Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Doporučuji pečlivě prostudovat
a porovnat s hypotézou * sito *



Nízkoenergetický dům v Hošťálkovicích – podlahové vytápění Ecofloor


( Zde je vložená zajímavá tabulka s názornými grafy )

Datum: 25.1.2012 |

Organizace: FENIX Trading spol. s r.o.
Firemní článek

Tato referenční stavba je pro společnost FENIX velmi zajímavá i z dalšího důvodu – uživatel ve svém domě provádí podrobnou a detailní analýzu spotřeby energií.


Majitel RD má v zaměstnání má přístup k zařízení, které po celý den (v hodinovém intervalu) zaznamenává venkovní teploty, kromě pravidelného odečítání elektroměru eviduje také průměrnou denní a noční teplotu.

Výstupem je pak graf, ve kterém je v týdenním cyklu uvedena nejen spotřeba energie, ale i průměrná denní teplota v daném týdnu a komfortní teplota, na kterou byl objekt vytápěn. ( je v příloze )

Nízkoenergetický dům
(NED) v Hošťálkovicích u Ostravy má jako hlavní zdroj k zajištění tepelné pohody instalováno elektrické podlahové vytápění topnými kabely ECOFLOOR od společnosti Fenix.

U objektu jsou dlouhodobě sledovány provozní náklady, k dispozici jsou kopie vyúčtování za celkovou spotřebu elektřiny.


Tabulka prezentuje zajímavé údaje, neboť lze vyčíst zajímavé informace.

Například v roce 2010, kdy byl objekt standardně vytápěn na 22 °C, byla v 6. a 7. týdnu doma dcera a připravovala se na zkoušky.

Proto byla komfortní teplota během těchto dvou týdnů zvýšena na 23 °C.

V grafu je pak vidět, jak se v 6. týdnu zvýšila spotřeba elektřiny proti 5. týdnu o celých 47 %, i když se průměrná venkovní teplota snížila jen o 0,9 °C.

Důvodem je však nejen navýšení teploty v objektu o 1 °C, ale také celodenní vytápění na komfortní teplotu.
V běžném režimu dochází uživatelé do zaměstnání a objekt je přes den udržován v útlumové teplotě.

Pokračování….
http://vytapeni.tzb-info.cz/podlahov...apeni-ecofloor
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Doporučuji pro * sito *, neboť je úpně mimo:

Tepelná pohoda a nepohoda

Datum: 13.12.2000

| Autor: Ing. Lada CENTNEROVÁ

| Zdroj: Vytápění větrání instalace 5/2000

| Recenzent: MUDr. Ariana Lajčíková, CSc.

Hodnocení tepelné pohody


Dvě hlavní metody používané pro hodnocení (zjišťování) tepelné pohody lidí jsou:

  • Dotazníky, kdy dotazovaní subjektivně odpovídají na otázky týkající se převážně vnímání teploty a současně se měří parametry vzduchu v místnosti. Tato metoda se používá hlavně v interiérech běžně obydlených lidmi (tedy v konkrétní budově, při běžném provozu).
  • Měřením fyziologických změn člověka, jako je pocení, vlhkost pokožky nebo její teplota. Měří se v laboratořích (v klimatické komoře).


Bohužel ne vždy budou všichni spokojeni.
Tak jako někdo nemá rád špenát a někdo by ho naopak mohl jíst denně, tak někdo má raději tepleji a někdo zase příjemný chládek.


Hranice tepelné pohody


Jak již bylo naznačeno, stanovit hranice tepelné pohody tak, aby to vyhovovalo všem je prakticky nemožné.


Proto se vždy předpokládá nějaké procento nespokojených,

který udává oblast tepelné pohody v letním a zimním období, pro člověka s oblečením typickým pro dané období a mírnou aktivitou, s předpokladem 10 % nespokojených lidí.


Pokračování...

http://www.tzb-info.cz/404-tepelna-pohoda-a-nepohoda
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Doporučuji * sito * nastudovat meritum ÚT.
Děkuji.

Parametry otopné soustavy v průběhu topného období

Datum: 9.1.2012

Autor: doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

Článek se zabývá komplexním grafickým vyjádřením parametrů teplovodní otopné soustavy, které popisuje velmi instruktivně jednotlivé stavy v průběhu topného období. Podle diagramu lze stanovit základní hlediska regulace zdroje pro zajištění co nejvyšší účinnosti nebo provést návrh zařízení pro bivalentní zdroj. Rovněž je možné posoudit využitelnost teplot otopné vody při návrhu otopné plochy a návrhu topného zdroje z hledisek teploty otopné vody a z hlediska ekonomického porovnání.

1. Úvod

Při teplovodním vytápění je pro provoz zdroje a teplovodní otopné soustavy výhodné znát některé parametry, kterými lze popsat proměnný průběh výkonu, četnosti výskytu teplot otopné vody u teplovodního systému, účinnost a teploty otopné vody.
V následujících grafických sestavách lze v průběhu trvání topné sezóny, podle průběhu venkovních teplot, sestavit závislost na:

  • tepelném výkonu
  • průběhu regulace zdroje
  • četnosti výskytu jednotlivých tepelných výkonů
  • teplotách otopné vody (topné křivky).

2. Průběh tepelného výkonu

Během topného období se mění tepelný výkon zdroje a otopné soustavy v závislosti na venkovní teplotě. Mezní hodnoty tepelného výkonu jsou dány nejnižší venkovní výpočtovou teplotou a nejvyšší venkovní teplotou, při které je vytápění ukončeno.
2.1 Jmenovitý tepelný výkon

Nejnižší teplota, na kterou jsou zdroj tepla i otopná plocha dimenzovány, je výpočtová venkovní teplota oblasti, ve které se budova nachází. Tyto výpočtové venkovní teploty jsou u nás čtyři a jak je obecně známo, dosahují hodnot te = −12; −15; −18 a −21 °C. Výpočtové venkovní teploty nejsou extrémními nejnižšími teplotami, ale je jich dosaženo během několika po sobě následujících desítek hodin. Výpočtové venkovní teploty vytváří teoreticky tepelně ustálený stav. Zdroj je pro tyto podmínky navrhnut na tzv. jmenovitý výkon.
2.2 Nejnižší tepelný výkon

Nejnižší tepelný výkon má topný zdroj při venkovních teplotách, při kterých je vytápění ukončeno. Venkovní teplota pro ukončení vytápění je dána zvýšením teploty nad průměrnou denní hodnotu, dosahovanou po dva dny po sobě (bez perspektivy na snížení této teploty třetí den). Jedná se opět o představu dosažení ustáleného teplotního stavu, pro který náš návrh provádíme. Volba tohoto kritéria nejvyšší venkovní teploty je závislá od akumulačních schopností budovy. Optimálně je uvažovaná teplota ukončení topné sezóny temax = +13 °C. Pro budovy lehké bez akumulace se doporučuje teplota temax = +15 °C. Do roku 1989 byla pro klasické těžké budovy předepsána tato teplota hodnotou temax = +12 °C.
V dalších úvahách byla pro ukončení topné sezóny zvolena průměrná denní teplota temax = +13 °C.
Pokračování....

http://vytapeni.tzb-info.cz/mereni-a...topneho-obdobi
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Doporučuji do pozornosti guru * sito *


Požadavky na větrání obytných budov dle ČSN EN 15 665/Z1

Datum: 30.1.2012
Autor: Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D.
Recenzent: prof. Ing. Miloslav Jokl, DrSc.

Intenzita větrání v obytných budovách je při současném trendu energeticky úsporného bydlení velmi diskutovanou veličinou.


Situaci komplikovaly chybějící a nepřesné požadavky v zákonných předpisech a technických normách. V únoru 2011 vešla v platnost národní příloha normy ČSN EN 15 665 v podobě změny Z1, která definuje požadavky na větrání obytných budov a také doporučuje vhodné systémy větrání. Článek stručně informuje o obsahu národní přílohy.

Úvod

Základním prostředkem k zajištění požadované kvality vzduchu ve vnitřním prostředí je větrání, které má zásadní vliv na zdraví a pohodu přítomných osob. V souvislosti s rostoucí cenou energií je v současné době, při výstavbě obytných budov kladen důraz především na tepelně technické vlastnosti stavebních konstrukcí. Na výplně otvorů (okna, dveře) jsou navíc kladeny velmi vysoké nároky z hlediska neprůvzdušnosti.

V důsledku těchto skutečností nelze přirozené větrání infiltrací okenními spárami a netěsnostmi v obvodovém plášti použít pro trvalé větrání budov s novými a rekonstruovanými okny.



Nežádoucím důsledkem instalace nových těsných oken je často nedostatečné větrání obytných prostor s negativními dopady, jakými jsou například vyšší koncentrace škodlivin ve vnitřním prostředí, nebo zvýšená vlhkost. Studie ve světě navíc ukazují, že nedostatečné větrání vede ke zvýšenému výskytu plísní, které mají negativní vliv na zdraví osob [1], [2].

Pokračování…

http://vetrani.tzb-info.cz/normy-a-p...n-en-15-665-z1
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Je zajímavé, že * sito * nám popisuje budoucnost
( dohodu – dílky PRVN ) o počasí, ale odborníci umí diskutovat jen o minulosti.




Otopné období kalendářního roku 2010 v Praze

Datum: 21.3.2011

Autor: Ing. Ladislav Tintěra
Recenzent: Ing. Petr Knížek, CSc.

Vyhodnocení otopného období kalendářního roku 2010 slouží pro potřeby výrobců a odběratelů tepla, kteří pracují v ročním režimu leden - prosinec.


Poskytuje také podklady pro práci energetických expertů při provozním vyhodnocování spotřeby energie budov.

Dále poskytuje číselné údaje pro oblast kontroly kotlů podle vyhlášky 276/2007 Sb.
Vyhodnocení je provedeno podle předpisu o pravidlech vytápění.
Použitá metodika je blízká výpočtové pomůcce "Denostupně" portálu TZB-info.

V ní lze ale ještě sledovat průběh potřeby vytápění v otopném období.



Její datová základna od roku 1991 pak umožňuje porovnávat jednotlivá období mezi sebou.
Vyhodnocení otopného období znamená stanovení jeho základních charakteristik, které umožní dlouhodobé přepočty spotřeby paliva a vyhodnocení hospodárnosti vytápění. Poskytuje základní charakteristiky otopného období za kalendářní rok 2010 podle měření meteorologických údajů v Praze. Vyhodnocení je vázáno na aplikaci legislativních ustanovení. Po dobu sledovaného období ke změnám v zákonných ustanoveních, které by metodiku vyhodnocení otopného období ovlivnily, nedošlo.
Pro stanovení základních charakteristik otopného období použil autor vlastní výpočetní postup. Ten vychází z platné legislativy a ze zásad, na nichž byla sestavena výpočetní pomůcka Denostupně v oddílu Výpočty. Pomocí výpočetního postupu byly zpracovány soubory dat z měsíčních přehledů meteorologických pozorování stanice ČHMU Praha-Karlov (L3).

Pokračování….
http://vytapeni.tzb-info.cz/teorie-v...u-2010-v-praze

PS
Článek je doplněný názornými grafy.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Ňuňo, ty si riadny provokatér, ale to nič nemení na mojom názore, nastaviť treba hlavicu, ale na to treba hlavu.
sito, nič na sa mojom názore, že spotrebované teplo v bytovom dome jednotlivými bytmi NEDÁ namerať a údaje použiť na objektivne (aspoň približné) rozpočítanie.
Všimol som si tvoje rozpočítania a aj platbu "za stupačku", nebolo mi jasné prečo sú platby diferencované od poschodia. rúra vstupná ten istý priemer tá istá dĺžka, teplota tá istá, rúra späť zhruba detto. Tak prečo?
Limit koľko tepla musím odobrať aby som bol v norme je nezmysel, nie len logocký, ale aj matematický, tak ako každá "pokuta", či diametrálne iná sadzba v prípade prekročenia, alebo nedosiahnutia odobraného tepla.
Možnosť vystúpiť z tohoto spolku platičov, a mať individálne kúrenie v momente čo i len jedného odpojenia zbúra systém rozpočtu nákladu. Som si vedomý, že nepotrebujem na tepelnú pohodu ani kWh energie, tak ho ani nespotrebujem. Merače, to je jedno aké defakto robia to isté, ale v menšom, podľa dohodnutého pomeru
To slnko naozaj hreje a ohreje, všade však individuálne, tu nejde o len o to, že ohreje interiér, ale ohreje steny od vonku, čiže straty z interiéru sú menšie. Ak slnko svieti kolmo na dom vtedy je to cítiť najviac, ale efekt je výrazný len vtedy ak je slnečno. Nastaviť hlavice by malo význam, no ešte pred očakávaným efektom, aby sa zbytočne interiér neohrieval na 25 stupňov. Patrí takto získané teplo len tebe? Respektive máš na ňom profitovať len ty? Alebo je celého domu?
Druhý deň, hoci vonku praští nemáme zapnutý ani jeden radiátor, a teplota v byte bola najnižšia 21,1 stupňou Celsia. Vonku je -18. Nestačí ti takýto dôkaz na zistenie, že merače či na radiátoroch a teplovodných trubkách v bytoch sú v bytovom dome nezmysel?
Čo by sa stalo, keby som si zapol klimatizáciu a nastavil na 20 stupňov? A mne by tá klimatizácia naozaj postačovala aj na miesto kúrenia...
Naposledy upravil nunenko : 03.02.12 at 08:32
1 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Myslim si, ze sito ide na otazku spotreby rozumne a je zbytocne temy uzatvarat, aby sa ludom umoznilo porozumiet, ako obmedzit spotrebu tepelnej energie. Jedina vec, ktora nauci ludi regulovat vykurovaciu sustavu v byte, ak to nerobi automat, su peniaze. :-)

... sito nedaj sa, minimalne alabut ti drzi palce na nohoch i rukoch. Dodavku tepla pre bytovy dom ani jeho regulaciu a meranie neovplyvnim. Sam mam vyrazne nizsiu spotrebu tepla ako susedia, akurat som musel naucit rodinu (pretoze teplotu neriadi automat), ako sa spravat v roznych teplotnych situaciach. Za zhruba pat rokov som znizil spotrebu tepla podla pomerovych meracov skoro o polovicu. Vymena okien bola pred sledovanym obdobim. Kazdy tyzden v nedelu naobed odpisuje dcera hodnoty zo vsetkych meracov energii a spotrebu vody, udaje sa zapisuju do exelu a z grafickeho vystupu je jasne, ci sa uberam spravnym smerom. Operativne kroky tak vidno v priebehu tyzdna. Samozrejme je dolezity vplyv slnka, vykon radiatorov, vetranie, rosny bod, akumulacna schopnost objektu a miestnosti, odvetranie objektu a vsetko, co PASKOV vysvetluje pomocou technickych noriem a smernic. Nieco mozem vysvetlit aj k vyvazeniu hydraulickeho systemu od kotolne po konecneho spotrebitela, ale ako konecny spotrebitel to neovplyvnim. Co mozem ovplyvnit je spotreba elektrickej energie a spotreba vody. Pomerove merace neriesia problem regulacie, ale regulacia vyriesi aj problem pomeroveho rozlozenia nakladov na kurenie, akurat musis regulovat rucne. Obcas sem nazriem a pomozem, ako sa na spravneho pomocneho robotnika na stavbe patri. :-)
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Súhlasím, že merať na 100 % sa nedá. Ale ako píšeš, slnko svieti na celú zadnú stenu, ja som si vedomí, že moja hlavica odstaví prietok, lebo v miestnosti mám 20 - 21 °C, Ako sa môžeme v dome dozvedieť, že či aj ostatné miestnosti, asi len tou indikáciou, keď mne zaznamená 500 jednotiek za rok, a bytu, niektorému nadomnou 3 000, tak isto jeho hlavice neodstavujú prietok v tedy ak má teplotu 20 - 21 °C teda na fakturačnom merači naskakuje spotreba jeho vyšším pričinením. Má platiť rovnako?

Dnes je to slabšie, zatiaľ len 32 °C.

Nie priemer nie je ten istý, teda ani plocha stúpačiek a predsa asi s tej väčšej plochy sa dostane do miestnosti viac tepla, posledný byt ju má najtenšiu a len po radiátor, a ak mu odstaví hlavica prietok, ako by tam ani nebola.

V roku 2000 jeden dom, medzi prvými si dali namontovať PTR, Klesla im spotreba, rovnaké, päť, vedľa nich si dali po dvoch rokoch tiež. Teraz po desiatich rokoch si už nové nedali a spotreba začala stúpať. Ich vec, oni budú platiť. Len raz boli PRT povinné vo vyhláške 206/1991. Potom už nie , nie sú a ani, myslím si, že nebudú.

Stačí - nestačí taký dôkaz? A čo tak spotreba fakturačného merača za viac rokov, bez vyregulovania, zateplenia, merania, indikácie. A ako postupne pribúdali tie veci v dome a spotreba sa znižovala, to nie je dôkaz, nič to nehovorí? Dom je vyregulovaný do istej miery, ale nie sú optimálne nastavené hlavice, napevno, ak by boli, tak to meranie, indikácia sú zbytočné.

Ale je to na vlastníkoch každého domu, či merať, nemerať, indikovať a ako rozpočítať. To sú dve rozdielné veci.

Podľa mňa je to hlúposť dať za PRT 140 eur, jeden byt a každý rok 15 - 20 za rozpočítanie, krát 42 a podľa nich rozpočítať len 20 - 40 % nákladov domu na teplo, Či nie?
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Hej, prečítal som si dodatočne, kde to vysvetluješ. Mne chýba v tvojom rozpočítaní ten hlavný zdroj tepla pre byt, a to "akumulačné vykurovanie" zo stien podlahy a stropu susediacich bytov, a zohľadnenie tejto plochy plochy, ktorou je vykurovaný od susedov a to niekedy až 100%. ak má niekto znevýhodnené miestnosti a vzťahuje sa na neho koeficient ktorý mu zvýhodní cenu teppla o 10%, tak asi logicky bude žhaviť radiátor kde má teplo lacnejšie a vyhreje si ním čo najviac.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

nunenko Pozri príspevok
Hej, prečítal som si dodatočne, kde to vysvetluješ. Mne chýba v tvojom rozpočítaní ten hlavný zdroj tepla pre byt, a to "akumulačné vykurovanie" zo stien podlahy a stropu susediacich bytov, a zohľadnenie tejto plochy plochy, ktorou je vykurovaný od susedov a to niekedy až 100%. ak má niekto znevýhodnené miestnosti a vzťahuje sa na neho koeficient ktorý mu zvýhodní cenu teppla o 10%, tak asi logicky bude žhaviť radiátor kde má teplo lacnejšie a vyhreje si ním čo najviac.
Ale ten hlavný zdroj tepla pre každý byt, miestnosť je predsa radiátor! Akumulačné vykurovanie? Predsa, ak v každej miestnosti sa cez radiátor odoberá teplo v takej miere, že tých 20 - 21 °C je dosiahnuté tým teplom, tak aké prestupy tepla. Ak byt v strede odstaví všetky radiátory, potom akumuluje teplo od susedov, ale koľko, to nikto nikdy nevypočíta, alebo áno? PAKO V?

Ten koeficient tam predsa musí byť, keď je tam PRT, ktorý má koeficient, ktorý nerieši ochladzovanú plochu miestnosti, ale len veľkosť radiátora.

Aj takýto poznatok, susedný byt, tiež na prízemí, strašná zima mu bola, keď neboli PRT, tak si povymieňal všetky radiátory za väčšie. Keď začali PRT, tak mal 8 000 zaznamenaných jednotiek. Po čase to dotiahol len aj na 400, to už mu nebolo zima.

Bol to taký ošiaľ, keď GJ stál 20 Kčs. dávať si väčšie radiátory. Teraz keď majú koeficient radiátora aj 1,825 tak by si dali radšej menšie, ale netreba, len hlavicou treba zmenšiť plochu, cez ktorú dodáva radiátor teplo do miestnosti. Alebo ak má peniaze na nový a prípadne aj preprojektovanie hydraulického vykurovania, prosím. Môže. Ale asi má v hlave .... keď to môže spraviť hlavicou, vlastne hlavou.

Pozri si ten byt č. 13 hlavne zaznamenané jednotky, koeficienty výkonu radiátorov, a koeficienty nevýhodnej polohy miestnosti. Porovnaj si ho s bytom č. 42. Sú také iste, 42 je na severnej stene. Prečo je medzi nimi taký rozdiel? Prečo ten č, 13 tak žhaví? Kto ho zastaví? Kto, ak nie spoluvlastníci domu aj tepla. A ako? Poraď!!!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

alabut Pozri príspevok
Myslim si, ze sito ide na otazku spotreby rozumne a je zbytocne temy uzatvarat, aby sa ludom umoznilo porozumiet, ako obmedzit spotrebu tepelnej energie. Jedina vec, ktora nauci ludi regulovat vykurovaciu sustavu v byte, ak to nerobi automat, su peniaze. :-)

... sito nedaj sa, minimalne alabut ti drzi palce na nohoch i rukoch. Dodavku tepla pre bytovy dom ani jeho regulaciu a meranie neovplyvnim. Sam mam vyrazne nizsiu spotrebu tepla ako susedia, akurat som musel naucit rodinu (pretoze teplotu neriadi automat), ako sa spravat v roznych teplotnych situaciach. Za zhruba pat rokov som znizil spotrebu tepla podla pomerovych meracov skoro o polovicu. Vymena okien bola pred sledovanym obdobim. Kazdy tyzden v nedelu naobed odpisuje dcera hodnoty zo vsetkych meracov energii a spotrebu vody, udaje sa zapisuju do exelu a z grafickeho vystupu je jasne, ci sa uberam spravnym smerom. Operativne kroky tak vidno v priebehu tyzdna. Samozrejme je dolezity vplyv slnka, vykon radiatorov, vetranie, rosny bod, akumulacna schopnost objektu a miestnosti, odvetranie objektu a vsetko, co PASKOV vysvetluje pomocou technickych noriem a smernic. Nieco mozem vysvetlit aj k vyvazeniu hydraulickeho systemu od kotolne po konecneho spotrebitela, ale ako konecny spotrebitel to neovplyvnim. Co mozem ovplyvnit je spotreba elektrickej energie a spotreba vody. Pomerove merace neriesia problem regulacie, ale regulacia vyriesi aj problem pomeroveho rozlozenia nakladov na kurenie, akurat musis regulovat rucne. Obcas sem nazriem a pomozem, ako sa na spravneho pomocneho robotnika na stavbe patri. :-)
Ďakujem!

Keď nie ich peniaze, tak nič a nikto ich nenaučí.

Presne tak, aj ja som im doma tiež musel vysvetľovať čo a ako, a nebolo to hneď, ale už sa stalo, že mi to pripomenuli, aby som aj ja.

To že PAKO V tu vykrikuje, že to nie sú merače, to tu vie 99,99 % zúčastnených, ale sú tu takí, ktorí presadzujú rozpočítavať čo najviac nákladov podľa m2. Ten spôsob ich isto nenaučí ničomu.

Ja si poviem len svoj názor, nikto nemusí čítať, ani sa ním riadiť. Ak nič neporadí, aspoň tému dokáže zavrieť. Tiež niečo.

Ešte raz, ĎAKUJEM!
1 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Ale ten hlavný zdroj tepla pre každý byt, miestnosť je predsa radiátor
mám ich vypnuté, tak ako? Budúcu zimu už idem na vlastný zdroj, stále mám 21 stupňov a viac bez použitia radiátora. Koľko asi miniem elektriny na dokúrenie na 20 stupňou, asi nič ak nebudem musieť chladiť.
Dieliky, dieliky, podiely pre vás všetko pre mňa nič. Či byt 42 žhavil je otázne, keby sme vedeli že doma mali saunu,respektíve otvorené okno celú zimu berienm.
1 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
nunenko Pozri príspevok
Gapo, všetko pekné, ale čo mám robiť? je tu stále minimálne 22 bez kúrenia, keď prikúrim musím vetrať lebo +23.
Máš pravdu pokiaľ je to čo tvrdíš tak, bolo by zbytočné pridávať na hlavici, ale je zaujímavé odkiaľ sa ti to teplo berie.
Brat má už zateplený dom a nemá tam 22 st. C bez kúrenia. Takže musí to byť iba tak, že buď máš doma nejaký silný zdroj tepla, alebo to teplo prichádza z okolia a tam musia o to viac prikurovať, inak to nemôže byť.
1 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Kvaka Pozri príspevok
Gapo, je veľa pravdy v tých článkoch. Ja som nechcela do tejto témy prispievať, lebo sama som v jednej klikla na vyriešené. Ale nedá mi hodiť poznámku k tomu točeniu termostatických ventilov vlastníkom bytu. Súhlasím, že systém nikdy nie je dobre vyregulovaný, ak sa neustále mení poloha ventilov, ak sa zatvára a otvára podľa potreby vlastníka. Systém ani nikdy nemohol byť presne vyregulovaný, lebo ustrážiť toľko vlastníkov bytov, aby v čase regulovania mali hlavice nastavené podľa požiadavky regulovčíkov. Pekné slov, snáď je správne.
No a tak je systém vždy nejako plus mínus rozhasený. Ja mám len vlastnú skúsenosť. Zistila som si polohu ventilov, kde mi to dá pre izbu tú teplotu, čo potrebujem V obývačke aspoň 22,5, v spálni okolo 22, a inde po 21. Zatiaľ ventilmi netočím, lebo ako sa von ochladzuje, tak sa u nás zvyšuje teplota vody v radiátore. Nie je treba teda točiť. Keď sa slnko oprie do okien, je príjemne teplúčko, ale ventilom netočím, načo, veď je nastavený tak, aby hodil do izby tých 22,5. Toto mi teda nie je jasné. A v niektorých izbách mám radiátor horúci v hornej časti a teplý v dolnej časti, odchádza z neho mierne letná voda. V inej izbe mám radiátor hore horúci a dole studený, resp. vlažný. Teplota je v izbe taká, akú potrebujem.
K tomu podlahovému kúreniu, ak susedia prekurujú. No neviem, ale pod nami majú skoro najviac dielikov na PRVN, nad nami majú určite najmenej. Mňa ale niekedy chladí na nohy, mám pocit, že sme nad nevykurovanou pivnicou. A to mám v izbe 22,5.
Údaje pre názornosť:
Údaje PRVN za rok 2010 v obývačke my 2800, nad nami 275, pod nami 7300.
Údaje PRVN za rok 2010 v byte: my 6329, (korigované 9222), nad nami 2875, (korigované 4119), pod nami 21 179, (korigované 32226).
Rozpočítané 40% plocha 60% PRVN.
V roku 2010 sme mali priemernú úhradu 8,26€/m2.
Úhrada bytov v €/m2: my 5,9, nad nami 4,47, pod nami 12,4.
Kvaka si jedna z mála čo vedia čo je termostat. On nie je na to, aby sa s ním vrtelo ako s vodovodným kohútikom. Keby tak robili všetci ako ty, nie je problém v domoch.
Ale keď niekto ide ráno do práce a zatvorí úplne ventil a po príchode večer otvorí, aby mal teplo, ale teplo nemá, pretože vyhriať studený byt má istú zotrvačnosť. Ráno kedy tam konečne začína byť teplejšie, znovu to zatvorí. Potom sa sťažuje že je málo teplé vykurovacie médium, lebo majú zimu. K tomu niet čo dodať.
musíš si uvedomiť, že ty aspoň si myslím, máš telesnú teplotu 36+-, logicky vzaté podlaha ťa musí chladiť, je medzi vami 14 st.C rozdiel.
Naposledy upravil Gapo : 03.02.12 at 17:57
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Gapo, je to novostavba, tepelnoizolačne by ne tom mala byť dobre. Je to úplne a presne ako píšem, až na to že meriam len jednu miestnosť, a teda relatívne v inej môže byť o niečo ináč, ale len minimálny rozdiel. Kde sa berie teplo? Ja v tom mám pomerne jasno: z hora z dola z ľava z prava a čosi od predu (slnko), zo štvrtej steny nie, tam je temperovaná chodba a schodisko (tú dohrievam aj ja). Je mi jasné, že susedia (minimálne jeden musí mať teplotu väčšiu ako mi), stupačky sú na chodbe, takže stadiaľ teplo nejde a stupačka vody? Stadiaľ ide evidentne chlad rúry teplej vody sú izolované, občas ide od tiaľ studený závan takža stadiaľ sa skôr chladí.
Zdroje tepla máme: chladnička, satelit Humax (hreje sko hovado), žiarovky sú všetky úsporné, a počas toho merania som nevaril, iba dva krát šla minutu mikrovlnka. Všetko dohromady sú zanedbateľné hodnoty tepla, neurobia ani 0,2 stupňa.
Steny so susedmi sú z betónu, obvodový plášť Phorotherm.
Záhada a ani zázrak to ale nebude, výrobca tepla, ktorý vlastní domovú kotolňu sa s tým neserie. Spotreba, priemer 92,5 kWh m2 rok o niečom hovorí, o normálnosti ťažko. Keď bolo nad nulou (teploty 5 až 10 vonku) tak o 23 hod vypínali kúrenie do 5:30, a do rána bolo pomerne chladno (samozrejme sme boli rozohriati z horúceho leta a aj 20 sa zdalo zima).
1 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Příspěvek č. 92 přesně vystihuje duševní stav autora témy.
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

Poznámka pro * sito *:

Pasívní domy
nemají radiátory, neboť je nepotřebují.


Nevím, kde by * sito * namontoval PRVN.



Snad poradí * albut *,
je sice mimo realitu, ale nevadí


(
sito nedaj sa, minimalne alabut ti drzi palce na nohoch i rukoch)



Energetická spotřeba domu


je údaj, který říká, jaké množství energie spotřebuje dům pro vytápění za jeden rok normálního užívání, když je teplota užitného prostoru udržována na 20 °C a jestliže roční průběh teplot odpovídá dlouhodobému průměru. Projektant, který dům navrhuje a zasadí do terénu, tento údaj musí podle současné legislativy znát a stavební firma, pokud použije projektantem navržené materiály a technologické postupy, tohoto údaje musí docílit.

Aby bylo možné porovnávat energetickou šetrnost různě velkých staveb, vyjadřuje se energetická spotřeba v kilowatthodinách (kWh) nebo megajoulech (MJ) na jeden m2 užitné plochy domu za jeden rok.

Vynásobením užitné plochy domu a energetickou spotřebou v kWh/(m2.rok), resp. v MJ/(m2.rok) dostane uživatel domu přibližnou energii, kterou spotřebuje za průměrný rok na vytápění.

Podle toho, jak velká je roční energetická spotřeba domu vztažená na jeden m2 užitkové plochy, se v Evropě a tedy i u nás rozlišují různé stupně energerické šetrnosti domů, které uvání následující tabulka:


Stará zástavba 680 MJ/(m2.rok) 200 kWh/(m2.rok)
Novostavby z let 1980 - 1994 375 MJ/(m2.rok) 100 kWh/(m2.rok)
Energeticky úsporné domy (současné novostavby) 230 MJ/(m2.rok) 65 kWh/(m2.rok)
Nízkoenergetické domy 180 MJ/(m2.rok) 50 kWh/(m2.rok)
Pasivní domy
55 MJ/(m2.rok) 15 kWh/(m2.rok)
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

O pasivních domech se budou učit studenti už na středních školách

Datum: 3.2.2012 5:23 |

Organizace: Centrum pasivního domu

Centrum pasivního domu

Údolní 33
60200 Brno

tel.:511 111 810
e-mail:info@pasivnidomy.cz
web:www.pasivnidomy.cz

Nová evropská směrnice, která má za úkol zvýšit energetickou efektivnost budov, přináší velké změny i do českého stavebnictví.

Dle této směrnice by se totiž měly od roku 2020 stavět pouze budovy
"s téměř nulovou spotřebou energie".



Tyto požadavky tak budou muset ve své praxi naplňovat i stavební odborníci, kteří nyní ještě sedí ve školních lavicích. V osnovách středních průmyslových škol stavebních však toto téma chybí.


Už teď tak je jasné, že pokud chce Česká republika ambiciózní cíle směrnice naplnit a udržet krok s mezinárodním trendem, je nezbytné významně posílit osvětu zejména ve školství.


Toho si všimlo i Centrum pasivního domu, které se již řadu let zabývá odborným poradenstvím v oblasti energeticky šetrné výstavby.

Pro studenty a jejich pedagogy proto připravilo projekt, který finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Díky němu budou mít dnešní studenti větší šanci udržet krok s evropským standardem a zajistit si tak dobré uplatnění na trhu práce.

V rámci projektu vznikl desetihodinový výukový program s názvem „PASIVNÍ DOMY Učíme se stavět energeticky úsporně“.


Využívá metody aktivního vyučování a je metodicky zaměřený na studenty 3. a 4. ročníku středních průmyslových skol stavebních a nižší ročníky vysokých škol. Na každé z deseti témat jsou navrženy různé interaktivní formy výuky – práce s textem, kvíz, názorná hra, brainstorming, skupinová práce a jiné zážitkové metody. Všechny aktivity byly zvoleny s cílem podpořit rozvoj komplexního myšlení v souvislostech. Studenti během vyučování využívají vědomosti získané při výuce i v běžném životě. Větší část výuky je přitom přenesena právě na studenty tak, aby byla podněcována jejich aktivita, samostatnost a kreativita tolik potřebná i pro jejich budoucí praxi.

