Zavrieť

Porady

SZČO - bežný účet

Som SZCO a pouzivam bezny ucet aj na podnikanie. Na koci roka si k fakturam odkladam vypis z uctu pre pripad kontroly.

Na ucet mi chodi teda prijem za faktury. Minule som si vybral vacsiu sumu a potom som zistil, ze na inkaso z uctu potrebujem vlozit naspat nejake peniaze. Vlozil som ich teda osobne v banke. Ako vysvetlim DÚ, ze co su to za peniaze?
Ako dokazem ze su to tie iste peniaze co mi prisli na ucet, len som ich vybral a cast z nich vlozil spat?

Druha otazka je: ak si zoberiem pozicku, pridu mi peniaze na ucet. Aj toto musim uviest ako prijem v DP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    dobrava Pozri príspevok
    Prajem pekný deň, ako SZČO mám založený podnikateľský účet. V nemenovanej banke, kde mám tento účet založený, som požiadal o zmenu podnikateľského účtu na účet bežný /samozrejme z dôvodu podstatne nižších poplatkov/. Pani pri priehradke mi však s arogantným úsmevom povedala, že to nejde, aby som si prečítal zmluvu s bankou, ktorú však nemôžem nájsť. Je toto ešte vôbec možné? Takto si "strážia" svojich klientov? Keďže neviem, čo je v tej zmluve, neargumentoval som, ale zdá sa mi to nepravdepodobné, že si ja svojvoľne nemôžem urobiť so svojim účtom to, čo ja chcem. Prosím, vie niekto povedať, či sa toto dá zmeniť - teda podnikateľský účet na účet bežný? Ďakujem.
    no ono je to dosť logické, že keď je niečo nastavené na podmienky podnikateľského účtu tak zmeniť to nepôjde, ale možno by sa dalo, zrušiť a založiť nový účet... (pravdepodobne aj pri skončení živnosti by sa to riešilo zrušením a založením nového účtu, kvôli ich informačnému systému banky...)

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Prepokladam, ze vedies (jednoduche) uctovnictvo:
    Vyber z bankoveho uctu - uctujes ako priebeznu polozku (suvztazne PPD, prijem do pokladne - priebezna polozka).
    Vklad na bankovy ucet - uctujes ako priebeznu polozku (suvztazne VPD, vydavok z pokladne - priebezna polozka).
    V pripade nedostatku financnych prostriedkov v pokladni zauctujes dotaciu pokladne ako osobny vklad podnikatela (neovplyvnuju zaklad dane).

    Priebezna polozka nie je zdanitelnym prijmom. Pokial ti sedia priebezne polozky v uctovnictve, nemas do vysvetlovat. Ako SZCO mozes kedykolvek vyberat a vkladat financne prostriedky, pokial ti ostava dostatok financnych prostriedkov na zaplatenie zavazkov.

    Pozicka nie je zdanitelnym prijmom.

    Odporucam svojim klientom mat podnikatelsky ucet na prijmy a vydavky suvisiace s podnikanim a sukromny ucet na ich sukromne vydavky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    [quote=Lianka;927312]
    Odporucam svojim klientom mat podnikatelsky ucet na prijmy a vydavky suvisiace s podnikanim a sukromny ucet na ich sukromne vydavky.[/quote]

    100% súhlas . Aspoň sa vyhnú tým prípadom , ako zadávateľ uvádza vyššie .

    Wotan je offline (nepripojený) Wotan

    Wotan
    vdaka z odpoved. Ja si uctovnictvo nevediem, mam pausalne vydavky a nie som ani platca dph. Som len maly podnikatel s 1-2 fakturami mesacne, tak sa mi neoplati zakladat podnikatelsky ucet.

    Islo mi len o to, ze kedze som SZCO, ci musi byt kazdy pohyb na mojom beznom sukromnom ucte /*teda len prijem/ niecim podlozeny...

    Napada ma este jedna situacia - ucet mame spolocny s manzelkou. Ja som SZCO, ona nepodnika. Ked ona dostane nejake peniaze /z lubovolnych zdrojov - ja neviem, napr. od rodicov trebars na Vianoce, alebo od susedy ...berte to len ako priklad/, a peniaze pridu na nas spolocny ucet, tak co s tym? Nie je to moj prijem, ale je to na nasom spolocnom ucte... takze vsetko treba zdokladovat co sa deje na mojom beznom ucte, alebo len co suvisi s mojim podnikanim - cize na co mam doklady-faktury?

