Zavrieť

Porady

Ako začať podnikať bez súhlasu manželky a ako ochrániť firmu pred jej vplyvom a nárokmi počas manželstva prípadne po rozvode ???

Prosím Vás o návrh nejakého rozumného a právne čistého rozuzlenia mojej situácie:
Som ženatý, moje manželstvo je veľmi labilné a nepredvídateľné (2 pokusy o rozvod) a nevieme sa dohodnúť na ničom !!!
Chcem založiť s.r.o., ktorej budem jediným konateľom a budem si vyplácať iba štandardnú mesačnú odmenu (plat) ako aj zamestnancom.
Chcem ju založiť výhradne z nie rodinných finančných zdrojov - niečo ako spoločné vlastníctvo zamestnancov.
Manželka samozrejme proti, nič neschváli, nič nepodpíše, všetko poprie.
Aké mám prosím Vás právne možnosti a aké môžem vykonať opatrenia pred alebo počas založenia resp. fungovania firmy, aby bola firma napísaná na mňa a manželka ako bezpodielová spoluvlastníčka nemala na fungovanie firmy žiadny vplyv a nemohla si kedykoľvek (prípadne po rozvode) robiť právne ani majetkové nároky ???
Hľadám iba seriózne a právne čisté riešenie, aby som sa vyhol súdnym konaniam s vlastnou manželkou ako napr. rozvod alebo zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ale zároveň mohol začať bezpečne podnikať.
Zbehlým v oblasti a ochotným poradiť rád doplním podrobnejšie informácie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Poziadajte o zrušenie BSM.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Paso007 nič iné ani konkrétnejšie? nie je už potom jednoduchšie sa rozviesť ??
    veronikasad Ak je manželstvo nefunkčné ... Len nezabudni, že aj po rozvode môže manželka požadovať od exmanžela výživné
    ZahradnikAmater Áno, od manžela z jeho platu, nie zo zisku jeho sro
    veronikasad Príjem zo zisku môže sudca zohladniť pri stanovení výšky výživného manželky
    ZahradnikAmater Akého zisku? Jáj viem, sudcovia nevedia odlíšiť tržby živnostníka za tovar od jeho osobného príjmu. Ale po polhodinovom školení z jednoduchého účtovníctva to nakoniec zvládnu. Osobná skúsenosť.
      zbaliť

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    V otázke a svojich neskorších komentároch si odporujete a máte nedosiahnuteľný cieľ. Odstaviť manželku od svojich majetkov a príjmov, a zároveň nezrušiť BSM a neobchádzať právo, to sa nedá. Kým je BSM, tak má manželka na polovicu právo a akékoľvek kroky jej práva zamedzujúce sú predsa obchádzanie zákona a jej práv. Jediné čisté riešenie je zrušenie BSM. Ak to nie je priechodné, tak ostávajú už len nečisté riešenia, a to "biele kone" (napísať firmu na iného) alebo "zatajenie vlastníctva" (založiť zahraničnú akciovú spoločnosť na doručiteľa s utajeným vlastníkom).

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Tweety, Paso007, Ing. Ľubomír Janoška, arizona
    4
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Paso007 Ďakujem za príspevok. Chápem, že má nárok na polovicu môjho aj po rozvode. Ale, čo ak bude už zakladacou listinou dané, že majetok spoločnosti je podielovým majetkom jej zamestnancov alebo niečo podobné? Alebo toto dosiahnuť nejakým legálnym spôsobom? Možno založením družstva ako sme sa bavili vzššie ??? Potom by mala predpokladám nárok iba na polovicu môjho podielu, ktorý som nadobudol počas manželstva, nie na pol firmy, či ???
    Onko Samozrejme by mala nárok len na polovicu Vášho podielu, takže ak by boli viacerí cudzí vlastníci, tak by to nikdy nebola polovica celej firmy. A nezáleží na tom, či by to bola živnosť, s.r.o., družstvo alebo čokoľvek iné.
    Paso007 Háčik je ale v tom, že zamestnanec by nebol vlastníkom svojho podielu hneď, ale až po odpracovaní napr. X rokov vo firme. Jeho meno by nefigurovalo ako spoluvlastník spoločnosti. Mal by vo firme napr. fiktívny podiel, ktorý by sa stal reálnym a splatným pri jeho odchode z firmy alebo na dôchodok po odpracovaní X rokov. Všetko založené na pracovných zmluvách, písomných dohodách medzi firmou a zamestnancami a základnými princípmi a dokumentami firmy.
    Je také niečo možné dosiahnuť legálne tak, aby sa to nezosypalo v prípade napr. rozvodu alebo vysporiadavania majetku ???
    Onko Toto "bežne" funguje pri akciových spoločnostiach, akcie možno priebežne vytvárať, resp. a.s. môže vlastniť svoje vlastné akcie, ktoré neskôr rozdelí, alebo môže vykupovať vlastné akcie.

    Takže akciová spoločnosť má 10 akcií, všetky vlastníte Vy, spoločnosť má zamestnanca, ktorý má dohodnuté, že za nejakých podmienok dostane novo vytvorené 2 akcie. Po rozvode budete mať vy 5 akcií, exmanželka 5 akcií a keď nastane tá chvíľa, zamestnanec 2 akcie, spolu 12 akcií.

    Toto najviac zodpovedá tomu, čo ste opísali.
    Paso007 To je ale presne to, čo nechcem. Nemyslím tým spomínané akcie, ale aby sa z firemných 10, možno už 11 akcíí nestalo švihnutím manželkinho prútika zrazu 5 alebo 6. To sa može veľmi rýchlo stať, že sa zamestnanec k svojim 2 akciám ani nedostane nikdy. A kde sú ďalší zamestnanci ???
    To len na zamyslenie lebo isto sa nechystám robiť akciovku, to je pravdepodobnejší rozvod alebo zrušenie BSM.
    Otázka je, či je okrem týchto dvoch nemilých možností aj nejaká iná - menej razantná (napr. sro s možnosťou to nejako právne ošetriť).
    Paso007 Tak som trochu pošprtal a vyzerá to, že ideálnym receptom a nie moc razantným je nie zrušenie alebo vyporiadanie BSM, ale jeho ZÚŽENIE na veci budúce a konkrétne !!! Nemusí to mať vôbec dopad na doterajšie BSM (dom, majetok, úspory). Buď to pôjde po dobrom dohodou a zápisnicou u notára alebo súdnou cestou.
    Snáď táto diskusia poslúži aj ďalším nešťastníkom :-)
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Založiť trust. Následne založiť firmu v jurisdikcii s akciami na doručiteľa a urobiť túto firmu vlastníkom slovenskej s.r.o. Vložiť podiely zahraničnej firmy do trustu, kde budete jediným beneficientom.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik tak to je asi jednoduchšie sa rozviesť
    profesional Možno má dôvodz pre ktorý sa nechce alebo nemôže rozviesť. Ako bola otázka položená, tak bola zodpovedaná.
    Paso007 neriešime tu dôvod nerozvodu - deti + spoločný život - ale aké sú možnosti. Okrem prázdnych rečí, žiadna odpoveď.
    To sa p. Tweety vyjadril ešte najkonkrétnejšie :-(
    profesional Ako žiadna odpoveď? Čítal si, čo som napísal a neporozumel si, alebo si ani nečítal?
    Paso007 Myslíš tú úvahu, že mám asi dôvod sa nerozviesť? Alebo som niečo prehliadol? som tu nový.
    Dáša_ profesionál ti predsa úplne presne popísal, ako máš firmu založiť.

    Mmch, nechceš zakladať firmu s tým, že by tam mal byť podvod. Ale oddeliť peniaze, ktoré patria do BSM už podvod nie je. Je to o uhle pohľadu. A keď je medzi vami čokoľvek, tak najskôr daj do poriadku toto... Lebo sa to bude s tebou vliecť.
    Paso007 Pardon, Bolo to na mňa tak zložité, že som to nejak vypustil automaticky :-)
    Paso007 A to s tým trustom by akože bolo legálne a morálne v pohode ???
      zbaliť
    ZahradnikAmater
    Súhlas manželky na založenie sro nepotrebujete, rovnako ako vám nemusí podpísať "rozvodové papiere" - ľudia pričasto pozerajú americké filmy Na druhej strane, ak sa vám "čosi stane" - klepne vás z nej pepka, zdedí váš podiel.

    Ozaj, načo ste s takou ženou? Kvôli čomu? A prosím fakty, nie výhovorky.

    Založte družstvo s kolegami. Alebo založte firmu, kde spoločníci budú len kolegovia, vy môžete byť konateľ - za plat
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Paso007 Ďakujem za príspevok.
    Družstvo ako spôsob podnikania sa dosť podobá môjmu zámeru, ale asi je to dosť husté začať podnikanie s menším obmedzeným vkladom založením družstva ??? alebo to nie je také zložité ???
    Nič to ale asi nerieši vo veci odstavenia manželky.
    ZahradnikAmater Odstavenia od čoho? Od vášho podielu vo firme, ktorý bude vedený na dobrého kamaráta alebo spolužiaka? A čo si na vás zoberie, keď budete zarábať len 300 eur hrubého a aj mobil a auto budú firemné?
    Paso007 Nechcem začať podnikať hneď podvodom, žiadneho bieleho koňa. Chcem, aby to bolo vedené na mňa !!! Kamarát, spolužiak ba aj niekto z rodiny môžu byť v budúcnosti taký istý problém ako manželka, možno ešte väčší !!!
    korela "Ozaj, načo ste s takou ženou? Kvôli čomu? A prosím fakty, nie výhovorky."
    .................................................. .................................................. .......
    Otázka mohla byť položená aj vhodnejšie, a síce, prečo u nás nie je v legislatíve manželská odluka ako takmer vo všetkých štátoch Európy? Nemal to kto doteraz navrhnúť, alebo to niekto brzdí?Zadávateľ nie je určite sám, ktorý hľadá vhodné riešenie.
    V praxi takúto situáciu riešia ľudia zvyčajne rozvodom, aj keď podnes od novembra žijú spolu. Pretože istota.
    Paso007 Dobrý postreh ďakujem. Nemám prehľad ako to funguje v zahraničí, ale verím, že nie som sám v podobnej situácii.
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    nájsť si niekoho, komu veríš - ideálne svojho rodinného príslušníka. Na neho napísať firmu, napr. aj vo virtuálnom sídle. Samozrejme, byť konateľ.
    Paso007 mrkni vyššie, tam som vysvetlil prečo to takto nechcem

    Ako začať podnikať bez súhlasu manželky a ako ochrániť firmu pred jej vplyvom a nárokmi počas manželstva prípadne po rozvode ???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.