Pro učitele je pak připraven komplexní výukový balíček. Naleznou v něm metodickou příručku, pracovní listy, prezentace v elektronické podobě a zajímavé výukové pomůcky - ukázky izolací, těsnících materiálů a vzorky oken. Teoretický základ je přehledně zpracován v publikaci Informační listy. Další doplňující informace mají učitelé k dispozici ve dvou přiložených filmech s tématikou pasivních domů.
Během projektu se zaškolovacích seminářů k výukovému programu zúčastnilo přes šedesát učitelů z deseti středních průmyslových škol a dvou škol vysokých. Pedagogové ocenili komplexnost a názornost balíčku s pomůckami k výuce tématu stavby pasivních a nízkoenergetických budov, stejně jako profesionalitu a vysokou odbornou úroveň výukových materiálů. S ohledem na zájem ze strany škol se již připravují další semináře, kam se mohou hlásit všichni zájemci o tuto problematiku. Pro bližší informace se stačí poslat e-mail na adresu juraj.hazucha@pasivnidomy.cz.
Výukový program je nyní v procesu akreditace MŠMT a mohl vzniknout díky finanční podpoře Ministerstva životního prostředí.
O Centru pasivního domu

Centrum pasivního domu je neziskovým sdružením, které vzniklo za účelem podpory a propagace standardu pasivního domu a zajištění kvality pasivních domů. Členy sdružení jsou architekti, projektanti, stavební firmy, výrobci stavebních materiálů a prvků, a všichni ostatní odborníci se zájmem o pasivní domy.
Spolu s Českou radou pro šetrné budovy je Centrum pasivního domu součástí iniciativy Šance pro budovy (www.sanceprobudovy.cz), jejímž cílem je modernizace českého stavebnictví směrem ke kvalitnějším a úspornějším budovám.

Kontakt:
Ing. Juraj Hazucha
CENTRUM PASIVNÍHO DOMU
tel.: +420 774 259 751
e-mail: juraj.hazucha@pasivnidomy.cz

http://www.pasivnidomy.cz/



Zdroj:
http://stavba.tzb-info.cz/pasivni-do...ednich-skolach
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

PASKOV Pozri príspevok


(
sito nedaj sa, minimalne alabut ti drzi palce na nohoch i rukoch)


áááále , ale Paskov to nemyslíš vážne ??? ...nohoch i rukoch, však nie si talian, ale len čech ....

...a už daj pokoj s tými odvolávkami na rôzne články, už to nikoho nebaví čítať, tak ako aj sitove siahodlhé príspevky...
0 0
PASKOV PASKOV

PASKOV je offline (nepripojený) PASKOV

alabut Pozri príspevok
Myslim si, ze sito ide na otazku spotreby rozumne a je zbytocne temy uzatvarat, aby sa ludom umoznilo porozumiet, ako obmedzit spotrebu tepelnej energie. Jedina vec, ktora nauci ludi regulovat vykurovaciu sustavu v byte, ak to nerobi automat, su peniaze. :-)

... sito nedaj sa, minimalne alabut ti drzi palce na nohoch i rukoch. Dodavku tepla pre bytovy dom ani jeho regulaciu a meranie neovplyvnim. Sam mam vyrazne nizsiu spotrebu tepla ako susedia, akurat som musel naucit rodinu (pretoze teplotu neriadi automat), ako sa spravat v roznych teplotnych situaciach. Za zhruba pat rokov som znizil spotrebu tepla podla pomerovych meracov skoro o polovicu. Vymena okien bola pred sledovanym obdobim. Kazdy tyzden v nedelu naobed odpisuje dcera hodnoty zo vsetkych meracov energii a spotrebu vody, udaje sa zapisuju do exelu a z grafickeho vystupu je jasne, ci sa uberam spravnym smerom. Operativne kroky tak vidno v priebehu tyzdna. Samozrejme je dolezity vplyv slnka, vykon radiatorov, vetranie, rosny bod, akumulacna schopnost objektu a miestnosti, odvetranie objektu a vsetko, co PASKOV vysvetluje pomocou technickych noriem a smernic. Nieco mozem vysvetlit aj k vyvazeniu hydraulickeho systemu od kotolne po konecneho spotrebitela, ale ako konecny spotrebitel to neovplyvnim. Co mozem ovplyvnit je spotreba elektrickej energie a spotreba vody. Pomerove merace neriesia problem regulacie, ale regulacia vyriesi aj problem pomeroveho rozlozenia nakladov na kurenie, akurat musis regulovat rucne. Obcas sem nazriem a pomozem, ako sa na spravneho pomocneho robotnika na stavbe patri. :-)

PS

Nemám potřebu nekonečné debaty...
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať