Zavrieť

Porady

rozmnožovanie moruše čiernej

Čo treba spraviť so semenami moruše, aby vyklíčili,aby odrezky zakorenili,aby sa zvíšila afinita pri vrúbľovaní/zatiaľ bola len pod5%/.Mám na mysli morušu k nám dovezenú v čase tureckých nájazdov,Vyskytuje sa jedine v okr.Levice. Ďakujem. kajtman@centrum.sk
Usporiadat
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
No, semená obidvoch moruší mi v pohode klíčia. Pozbieram moruše keď dozrejú, nechám vykvasiť z vodou, semená vyberiem, vysuším a uložím do zimy. Asi od februára stratifikujem v piesku, koncom apríla vysejem.
Do podpníkov vrúblujem previsnuté moruše, ktoré chytajú vynikajúco, alebo Trnavskú veľkoplodú, ktorá chytá mizerne.
Vrúbľujem do rázštepu alebo klasickým spájkovaním, štepenie na husí zobák sa neosvedčilo.
Popíš prosím podrobnejšie tú Levickú supermorušu, nieje to tá Trnavská?
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

aviator Pozri príspevok
No, semená obidvoch moruší mi v pohode klíčia. Pozbieram moruše keď dozrejú, nechám vykvasiť z vodou, semená vyberiem, vysuším a uložím do zimy. Asi od februára stratifikujem v piesku, koncom apríla vysejem.
Do podpníkov vrúblujem previsnuté moruše, ktoré chytajú vynikajúco, alebo Trnavskú veľkoplodú, ktorá chytá mizerne.
Vrúbľujem do rázštepu alebo klasickým spájkovaním, štepenie na husí zobák sa neosvedčilo.
Popíš prosím podrobnejšie tú Levickú supermorušu, nieje to tá Trnavská?

aviator, tie morušové stromy aj predávaš?
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Previsnuté ano, Trnavskú musím overiť, tuším sú všetky rezervované, ak máš vážny záujem, overím. Prípadne napíš súkr. správu.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Moruše klíčia zo semena pomerne dobre, ale nie je istota že aké budú mať vlastnosti (otec je neistý ako vždy :-))
Štepenie je naozaj náročnejšie ako u iných druhov, chcú byť vo vlhku aby sa lepšie uchytili a to sa týka tiež aj vzdušnej vlhkosti. Skús ich rosiť, či obaliť do sáčku...
Veľmi jednoduché je ale aj pre amatéra rozmnožiť si morušu potápaním. Ak sa dá treba ohnúť halúzku, najlepšie jedno - dvoj ročnú a zakryť ju zeminou. Dobre je ju nalomiť trocha alebo narezať pod púčikom a potom polievať. Behom jedného leta sa zakorení a potom je možné ju presadiť. Bude mať svoje vlastné pravé korene a v pohode rásť. Ak sa to nedá, za pokus by stálo aj zavesiť igelitové vrecúško s nejakým substrátom, alebo zeminou do koruny a udržovať to vlhké. Malo by zakoreniť a vyhneme sa tým problémom s pestovaním podnože a štepením.

Žiaľ vypredal a rozdal som všetky moruše, ktoré stáli za to...
1 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Aké veľké korene má moruša? Rastie asi 3m od domu a obávam sa, aby korene nepoškodili dom. Chcela som ju vykopať, ale bojím sa, že druhú už nezasadím (som slabý záhradkár).Táto rastie už veľa rokov.♥
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tak keď len v tomto je problém a chcete mať absolútnú istotu, tak je jednoduchšie vykopať pred domom smerom k stromu vykopať hlbokú brázdu, povedzme jeden meter alebo aj hlbšie, podľa toho ako hlboko sú základy. Do tejto potom vsunúť nejaký hoci aj starý plech, alebo aj iný pevný materiál, betón, skaly a podobne.
Predpokladám, ale že je to zbytočná obava. 3 metre by masla byť dostatočná vzdialenosť. Aká veľká a koľkoročná je moruša? Má bujný rast?
Korene by veľmi nemali presahovať obvod koruny. Môžete morušu obkopať z tej strany smerom k domu a zistiť ako je to s koreňmi, ale treba tiež povedať, že korene sa vám nebudú pchať do domu, keď majú dostatok miesta inde. Tiež im je jednoduchšie rásť v zemine, než vám podkopávať dom.
Na vašom mieste by som sa toho neobával a morušu nepresádzal. Presádzať stromy je to posledné...
Stromy presádzanie znášajú zle a čím sú staršie tým horšie. Ak už naozaj musíte, tak si to radšej rozmyslite, ak fakt sa inak nedá, tak nezabudnite riadne zostrihnúť všetky konáre až na kostru.
1 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Strom rastie asi 25 rokov,vysoký je 4-5m. Chcela som mu
"upraviť korunu" , ale čítala som, že je veľmi citlivý na strihanie. Miesta má dosť, len mi vadí, že je v blízkosti domu.Dík za informácie.
Naposledy upravil alla66 : 09.01.09 at 18:19
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Strihania sa neboj. Na jar mu uprav korunu presne podľa tvojich predstáv, stromček to určite zvládne. Presádzanie by asi nezvládol. O akú morušu sa jedná? Aké má plody? Farba, chuť, zanecháva výrazné škvrny?
1 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Aká moruša, neviem odpovedať, farba plodov je skoro čierna , škvrny zanecháva, pod stromom je samý plod, chodí tam veľa vtákov,chuťovo je sladká.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Podľa tvojeho opisu ide o druh : Moruša Biela, hoci plody ako píšeš sú skoro čierne Dôležité je, že ti chutia! Naozaj o Morušu je čím ďalej väčší záujem. Prežíva u nás renesanciu, hoci väčšina ľudí sa zháňa po Moruši čiernej - Trnavskej, aj moruša Biela ktorú máš ty môže byť veľmi dobrá a chutná..
1 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Ako sa dá rozoznať Moruša biela a Moruša čierna? Podľa vzhľadu stromu, alebo plodov ?
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
alla66 Pozri príspevok
Ako sa dá rozoznať Moruša biela a Moruša čierna? Podľa vzhľadu stromu, alebo plodov ?
Je to jednoduché: vezmeš priadku morušovú a dáš jej ochutnať list zo svojej moruše. Keď jej chutí, je to moruša biela, keď nie, je čierna.
1 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
A priadku morušovú, kde nájdem?♥
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Moruša Čierna má vždy čierne plody, sú "krvavé", zanechávajú škvrny. Chuťovo sú vyváženejšie, pretože sú nielen sladké ale aj kyslasté, zatiaľ čo moruša biela síce môže mať aj čierne plody, ale sú viac sladké, nezanechávajú tak výrazné škvrny. Moruša biela má zelenšie a viac krojené listy. Moruša čierna dozrieva postupne nie tak naraz. Stačí? Na priadku zabudni...
1 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Na motýľov sa nechystám a podľa opisu som zistila, že je to Moruša čierna, hlavne podľa dozrievania a detail.popisu chuti.♥
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Nemyslel som motýľa, ale húseničku. Ešte dodám: biela by mala mať hladké listy a čierna drsné.
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Bol som dnes v Bratislave a našiel som náhodne miesto, kde som pred rokmi hodoval na veľkých morušiach "bielych" tmavo sivej farby. Pamätám si že mi veľmi chutili, nemohol som sa od nich odtrhnúť. Tento typ zatiaľ nemám v záhradke. Mám len menšie Biele bielej farby, čiernej farby a potom Moruše Čierne a Moruše Trnavské...
Takmer som to miesto nepoznal, nie preto že je zima, ale postavili tam novú budovu a vysekaly dve moruše. Jedna veľká je vyvrátená z koreňov. Prišiel som práve včas. Hneď ako rozmrzne budem sa musieť pokúsiť vykopať nejaké koreňové výmladky, ktoré som tam našťastie objavil.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ak bývate tak do 150 km od Nitry a viete o zaujímavej moruši, ktorú by ste prípadne chceli aj rozmnožiť dajte vedieť. Skúste popísať ako vypadá, najmä farbu a veľkosť plodov.
Ide o to, že rozširujú sa len určité druhy moruše a pritom existujú iste celkom zaujímavé klony moruše, o ktoré svet príde, ak nikto vyrúbe možno posledný strom tohoto druhu.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Na základe tejto témy mi volala pani z východu, ktorá tvrdila, že v Maďarsku kúpila čiernu veľkoplodú previslú pendulu, zaujíma ma to, len číslo som si neuložil...
0 0
VLG VLG

VLG je offline (nepripojený) VLG

Mám morušu v záhrade už asy 7 rokov.
Vyrástla sama pravdepodobne zo zaneseného semienka.

Nič som neštepil, ale zatiaľ vôbec nezarodila.
Na jar bohato zakvitne, ale všetok kvet opadne bez toho aby vznikol plod.

Viete poradiť či sa ešte oplatí čakať, že zarodí?

Resp. musí byť zaštepená?
Nakoľko je už dosť veľká asi to nemá význam.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať