Zavrieť

Porady

Zvýšenie hodnoty pozemku na základe znaleckého posudku

Zdravím,

vie mi niekto poradiť, ako sa bude účtovať v rozpočtovej organizácii pri zvýšení hodnoty pozemku na základe znaleckého posudku? Ide o to, že pozemok, ktorý mal pred 50 rokmi hodnotu nejakých 7000 Sk, chceme dať ohodnotiť znalcovi. Ako sa to bude účtovať v účtovníctve? 031/648? Teda ako prebytok majetku zistený pri inventúre a to reprodukčnou obstarávacou cenou? Vďaka všetkým za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tino152 je offline (nepripojený) tino152

    tino152
    veľmi sa to netýka nášho prípadu, nenašiel som tam niečo konkrétne, tam sú stavby, ktoré sú odpisované, my máme pozemok neodpisovaný. Potreboval by som niečo konkrétnejšie...

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Podľa môjho názoru to nemôže byť prebytok.
    Neviem o tom, že by bolo možné meniť v účtovníctve historické ceny z dôvodu zmeny ceny na trhu. Doteraz bolo možné upravovať hodnotu majetku, ktorý stratil hodnotu - cez opravnú položku - teda smerom dole, ale nie opačným smerom. Takéto informácie sa asi uvádzajú len v poznámkach k ročnej závierke. Alebo som nepostrehla zmenu zákona?

    tino152 je offline (nepripojený) tino152

    tino152
    neviem, no musí sa to nejako dať, pretože keď by som napr. šiel do banky a chel úver (odhliadnúc od toho že sme rozpočtovka) a pýtali sa ma na hodnotu môjho majetku (pozemku) nemôžem im predložiť účtovníctvo s hodnotou pozemku 7000 SK? Nehovorím o trhovej cene, pretože tá sa môže šplhať poriadne vysoko. Hovorím o nejakej úradnej cene, podľa lokality, prístupu k pozemku atď. Preto si myslím, že sa to musí dať oceniť aj nejako v účtovníctve. Veď keby som napr. pri inventúre zistil, že našej rozpočtovke patria nejaké pozemky, o ktorých sme nevedeli, musia sa dať oceniť tou hodnotou, ktorú v čase zistenia majú...

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Nepoznám účtovníctvo rozpočtoviek. U podnikateľa však Postupy účtovania nepripúšťajú zvyšovanie ocenenia na základe zmeny cien (hoci aj potvrdené znalcom). U IFRS to možné je, podľa slovenských Postupov účtovania nie.
    Súhlasím, že ak zistíš nové pozemky, oceníš ich reprodukčnou cenou. Ale žiaľ, ...

    Zvýšenie hodnoty pozemku na základe znaleckého posudku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.