    Diky

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Nestačím sa čudovať

    Vieš koľkokrát za mesiac ja vyberiem a opäť vložím peniaze /a to len z dôvodu, aby som mala potrebnú výšku kreditov na účte , aby mi banke nezrušila povolený debet na účte
    Naposledy upravil Muška : 24.01.09 at 21:51
    som baba ako každá iná Jana Dovcová
    Super teraz začínam a presne dnes som si tú otázku dávala aj aj či mám alebo nemám si založiť podnikateľský účet myslím že bude lepšie ak si ho založím dikkkk

    globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

    globalpartner
    Wotan Pozri príspevok
    vdaka z odpoved. Ja si uctovnictvo nevediem, mam pausalne vydavky a nie som ani platca dph. Som len maly podnikatel s 1-2 fakturami mesacne, tak sa mi neoplati zakladat podnikatelsky ucet.

    Islo mi len o to, ze kedze som SZCO, ci musi byt kazdy pohyb na mojom beznom sukromnom ucte /*teda len prijem/ niecim podlozeny...

    Napada ma este jedna situacia - ucet mame spolocny s manzelkou. Ja som SZCO, ona nepodnika. Ked ona dostane nejake peniaze /z lubovolnych zdrojov - ja neviem, napr. od rodicov trebars na Vianoce, alebo od susedy ...berte to len ako priklad/, a peniaze pridu na nas spolocny ucet, tak co s tym? Nie je to moj prijem, ale je to na nasom spolocnom ucte... takze vsetko treba zdokladovat co sa deje na mojom beznom ucte, alebo len co suvisi s mojim podnikanim - cize na co mam doklady-faktury?

    Diky
    Ako SZČO s paušálom musíte viesť okrem iného aj evidenciu o príjmoch ,čo je podklad pre Daňový úrad v nadväznosti na príjem na tento účet.nemusíte dokazovať každý pohyb na tomto účte.

    Nie je nevyhnutné mať vlastný podnikateľský účet (výnimka DPH ale to pri paušále nie je ani možné/.

    poisonkatka je offline (nepripojený) poisonkatka

    poisonkatka
    ved existuje osobny vklad podnikatela..a myslim,ze banku nema co zaujimat, kde si tie peniaze vzal..mohol si ich predsa dostat...

    mekelek je offline (nepripojený) mekelek

    mekelek
    Ja som tiež SZČO. Hneď, ako som začala podnikať, založila si nový účet v banke (tiež osobný, nie podnikateľský). A to z toho dôvodu, že pri osobnom účte sú nižšie poplatky. Nakoľko som malý podnikateľ, (ale s JÚ) nechcela som platiť vysoké polatky a predsa mám financie roozdelené, t.j. nemiešajú sa a nemusím sa báť kotroly.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ak to zmluva k bankovemu uctu nevylucuje, ze ucet sa bude pouzivat na podnikanie, niet co dodat...

    V diskusii sme riesili to, aby bankovy ucet sluzil len na jeden druh prijmov a vydavkov - podnikatelske P a V na jednom ucte, sukromne na inom.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    V pripade, ze používa bezny ucet fyzickej osoby, moze dojst k problemom ohladom uctovania poplatkov a nakladov spojenych s takymto uctom, kedze ide o poplatky a naklady spojene s uctom sukromnym mimo podnikatelskej cinnosti.

    dobrava je offline (nepripojený) dobrava

    dobrava
    Prajem pekný deň, ako SZČO mám založený podnikateľský účet. V nemenovanej banke, kde mám tento účet založený, som požiadal o zmenu podnikateľského účtu na účet bežný /samozrejme z dôvodu podstatne nižších poplatkov/. Pani pri priehradke mi však s arogantným úsmevom povedala, že to nejde, aby som si prečítal zmluvu s bankou, ktorú však nemôžem nájsť. Je toto ešte vôbec možné? Takto si "strážia" svojich klientov? Keďže neviem, čo je v tej zmluve, neargumentoval som, ale zdá sa mi to nepravdepodobné, že si ja svojvoľne nemôžem urobiť so svojim účtom to, čo ja chcem. Prosím, vie niekto povedať, či sa toto dá zmeniť - teda podnikateľský účet na účet bežný? Ďakujem.

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Ja mám tiež len jeden účet, a ten slúži na všetko... faktúry si odkladám, nemyslím si že by niekoho zaujímal pohyb na mojom účte v prípade akejkoľvek kontroly.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dobrava Pozri príspevok
    Prajem pekný deň, ako SZČO mám založený podnikateľský účet. V nemenovanej banke, kde mám tento účet založený, som požiadal o zmenu podnikateľského účtu na účet bežný /samozrejme z dôvodu podstatne nižších poplatkov/. Pani pri priehradke mi však s arogantným úsmevom povedala, že to nejde, aby som si prečítal zmluvu s bankou, ktorú však nemôžem nájsť. Je toto ešte vôbec možné? Takto si "strážia" svojich klientov? Keďže neviem, čo je v tej zmluve, neargumentoval som, ale zdá sa mi to nepravdepodobné, že si ja svojvoľne nemôžem urobiť so svojim účtom to, čo ja chcem. Prosím, vie niekto povedať, či sa toto dá zmeniť - teda podnikateľský účet na účet bežný? Ďakujem.
    Pokiaľ ste podnikateľ a uvedený účet Vám slúži na podnikateľské účely, tak ten účet Vám nezmenia na osobný .Pokračujete podľa uzatvorenej zmluvy.Ale máte právo ho zrušiť a založiť si nový účet napr. osobný. S tým ale musíte splniť povinnosti v súlade so Zákonom o správe daní a poplatkov § 31 .

    Pokiaľ ste ukončili podnikanie a banke preukážete , že už podnikateľský účet nemá opodstatnenie pre Vás , tak by ho mala zrušiť a otvoriť osobný účet pre súkromné účely.

    To je môj pohľad na Váš problém s bankou .
    Netreba hneď útočiť na banku(i keď im veľmi v tomto nefandím) , treba si skutočne prečítať zmluvu , ktorú ste podpísali s bankou .

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    dobrava Pozri príspevok
    Prajem pekný deň, ako SZČO mám založený podnikateľský účet. V nemenovanej banke, kde mám tento účet založený, som požiadal o zmenu podnikateľského účtu na účet bežný /samozrejme z dôvodu podstatne nižších poplatkov/. Pani pri priehradke mi však s arogantným úsmevom povedala, že to nejde, aby som si prečítal zmluvu s bankou, ktorú však nemôžem nájsť. Je toto ešte vôbec možné? Takto si "strážia" svojich klientov? Keďže neviem, čo je v tej zmluve, neargumentoval som, ale zdá sa mi to nepravdepodobné, že si ja svojvoľne nemôžem urobiť so svojim účtom to, čo ja chcem. Prosím, vie niekto povedať, či sa toto dá zmeniť - teda podnikateľský účet na účet bežný? Ďakujem.
    Zruš podnikateľský ... a založ si osobný. Len treba mať oddelené platby (a nezabudnúť nahlásiť na DU) .... a zmluvy si treba odkladať
    .. len si aj pozri podmienky zrušenia
    moja celkom čerstvá skúsenosť http://www.porada.sk/1494827-post11.html

    onical je offline (nepripojený) onical

    onical
    Ak vieš všetko zdokladovať nemaj strach,kontrola je o diskuzii medzi tebou a kontrolou.Ak vysvetlíš každú položku nič sa nedeje.Aj tak je lepšie mať na podnikanie iný účet.

    dobrava je offline (nepripojený) dobrava

    dobrava
    Katy a R Pozri príspevok
    Zruš podnikateľský ... a založ si osobný. Len treba mať oddelené platby (a nezabudnúť nahlásiť na DU) .... a zmluvy si treba odkladať
    .. len si aj pozri podmienky zrušenia
    moja celkom čerstvá skúsenosť http://www.porada.sk/1494827-post11.html
    Ďakujem za odpoveď, veď však práve preto chcem zrušiť podnikateľský - kôli "zdieraniu", inak tie obraty budú také isté ako pri podnikateľskom účte - takže neviem, či by to naozaj bolo také jednoduché. Apropos - neviete poradiť konkrétnu banku, kde sú tieto poplatky najnžišie - okrem Mbank?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Napíšem svoju skúsenosť ... možno niekomu pomôže
    Zrušila som podnikateľský účet vo vysokohorskej - v auguste .. za august mi už prišiel výpis .. a ešte musí trvať mesiac - aj keď mi je na houby.. vyučtovanie len dostanem, spomínala 13€ za zrušenie

    V Mbank nový účet Mkonto .. nezačali sme najlepšie , lebo trvalo skoro dva týždne od žiadosti, kým som dostala (domov) prístupové heslá (sme na vidieku asi)..
    Aktivácia potom hneď .. peniažky zaslané prevodom z inej banky pripísané na druhý deň.
    Všetky bežné operácie (ako aj píšu) naozaj bez poplatku ... len pri výbere z bankomatu je potvrdenka spoplatnená - čiže netreba si ju žiadať.
    Nie je grid karta ani čítačka .. potvrdenie SMS - kódom. Tak dúfam, že pokračovanie bude OK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.