Zavrieť

Porady

Odkupenie bytu a dan z nehnutelnosti

Chcel by som poradit ci mame podavat danove priznanie dani z nehnutelnosti do konca januara 2009 kedze sme si odkupili byt do osobneho vlastnictva od Okres. staveb.bytov. druzstva asi v septembri roku 2008.Zaujima ma ci sa na nas nevztahuje 5 rocne oslobodenie od dani. Vopred dakujem za vsetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    +++ Pozri príspevok
    Chcel by som poradit ci mame podavat danove priznanie dani z nehnutelnosti do konca januara 2009 kedze sme si odkupili byt do osobneho vlastnictva od Okres. staveb.bytov. druzstva asi v septembri roku 2008.Zaujima ma ci sa na nas nevztahuje 5 rocne oslobodenie od dani. Vopred dakujem za vsetky odpovede.
    Daňové priznanie musíš podať, pretože k 1.1.2009 si bol vlastníkom nehnuteľnosti a preto sa na teba vzťahuje povinnosť podľa zákona o miestnych daniach č. 582/2004 § 19 ods. 1:

    (1) Daňové priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej len "priznanie") je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak, a v ďalších zdaňovacích obdobiach do tohto termínu, len ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností.

    ALe ty si už po nadobudnutí nehnuteľnosti mal v zmysle § 18 ods. 3 nahlásiť zmenu do 30 dní po jej vzniku:

    (3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

    Oslobodenie na 5 rokov od dane bolo v zmysle zákona o dani z nehnuteľnosti č. 317/1992 § 11c ods. 1, ale tento zákon bol zrušený zákonom o miestnych daniach č. 582/2004. Túto úľavu si mohli majitelia uplatniť do doby, na ktorú im to bolo pôvodne priznané, teda posledný rok na uplatnenie oslobodenia bol rok 2008.

    Je to uvedené v zákone 582/2004 v záverečných ustanoveniach:

    (3) Oslobodenia od dane zo stavieb uplatnené podľa § 9 ods. 1 písm. g) až j) zákona Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov a oslobodenie od dane z bytov podľa § 11c ods. 1 zákona Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov zostávajú v platnosti až do uplynutia lehoty na oslobodenie.

    Takže od roku 2005 si už nikto nový nemohol uplatniť oslobodenie na 5 rokov, naposledy v roku 2004.

    ALEXOLIVER je offline (nepripojený) ALEXOLIVER

    ALEXOLIVER
    Dobrý den, chcela by som sa spýtať ohľadom danového priznania k dani z nehnuteľností. V minulom roku sme s manželom odkúpili byt do osobného vlastníctva, sme teda dvaja nadobúdatelia. Chcela by som sa spýtať, či danové priznanie k dani z nehnuteľností musíme podať obaja, alebo stačí ked podá len manžel? Dakujem za odpoved.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Ak ide o BSM, t.j. na LV je zapísaný spoluvlastnícky podiel 1/1 pre oboch manželov, daňové priznanie podáva jeden z manželov (ust. § 19 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady).

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Mozete ho podat aj obaja, ale staci jeden a podpisuje sa papier, ze ten druhy suhlasi s tym, ze dan bude na toho prveho

    Odkupenie bytu a dan z nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.