otázku.

    Takže odpoveď zadávateľovi je:
    Môžeš sa zrieknuť dedičstva po babke v prospech tvojich potomkov.
    Naposledy upravil Mária27 : 17.12.08 at 09:45

    mino.k je offline (nepripojený) mino.k

    mino.k
    Marína Pozri príspevok
    Odmietnutie dedičstva
    Na dediča, ktorý dedičstvo odmietol, sa hľadí, ako keby vôbec nededil a na jeho miesto nastupujú ďalší dediči. Odmietnuť dedičstvo sa musí ústnym vyhlásením u notára prejednávajúceho dedičstvo alebo mu takéto vyhlásenie treba poslať písomne. Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len na základe plnomocenstva, ktoré ho k tomu výslovne oprávňuje. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, kedy ho notár vyrozumel o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia.
    Zrieknutie sa dedičstva
    Ak sa, naopak, niekto zriekne dedičstva, zostáva dedičom aj naďalej. Zrieknutie sa dedičstva je súčasťou dedičskej dohody. Dedič takto svoj podiel, ktorý mu prislúcha z dedičstva, prenechá niektorému z ostatných dedičov. Svoj podiel môže prenechať za dohodnutú odplatu alebo aj bezodplatne.
    Zdroj: hnonline
    dakujem vsetkym za rady:-) takze ak som spravne pochopil,ked nechcem po babke dedit ja, mozem urobit tak,ze sa zrieknem dedicstva v prospech mojej sestry?? Moze potom ona nasledne po vysporiadani dedicstva podiel, ktory by prisluchal mne z domu, pozemkov atd. prepisat na mojo syna?? je nutne aj nejako to pisomne potvrdit??
    Alebo co by ste mi poradili, ako to elegantne vyriesit?? Nechcem, aby sa dedicstvo po babke stalo mojim majetkom...

    mino.k je offline (nepripojený) mino.k

    mino.k
    Marína Pozri príspevok
    Odmietnutie dedičstva
    Na dediča, ktorý dedičstvo odmietol, sa hľadí, ako keby vôbec nededil a na jeho miesto nastupujú ďalší dediči. Odmietnuť dedičstvo sa musí ústnym vyhlásením u notára prejednávajúceho dedičstvo alebo mu takéto vyhlásenie treba poslať písomne. Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len na základe plnomocenstva, ktoré ho k tomu výslovne oprávňuje. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, kedy ho notár vyrozumel o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia.
    Zrieknutie sa dedičstva
    Ak sa, naopak, niekto zriekne dedičstva, zostáva dedičom aj naďalej. Zrieknutie sa dedičstva je súčasťou dedičskej dohody. Dedič takto svoj podiel, ktorý mu prislúcha z dedičstva, prenechá niektorému z ostatných dedičov. Svoj podiel môže prenechať za dohodnutú odplatu alebo aj bezodplatne.
    Zdroj: hnonline
    kedze sa nemozem zriect dedicstva v prospech mojho syna, mozem tak urobit v prospech mojej sestry na zaklade vyssie spomenuteho?? Po babke bude dedit jej dcera, po zomretom otcovi ja a moja sestra...ked sa zrieknem dedicstva v prospech sestry, jej podiel sa tym navysi?? alebo sa navysi podiel vsetkym dedicom rovnako??
    je mozne, aby potom tento podiel previedla sestra na moje dieta??jedna sa o podiel v rd, pozemkoch, zahrade atd.
    dakujem vsetkym za rady :-)

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    mino.k Pozri príspevok
    kedze sa nemozem zriect dedicstva v prospech mojho syna, mozem tak urobit v prospech mojej sestry na zaklade vyssie spomenuteho?? Po babke bude dedit jej dcera, po zomretom otcovi ja a moja sestra...ked sa zrieknem dedicstva v prospech sestry, jej podiel sa tym navysi?? alebo sa navysi podiel vsetkym dedicom rovnako??
    je mozne, aby potom tento podiel previedla sestra na moje dieta??jedna sa o podiel v rd, pozemkoch, zahrade atd.
    dakujem vsetkym za rady :-)
    Podľa zákona, ak nie je závet, po babke bude dediť jej dcéra 1/2
    Ty budeš dediť 1/4
    Tvoja sestra bude dediť 1/4

    Ak sa zriekneš svojej 1/4 v prospech sestry(vyhlásením u notára na dedičskom konaní) tak tvoja sestra bude mať spolu 1/2.

    Či tvoja sestra prevedie tento podiel ( 1/4 alebo 1/2?), závisí od nej a od toho či má alebo bude mať deti.
    Môže to previesť za jej života darovaním alebo po smrti dedením (urobí závet). Ak to neurobí a má alebo bude mať deti, potom všetko zdedia jej deti. Ak deti nemá, dediť budú tvoje deti.

    mino.k je offline (nepripojený) mino.k

    mino.k
    Petra Nová Pozri príspevok
    Čítam, že sme Ťa našimi radami poriadne doplietli. Takže ešte raz. Keďže dedíš po babke, tak v tomto dedičskom konaní Tvoj syn nie je dedičom . Aby sa ním stal, tak musíš Ty prestať byť dedičom, aby on mohol nastúpiť na Tvoje miesto. Dá sa to urobiť jedine tak, že odmietneš dedičstvo podľa § 463 až 468 Občianskeho zákonníka. A môžeš to urobiť písomne alebo u notára, a notár to zaznamená do zápisnice. Potom Tvoj syn sa stane dedičom namiesto Teba a zdedí Tvoj podiel po babke. Tým dedičom sa stane zo zákona, lebo na uvolnené miesto dediča, teda Teba, automaticky nastupuje Tvoj potomok, teda syn, ak máš viac detí , tak všetky tieto deti. Ak by Ti v tom nebolo niečo jasné, tak sa ďalej pýtaj.
    dakujem, za podrobne vysvetlenie:-) chcem sa este spytat, ked sa teda zrieknem svojho podielu na dedicstve, prejde toto na mojho syna- nevadi ak je malolety?? syn bude mat 13rokov...dakujem:-)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.