janomila
02.03.09,20:12
Otvor si ten link a uvidíš, že sa odvolá na hocijakú blbosť.
Prečo Ti to pripadá ako blbosť? Vždy po nejakej kríze prišli nepokoje a nakoniec vojna. Tá posledná, ktorá nasledovala po veľkej hospodárskej kríze stála život cca 60 miliónov ľudí.A to už mne ako blbosť rozhodne nepríde. To, že ten článok je napísaný takým spôsobo je druhá vec. Ale historické fakty to neovplyvní. Treba čítať aj medzi riadkami.
wagner
02.03.09,19:23
mimotemycarrotka - ešte si len prišiel a už rýpeš:(. Takých rypákov tu bolo dosť, ale dlho tu nevydržali. Daj si pozor na to. A najprv si prečítaj etiketu porady, potom sa predstav a až potom, ak budeš premúdrelý, tak rýpaj.:eek::mad:
Stanislav 1975
02.03.09,19:54
""
Zamestnanie - predvolené:finančný manažér ""S takýmito naivnými názormi manažuješ čo ? :---:---

Aspoň domácnosť ???????????????????????????????????,
Neviem, ale mne sa duves zdá celkom v pohode chalan a vačšinou s jeho názormi suhlasím...,len ty si ešte nič nenapísal, kde by sa dal o tebe utvoriť nejaký ten obraz...
húžva
02.03.09,20:22
V podstate mas v mnohych veciach pravdu, no mna by naozaj celkom uprimne zaujimalo, aky konkretny "pristav" v mori nabozenstiev a cirkvi si objavil, na krory by neplatilo to, co si napisal.

Vážený spolubesedníci. Ďakujem Vám za opýtanie, som úprimne rád, že Vás zaujíma zdroj z ktorého čerpám. Ale nemajte mi to za zlé, ja si Váš ozajstný záujem ešte odskúšam. Ak máte skutočne úprimný záujem pokojne sa mi opätovne ozvite na môj súkromný mail. Budem tomu úprimne rád.
Prosím nič za týmto nehľadajte, ani sektu, ani domýšľavosť, alebo moju pýchu, ani nič zlé.

Jednoducho tieto "veci" ak majú splniť svoj účel sa musia odovzdávať s patričnou úctou a dôležitosťou tým, ktorí o to požiadajú. Pretože okrem toho, že sú tej úcty naozaj hodné, je dôležité, aby každý osobne prejavil o ne individuálny záujem. Je v tom znova istý druh pokory v ktorej je vlastne kľúč k spomínaným pravdám.
Navyše podľa mňa takéto veci do éteru skutočne nepatria.
Totiž, každý z toho duchovného zdroja (knihy) dokáže načerpať iba toľko do akej miery je on sám k sebe a potom aj k ostatným úprimný - pravdivý.
Je to iba skúška úprimnosti vášho záujmu, respektíve hľadania a pre mňa zároveň aj dôkaz, že nie som členom žiadnej sekty a nemám za každú "ovečku" nejakú províziu.
A potom ešte aj Ježišov biblický citát upozorňuje na to :

"Otvárajte iba tým čo klopú." To znamená nikomu sa tieto veci nemôžu vnucovať, tak či tak pre ne všetci až postupne dozrievame.
No a dôkazom tejto individuálnej, duchovnej zrelosti je u každého veľkosť jeho záujmu.

a ďalší citát taktiež upozorňuje
"Nehádžte perly sviniam, lebo ich do blata zašlapú a bude po nich."

I keď je to dosť expresívne prirovnanie, napriek tomu je pravdivé.
Mám s ním už veľa skúseností.
duves
03.03.09,06:07
Pôvodca textu príspevku: carrotka http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/102397-hospodarska-kriza-a-co-s-nou-post969270.html#post969270)
""
Zamestnanie - predvolené:finančný manažér ""S takýmito naivnými názormi manažuješ čo ? :---:---

Aspoň domácnosť ???????????????????????????????????,

Neviem, ale mne sa duves zdá celkom v pohode chalan a vačšinou s jeho názormi suhlasím...,len ty si ešte nič nenapísal, kde by sa dal o tebe utvoriť nejaký ten obraz...

Uf, niekto sa vcera vecer zaoberal mojou maličkosťou? Nemôžem najst jeho/jej príspevky (vcera vecer som bol vo vitrážovej dielni).
Dik Stanislav ;)
Antea
03.03.09,11:41
Tak dufam ze to Antea myslela ironicky. Inak v tom suhlasim, ze u nas chce takmer kazdy zbohatnut za minutu a ak sa uz nijako neda, tak za den:---.
Ironicky aj vážne. Nebolo to tak? Aj u nás sa triasli aby mohli arizovať a obohatiť sa na niečom čo im nepatrilo ? Potom sa to znárodnilo a po revolúcii si mnohí uplatňovali na tento zarizovaný majetok reštitúcie. Hitlerovi Židia tiež z ekonomických dôvodov prekážali, tak si dajme pozor, aby sme aj my do takejto fázy nedospeli.
misomiso
03.03.09,14:29
Ironicky aj vážne. Nebolo to tak? Aj u nás sa triasli aby mohli arizovať a obohatiť sa na niečom čo im nepatrilo ? Potom sa to znárodnilo a po revolúcii si mnohí uplatňovali na tento zarizovaný majetok reštitúcie. Hitlerovi Židia tiež z ekonomických dôvodov prekážali, tak si dajme pozor, aby sme aj my do takejto fázy nedospeli.

A ako si "chces dat pozor"?
duves
04.03.09,11:17
mpetrzel, vypínam ťa http://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/icon_lol.gif, dúfam, že nebudem jediný.
Dáša_
04.03.09,11:19
mpetrzel, vypínam ťa http://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/icon_lol.gif, dúfam, že nebudem jediný.

je svanda pozorovat, ze ho to stále baví :D:D
Bastian
04.03.09,11:28
Vidím, že tu je napriek veľkej kríze veselo ;)
Iwett
04.03.09,16:57
Dobrý večer, chcem sa spýtať, ako riešite v období krízy odkladanie svojich úspor? Je podľa Vás dobre mať ich doma, alebo je väčšia istota v bankách?
tetrisss
04.03.09,17:41
V prvom rade si myslim, ze hotovost v obdobi este len zacinajucej krizy, nie je vobec vyhra. Lepsie je mat investovane peniaze napr. v nehnutelnosti, pode, zlate, diamantoch / pre chudobnych:D/. Na druhej strane peniaze su peniaze a ked uz nevieme co s nimi, no vyzera, ze banky sa u nas celkom dobre stabilizovali /zatial/ a nezanedbatelna je statna 100 percentna zabezpeka statu, ale pozor, nie vsetky bankove produkty, momentalne sa najdu aj slusne uroky, tak ja by som to zverila banke, ale treba si ich obehnut a zistit, co je najvyhodnejsie. Doma, no za ne nic doma nedostanem a este ak sa niekde prekecnem, tak zlodeji si pridu na svoje.
duves
04.03.09,17:59
Dobrý večer, chcem sa spýtať, ako riešite v období krízy odkladanie svojich úspor? Je podľa Vás dobre mať ich doma, alebo je väčšia istota v bankách?
Peniaze na účte su najlepsie likvidne a kedykolvek k dispozicii. Nemyslim, že nastane stav, že banky krachnu a odmietnu vyplacat vklady. Skor asi nastane stav, že može prist okamih, že nebudu mat hodnotu. Upozornuje na to tetrisss. No domy, či zlato nie su vždy okamžite likvidne. Apropo, dnes som na nete našiel článok, kde jeden investor radil kupovať zlato už v roku 2006. Tak si vyberte!
Iwett
04.03.09,18:03
V prvom rade si myslim, ze hotovost v obdobi este len zacinajucej krizy, nie je vobec vyhra. Lepsie je mat investovane peniaze napr. v nehnutelnosti, pode, zlate, diamantoch / pre chudobnych:D/. Na druhej strane peniaze su peniaze a ked uz nevieme co s nimi, no vyzera, ze banky sa u nas celkom dobre stabilizovali /zatial/ a nezanedbatelna je statna 100 percentna zabezpeka statu, ale pozor, nie vsetky bankove produkty, momentalne sa najdu aj slusne uroky, tak ja by som to zverila banke, ale treba si ich obehnut a zistit, co je najvyhodnejsie. Doma, no za ne nic doma nedostanem a este ak sa niekde prekecnem, tak zlodeji si pridu na svoje.
Ďakujem za odpoveď, a nemal by sa človek báť, že aj ked je to garantované štátom, vyplácanie môže trvať dlho a kým sa dostaneme na radu, tak ani nemusíme dožiť?
A nemôže sa stať že aj takéto banky v nejakom krízovom režime štátu môžu peniaze nevyplatiť?
A doma, aj ked niesú žiadne úroky /nakoniec aj v bankách sú v smiešnej výške/ ale okrem toho zlodeja mám peniaze keď potrebujem.
Pýtam sa na základe toho, že toto tvrdia starí ľudia.
Martasch
04.03.09,18:44
Ďakujem za odpoveď, a nemal by sa človek báť, že aj ked je to garantované štátom, vyplácanie môže trvať dlho a kým sa dostaneme na radu, tak ani nemusíme dožiť?
A nemôže sa stať že aj takéto banky v nejakom krízovom režime štátu môžu peniaze nevyplatiť?
A doma, aj ked niesú žiadne úroky /nakoniec aj v bankách sú v smiešnej výške/ ale okrem toho zlodeja mám peniaze keď potrebujem.
Pýtam sa na základe toho, že toto tvrdia starí ľudia.

Tu je asi dobrá rada zlatá. Podľa mňa je najlepšie riziko rozložiť - teda časť v hotovosti a časť v banke, alebo ešte lepšie v bankách /rôznych/. A pokiaľ je výška peňažných úspor vyššia možno zlato a nehnuteľnosti.
duves
04.03.09,19:22
Pýtam sa na základe toho, že toto tvrdia starí ľudia.
Ktorí? Takí, čo to ukážu vnukovi a ten dá tip sfetovaným kamošom a dedko s bankou prídu o posledné úspory?

http://www.aktuality.sk/forum/prispevky/starenku-okradli-o-80-tisic-korun

http://www.kriminalita.sk/extremizmus-obvinenie-17-rocneho-studenta/2008-10-09/

atd atd
Martasch
04.03.09,19:42
Ktorí? Takí, čo to ukážu vnukovi a ten dá tip sfetovaným kamošom a dedko s bankou prídu o posledné úspory?

atd atd

Nechcem si pred takýmito informáciami zakrývať oči a tvrdiť, že nič sa nedeje.Ale ideme od mantinela k mantinelu. Voľakedy dávali správy len o práci a vzorných pracovníkoch, pionieroch /my starší čo pamätáme Timura a jeho družinu:D/ a čo je viem čom - zrejme v snahe, aby sme sa im chceli podobať. Teraz už doma televízne noviny voláme "koho zabilo, koho okradli" a zase sa tu chce asi niekto podobať.
cathyc
04.03.09,19:49
V prvom rade si myslim, ze hotovost v obdobi este len zacinajucej krizy, nie je vobec vyhra. Lepsie je mat investovane peniaze napr. v nehnutelnosti, pode, zlate, diamantoch / pre chudobnych:D/. Na druhej strane peniaze su peniaze a ked uz nevieme co s nimi, no vyzera, ze banky sa u nas celkom dobre stabilizovali /zatial/ a nezanedbatelna je statna 100 percentna zabezpeka statu, ale pozor, nie vsetky bankove produkty, momentalne sa najdu aj slusne uroky, tak ja by som to zverila banke, ale treba si ich obehnut a zistit, co je najvyhodnejsie. Doma, no za ne nic doma nedostanem a este ak sa niekde prekecnem, tak zlodeji si pridu na svoje.

To čo teraz vyzerá ako stabilné, už o mesiac nemusí byť pravdou...viď predpovede mesiac, dva, tri dozadu. Ak padnú obrovské banky v usa, prečo si máme myslieť, že u nás sa tak nestane? Veď krachujú štáty a to si fakt myslíte, že ak vláda nasľubuje 100% plnenie, bude to mať aj z čoho zaplatiť? Ja viem takých morbídnych vízií tu už bolo, ale aj tak si myslím, že v tejto situácii sľubovať ľuďom to, čo sľubujú vlády je nekorektné. Tu by už naozaj pomohol len zdravý sedliacky rozum...žiaľ tým my už nedisponujeme. Nahovárať si síce môžeme, že opak je pravdou, ale žijeme vo virtuálnej realite, kde stačí zhasnúť obrazovku a starosti pominú, žiaľ realita je iná.
Iwett
04.03.09,20:04
Ktorí? Takí, čo to ukážu vnukovi a ten dá tip sfetovaným kamošom a dedko s bankou prídu o posledné úspory?

http://www.aktuality.sk/forum/prispevky/starenku-okradli-o-80-tisic-korun

http://www.kriminalita.sk/extremizmus-obvinenie-17-rocneho-studenta/2008-10-09/

atd atd
:D:D:D:D:D
slimak
05.03.09,08:56
Vláda se totiž bála zběsilého výběru vkladů a následného krachu bank, a tak výběry na půl roku zakázala.

Dufam, ze vlada aspon pocas toho polroka im vyplati dochodky ci platy.

http://www.ct24.cz/ekonomika/46966-ukrajina-stoji-pred-krachem-nevyplaci-ani-penze/
cathyc
05.03.09,09:05
Vláda se totiž bála zběsilého výběru vkladů a následného krachu bank, a tak výběry na půl roku zakázala.

Dufam, ze vlada aspon pocas toho polroka im vyplati dochodky ci platy.

http://www.ct24.cz/ekonomika/46966-ukrajina-stoji-pred-krachem-nevyplaci-ani-penze/

riešenie???? stará dobrá vojna, ktorá rieši finančné krízy??? :eek:
Iwett
05.03.09,15:01
Ďakujem veľmi pekne za názory.
duves
05.03.09,19:45
Svet túži po pozitívnej zmene, preto tá hystéria okolo Obamu. Ale na rozdiel od toho, čo všetci dúfajú a veria, je len pokračovaním Busha - nový obal s rovnakým obsahom. Systém ľudí v pozadí sa zachoval, bez ohľadu na to, ktorú bábku vidieť na javisku. S Obamom sa nezmení nič. Že tomu je tak, vidieť aj podľa jeho rozhodnutia poslať tisíce nových vojakov do Afganistanu. Namiesto sľúbeného mieru chce viac vojny.
Je ovládaný tými istými monštrami, ktoré už tak dlho vyplieňujú a znásilňujú svet, koncernami, ktoré myslia len na zvyšovanie obratu a zisku, ktoré vedú útočné vojny a ktoré nanucujú ľudom proti ich vôli nepotrebné haraburdy, ktoré zotročujú ľudí a zároveň ničia ich kultúru a identitu.
Ale toto znásilňovanie ľudstva sa skončí. Revolúcia príde, a príde do každého mesta. Najvýraznejšie sa rozvinie vo veľkých aglomeráciach, kde zmení všetko. Čo to znamená, prenachám vašej fantázii. Počas minulých svetových vojen existovali oblasti, ktoré zostali vtedajšími udalosťami absolútne nepoznačené - neboli ani príliš ďaleko odtialto. Nad tým by sme sa mali zamyslieť a vyvodiť dôsledky.

zdroj:http://www.matrix-2001.cz/v2/default.aspx?aid=3212
cathyc
05.03.09,20:00
Až mi srdce poskočilo, čítať niečo čo cítim. Stále v tom mám však mišung, neviem sa v tom chaose nájsť, ale dlho už tuším, že sa musí veľa zmeniť. Ľudia v mojom okolí si už dlhšie pri mojich scenároch poklopkávali po hlave, neviem či si tým liečili svoj hypotalamus, alebo je to naozaj pre ostatných tak neuveriteľné pochopiť, že niečo tak umelé raz musí padnúť?
qwer
05.03.09,20:03
TREBA POCKAT A DUFAT
cathyc
05.03.09,20:14
TREBA POCKAT A DUFAT

Viem a nemáš z toho strach? Ja sa z časti teším a z časti trasiem. Niečo podobné smrti...nemám strach so smrti, len umierania sa bojím. Tak je to aj pri tomto, nemám strach zo zmeny, len toho priebehu sa bojím.
janomila
06.03.09,18:29
TREBA POCKAT A DUFAT
Áno, aj to je spôsob, ako uvažovať o tom, čoho sme svedkami v posledných pár mesiacoch. Ja som však typ človeka, ktorý takýto defétistický postoj nedokáže pochopiť. Jednoducho musíme bojovať. Zomknúť sa ako národ a nedať sa poraziť alebo znechutiť. Viem, že to nie je jednoduché. Že človek bez práce je veľmi deprimovaný. Že strach z budúcnosti nám dokáže otráviť psychiku. Napriek tomu sa nazdávam, že v živote je vždy dosť krásnych vecí, ktoré by nám mali dodať chuť žiť a bojovať a prekonať všetko zlé, všetky prekážky, ktoré sa nám postavia do cesty. Možno je to ten varovný prst, ktorý nás upozorňuje, že netreba mať radosť len z nákupov alebo z toho slovka MAŤ, ale aj z toho, že človek dokáže aj dávať. A nielen hmotné veci, ale hoci aj obyčajný úsmev, ktorý pridáme k svojmu "Dobrý deň".
Trocha som odbočila z ekonomiky do duševnej sféry, ale nedá mi trochu sa venovať aj takýmto problémom, pretože denno-denne stretávam ľudí, ktorí už začínajú podliehať strachu z budúcnosti.
Už som tu spomínala, že našou hlavnou silou, nás, obyčajných ľudí, je schopnosť vytvárať dopyt. To je základ ekonomiky. Ak sa dokážeme zbaviť nedôvery v ekonomickú realitu a dokážeme vytvárať dopyt, dokážeme pomôcť aj ekonomike. To je naša jediná možnosť. A naša hlavná sila. Nebojme sa chodiť do obchodov, nebojme sa prerábať alebo vylepšovať naše domovy. Dajme prácu našim ľuďom a skúsme tú našu "haprujúcu" ekonomiku trocha nakopnúť. Ja som sa napríklad rozhodla dať si urobiť skrine na mieru na celú stenu chodby. Už to plánujem pár mesiacov, nie je to pre mňa malá investícia, aj manžel trochu hundre, pretože každý sa bojí a ja idem vyhadzovať peniaze na skrine. No uvažujme trochu v iných rozmeroch. Ja dám slušnú zakázku slovenskému živnostníkovi. Ak by tak urobilo desať percent národa, už by sme to pocítili.
cathyc
06.03.09,20:44
k tomu len jeden link, je to síce dlhé, ale stojí za to, aby sme sa zobudili. Áno pozitívne myslenie je jediná vec čo väčšinu drží nad vodou.http://video.google.com/videoplay?docid=4642167330989213588
Dúfam, že ten link bude fungovať.
Martasch
06.03.09,21:26
k tomu len jeden link, je to síce dlhé, ale stojí za to, aby sme sa zobudili. Áno pozitívne myslenie je jediná vec čo väčšinu drží nad vodou.http://video.google.com/videoplay?docid=4642167330989213588
Dúfam, že ten link bude fungovať.

Táto téma sa nám prelína s témou Padne Amslico AIG? a link bol v príspevku 158. Viem to preto, že ma to zaujalo a viackrát som sa k nemu vrátila.
duves
07.03.09,06:10
Ľudia v mojom okolí si už dlhšie pri mojich scenároch poklopkávali po hlave, neviem či si tým liečili svoj hypotalamus, alebo je to naozaj pre ostatných tak neuveriteľné pochopiť, že niečo tak umelé raz musí padnúť?
Neboj, nie si jedina. No ja mam obavy, že niekto bude chciet silou-mocou ten stav agonie predlžiť, zabetonovat na nejake desatrocie. Aby sa znovu vyrabalo s obrovskym prebytkom za súčasnej devastacie životneho prostredia a len preto, aby par jednotlivcom (co travia volne chvile na jachtach v stredomori a pod) pribudli na kontach dalsie nuly.
duves
07.03.09,06:21
k tomu len jeden link, je to síce dlhé, ale stojí za to, aby sme sa zobudili.
No je to tak, potvrdzujem ako zamestnanec bankoveho sektoru. Ide o multiplikaciu vkladov, možno až 10-násobne. Ale už to tu bolo.
Každý nový úver je vlastne emisiou nekrytych penazi (nekryte produkciou) a je to kryte prislubom dlžníka to splatiť. A banka ma zvycajne aj zabezpecenie nehnutelnostou, keby dačo. Ale to nie je nova vec, to už vzniklo skor. Ešte so vznikom bankovnictva v europe. Ked sa prislo na to, že vkladatelia nepridu hned naraz vybrať svoje vklady. Vtedy by to prasklo.
Takže ak chceme aby to prasklo, musime ist vybrat svoje vklady. Do normalnych šušťavych penazi. Hotovosť sa nepodiela na multiplikaci v peňažnom systeme.

Je to moloch na hlinenych nožičkach, stačí malý impulz a padne to.
duves
07.03.09,08:16
A tento článoček to iba potvrduje, že zaklady toho systemu v podstate neexistuju:
http://dolezite.sk/II_svetova_hospodarska_krize_Co_a_jak_dal.html
cathyc
07.03.09,08:21
No je to tak, potvrdzujem ako zamestnanec bankoveho sektoru. Ide o multiplikaciu vkladov, možno až 10-násobne. Ale už to tu bolo.
Každý nový úver je vlastne emisiou nekrytych penazi (nekryte produkciou) a je to kryte prislubom dlžníka to splatiť. A banka ma zvycajne aj zabezpecenie nehnutelnostou, keby dačo. Ale to nie je nova vec, to už vzniklo skor. Ešte so vznikom bankovnictva v europe. Ked sa prislo na to, že vkladatelia nepridu hned naraz vybrať svoje vklady. Vtedy by to prasklo.
Takže ak chceme aby to prasklo, musime ist vybrat svoje vklady. Do normalnych šušťavych penazi. Hotovosť sa nepodiela na multiplikaci v peňažnom systeme.

Je to moloch na hlinenych nožičkach, stačí malý impulz a padne to.
Som rada, že si mi to potvrdil. Nebola som si tým istá, že to aj u nás takto funguje. Nie som v tejto oblasti odborník. Som len účtovníčka a vzťahy, ktoré účtujem fyzicky existujú. Teda asi až na to, čo vravia bankové výpisy. To asi nebude podľa všetkého až taká realita. Práve preto, aby ľudia nezačali hromadne vyberať svoje vklady z bánk a poisťovní sa udržuje predstava o tom, že nejaké balíčky pomôžu tomu, aby sa oživila ekonomika. Osobne neverím ani tomu, že pomôže to ak začneme viac nakupovať, len aby sme udržali nejaký obeh v ekonomike. Podľa mňa práve tieto nič neriešiace balíčky predlžujú tú agóniu. A pýtam sa odkiaľ na to vláda berie peniaze....opäť virtuálne????
Ja naozaj nechcem na svoje okolie pôsobiť ako človek čo nevidí nič dobré a čaká len zlo. Moji blízky ma poznajú ako niekoho kto bezmedzne verí v to, že musí nastať zmena, aby raz bolo všetkým lepšie, nie len hŕstke ľudí, ktorí preto, aby mali svoje obrovské zisky udržujú davy v predstave, že nedostatok a chudoba iných sa nás netýka a, že je to vo svojej podstate niečo prirodzené a nevyhnutné. Že každý si je strojcom svojho šťastia. Áno je, ale iba do tej miery do akej to vyvolení pripustia. Jediné čo mi nikto nemôže vnútiť ani vziať je moje právo na vlastný názor. Preto nechcem ani ja nikomu a vnucovať svoje predstavy. Ak by to tak nebolo, boli by sme len klony jeden druhého.
Duves Tebe ďakujem za podporu, som naozaj rada, že niekto zdieľa podobný názor.
cathyc
07.03.09,08:25
Neboj, nie si jedina. No ja mam obavy, že niekto bude chciet silou-mocou ten stav agonie predlžiť, zabetonovat na nejake desatrocie. Aby sa znovu vyrabalo s obrovskym prebytkom za súčasnej devastacie životneho prostredia a len preto, aby par jednotlivcom (co travia volne chvile na jachtach v stredomori a pod) pribudli na kontach dalsie nuly.

Mám len obavu, že tomuto nedokážeme my pešiaci zabrániť.
duves
07.03.09,10:18
Som rada, že si mi to potvrdil. Nebola som si tým istá, že to aj u nás takto funguje. Nie som v tejto oblasti odborník. Som len účtovníčka a vzťahy, ktoré účtujem fyzicky existujú. Teda asi až na to, čo vravia bankové výpisy. To asi nebude podľa všetkého až taká realita. Práve preto, aby ľudia nezačali hromadne vyberať svoje vklady z bánk a poisťovní sa udržuje predstava o tom, že nejaké balíčky pomôžu tomu, aby sa oživila ekonomika. Osobne neverím ani tomu, že pomôže to ak začneme viac nakupovať, len aby sme udržali nejaký obeh v ekonomike. Podľa mňa práve tieto nič neriešiace balíčky predlžujú tú agóniu. A pýtam sa odkiaľ na to vláda berie peniaze....opäť virtuálne????
Ja naozaj nechcem na svoje okolie pôsobiť ako človek čo nevidí nič dobré a čaká len zlo. Moji blízky ma poznajú ako niekoho kto bezmedzne verí v to, že musí nastať zmena, aby raz bolo všetkým lepšie, nie len hŕstke ľudí, ktorí preto, aby mali svoje obrovské zisky udržujú davy v predstave, že nedostatok a chudoba iných sa nás netýka a, že je to vo svojej podstate niečo prirodzené a nevyhnutné. Že každý si je strojcom svojho šťastia. Áno je, ale iba do tej miery do akej to vyvolení pripustia. Jediné čo mi nikto nemôže vnútiť ani vziať je moje právo na vlastný názor. Preto nechcem ani ja nikomu a vnucovať svoje predstavy. Ak by to tak nebolo, boli by sme len klony jeden druhého.
Duves Tebe ďakujem za podporu, som naozaj rada, že niekto zdieľa podobný názor.
Ano, učtovne peniaze ktore vidis nerozpravaju svoj povod a vznik. Za to je zodpovedny bankovy system. A je skutocne velmi virtualny. Ja som v 93 absolvoval na svoje vlastne naklady bankovnicky kurz a tam som sa nikdy presne nedozvedel, ako presne vznikaju peniaze. Niečo som síce tušil, dost podobne tomu videu, no nemal som istotu. Teraz ju mam.
Moj nazor na situaciu: Recesia nemusi byt o tom, že v ekonomike chybaju peniaze, lebo ludia nenakupuju. Ten domček z karat potreboval nove a nove uvery, na zaplatenie starych s urokmi. Je sice jasne, že inflačna emisia sposobovala aj hospodarsky rast, no jej negetivne dosledky sa rozvijaju naplno až teraz. V amerike je problem pre FO sa dostat k uveru a tak asi jedinym, kto bude púšťať do obehu prazdne peniaze bude vlada, ktora bude zachranovat kolosy ako je AIG. A pravdepodobne je ta emisia už iba zaporna, lebo celkovy objem uverov sa iba znižuje, kedze plati rovnica - suma penazi=sume uverov, vychadza mi z toho utlm, aky svet nezažil.


"Stávame sa svedkami historickej udalosti - zničenia mesta New York ako finančného centra a zničenia Ameriky ako najmocnejšej krajiny sveta."

"Riešiť príliš veľké množstvo pôžičiek, príliš vysoké zadĺženie a príliš veľký konzum ďalšími pôžičkami, ďalším zadĺžením a väčším konzumom je totálne šialené. Títo ľudia sa absolútne zbláznili."

"Budeme čeliť ťažkým časom. Moc sa presunie od finančníkov, ktorí obchodujú len s papiermi a peniazmi, k ľudom, ktorí produkujú reálne tovary. Ľudia by sa mali stať roľníkmi, alebo vybudovať sieť potravinovej produkcie", hovorí Rogers.

http://dolezite.sk/Kupte_si_pozemky_a_stante_sa_rolnikmi_.html
cathyc
07.03.09,10:49
S tým článkom s časti súhlasím , hlavne čo sa týka poľnohospodárstva. Myslím si však, že také varovania aké sme dostali začiatkom roka...plynová kríza...nás ešte čakajú a nemalé. To hádam primeje ľudstvo k tomu , aby už konečne začali využívať obnoviteľné zdroje a stavať na udržateľnosti. Inak ako krízami sa asi naozaj nevieme poučiť. Ale toto je už asi mimo tejto témy.
misomiso
07.03.09,16:49
Áno, aj to je spôsob, ako uvažovať o tom, čoho sme svedkami v posledných pár mesiacoch. Ja som však typ človeka, ktorý takýto defétistický postoj nedokáže pochopiť. Jednoducho musíme bojovať. Zomknúť sa ako národ a nedať sa poraziť alebo znechutiť. Viem, že to nie je jednoduché. Že človek bez práce je veľmi deprimovaný. Že strach z budúcnosti nám dokáže otráviť psychiku. Napriek tomu sa nazdávam, že v živote je vždy dosť krásnych vecí, ktoré by nám mali dodať chuť žiť a bojovať a prekonať všetko zlé, všetky prekážky, ktoré sa nám postavia do cesty. Možno je to ten varovný prst, ktorý nás upozorňuje, že netreba mať radosť len z nákupov alebo z toho slovka MAŤ, ale aj z toho, že človek dokáže aj dávať. A nielen hmotné veci, ale hoci aj obyčajný úsmev, ktorý pridáme k svojmu "Dobrý deň".
Trocha som odbočila z ekonomiky do duševnej sféry, ale nedá mi trochu sa venovať aj takýmto problémom, pretože denno-denne stretávam ľudí, ktorí už začínajú podliehať strachu z budúcnosti.
Už som tu spomínala, že našou hlavnou silou, nás, obyčajných ľudí, je schopnosť vytvárať dopyt. To je základ ekonomiky. Ak sa dokážeme zbaviť nedôvery v ekonomickú realitu a dokážeme vytvárať dopyt, dokážeme pomôcť aj ekonomike. To je naša jediná možnosť. A naša hlavná sila. Nebojme sa chodiť do obchodov, nebojme sa prerábať alebo vylepšovať naše domovy. Dajme prácu našim ľuďom a skúsme tú našu "haprujúcu" ekonomiku trocha nakopnúť. Ja som sa napríklad rozhodla dať si urobiť skrine na mieru na celú stenu chodby. Už to plánujem pár mesiacov, nie je to pre mňa malá investícia, aj manžel trochu hundre, pretože každý sa bojí a ja idem vyhadzovať peniaze na skrine. No uvažujme trochu v iných rozmeroch. Ja dám slušnú zakázku slovenskému živnostníkovi. Ak by tak urobilo desať percent národa, už by sme to pocítili.

Myslim, ze nerobis dobre, ze nabadas ludi k spotrebe. Ak si kupis za vlastne, dobre. K tomu ludi nie je treba ani velmi nabadat, ludia su zvyknuti kupovat az dost. Ale vela ludi kupuje na uver - resp. kupovali sme na uver, mna nevyninajuc. Tito (sme) zapricinili vznik tejto krizy, a preto je nabadanie k dalsej spotrebe nezodpovedne.

Trocha sa nam prelinaju temy, prave som to pisal do podobnej. Jednoducho mame trocha problem si zvyknut, ze kapitalizmus sa stava coraz agresivnejsou dzunglou, kde preziju iba ti najschopnejsi, mozno najdrzejsi. Je to ale dane nadvyrobou z dovodu prilis vysokej produktivity prace, bude to uz len coraz horsie. Aj dnes volame po podpore vyskumu a vedy, po zvyseni produktivity prace na Slovensku, aby nam mohli vzrast platy. No dobre, ja ako majitel tovarne som za, ale ako robotnik by som z toho bol na maslu. Cely tento vyvoj totiz odsuva masy ludi od moznosti zit normalnym ekonomickym zivotom, a dalsim pokrokom sa to iba zhorsi.

Uz pred krizou mnohi ekonomovia upozornovali, ze napr. automobilovy priemysel vybudoval kapacity az o tretinu nad opodstatnenu mieru. Dnes to nikto nechce priznat, Fico od pondelka vyplaca srotovne, pripada mi to, ako ked na Titanicu kapela musela hrat az do konca. O co viac sa spociatku posadka starala, by pasazieri nic nepocitili, o to horsie boli vyhladky na skutocnu zachranu. Tvarit sa, ze sa nic nedeje, ze staci prikladat do kotla nie je najlepsi napad.
tetrisss
07.03.09,17:14
S tymto absolutne suhlasim, vzdy mi pride na rozum, ked sme sa v marxistickej filozofii smiali nad naivitou robotnikov, ked v priemyselnej revolucii rozbijali stroje, pretoze akoze im brali pracu, ale teraz je to tu, mali pravdu! Ludom priemyselny pokrok a automatizacia berie pracu, moznost sebarealizacie, dostojnost a buducnost. Potom tito ludia bez nadeje robia beznadejne veci. No a zase sme pred otazkou potreby pokroku.
Bastian
07.03.09,18:45
Uz pred krizou mnohi ekonomovia upozornovali, ze napr. automobilovy priemysel vybudoval kapacity az o tretinu nad opodstatnenu mieru. Dnes to nikto nechce priznat, Fico od pondelka vyplaca srotovne, pripada mi to, ako ked na Titanicu kapela musela hrat az do konca.
Na potápajúcom Titanicu to bolo aspoň na to dobré, aby ľudia zostali kľudní a neudupali sa (veď člnov bolo dosť:)).
Ale ten, kto sa teraz snaží tváriť, že si situácia nevyžaduje vážne zamyslenie sa nad situáciou... že to stačí iba zaplátať pôžičkami, sám posiela loď ku dnu. A ešte jej v tom aj pomáha.
cathyc
07.03.09,18:56
http://dolezite.sk/Treba_zostatnit_banky_tvrdi_byvaly_sef_americkej_c entralnej_bank.html
a takto to riešia tí, ktorí sú za krízu priamo zodpovední. Hlava v piesku...ja nič ja muzikant...
duves
08.03.09,12:22
To je zaujimave, čo povedal jeden z velkych prezidentov spojenych štátov:

„Když americký lid někdy dovolí aby soukromé banky
řídily emisi měny, nejprve inflací, pak deflací, banky a
korporace, které kolem nich vyrostou zbaví lidi veškerého
majetku až jejich děti se vzbudí bez domova v zemi, kterou
jejich otcové dobyli“. Thomas Jefferson, 1809.

http://nwoo.org/2008/10/finance-bankovnictv-krize.html
cathyc
08.03.09,15:28
skvelý článok
cathyc
08.03.09,18:52
Pre tých čo to ešte nečítali.
misomiso
09.03.09,11:22
Áno, aj to je spôsob, ako uvažovať o tom, čoho sme svedkami v posledných pár mesiacoch. Ja som však typ človeka, ktorý takýto defétistický postoj nedokáže pochopiť. Jednoducho musíme bojovať. Zomknúť sa ako národ a nedať sa poraziť alebo znechutiť. Viem, že to nie je jednoduché. Že človek bez práce je veľmi deprimovaný. Že strach z budúcnosti nám dokáže otráviť psychiku. Napriek tomu sa nazdávam, že v živote je vždy dosť krásnych vecí, ktoré by nám mali dodať chuť žiť a bojovať a prekonať všetko zlé, všetky prekážky, ktoré sa nám postavia do cesty. Možno je to ten varovný prst, ktorý nás upozorňuje, že netreba mať radosť len z nákupov alebo z toho slovka MAŤ, ale aj z toho, že človek dokáže aj dávať. A nielen hmotné veci, ale hoci aj obyčajný úsmev, ktorý pridáme k svojmu "Dobrý deň".
Trocha som odbočila z ekonomiky do duševnej sféry, ale nedá mi trochu sa venovať aj takýmto problémom, pretože denno-denne stretávam ľudí, ktorí už začínajú podliehať strachu z budúcnosti.
Už som tu spomínala, že našou hlavnou silou, nás, obyčajných ľudí, je schopnosť vytvárať dopyt. To je základ ekonomiky. Ak sa dokážeme zbaviť nedôvery v ekonomickú realitu a dokážeme vytvárať dopyt, dokážeme pomôcť aj ekonomike. To je naša jediná možnosť. A naša hlavná sila. Nebojme sa chodiť do obchodov, nebojme sa prerábať alebo vylepšovať naše domovy. Dajme prácu našim ľuďom a skúsme tú našu "haprujúcu" ekonomiku trocha nakopnúť. Ja som sa napríklad rozhodla dať si urobiť skrine na mieru na celú stenu chodby. Už to plánujem pár mesiacov, nie je to pre mňa malá investícia, aj manžel trochu hundre, pretože každý sa bojí a ja idem vyhadzovať peniaze na skrine. No uvažujme trochu v iných rozmeroch. Ja dám slušnú zakázku slovenskému živnostníkovi. Ak by tak urobilo desať percent národa, už by sme to pocítili.


A este nieco sem napisem pre vsetkych, ktori pozeraju na spotrebu ako na nejake Bozstvo a spasu. Prepac Janomila, nejdem rypat, nie je to iba reakcia na tvoj prispevok, hoci sa mi hodi.

Vsetkym by sa nam pacilo, ak by ludia viac kupovali nase vyrobky ze? "Za odmenu" by sme boli potom aj my, ochotni minat zarobene peniaze za vyrobky inych. Ja viem, je to fuska, behat kazdy rok po dopravnom inspektorate a prihlasovat nove auto, a v najvacich horucavach cestovat do Egypta, - ale co by clovek pre dobro svetovej (a predovsetkym slovensjej) ekonomiky nespravil?

My vsetci drzime palce penzincanom v (asi prehratom) boji proti obrovskej skladke odpadu. Radi by sme im pomohli ze? Ale asi na druhej strane ani nie tym, ze by sme prijali skladku v nasej obci (meste) ze? Asi tak daleko by nasa pomoc pezincanom nezasla - mam pravdu? Teda vsetci by sme si priali viac predavat a viac spotrebovavat, ale skladku alebo spalovnu by sme pod barakom asi nechceli mat ze?

Kde maju byt teda teketo skladky umiestnene? Odpoved je jednoducha - no predsa pod oknami tych druhych. Kto su to druhi? Tu na Slovensku sme tu vsetci svoji, teda asi by sa odpad mohol vyvazat do zahranica nie? Ved by sme boli ochotni aj zaplatit. Co poviete na Rumunsko, Ukrajinu alebo Moldavsko? Do uvahy by prichadzala aj India, alebo niektore africke staty.

No rovnako uvazuju aj Nemci a Rakusania. Aj im by sa hodilo viac spotrebovavat a menej spalovat a skladkovat. Trvalo dost dlho, kym sa nam podarilo po dlhych tahaniciach vyprevadit tie kamiony, co sem priviezli odpad naspat do Rakuska. Sledovali ste tu kauzu?

Teda - to, ze na Slovensku vyrabame a dokonca aj do zahranicia vyvazame, je fajn ze? To, ze nemame pod oknami skladku je tiez fajn, nemam pravdu? Chudaci pezincania maju, no ale co uz? - maju smolu. Ze za chvilu pezinska nebude stacit? Nic to, postavi sa dalsia. Len nie prosim v nasej obci, ved inych obci je na Slovensku dost.

A hlavne nezabudnite - nestracajte dych a tempo v spotrebe. Ta nas spasi. Este dnes hor sa do supermarketu pomoct krachujucej ekonomike...
cathyc
09.03.09,12:49
A este nieco sem napisem pre vsetkych, ktori pozeraju na spotrebu ako na nejake Bozstvo a spasu. Prepac Janomila, nejdem rypat, nie je to iba reakcia na tvoj prispevok, hoci sa mi hodi.

Vsetkym by sa nam pacilo, ak by ludia viac kupovali nase vyrobky ze? "Za odmenu" by sme boli potom aj my, ochotni minat zarobene peniaze za vyrobky inych. Ja viem, je to fuska, behat kazdy rok po dopravnom inspektorate a prihlasovat nove auto, a v najvacich horucavach cestovat do Egypta, - ale co by clovek pre dobro svetovej (a predovsetkym slovensjej) ekonomiky nespravil?

My vsetci drzime palce penzincanom v (asi prehratom) boji proti obrovskej skladke odpadu. Radi by sme im pomohli ze? Ale asi na druhej strane ani nie tym, ze by sme prijali skladku v nasej obci (meste) ze? Asi tak daleko by nasa pomoc pezincanom nezasla - mam pravdu? Teda vsetci by sme si priali viac predavat a viac spotrebovavat, ale skladku alebo spalovnu by sme pod barakom asi nechceli mat ze?

Kde maju byt teda teketo skladky umiestnene? Odpoved je jednoducha - no predsa pod oknami tych druhych. Kto su to druhi? Tu na Slovensku sme tu vsetci svoji, teda asi by sa odpad mohol vyvazat do zahranica nie? Ved by sme boli ochotni aj zaplatit. Co poviete na Rumunsko, Ukrajinu alebo Moldavsko? Do uvahy by prichadzala aj India, alebo niektore africke staty.

No rovnako uvazuju aj Nemci a Rakusania. Aj im by sa hodilo viac spotrebovavat a menej spalovat a skladkovat. Trvalo dost dlho, kym sa nam podarilo po dlhych tahaniciach vyprevadit tie kamiony, co sem priviezli odpad naspat do Rakuska. Sledovali ste tu kauzu?

Teda - to, ze na Slovensku vyrabame a dokonca aj do zahranicia vyvazame, je fajn ze? To, ze nemame pod oknami skladku je tiez fajn, nemam pravdu? Chudaci pezincania maju, no ale co uz? - maju smolu. Ze za chvilu pezinska nebude stacit? Nic to, postavi sa dalsia. Len nie prosim v nasej obci, ved inych obci je na Slovensku dost.

A hlavne nezabudnite - nestracajte dych a tempo v spotrebe. Ta nas spasi. Este dnes hor sa do supermarketu pomoct krachujucej ekonomike...
K tomuto už môžem len dodať, že kdesi som počula, aby každý človek vytvoril, len toľko odpadu, koľko vie bez škody na životnom prostredí zlikvidovať. Zvýšením spotreby sa asi nezamýšľame nad tým kam s odpadom.
cathyc
09.03.09,13:00
Subject: dejavu


"Majitelé kapitálu stimulují proletariát ke koupi stále většího množství a stále dražšího zboží. K tomu využívají půjček, které sami poskytují. Zvrat nastane ve chvíli kdy se tyto půjčky stanou nesplatitelnými. Nesplacené půjčky nutí banky k půjčkám u státních institucí. Rozhodující role státu v půjčkách soukromým firmám bude prvním znakem nástupu nové éry - éry komunismu a to celosvětově."

Karel Marx: "Kapitál", vyšlo v r.1867
Netvrdím, že sa tak stane, ale časť naozaj pôsobí ako dejavu.
misomiso
09.03.09,14:32
Este jeden jav by som tu chcel spomenut. Deflacia, opak inflacie. Staty sa ho boja ako cert kriza, ale v podstate je hrozbou iba pre financnikov a banky. Beznym ludom nemoze skodit. Je sice priam synonymom znizujucej sa vyroby aj spotreby, no skusme sa pozriet, aku "katasdtrofu" to ma sposobit.

Ja som uz sem pisal, ze pre mna ako podnikatela sa v podstate minusy aj plusy krizy vyrovnavaju. Predavam sice raz viac, inokedy menej, no toto pripisujem vylucne miere a kvalite, akou sa angazujem v marketingu - nezavisle na krize.

Minusy su zname, mensi dopyt. Plusy som tu uz spominal, je to lacnejsia a dostupnejsia pracovna sila, lacnejsie materialy aj sluzby od dodavatelov. Co sa stane, ak sa rozbehne tolko obavana deflacna spirala? Nic. Jednoducho budeme par rokov kracat dozadu v case. Ceny aj platy budu klesat. Ak by to trvalo dlho, teoreticky by sa mohlo stat, (samozrejme, je to prehnane), ze priemerny plat by nebol 22 tis, ale 11, no benzin by nestal 30, ale 15, 1m2 bytu v centre BA by stalo 25 tis namiesto terajsich 50. Nove auta by zacinali niekde pri cenach 3 - 4 tis EUR.

Jedniny rozdiel by bol medzi tymi, ktori maju uspory, a tymi, ktori ziju na dlh. Zatial nas staty a banky oberali o uspory inflaciou. Mohli ste setrit kolko ste chceli, na byt alebo auto ste v podstate nikdy nenasetrili, to co ste kazdy rok prisetrili, o tolko medzirocne vzrastla cena. Uroky v bankach nepokryli ani inflaciu a to nam ich stat este aj zdanil ako vynos - aka drzost) Jedina sanca bola pozicat si - (to bol asi aj ucel toho celeho). Teraz by to bolo opacne. Teraz by stacilo mat povedzme 4.000 EUR a pockat si na nove auto (pokym cena dostatocne klesne).

Samozrejme - v opacnej situacii by boli ti, ktori maju (ktori mame) uvery. Hodnota uverov by sa v podstate zdojnasobila, co by sme pocitili. Teda ak v minulosti sa vyplatilo zit na dlh, teraz sa tato matematika zacina menit. Ti, ktori vedia usporit, by zarobili, ti, ktori ziju z ruky do ust, nemaju ani uspory, no ani dlhy, by nic nepocitili. Rozhodne by sa nezrutila ekonomika.

To zrutenie ekonomiky je v inom. Pribrzdila sa spotreba. Lenze ono sa to zle interpretuje. Teraz sa spotreba iba zacina dostavat do roumnej miery, klesa z hodnot, ktore boli umelo nafukovane. Ak je taketo nafukovanie pre ekonomiku idealom, tak potom zbohom nejaka prijatelna buducnost...
duves
09.03.09,15:02
Este jeden jav by som tu chcel spomenut. Deflacia, opak inflacie. Staty sa ho boja ako cert kriza, ale v podstate je hrozbou iba pre financnikov a banky. Beznym ludom nemoze skodit.
No nad niečim podobnym som uvažoval tiež. Ak by sa opäť vytvoril zlaty štandart, t.j. majitel platidla by mal istotu, že bankovku dokaže kedykolvek vymeniť za zlato a súčasne by platila prisna emisna politika, že žiadne dalsie take peniaze sa nesmu vydať, tak by pri rastucej ekonomike stupala kupna sila tej bankovky. T.j. nestupali by platy, ale iba by sme za svoje mzdy kupovali z roka na rok viac tovaru a služieb.
Sučasný monetarny system, ktory vlastne multiplikuje peniaze 10x (možno viac, lebo čert sa v tom už vyzna že kolkokrat) slúži bankam, resp. vlastnikom bank. Vznika tak predsa multiplikator vyroby urokov, ktore musia dlžnici zaplatiť. Inflacia je škodliva, a je jedno, či je dvojpercentna, alebo až 12 percentna. Inflaciou sa prerozdeluje bohatstvo, je to take neviditelne okradanie a prispievame k tomu všetci:
1.akceptujeme menu, ktora nie je kryta zlatom, t.j. skutocnou vnutornou hodnotou. lebo ak to raz vsetko krachne, tak za tie bankovky už nekúpime ani hrdzavý klinec, no za peniaze kryte zlatom, resp. priamo zlate peniaze hodnotu nestratia nikdy a po ukludneni situacie budu stale platidlom, nech by na nich boli aj čínske znaky, lebo budu zo zlata!
2.akceptujeme na rast cien, napr. vypukle to bolo pri tej realitnej bubline, kedy sa jeden cez druheho predhanali ponuknut pri kupe bytu viac, lebo si viac požičali. Zaraba na tom bankovy system. Resp. pri developerskych projektoch developeri a banky. Čím viac úverov sa poskytne, tym viac na úrokoch zarobia a na druhej strane sa tak viac peňazí nekrytych produkciou dostane do obehu = inflacia.

Este musim pouvažovať, ako to Thomas Jefferson myslel ( http://www.porada.sk/976455-post291.html ).
jar88
11.03.09,19:40
Táto teoria deflácie nefunguje. Spomenul ste kráčanie v čase dozadu a to je nemožné. Deflácia zastavuje hospodárstvo. Po jednej,až dvoch obrátkach nastane situácia, že nemáte z čoho produkovať, lebo máte menej prostriedkov, ako potrebujete na výrobu, ktorú by ste aj tok mohol predať len za menej. Preto sa rozhodnete nevyrábať. Neoplatí sa to.

Co sa stane, ak sa rozbehne tolko obavana deflacna spirala? Nic. Jednoducho budeme par rokov kracat dozadu v case. Ceny aj platy budu klesat. Ak by to trvalo dlho, teoreticky by sa mohlo stat, (samozrejme, je to prehnane), ze priemerny plat by nebol 22 tis, ale 11, no benzin by nestal 30, ale 15, 1m2 bytu v centre BA by stalo 25 tis namiesto terajsich 50. Nove auta by zacinali niekde pri cenach 3 - 4 tis EUR
tetrisss
11.03.09,19:54
Ale to plati len z pohladu velmi uzkeho, ked sa vsetko znizi, tak aj moj zisk moze byt v absolutnom vyjadreni mensi a napriek tomu mi moze priniest ovela viac uzitku, cista matematika. Nevraviac o tom, ze tato kriza, to sme sa vacsinou tu zhodli, nie je pravdepodobne len ekonomicka, ale civilizacia sa ocitla na jednej z krizovatiek a je na nas, ktoru cestu zvolime. Bohuzial sa mi cim dalej zda, ze proces je nateraz nezvratny. Este nieco zaujimave sa mi dnes prihodilo, dostalo sa mi do ruk par cisiel Ufo magazinu z roku 1998 a s uzasom citam, ze podobnu debatu ako mi tu, viedli tito ludia uz vtedy a uz vtedy upozornovali ludi na znicujucu moc zisku a techniky, velmi zaujimave.
janomila
11.03.09,19:59
A este nieco sem napisem pre vsetkych, ktori pozeraju na spotrebu ako na nejake Bozstvo a spasu. Prepac Janomila, nejdem rypat, nie je to iba reakcia na tvoj prispevok, hoci sa mi hodi.

Vsetkym by sa nam pacilo, ak by ludia viac kupovali nase vyrobky ze? "Za odmenu" by sme boli potom aj my, ochotni minat zarobene peniaze za vyrobky inych. Ja viem, je to fuska, behat kazdy rok po dopravnom inspektorate a prihlasovat nove auto, a v najvacich horucavach cestovat do Egypta, - ale co by clovek pre dobro svetovej (a predovsetkym slovensjej) ekonomiky nespravil?

My vsetci drzime palce penzincanom v (asi prehratom) boji proti obrovskej skladke odpadu. Radi by sme im pomohli ze? Ale asi na druhej strane ani nie tym, ze by sme prijali skladku v nasej obci (meste) ze? Asi tak daleko by nasa pomoc pezincanom nezasla - mam pravdu? Teda vsetci by sme si priali viac predavat a viac spotrebovavat, ale skladku alebo spalovnu by sme pod barakom asi nechceli mat ze?

Kde maju byt teda teketo skladky umiestnene? Odpoved je jednoducha - no predsa pod oknami tych druhych. Kto su to druhi? Tu na Slovensku sme tu vsetci svoji, teda asi by sa odpad mohol vyvazat do zahranica nie? Ved by sme boli ochotni aj zaplatit. Co poviete na Rumunsko, Ukrajinu alebo Moldavsko? Do uvahy by prichadzala aj India, alebo niektore africke staty.

No rovnako uvazuju aj Nemci a Rakusania. Aj im by sa hodilo viac spotrebovavat a menej spalovat a skladkovat. Trvalo dost dlho, kym sa nam podarilo po dlhych tahaniciach vyprevadit tie kamiony, co sem priviezli odpad naspat do Rakuska. Sledovali ste tu kauzu?

Teda - to, ze na Slovensku vyrabame a dokonca aj do zahranicia vyvazame, je fajn ze? To, ze nemame pod oknami skladku je tiez fajn, nemam pravdu? Chudaci pezincania maju, no ale co uz? - maju smolu. Ze za chvilu pezinska nebude stacit? Nic to, postavi sa dalsia. Len nie prosim v nasej obci, ved inych obci je na Slovensku dost.

A hlavne nezabudnite - nestracajte dych a tempo v spotrebe. Ta nas spasi. Este dnes hor sa do supermarketu pomoct krachujucej ekonomike...
Uvažujem, čím Ťa ten môj príspevok tak nakopol. Pokiaľ viem, nikoho nenaháňam do supermarketu, ani nenútim brať úvery na nákupy(viď. svoje predch. príspevky) Že Ťa tak nenakopla aj tá prvá časť môjho príspevku, kde hovorím aj o iných hodnotách. Aj Ty nakoniec vyzeráš taký, akých kritizuješ. Využiješ iba to, čo sa Ti hodí do krámu a ostatné zahodíš.
Jednoducho som poukázala na to, že žiadny extrém nie je dobrý. Ani nadmerná spotreba, ale ani napríklad nakupovať iba nevyhnutné tovary a služby. Netreba dotovať nadspotrebu, len si udržať rozumný štandard. A keď už sme pri tom každoročnom kupovaní áut: koľkoročné auto máš Ty? Ja 16-ročné. Kde bývaš? Ja s tromi deťmi a manželom v trojizbovom byte. Ty si tu niekde spomínal, že máš dva domy: jeden na podnikanie a v druhom bývaš. Tak kto tu má nadspotrebu? Až si Tvoj produkt nikto nekúpi, aj Ty sa potom môžeš ísť pásť.
dolfort
11.03.09,22:59
No podľa mňa v tom práve spočíva nerozumnosť riešení, že dlhy ideme riešiť ďalšími novými dlhmi. Toto vyrieši dočasne problém, ale následne sa prejaví s o to väčšou intenzitou.

Ak to čo tu máme teraz nazývame krízou, tak aké slovo budeme musieť vymyslieť na to čo príde POTOM?

My totiž máme problém v samotnom SYSTÉME.

Kto sa nenaučí žiť a konzumovať rozumnejšie a skromnejšie, ten neskôr o to viac narazí hlavou do múru.

Môj osobný recept na krízu?
Viac zvažovať výdavky, aj tie najdrobnejšie.
Postupne sa vymaňovať z dlhov voči banke.
Šetriť a ak sa budú dať ušetriť peniaze, preliať ich do REÁLNEJ hodnoty.
Mať v likvidnej podobe (hotovosť alebo peniaze v banke) čo najmenej prostriedkov - tzv. záchranné balíčky iba zvyšujú množstvo čísel v systéme čo prinesie infláciu.
Čo najviac životných potrieb riešiť v rámci malej komunity, svojpomocne, susedskou pomocou.
Nebyť závislý od tzv. rozvodných závodov - čo najväčšiu časť spotreby vody, tepla, elektriny riešiť alternatívnymi zdrojmi. Ideál je odpojiť sa od elektrární, odpojiť sa od vodární, odpojiť sa od plynární. A úplný ideál je odpojiť sa od Daňového úradu. - nereálne, ale aj sny treba mať no nie.
Recyklovať.
Nezabudnúť pomáhať druhým - keď padnú ostatní, spláchne to aj mňa.

Dnes ma veľmi zaujal a inšpiroval článok o americkej rodine s 18-imi deťmi. Trochu extrém, ale najobdivuhodnejšie je, že žijú tzv. debt-free. Čiže bez dlhov.
http://www.newmanmag.com/e-magazine/031109/story8.php
cathyc
12.03.09,06:42
Ale to plati len z pohladu velmi uzkeho, ked sa vsetko znizi, tak aj moj zisk moze byt v absolutnom vyjadreni mensi a napriek tomu mi moze priniest ovela viac uzitku, cista matematika. Nevraviac o tom, ze tato kriza, to sme sa vacsinou tu zhodli, nie je pravdepodobne len ekonomicka, ale civilizacia sa ocitla na jednej z krizovatiek a je na nas, ktoru cestu zvolime. Bohuzial sa mi cim dalej zda, ze proces je nateraz nezvratny. Este nieco zaujimave sa mi dnes prihodilo, dostalo sa mi do ruk par cisiel Ufo magazinu z roku 1998 a s uzasom citam, ze podobnu debatu ako mi tu, viedli tito ludia uz vtedy a uz vtedy upozornovali ludi na znicujucu moc zisku a techniky, velmi zaujimave.

Pri tomto ma úprimne zaráža to ako to nakoniec tá hromada analytikov a čo ja viem akej hávede prekrúti a bude tvrdiť, aké je to úplne normálne v ekonomike prežívať krízy. Je to len balamutenie ľudí, ktorí uveria všetkému čo dakto natára. Zdravá ekonomika by sa nemala prečo takto otriasať. Ja kúpim to čo naozaj potrebujem, vyrobím to čo sa naozaj predá a sme doma, kde by sa to malo zastavovať? Celý problém nestojí tu, ale na tej umelej výrobe peňazí atď.
duves
12.03.09,07:53
Táto teoria deflácie nefunguje.
Ale nefunguje z dlhodobeho hladiska ani sučasny monetarny system a volny trh, tak čo navrhuješ?
http://nazory.pravda.sk/volny-trh-zlyhal-zasiahnut-musi-stat-dwh-/sk-nana.asp?c=A090311_162024_sk-nana_p23
duves
12.03.09,08:14
Nebyť závislý od tzv. rozvodných závodov - čo najväčšiu časť spotreby vody, tepla, elektriny riešiť alternatívnymi zdrojmi. Ideál je odpojiť sa od elektrární, odpojiť sa od vodární, odpojiť sa od plynární. A úplný ideál je odpojiť sa od Daňového úradu. - nereálne, ale aj sny treba mať no nie.
http://www.newmanmag.com/e-magazine/031109/story8.php

Najprv ludi nalakali na zavislosť od zdrojov: vodovod, plynovod, el.energia a teraz je problem sa toho vzdat.
Ano, aj ten danovy úrad ako spomínaš, je to chore. Lebo stací, ak clovek bude sediet iba doma a už je dlžný. Komu? Molochovi, zvany štát.
Každy legalny obchod: kupa cez pokladnicu, služby cez pokladnicu ide na DPH, tak kde su tie peniaze? Skor či neskor to skonci nejakou obcianskou neposlušnostou. Štátny aparat narastá a aj jeho vydavky a skromny teda nie je. Na trhu vytvára dopyt po tovaroch a službách a zdrojmi teda nešetrí. načo, ved mulovia naplňaju štátnu kasu spolahlivo (zamestanci, zamestnávatelia, živnostníci, spotrebitelia) a tí, čo si z toho uchmatnú prostredníctvom netransparentnych zakaziek si pochvaluju (nakup vladnych limuzin, eurokalkulacky, dialnice, tender na mýto....atd).
Neviem co budu robit tí, čo riadia štát, ak ludia pochopia, že malo peňazi = menej oficialnych obchodov cez pokladnice. Ludia hadam prejdu na vzajomny obchod v ramci komunit a znížia tak výdavky, pričom sa im dostane pokrytie službami a tovarom v plnej miere.

Dolfort, este to treba domysliet tak, aby ten novy system nebol zneužívaný jednotlivcami a zasa naopak, tí ktorí sú odkazaní na pomoc (chorí, dôchodcovia), aby dostali v ramci komunit zakladne prostriedky na existenciu.
cathyc
12.03.09,08:33
Najprv ludi nalakali na zavislosť od zdrojov: vodovod, plynovod, el.energia a teraz je problem sa toho vzdat.
Ano, aj ten danovy úrad ako spomínaš, je to chore. Lebo stací, ak clovek bude sediet iba doma a už je dlžný. Komu? Molochovi, zvany štát.
Každy legalny obchod: kupa cez pokladnicu, služby cez pokladnicu ide na DPH, tak kde su tie peniaze? Skor či neskor to skonci nejakou obcianskou neposlušnostou. Štátny aparat narastá a aj jeho vydavky a skromny teda nie je. Na trhu vytvára dopyt po tovaroch a službách a zdrojmi teda nešetrí. načo, ved mulovia naplňaju štátnu kasu spolahlivo (zamestanci, zamestnávatelia, živnostníci, spotrebitelia) a tí, čo si z toho uchmatnú prostredníctvom netransparentnych zakaziek si pochvaluju (nakup vladnych limuzin, eurokalkulacky, dialnice, tender na mýto....atd).
Neviem co budu robit tí, čo riadia štát, ak ludia pochopia, že malo peňazi = menej oficialnych obchodov cez pokladnice. Ludia hadam prejdu na vzajomny obchod v ramci komunit a znížia tak výdavky, pričom sa im dostane pokrytie službami a tovarom v plnej miere.

Dolfort, este to treba domysliet tak, aby ten novy system nebol zneužívaný jednotlivcami a zasa naopak, tí ktorí sú odkazaní na pomoc (chorí, dôchodcovia), aby dostali v ramci komunit zakladne prostriedky na existenciu.

Moji prarodičia sa živili tým, že chovali kravu, hromadu hydiny, pestovali...... Prababka vykŕmila husi a predávali tieto produkty na trhu, ráno sa hus zabila a odniesla sa čerstva na trh, veď sa to robí hlavne na jeseň kedy je dostatočná zima aby sa mäso nepokazilo, Cez leto to boli vajíčka, produkty zo záhrady, mlieko atď. Uživili 5 detí, bez štátnej podpory, bez bonusov a prídavkov a každé si mohlo urobiť aj nejakú tú školu. Nechcem tvrdiť, že sa treba vrátiť do minulosti, ale skúsil by si teraz predať svoj bioprodukt bez toho aby si neobchodil množstvo byrokratov, ktorý by Ti to aj tak neschválili, lebo nespĺňaš množstvo nezmyselných predpisov. Za to kľudne choď do cudzieho reťazca a kúpiš tam pokazené mäso, alebo aj to čo nie je pokazené, tak neviem aký hygienik sa mohol dopátrať k tomu, že je nezávadné. Všetko je tam nadopované antibiotikami, rastovými hormónmi a kdejakým iným svinstvom. Skús byť z toho zdravý a poprípade aj normálne rozmýšľajúci tvor. Hádam o to ide, vytvoriť generáciu zmutovaných zotročených bytostí, ktoré budú držať hubu a krok.
Martasch
12.03.09,08:57
Dolfort, este to treba domysliet tak, aby ten novy system nebol zneužívaný jednotlivcami a zasa naopak, tí ktorí sú odkazaní na pomoc (chorí, dôchodcovia), aby dostali v ramci komunit zakladne prostriedky na existenciu.

Vďaka zneužívaniu svojej moci padli už rôzne systémy, zmeniť zmýšľanie ľudí je veľmi zložité. Čo sa týka odkázanostií ľudí v budúcnosti, myslím, že to bude ešte zložitejšie. Dôchodcovia si dnes sťažujú na nízke dôchodky. Áno, sú takí, ktorí majú naozaj nízke dochodky. Často však pracujúci s minimálnou mzdou majú nižší príjem ako dôchodcovia. A aké dôchodky budú mať v budúcnosti tí, ktorí majú min. mzdu, alebo aj živnostníci, ktorí si platia odvody z minima /takých nás je/.

Dolfot riešenie problému popísal spôsobom ako aj ja uvažujem, ale homo panelakus to má komplikovanejšie.
Ingrid Ondruskova
12.03.09,09:18
Včera som v telke videla jeden príspevok, ako Američiania, ktorí prišli o strechu nad hlavou jednoducho bývali v stane v nejakom stanovom mestečku /ako kemp/, Waw to bola sila...boli to normálni ľudia, ktorí "len" nezvládli svoju zadĺženosť.
VIVAT AMERIKA !!!!
duves
12.03.09,09:27
Včera som v telke videla jeden príspevok, ako Američiania, ktorí prišli o strechu nad hlavou jednoducho bývali v stane v nejakom stanovom mestečku /ako kemp/, Waw to bola sila...boli to normálni ľudia, ktorí "len" nezvládli svoju zadĺženosť.
VIVAT AMERIKA !!!!
Najprv musia prist zmeny tam, kde je semenište tých problémov a vznikol tam bankovy system, ktory vytvoril moderny otrokársky system po celom svete.
Tak nech trpia.
Aka paralela. Ked prisli osadnici do ameriky osidlovat zapad, spavali v stanoch a kočoch. V stanoch spavali aj tí, čo chodili kopať zlato pri tzv.zlatej horúčke.
cathyc
12.03.09,10:24
Zaregistrovali ste už zmenu v reklamných spotoch? Doteraz to boli len také trapnôstky ako w..... škvŕn a trička sa zbavíš a spol. Teraz sa snažia fakt neviem koho presvedčiť o tom ako treba investovať práve teraz, lebo je to bezpečné a veľmi výhodné a raz to všetko nadobudne závratnú hodnotu. Kde sú teraz tí, ktorí investovali, prečo sa zbavujú akcií ???? a ponúkajú ich dôverčivým laikom, ktorí ešte veria tým nezmyslom o špirále, keď je to práve teraz tak hrozne výhodné? Alebo už kôň kope keď nevládze??? Toto by ma naozaj zaujímalo.
Moje vysvetlenie je však takéto, tí, ktorí sa v tom vyznajú nakupovať práve teraz nebudú, lebo nevidia zmysel, ale predať tú hromadu bezcenných hodnôt predsa treba, tak čo skúsiť to s dôverčivými somármi. A to čo hodnotu má, práve my somári predávame, predávame zem na ktorej by sme sa mohli uživiť aj keby tu už neboli žiadne banky, žiadne štátne inštitúcie....Predávame za lacný peniaz zem po ktorej chodíme. Zostane nám potom už len drieť ako otrok na cudzom, aby sme mali čo do úst vložiť. Dúfam, že takýto scenár sa nenaplní.
sarasara
12.03.09,11:17
Čo by sa stalo, keby o kríze nebolo napísané ani slovo v žiadnych médiách.
Nikde nič. Boli by sme prestali nakupovať, následne vyrábať, potom prepúšťali zamestnancov, menej nakupovať, ešte menej vyrábať...? Ale aj naša spotreba je z veľkej časti zbytočná. Dnes je veľká spotreba chemických vôd na pitie. Chutí to nedobre, ale ide na odbyt. Kedysi moja mama navarila sirup, mali sme na celý rok. A pod. Na druhej strane, naši predkovia skutočne žili iný život. Moji starí rodičia, mama a jej súrodenci chodili do práce a ešte obrábali všetku pôdu, ktorú vlastnili. Takých bolo veľa. Dnes sme si zvykli inak. A aj ľudia, ktorí prišli o prácu, opovržili hovoria o práci na poli. Dnes sa viacej hovorí - ľudia prídu o prácu, bude sa kradnúť. Súhlasím s DOLFORT a CATHYC.
cathyc
12.03.09,11:31
Máš pravdu sarasara, dnes sa už ľudia hanbia za poctivú prácu, lebo sa ponížila na menej ako odpad, ktorý tvoríme. Keď nie si manažér nejakej dobrej spoločnosti v 100 tis. oblečku, alebo zazobaný právnik, poprípade celebritka bez mozgových závitov, ale iba obyčajný človek, ktorý drie niekde v továrni za pásom, alebo na roli, aby si tým BOHOM vyrobila čo potrebujú, tak nie si nič. Nemáš pre nikoho hodnotu. Tomuto sa hovorí zvrátený svet hodnôt. Nehanbíme sa, za majetky, ktoré nevieme vysvetliť ako sme nadobudli, ale za poctivú prácu áno.
Martasch
12.03.09,12:30
Máš pravdu sarasara, dnes sa už ľudia hanbia za poctivú prácu, lebo sa ponížila na menej ako odpad, ktorý tvoríme. Keď nie si manažér nejakej dobrej spoločnosti v 100 tis. oblečku, alebo zazobaný právnik, poprípade celebritka bez mozgových závitov, ale iba obyčajný človek, ktorý drie niekde v továrni za pásom, alebo na roli, aby si tým BOHOM vyrobila čo potrebujú, tak nie si nič. Nemáš pre nikoho hodnotu. Tomuto sa hovorí zvrátený svet hodnôt. Nehanbíme sa, za majetky, ktoré nevieme vysvetliť ako sme nadobudli, ale za poctivú prácu áno.

Včera sme s majiteľom firmy rozoberali situáciu, zákaziek je menej a tak uvažoval, že bude musieť pár ľudí prepustiť. Navrhla som mu, nech radšej skráti dočasne úväzky, ľudia síce zarobia menej, ale budú mať aspoň niečo.
Ako vždy sa rozčuľoval, že štát mu diktuje, aká je minimálna mzda ... ap. z čoho to on má platiť a vďaka tomu bol tento rok ešte len trikrát lyžovať /minulý rok bol 5x/ a na letnú dovolenku veru pôjde len na jednu.
dolfort
12.03.09,13:06
Lebo stací, ak clovek bude sediet iba doma a už je dlžný. Komu? Molochovi, zvany štát.
Každy legalny obchod: kupa cez pokladnicu, služby cez pokladnicu ide na DPH, tak kde su tie peniaze? Skor či neskor to skonci nejakou obcianskou neposlušnostou. Štátny aparat narastá a aj jeho vydavky a skromny teda nie je.

Dolfort, este to treba domysliet tak, aby ten novy system nebol zneužívaný jednotlivcami a zasa naopak, tí ktorí sú odkazaní na pomoc (chorí, dôchodcovia), aby dostali v ramci komunit zakladne prostriedky na existenciu.

Ja sa obávam, že hocijaký systém vymyslíš, tak vždy sa nájdu odkundesi, čo ho budú zneužívať. Ľudskú vychcanosť žiaden systém nezmení, ani nedokáže kontrolovať - inak by musel obrať o slobodu aj všetkých ostatných.
Často sa používa termín "policajný štát". Je naozaj pravda, že dnes majú štátne aparáty väčšiu moc než kedykoľvek v histórii. Moc štátu totiž s časom narastá, pretože toto je v povahe štátu, aby zvyšoval svoju moc a kontrolu nad ľuďmi. Nápad bol dobrý, že štát má zabezpečiť poriadok a bezpečnosť na určitom území, ale postupne sa to zvrháva, ako každý systém.

Ľudia v minulých storočiach mali v skutočnosti viac slobody ako máme my. Neboli až pod takým drobnohľadom štátneho aparátu. Bolo nepredstaviteľné, aby štát mal totálnu kontrolu napr. nad zdravotníctvom, vzdelanosťou ľudí, ich osobnými a rodinnými financiami, či dokonca kontrolu nad smerovaním národnej ekonomiky.
Bolo by to na dosť dlhú polemiku, ale chcem povedať toľko, že dnes síce máme práva a slobodu, ale je to veľmi kontrolovaná sloboda.
Sme v moci Veľkého brata. Británia, krajina plná kamier, či USA, krajina s množstvom najrozličnejších ozbrojených zložiek, ktoré strážia ich krehkú slobodu, sú najlepší príklad. V skutočnosti strážia ľudí, nie ich slobodu. Tá je dávno za humnami.
misomiso
12.03.09,13:25
No fajn. Vlada rozsirila srotovne uz aj o nakup na uver. Teda kriza vznikla tym, ze ludia (aj banky) prehanali uverove zatazenie, a nasa vlada ide ludi (podotykam, ze v case krizy, ked si nik nemoze byt isty svojim zamestnanim) nabadat k dalsiemu zadlzovaniu. A to vsetko len preto, ze by podporila spotrbu jedneho jedineho odvetvia, ktore dokaze tak ucinne lobbovat...

Nikomu asi nenapadlo, ze ludom sa da vytiahnut z vackov iba urcite mnozstvo ponazi, ze ludia nie su poerpetum mobile na peniaze. Vlada sa tvari, ze ju mrzi pokles aj v inych oblastiach, napr. v sluzbach a turistickom ruchu - (restauracie, hotely). No fajn, tak teraz ludi oblbneme, aby nechali zostrotovat svoje 10 rocne auto, a este sa pri tom aj zadlzili. Tito ludia budu (v idealnom pripade - ak nepridu o robotu) splacat dalsich 6 rokov uver na vec, ktoru v podstate mozno vobec surne nepotrebovali. Myslite, ze tito ludia potom z vdacnosti k vlade budu v nasledujucich rokoch minat viac na restauracie a domace rekreacie? A odkial na to vezmu, ak si teraz beru uver na auto? Z dalsieho uveru?
Martasch
12.03.09,14:11
No fajn. Vlada rozsirila srotovne uz aj o nakup na uver. Teda kriza vznikla tym, ze ludia (aj banky) prehanali uverove zatazenie, a nasa vlada ide ludi (podotykam, ze v case krizy, ked si nik nemoze byt isty svojim zamestnanim) nabadat k dalsiemu zadlzovaniu. A to vsetko len preto, ze by podporila spotrbu jedneho jedineho odvetvia, ktore dokaze tak ucinne lobbovat...

Nikomu asi nenapadlo, ze ludom sa da vytiahnut z vackov iba urcite mnozstvo ponazi, ze ludia nie su poerpetum mobile na peniaze. Vlada sa tvari, ze ju mrzi pokles aj v inych oblastiach, napr. v sluzbach a turistickom ruchu - (restauracie, hotely). No fajn, tak teraz ludi oblbneme, aby nechali zostrotovat svoje 10 rocne auto, a este sa pri tom aj zadlzili. Tito ludia budu (v idealnom pripade - ak nepridu o robotu) splacat dalsich 6 rokov uver na vec, ktoru v podstate mozno vobec surne nepotrebovali. Myslite, ze tito ludia potom z vdacnosti k vlade budu v nasledujucich rokoch minat viac na restauracie a domace rekreacie? A odkial na to vezmu, ak si teraz beru uver na auto? Z dalsieho uveru?

Súhlasím s tvojim názorom, keď na nové auto nemám, šrotovné mi nepomôže.
Ale vieš si predstaviť, že by to vláda nespravila? To by tu niekto iný napísal príspevok, že už v Nemecku to funguje a naša vláda spí. Začnime používať zdravý rozum a míňajme koľko môžeme, aby sme sa nezdlžovali.
duves
12.03.09,14:14
cathyc
12.03.09,16:11
Ja si myslím, že poriadok nastane až po poriadnej očistnej búrke. Musí sa skončiť vláda peňazí nad človekom. Hádam len máme väčšiu hodnotu ako nejaké špekulácie a ich tvorcovia. Sme živé bytosti, ktoré aj pri množstve prešľapov a chýb dokázali urobiť veľa dobrého a tvorivého. Už sa len zbaviť starých, zlých, nepotrebných nánosov, novodobého zotročovania, ktoré nás brzdia v ďalšom rozvoji. Netvrdím, že sa tak stane, ale chcem tomu veriť. To je moje svetlo na konci tunela. Aké máte Vy???
duves
12.03.09,17:20
cathyc, pekne myslienky. Musi si to vsak uvedmomit urcite kriticke množstvo ludi. Ak si to uvedomi, to otroctvo papierovych a virtualnych penazi urcite kriticke množstvo ludi, tak v tom momente pridu tie myslienky aj zvysku ludstva. V prirode je to bežný jav a ma sa za to, že to funguje aj v ludskom podvedomí. Nazýva sa to "fenomen stej opice" - http://www.priroda.cz/slovnik.php?detail=942


Žiaľ, momentalne nie sme väčšina, ale iba taka chaba menšina. Bežne si ludia neuvedomiju tie myslienky, co si tu napisala, s ktorymi suhlasim a možno ešte dalsich 10 ludi z porady hadam tiež. A väčšinou tí, čo sú v prevahe, by nas nechali upáliť na hranici za kacírske myslienky, ak by na to mali čo len maličky priestor.
Pozeráme do vesmíru, máme velke myslienky o osidlovani inych planet. No môžeme zabudnut na akekolvek velke myslienky, ci to je odstranenie svetoveho hladomoru, odstranenie vojen a konfliktov, vyriešenie pristupu k zdravotnej starostlivosti všade na svete, pokial nevyriešime zakladny konflikt a to je prave to klaňanie sa zlatemu ťelaťu.
duves
12.03.09,17:47
Už sa len zbaviť starých, zlých, nepotrebných nánosov, novodobého zotročovania...

Este to bude ťažký boj:

že MMF a Svetová banka zvyčajne žiadajú od vlád podpisovať tajné dohody, v ktorých súhlasia, že predajú svoj najdôležitejší štátny majetok, pristávajú na to, že príjmu opatrenia, ktoré budú znamenať katastrofu pre ich obyvateľstvo, a ak nesúhlasia, pre tieto účely sa počíta s podpísaním v priemere 111 zvláštnych dohôd pre každú konkrétnu krajinu, a ak nedodržiavajú tieto záväzky, zamedzujú im prístup k zahraničným úverom. Je potom pre nich nemožné požičať si akékoľvek peniaze od medzinárodných kreditorov. Nikto nevie prežiť bez úverov – ľudia, spoločnosti, ani krajiny...

zdroj: http://www.anastasia.cz/forum/fpost2221.html
cathyc
12.03.09,17:47
cathyc, pekne myslienky. Musi si to vsak uvedmomit urcite kriticke množstvo ludi. Ak si to uvedomi, to otroctvo papierovych a virtualnych penazi urcite kriticke množstvo ludi, tak v tom momente pridu tie myslienky aj zvysku ludstva. V prirode je to bežný jav a ma sa za to, že to funguje aj v ludskom podvedomí. Nazýva sa to "fenomen stej opice" - http://www.priroda.cz/slovnik.php?detail=942


Žiaľ, momentalne nie sme väčšina, ale iba taka chaba menšina. Bežne si ludia neuvedomiju tie myslienky, co si tu napisala, s ktorymi suhlasim a možno ešte dalsich 10 ludi z porady hadam tiež. A väčšinou tí, čo sú v prevahe, by nas nechali upáliť na hranici za kacírske myslienky, ak by na to mali čo len maličky priestor.
Pozeráme do vesmíru, máme velke myslienky o osidlovani inych planet. No môžeme zabudnut na akekolvek velke myslienky, ci to je odstranenie svetoveho hladomoru, odstranenie vojen a konfliktov, vyriešenie pristupu k zdravotnej starostlivosti všade na svete, pokial nevyriešime zakladny konflikt a to je prave to klaňanie sa zlatemu ťelaťu.

Máš pravdu duves, ale v tomto som tak trošku idealista. Verím vo vyššiu moc a verím aj v to, že už hádam nastal čas na zmenu. Deje sa príliš veľa neuveriteľných vecí na to, aby som si nevšimla, že za tým hádam takou troškou je aj NIEKTO....Neverím v deduška s briadkou, ktorý trestá banálne hriešky a prehliada tie veľké. Verím v spravodlivosť a je nepodstatné či ma z nej trošku ovanie, alebo nie. Máme to asi hlboko v sebe tie ideály...bez nich by sa žilo ťažšie. Dejiny poznajú veľa ľudí, ktorí nemali klapky na očiach a aj keď išli proti zmanipulovanému stádu nezľakli sa.
Vidím aj odlišnosť od iných kríz, ktoré už ľudstvom otriasli. Teraz je väčšia informovanosť, respektíve väčšia šanca dopátrať sa informácií ako kedysi. To, že sa deje niečo zlé a kto je za to zodpovedný má teraz šancu dozvedieť sa viacej ľudí. A tých 10 ľudí ak to poznanie posunie ďalším desiatim a tí ďalším, tak sa to hádam dostane k tomu kritickému množstvu.
Hádam aj preto si tu vymieňame svoje názory....snáď sem zablúdia aj ľudia, ktorí budú otvorení týmto myšlienkam.
cathyc
12.03.09,17:59
Este to bude ťažký boj:

zdroj: http://www.anastasia.cz/forum/fpost2221.html

No super, nepripomína Ti to aj scenár, ktorý sa odohral na Slovensku? Čo nám ešte vlastne patrí??? Keď mi niekto oponuje tým, že my máme zdravé banky, tak sa len opýtam...prosím Ťa akú našu banku poznáš? Čo naše nám tu ešte zostalo? A nielen nám, viď okolité postkomunistické krajiny. Sme dobré sústo pre nenažraté obludy, ale keď už budú mať všetko a všetkých koho budú zotročovať? Pôjdu do vesmíru hľadať nové neporobené civilizácie, alebo čo?
misomiso
12.03.09,18:12
Súhlasím s tvojim názorom, keď na nové auto nemám, šrotovné mi nepomôže.
Ale vieš si predstaviť, že by to vláda nespravila?

Viem. A velmi dobre. Tato vlada mi povodne dokonca bola sympaticka tym, ze prijmala autenticke rozhodnutia (napr. stiahnutie vojakov z Iraku). Bohuzial, nechali sa postupne namotat na nejake vyhody, mozeme si domysliet len, ake (a hlavne - kto ich dostane).

Kazdopadne - ak by som bol predsedom vlady ja, tak by mozno uz dnes bezali dotacie na energeticke uspory budov, ale urcite nie na srotovanie a nakup aut.
tetrisss
12.03.09,18:18
No najuzasnejsie vysvetlenie podala p. Malikova v nedelu, ze je to akt solidarity voci ostatnym statom, fajn, beriem. No a dnes pocuvam, ako nespravodlivo su rozdelene dotacie do polnohospodarstva v EU a ze je snaha s tym nieco urobit, ale az v roku 2013, to uz u nas ziadny polnohospodar asi nebude:), kde je tu ich solidarita?
duves
12.03.09,19:53
Verím v spravodlivosť a je nepodstatné či ma z nej trošku ovanie, alebo nie. Máme to asi hlboko v sebe tie ideály...bez nich by sa žilo ťažšie.
Áno, clovek má veriť v lepší svet.
misomiso
12.03.09,20:02
No najuzasnejsie vysvetlenie podala p. Malikova v nedelu, ze je to akt solidarity voci ostatnym statom,

To nie je solidarita s nikym inym, iba s par podnikatelmi a akcionarmi, ktori boli nenazrani, nestacili im prijmy v stovkach milionov, cheli mat rychlo miliardy, tak postavili v tom svojom rozpuku o polovicu vyrobnych hal ako mali a nakupili o polovicu viac strojov ako mali.
Dáša_
12.03.09,20:27
Trochu mimotemy ale Udajne v polsku platí za poľnohospodárov odvody štát - preto dokazu tak lacno predavat zemiaky, kapustu, jahody ....
jar88
13.03.09,04:46
[quote=duves;981499]Ale nefunguje z dlhodobeho hladiska ani sučasny monetarny system a volny trh, tak čo navrhuješ?

Treba sa od toho vadného systému odpojiť.
Ja som si už svoj spôsob našiel. Normálnemu človeku na to stačí 20 až 30tisíc euro a je za vodou.

Ak má niekto záujem, rád poradím ako na to.
duves
13.03.09,06:20
Trochu mimotemy ale Udajne v polsku platí za poľnohospodárov odvody štát - preto dokazu tak lacno predavat zemiaky, kapustu, jahody ....
Čiže to platí štát. Je to krátkdobé riešenie. Lebo sekeru v štátnom rozpočte zaplatí každy, a možno aj ten co sa len dnes narodi.
Ale...ma to zasa svoje vyhody. Krajina nemusi dovažať plodiny, nie ako my, že už ani jablcka nemame svoje.
cathyc
13.03.09,07:18
[quote=duves;981499]Ale nefunguje z dlhodobeho hladiska ani sučasny monetarny system a volny trh, tak čo navrhuješ?

Treba sa od toho vadného systému odpojiť.
Ja som si už svoj spôsob našiel. Normálnemu človeku na to stačí 20 až 30tisíc euro a je za vodou.

Ak má niekto záujem, rád poradím ako na to.

No myslím si, že by to zaujímalo každého a určite to nie je mimo tému, takže to sem hoď a budeme radi. Len kde nabrať 20-30 tis. EUR?
Ja som s tým tiež tak trochu začala ešte v minulom roku a to som ešte o kríze netušila. Priznám sa bola som asi posledný človek čo sa o nejakej kríze dozvedel. Bývam v malej dedinke na južnom Slovensku, inak preslávenej dvomi mŕtvymi v studni, v starom sedliackom dome po ktorom moja duša vždy pišťala. Neviem prečo proste to tu milujem. Vymenila som okná za kvalitné drevené a kúpila krbové kachle. Dvojizbový dom s nimi vykúrim bez problémov a to sa každý diví, že je tu tak teplo a že tá jedna pec vykúri celý dom aj bez prieduchov. Takže plyn už používam len na varenie , ale keď budem mať na to kúpim si aj sporák na drevo. Chybu som urobila v tom, že som zahádzala studňu. Bola však len 1 meter od vchodových dverí a to ma desilo. Takto som závislá na obecnej vode. No a samozrejme som závislá aj na energii. Náš štát nepodporuje a nikdy nepodporoval alternatívne a obnoviteľné zdroje energií, takže toto považujem s malým množstvom peňazí za dosť problematické vyriešiť.
Dáša_
13.03.09,07:18
Čiže to platí štát. Je to krátkdobé riešenie. Lebo sekeru v štátnom rozpočte zaplatí každy, a možno aj ten co sa len dnes narodi.
Ale...ma to zasa svoje vyhody. Krajina nemusi dovažať plodiny, nie ako my, že už ani jablcka nemame svoje.

Pokial viem, v polsku je to v podstate odjakziva - ista ochrana vlastneho trhu s potravinami. Co zase na druhu stranu ma istu logiku. Mozno vyssiu ako dotacie na plochu polnohospodarskej pody
duves
13.03.09,07:52
Áno, ak sa jedna o vlastnú produkciu, je to priorita a nevadi, že je to na úkor štat.rozpočtu.
misomiso
13.03.09,10:03
[quote=jar88;982656]

Bývam v malej dedinke na južnom Slovensku, inak preslávenej dvomi mŕtvymi v studni,...

...Chybu som urobila v tom, že som zahádzala studňu...

:):)
Martasch
13.03.09,10:16
cathyc
13.03.09,10:48
[quote=cathyc;982783]

:):)

dobrý postreh
cathyc
13.03.09,10:51
duves
13.03.09,11:03
Tak neviem. Ale ak bežný zamestnanec odvedie zlú prácu, dostane to k náhrade, alebo bude potrestany inou formou.


BANKÉŘI NADÁLE BOHATNOU NAVZDORY FINANČNÍ KRIZI
Přestože se finanční krize prohlubuje, mnoha bankéřům se nadále daří udržovat rekordní příjmy. Skupina vysoce postavených manažerů ve Spojených státech, jejichž činy měly klíčový dopad na spuštění ekonomické krize, má nyní velkou šanci vydělat stovky miliónů dolarů na rizikových hypotékách, které kdysi sami vydali. Podle listu The New York Times dvanáct bývalých manažerů ze společnosti Countrywide Financial založilo novou společnost, jež skoupila nesplacené hypotéky, které vládě zůstaly po různých zbankrotovaných bankách. Nová společnost PennyMac dosud skoupila půjčky v hodnotě osm set miliónů dolarů za extrémně nízké ceny a údajně nakoupí další v hodnotě patnácti miliard dolarů. Mohou na takové koupi vydělat, pokud se jim podaří dlužníky donutit alespoň k částečnému splácení dluhů. Během současné krize se stal název Countrywide Financial synonymem pro kořistnické a riskantní půjčování. Také tento týden The Wall Street Journal odhalil nové detaily týkající se vysokých bonusů vyplácených předním zaměstnancům společnosti Merrill Lynch, která byla za pomoci státu zachráněna před bankrotem a vykoupena. Přestože byla v roce 2008 společnost 27,6 miliard dolarů v mínusu, jedenáct nejvýše postavených manažerů dostalo více než deset milionů. Sečteno dohromady, deseti nejvýše postaveným zaměstnancům bylo roku 2008 vyplaceno o osm miliónů dolarů více než v roce 2007. Nejméně tři další milióny v bonusech se dostaly mezi dalších 149 zaměstnanců. Celkem vyplatila firma Merrill Lynch manažerům přes tři miliardy dolarů v bonusech těsně před tím, než byla za pomoci státní intervence prodána.

http://dolezite.sk/Novy_socialismus_je_stejny_jako_novy_kapitalismus. html
cathyc
13.03.09,11:21
Tak neviem. Ale ak bežný zamestnanec odvedie zlú prácu, dostane to k náhrade, alebo bude potrestany inou formou.


http://dolezite.sk/Novy_socialismus_je_stejny_jako_novy_kapitalismus. html

Myslím, že zbohatnú za každých okolností...celé to predsa vymysleli, tak sa v tom bordeli dobre vyznajú...čo kedy predať a kedy kúpiť. Na obetiach nezáleží. Tu majú cenu len peniaze, nič viac.
duves
13.03.09,12:17
cathyc
13.03.09,16:51
Všechny ty napumpované peníze se vypařily a vláda by mohla obě firmy lehce koupit za částku, kterou každý měsíc profláká v Iráku.
Je na čase zastavit tu frašku.
Obnova americké ekonomiky nezačne tím, že lidi prostě začnou znovu utrácet nebo firmy expandovat. Bude to vyžadovat dlouhé, tvrdé a nekompromisní úsilí na odklon od parazitní spotřebitelské ekonomiky, ve které se zisku dosahuje spekulací, směrem k reálné ekonomice, která skutečně produkuje věci, které lidé tady i jinde chtějí.
Čím dříve si tohle vláda uvědomí, tím více zdrojů ještě bude mít v rukou, aby provedla investice, které to umožní – věci jako vytváření pracovních příležitostí, zajištění příjmu, znovu uzavření hypotečních smluv za jiných podmínek (refinancings) a reforma zdravotní péče, tyhle věci by mohly pomoci Američanům postavit se na nohy. Samozřejmě by to vyžadovalo ukončit války v zahraničí a silně omezit vojenské výdaje.
Až budou firmy jako Citicorp a AIG historií, až bývalí manažéři Lehman Brothers, Citibank a AIG budou spolu s bývalými generály Pentagonu pracovat jako civilisté v přírodních rezervacích na obnově zdrojů pitné vody a zalesnění, budeme vědět, že vláda to konečně má pevně v ruce.
http://dolezite.sk/Sbohem_banky.html

toto je samozrejme citát, len to akosi neviem urobiť tak, aby to bolo správne.
tetrisss
13.03.09,16:54
Prave som pozerala kratke spravy, no a padla mi sanka, ked hovorili o tom, ze vela autopredajni ostalo prazdnych, srotovne je slovensky hit! pre mna je to jedno velke prekvapenie, ziadna kriza na slovensku nie je!
Darina1234
13.03.09,17:03
Ano, a my sme sa bohatym ľuďom/ lebo, kto si dnes dovoli kupiť auto za hotove, tak je bohatý/ a automobilkam na to poskladali našimi platbami dani.
tetrisss
13.03.09,17:07
Ako vzdy.
misomiso
14.03.09,09:30
Prave som pozerala kratke spravy, no a padla mi sanka, ked hovorili o tom, ze vela autopredajni ostalo prazdnych, srotovne je slovensky hit! pre mna je to jedno velke prekvapenie, ziadna kriza na slovensku nie je!

Samozrejme, ze nie je, kde by sa odrazu nabrala. To iba ludia sa zacali spravat trocha zodpovednejsie pod tlakom informacii, ze mozno pridu o pracu, zacali odkladat nakupy, ktore nie su nevyhnutne. Lenze taeraz vlada spravila tomuto zodpovednemu spravaniu ludi koniec, ked ich nabada na kupu auta, dokonca na uver. Cize ja to vidim tak, ze ak tu kriza zatial nie je, tak do par rokov moze byt.
duves
14.03.09,09:53
Lenze taeraz vlada spravila tomuto zodpovednemu spravaniu ludi koniec, ked ich nabada na kupu auta, dokonca na uver. Cize ja to vidim tak, ze ak tu kriza zatial nie je, tak do par rokov moze byt.
Pripomina mi to poseptembrovy vyvoj v roku 2001 v usa. Aj tam nabadali, aby ludia nakupovali. To už bol záchvev problemov a nakupovanim sa problem iba odložil. Aj u nas sa problem iba odloží. Miesto toho aby sa o 180 stupnov zmenili ekonomicke vztahy, nutia ludi opäť kupovať. Aj na dlh.
orlica
14.03.09,09:55
Šrotovné je šialený nápad na riešenie zvýšenia zamestnanosti na Slovensku a pomoci rodinám v hmotnej núdzi počas krízy! Slúži iba predajcom aut, t.j. čistá spotreba,+ poistka+pohonné hmoty atd. Pred skutočným dopadom na dno krízy, ľudia sa majú chrániť, t.j. mať "pod matracom" aspoň na 1-3 roky "vatu" t.j. z čoho budú hradiť svoje základné životné potreby - byt,stravu,školné a pod. ak príde o prácu. Nie, aby aby dali svoje posledné úspory na auto. To je choré! A ešte tragickejšie je súhlas s lizingom! Asi má málo ľudí exekúcie, čo nevedia čo im hrozí z omeškania splátok? V dobe, keď nikto (samo okrem horných 100.000 naj..) nemá na 100% istý pravidelný mesačný príjem:eek: na bývanie a živobytie, nieto na vyvážanie sa na výlety bez istého zamestnania! Brala by som to jedine vtedy, ak by vláda zagarantovala potrebu kúpy auta na využitie dopravy do práce, ale to je nemožné,keďže zatvárajú jednu fabriku za druhou. Jediná výhoda je, že sa bude bezpečnejšie jazdiť na cestách:) ,lebo bude lepší technicky stav vozidiel.
Pochopila by som však, ak by štát "daroval" každému, ktorý si rieši VLASTNÉ bývanie sumu šrotovného ( 45.000 Sk alebo 1500 €)na opravu domu, bytu.Išla by naďalej stavebná výroba na Slovensku. Radšej minúť cca 25.000 € na zabezpečenie strechy nad hlavou, s možnosťou stavebnej úpravy vlastného bytu, resp.vyriešiť zníženie spotreby energií, rekonštrukciu bytu,domčeka a pod. Na Slovensku je väčšia potreba zabezpečenia bývania pre mladých ľudí, ako riešiť celosvetovú nadvýrobu áut a zachraňovať akcionárov ako aj veľmi zlé jednosmerné rozhodnutie bývalej vlády: z maličkého štátu urobiť najväčšieho výrobcu aut(na hlavu) na svete. Hrôza!
Šrotovne je, pre tých čo podľahnú davovej psychóze susedov, skôr záťaž ako pomoc. "Pomôžu" najmä predajcom áut a tým, čo majú nakúpené akcie výrobcov aut po celom svete! omg:mee:
cathyc
14.03.09,10:21
Ďalšou dobrou investíciou štátu, by bolo v tomto čase konečne začať pumpovať peniaze do obnoviteľných energetických zdrojov. Spolu s tým čo by bolo možné dostať z únie na podobné projekty, by to bola celkom pekná suma. Mohli by si jednotlivé obce a mestá prebudovať vykurovanie z plynu na iné palivá, biomasa, energia z vrtov, veterná energia atď plus by už konečne mohli vyčleniť prostriedky na podporu predaja slnečných kolektorov a pod. Týmto spôsobom by sme neplatili nehorázne prachy cudzím spoločnostiam za plyn...pri ktorom sa okrem iného musíme obávať, že nám ho ani nedodajú...tieto peniaze by sa platili na výrobu tepla z našich vlastných zdrojov, pričom by sa vytvorilo množstvo pracovných miest, bez potreby cudzích investorov, ktorí by nás aj tak len zdierali. Stačí sa pozrieť do fabrík...ľudia sú tam nevoľníci, robia za pár korún a ešte si tam na nich nejaký odkundes z Ázie vylieva svoju zlosť. To čo sa z tejto problematiky dostane do médií je len vrchol ľadovca.
Ďalšou dobrou a potrebnou investíciou by bolo obnoviť konečne sebestačnosť Slovenska pri výrobe potravín. Je to do neba volajúca drzosť, aby sa krajina, ktorá bola v tejto oblasti sebestačná a dokonca vyvážala, stala po zásahoch rôznych skupín závislou na dovoze. Je nehorázne, aby sa naši poľnohospodári museli prosiť reťazcom o úpravu cien mlieka, pretože ich dovoz zruinuje. Jeden príklad za všetky: najväčší spracovateľský podnik v strednej Európe novofruct vyrábal to čo teraz nakúpime v obchodoch, pod značkou cudzích štátov, prečo si to aj naďalej nemôžeme vyrábať sami? Boli by opäť pracovné miesta pre našich ľudí a ešte by si privyrobili aj malopestovatelia pri predaji svojich prebytkov. Celý systém v tejto republike je už postavený na hlavu, len preto, že sa to tak hodilo zopár politikom, ktorý na tom dobre zarobili.
Martasch
14.03.09,13:33
Ďalšou dobrou investíciou štátu, by bolo v tomto čase konečne začať pumpovať peniaze do obnoviteľných energetických zdrojov. Spolu s tým čo by bolo možné dostať z únie na podobné projekty, by to bola celkom pekná suma. Mohli by si jednotlivé obce a mestá prebudovať vykurovanie z plynu na iné palivá, biomasa, energia z vrtov, veterná energia atď plus by už konečne mohli vyčleniť prostriedky na podporu predaja slnečných kolektorov a pod. Týmto spôsobom by sme neplatili nehorázne prachy cudzím spoločnostiam za plyn...pri ktorom sa okrem iného musíme obávať, že nám ho ani nedodajú...tieto peniaze by sa platili na výrobu tepla z našich vlastných zdrojov, pričom by sa vytvorilo množstvo pracovných miest, bez potreby cudzích investorov, ktorí by nás aj tak len zdierali. Stačí sa pozrieť do fabrík...ľudia sú tam nevoľníci, robia za pár korún a ešte si tam na nich nejaký odkundes z Ázie vylieva svoju zlosť. To čo sa z tejto problematiky dostane do médií je len vrchol ľadovca.
Ďalšou dobrou a potrebnou investíciou by bolo obnoviť konečne sebestačnosť Slovenska pri výrobe potravín. Je to do neba volajúca drzosť, aby sa krajina, ktorá bola v tejto oblasti sebestačná a dokonca vyvážala, stala po zásahoch rôznych skupín závislou na dovoze. Je nehorázne, aby sa naši poľnohospodári museli prosiť reťazcom o úpravu cien mlieka, pretože ich dovoz zruinuje. Jeden príklad za všetky: najväčší spracovateľský podnik v strednej Európe novofruct vyrábal to čo teraz nakúpime v obchodoch, pod značkou cudzích štátov, prečo si to aj naďalej nemôžeme vyrábať sami? Boli by opäť pracovné miesta pre našich ľudí a ešte by si privyrobili aj malopestovatelia pri predaji svojich prebytkov. Celý systém v tejto republike je už postavený na hlavu, len preto, že sa to tak hodilo zopár politikom, ktorý na tom dobre zarobili.


To čo si tu popísala má logiku. Vďaka vstupu do EÚ ôžeme čerpať prostiredky napr. na obnoviteľné zdroje energie, na druhej strane nám regulujú poľnohospodársku produkciu. Žiadny "spolok" ti nedá len to, čo je výhodné pre teba.

K šrotovnému - prečo tvrdíme, že vláda núti ľudí nakupovať a zadlžovať sa. Veď predsa keď si zrátam, že na nové auto nemám a nebum sa zadlžovať splátkami, tak si ho nekúpim. Teda aspoň takto by podľa mňa mali uvažovať ľudia. A tí, ktorá na to majú, nech si kúpia nové autá - budú menej zaťažovať životné prostredie.
tetrisss
14.03.09,15:10
No je to vsetko prinajmensom divne, moj predpoklad bol, ze kto dnes vlastnil 10 a viac rocne auto, tak to nebolo z lasky k starym autam, ale preto, ze na nove mu akosi neostavalo, pripadne to nove ani nepotreboval, pokial mu stacilo sa na vsechsvätych presunut na nom do vedlajsej dediny /takych mam ako sofer najradsej:D/, no a teraz pod tlakom lacnej prilezitosti a este aj vidiny cohosi zadarmo sa tito ludia museli zblaznit, pretoze v case hroziacej krizy si vysolit posledne peniaze, alebo este sa aj zadlzit je podla mna ciste sialenstvo. No a v tom s vami suhlasim, ze odstartovala to vlada absolutne neodpustitelne, vsetky moje male sympatie k nej su v cudu.
cathyc
14.03.09,15:22
Je to aj o tom, že veľa ľudí sa nechá obalamutiť politikmi, ktorí tvrdia ako sa nič nedeje, ako sa o nás tá kríza len jemne obtrie, už som počula aj verzie, že Slovensko z celej krízy len vyťaží. Obyčajné bludy. No a väčšina ľudí je médiami dosť ovplyvniteľná, pretože mozog sa naučili používať len na to, aby zhodnotili či nejaký Ronaldo miluje Maríu, alebo či Esmeralda má dieťa ja neviem s kým. Sorry tie mená neovládam, lebo také sprostosti nesledujem. Potom im stačí to čo im niekto v médiach podsunie ako pravdu. Normálne zmýšľajúci človek má aspoň nejaký pud sebazáchovy a uvedomí si, že keď plače celý svet, tak my sa asi smiať nemáme dôvod.
Bastian
14.03.09,17:08
Na nádor nosnými kvapkami (Komentár)

D. Orfánus: Šrotovný zásah do trhu naštartuje ďalšie a ďalšie a ďalšie


Príspevok na likvidáciu starého auta pri kúpe nového je opatrenie, ktorého vplyv na domácich výrobcov nie je diskutabilný. Je nijaký. Takáto podpora nevzkriesi slovenský priemysel a už vôbec nie tunajšie automobilky, ktoré na domácom trhu predajú okolo percenta produkcie. Reči o bezpečnejších cestách a obnovení kolotoča ekonomiky sú na smiech.

K tomu kríza a strach zo znižovania dopytu pomohli na Slovensku takmer rozpútať cenovú vojnu. Kia Cee‘d odrazu nestojí v základnej výbave okolo 14-tisíc, ale iba 11-tisíc eur. Nebyť vládnych zásahov, ďalej sa mohol rozvíjať konkurenčný boj predajcov a výrobcov. Lenže šrotovné obchodníkov upokojilo.
Vláda sa navyše nezamyslela nad celkovými dosahmi svojho rozhodnutia. Napríklad na spracovateľov. Reálne hrozí, že tí sa začnú šrotovaniu vozidiel čoskoro vyhýbať, keďže je to pre nich stratový biznis (http://www.etrend.sk/project_scripts/contextad/redir.php?id=623747&page_id=161345). Na každom aute prerábajú sto až dvesto eur. Tento stav zažívajú pre pokles cien kovov už aspoň štyri mesiace. Vláda alebo recyklačný fond tak budú musieť skôr či neskôr vyčleniť ďalšiu podporu práve pre nich.
Jeden štátny zásah vystrieda ďalší. Keď budú mať spracovatelia úplne preplnené sklady, budú možno zasa huty chcieť príspevok, aby ten šrot zužitkovali alebo aspoň kúpili od šrotovníkov. Vyzerá to ako príbeh na pokračovanie. No na jeho konci nemožno očakávať happy end, iba viac zdeformovaný trh. A za veľa peňazí.
Zdroj: http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/na-nador-nosnymi-kvapkami-komentar/161345.html
tetrisss
14.03.09,17:15
Statny zasah vystrieda statny zasah a ani sa nenazdame a ... socializmus je tu zase.
misomiso
14.03.09,20:38
Keby namisto toho srotovneho opravili cesty, aby sa po nich dalo jazdit. Tym by tiez dali pracu ludom a zlapsili by sa podmienky pre vsetkych motoristov aj chodcov. V Bratislave na kazdom kroku hrozi, ze si na tom novom dotovanom aute odtrhnete koleso a jazdit tak, aby ste nestriekali vodu z kaluzi na chodnik sa ani neda.
Bastian
15.03.09,09:15
Keby namisto toho srotovneho opravili cesty, aby sa po nich dalo jazdit. Tym by tiez dali pracu ludom a zlapsili by sa podmienky pre vsetkych motoristov aj chodcov. V Bratislave na kazdom kroku hrozi, ze si na tom novom dotovanom aute odtrhnete koleso a jazdit tak, aby ste nestriekali vodu z kaluzi na chodnik sa ani neda.
Máš pravdu. Už viac sledujem výtlky ako premávku. Jazda potom pripomína slalom :). Napriek tomu sa im všetkým nevyhnem.

...inak prácu dajú tak či tak. Keď nie cestárom tak opravárom :).
Bastian
15.03.09,09:18
Niečo k téme:
Otvorene vravíte, že sa vám vlani darilo. Do čoho ste sa rozhodli investovať?
Svoju stratégiu prispôsobujem všetkému, čo prichádza. Trhy dnes padajú a nevidím to tak, že by vôbec niekedy najbližšie mali ísť hore. Podľa toho sa teda rozhodujem. Je to možno triviálne, ale funguje to. Ľudia sa musia naučiť, ako mať nad akýmikoľvek vecami výhodu. Výhodu totiž nestrácate v žiadnom prípade, je to len iný pohľad na veci, ktorý si musíte zvoliť. Veľa času som strávil analyzovaním trhov, ekonomík a všetkého toho číselného hlavolamu dneška. Verte mi, ľahké to nie je.

Prv ako prišla na rad Coca-Cola, ste veľa času strávili na cestách. Japonsko, Čína. Čo z toho ste si preniesli do kariéry?
Najlepšie, ako prísť na to, čo ľudia chcú a robia, zistíte z toho, ako sa správajú. Stačilo mi pozorovať ľudí všade vo svete. A nie je to nič nezvyčajné, mnohokrát to majú napísané rovno na čele. Zvykol som sa často prechádzať po parkoch, všímal si, čo majú ľudia oblečené, kam chodia, kde sa Tak najlepšie zistíte, ako stravujú, aj keď to môže teraz vyznievať zvláštne. rozmýšľajú a je to rozdielne, keď si to všimnete v Paríži alebo Japonsku. Dá vám to predstavu, ako sa k veciam postaviť a na čo sa zamerať. Tvrdím – dajte ľuďom to, čo chcú. Nemôžete neuspieť.
Celý článok: http://www.etrend.sk/podnikanie/biznis-pribehy/sergio-zyman-coca-cola-bola-drina/161614.html
duves
15.03.09,10:33
Ti kteří řídí svět to moc dobře vědí, proto se starají aby žádné porozumění nebylo dosaženo, neboť oni zmatek potřebují. Oni vlastně zmatek vytvářejí. Dělají to proto, protože pokud by dostatek lidí skutečně pochopil realitu toho, co se na této planetě děje, mohlo by to vést k dosažení kritického množství, že bysme se kolektivně rozhodli již nadále netolerovat, aby svět byl takový jaký je a, co je důležitější, našli bysme společný směr jak se dostat ze vážné situace.

http://dolezite.sk/Aby_vetsina_lidi_byla_pasivni_apaticka_poslusna_a_ zmatena.html
tetrisss
15.03.09,11:10
Ja som tu uz povedala, ze na svete vladne kolektivne sialenstvo, no alebo lepsie, oblbnutie, inak by masy ludi nemohli byt s touto situaciou spokojni, planeta nam pomaly hynie pod nohami, moralka uz ziadna neexistuje, mnoho ludi nema co robit a tym stratiilo moznost slusne zit, mat sebauctu a nejake uplatnenie vo svojom zivote a vacsina ludi si spokojne zije, staci im sem tam nieco podhodit, napr. srotovne a aki sme zase vsetci spokojni!
húžva
15.03.09,11:50
Porovnávať, krízu v kontexte s odpoveďami, respektíve i keď relatívne vysoko postavených a spoločnosťou vysoko cenených ľudí je podľa mňa, znova iba ďalším krokom naspäť, aj v našej už dosť rozvinutej téme ohľadom krízy, ale aj celkovo v našej globálnej krízy.
Kríza opakovane vzniká hlavne preto, že "my" - ľudstvo ako také na "vrchole" svojej moderny, vlastne už nie sme schopní žiadnej sebareflexie.
Obchodný duch pestovaný v nás systematicky už od mala v každom z nás takúto možnosť = možnosť pochybenia vlastne ani nepripúšťa. Naučili sme sa umeniu efektívnej komunikácie a tá nám nedovolí zaváhať ani na okamih. To je jednoducho neprípustné, v opačnom prípade sa vlastne sami pripravujeme o úspech. . .

Celkom nič riešiaci efekt dosahujeme, respektíve dosiahneme pri v súčasnosti na krízu hromadne "užívaných" finančných injekciach za účelom oživenia hospodárstiev jednotlivých štátov, alebo v čomkoľvek umelom - nereálnom - fiktívnom, v niečom čo vlastne v skutočnosti nefunguje, respektíve nejestvuje.
V konečnom dôsledku môže ísť z najvätšou pravdepodobnosťou vo všetkých týchto prípadoch iba o to udržať si svoju politickú = finančnú moc, aj napriek reálnej neschopnosti skutočne riešiť tieto problémy. Podľa opatrení ktoré sa bezhlavo prijímajú, môžeme vlastne už teraz usúdiť, že už ani poprední predstavitelia zdá sa, že aj v rátane predstaviteľov nášho štátu, ani len netušia kam to všetko smeruje.
V takom prípade ale nemôžu prijímať žiadne účinné opatrenia.
Podľa mňa sú za tým (vrátane šrotového) nikdy nekončiace politické zápasy nič iné.
Popri toľkej kríze, prirodzene zabudli sme na to, že sa u nás blížia prezidentské voľby a nám je potichúčky predostieraný v tom najjasnejšom svetle, práve jeden z najneschopnejších prezidentských kandidátov.
A to je podľa mňa teraz tvrdá slovenská realita, ktorá si zaslúži našu najvätšiu pozornosť.
Aj preto som sa snažil otvoriť na "porade" tému "voľba prezidenta", avšak bez odozvy.

Ale,aby som sa vrátil k téme.
Podľa mňa práve ľudia typu Sergio Zyman svojou hektickosťou a nenásytnosťou, nespútanou ctižiadosťou a ešte ...
Práve oni svojou flexibilitou, po slovensky bezcharakternosťou priviedli tento svet tam kde sa nachádza.

Prosím vás ! Ešte raz. Ak chceme čeliť tejto kríze, musíme ju prijať a s ňou aj svoj "konzumný" podiel na nej. My už ďalej nemôžeme donekonečna hľadať spôsob ako zbohatnúť, preto, lebo my už bohatý dávno sme! Ale chudobných je na tejto našej Zemi stále viac.
Sme predsa ľudia a žijeme v strede Európy. Žijeme na ešte stále viac modrej planéte Zem!

Pýtať sa práve takýchto "úspešných" ľudí na nejaké recepty na krízu...!? To nikam nevedie. Je to o úspechu jednotlivcov, ale ten vždy bol, je a bude na úkor, a v súčasnosti už doslovne na účet ostatných.

Musíme hľadať v prvom rade riešenia pre tých čo sú na tom horšie ako my! To je skutočná cesta zo svetovej finančnej, alebo ak chcete hospodárskej krizy.

Riešenia tu sú, ale my zatiaľ nie sme schopní ich prijať otvoriť sa im. Ešte stále viac vidíme a ratujeme iba seba a tých najbližších, neuvedomujúc si pri tom, že tak vlastne prichádzame o všetko, o celú do najmenších podrobností - detailov "prepojenú" Zem.
"Kto sa nevie spokojiť s málom, nezaslúži si ani to."
alebo
"Iba taký bohatý budeme, aký bohatý bude najchudobnejší človek na celej Zemi."

Na druhej strane som úprimne rád mnohým našim povedal by som stále viac poľudštenejším názorom na otázky bytia a . . . , čoraz častejšie odznievajúcich, i keď zatiaľ častejšie bez odozvy na tomto "fóre". Je to dobré znamenie.
pavol54
15.03.09,11:55
Asi som boháč, pretože:
som sa rozhodol neodvádzať spotrebnú daň za cigarety a alkohol,
tak isto neodvádzam dph za tieto komodity
neposkytujem maržu obchodníkom
neuhrádzam za tieto komodity ich výrobcom výrobné náklady
týmto svojim konaním síce spôsobujem rast nezamestnanosti v tabakovom priemysle a v liehovaroch a súčasne znižujem výšku dividend akcionárov ktoré sa nezdaňujú
od leta 2008 som pozorne sledoval situáciu v svete a dospel som k názoru že starého socialistického favorita sa nemusím zbavovať pred vianočným ošiaľom ale až po novom roku.
Som rád že sa moje predpoklady o nižších cenách aut naplnili a ešte dostanem šrotovné.
Zaujímalo by ma ktorý skutočný boháč má auto M staršie ako 10 rokov. Ani v podniku nieto ešte doma.
cathyc
15.03.09,13:05
A ty si ten vizionár, čo to VIE ? :D:D:D:D

TY si už začal (uprednostnovať cudzích - na úkor svojich) ?

A tomuto už nerozumie ani divá sviňa !!!

Ka Mil


No hlavne, že vieš používať farebné písmenká.....teraz druhý pokus, skús sem prilepiť nejaký svoj názor, ak sa teda naň zmôžeš.
cathyc
15.03.09,13:32
Tak si skús prečítať aj príspevky, ktoré sú tu zverejnené skôr, ako si čirou náhodou natrafil na toto fórum a nájdeš tam množstvo mojich názorov. Inak len pre Tvoju informáciu, porada je
pomerne profesionálne zameraná stránka. Stačí sa v nej trošku poobzerať a zistíš to. Takže ak si sem prišiel len na to, aby si tu mútil vodu, si na zlej adrese.
Darina1234
15.03.09,13:53
Bez komentara
duves
15.03.09,14:23
A ty si ten vizionár, čo to VIE ? :D:D:D:D

TY si už začal (uprednostnovať cudzích - na úkor svojich) ?

A tomuto už nerozumie ani divá sviňa !!!

Ka Mil

Junáčik, divá sviňa tomu možno nerozumie, ale ty zaručene áno.http://forum.annwin.sk/forum/richedit/smileys/Happy/1.gif

p.s. neviem prečo, ale mam dojem, že už si tu bol zaregistrovany pod inym nickom. Čo ty na to? ( Ka Mil)
duves
15.03.09,14:29
Katic.

Farebné je to iba preto , aby bolo jasné čím na čo odpovedám.

Aby som mohol mať názor :
- musím mať info
- musím im rozumieť
- vedieť pochopiť príčinnosť
- a analyzovať.

Kedže prvý bod mám chudobný, dovolím si iba tipnúť dve veci, čo boli príčinami (z minimálne 3-5 ) tejto krízy :

1, " Rizikové pôžičky" aj zvavne nesolventným klientom na """ nepotrebné investície """.

2, Už dlho (min. 7-8 rokov bol v USA krach jednej spoločnosti v miliardách dolárov ) nedostatočná KONTROLA (investorov / bánk / auditorov / managementu / vlád ) !!!!

Ka Mil

A som zvedavý na TVOJ názor :D:D:D
Jasne, to je nepochybne pravda čo uvádzas. Ak si potrebujes dopnit informacie, doporucujem serial prispevkov od gen.riaditela wustenrotu, tu to začína: http://nazory.pravda.sk/serial-o-krize-ako-sa-to-vsetko-zacalo-d8j-/sk-nana.asp?c=A090302_125621_sk-nana_p29
duves
15.03.09,14:52
carrotka a mpetrzel preco si stale zakladas nove nicky?
duves
15.03.09,15:37
Také ľahké nevieš (a svetovej kríze pritom ROZUMIEŠ ???? )

Ka Mil
Ty nerozumies tomu, ako sa spravať medzi dospelymi a vzdelanymi. Doma ta to nenaučili a my to NEDOBEHNEME a tak strasne by sme chceli.:D
Havko
16.03.09,08:27
nechapem tie vaše názory, ale ked človek pracuje 20-25rokov, má 15 ročné auto a nejaké úspory tak prečo by nevyužil tých 3000 eur alebo 2000 eur na auto, tým mu časť uspory ostane.Takže sa treba pozreť aj s druhej strany .
duves
16.03.09,08:50
nechapem tie vaše názory, ale ked človek pracuje 20-25rokov, má 15 ročné auto a nejaké úspory tak prečo by nevyužil tých 3000 eur alebo 2000 eur na auto, tým mu časť uspory ostane.Takže sa treba pozreť aj s druhej strany .
Tolko ich nie je, aby za tyzden - dva zostali autosalony takmer prazdne.
duves
16.03.09,09:43
Tolko ich nie je - myslíš čoho úspor ?
A na základe čoho si sa nám tu vyslovil, že ich nie je tolko?

Hádam máš prehľad o úsporách obyvateľstva nášho ?

Nie, takych, ktorym vznikla zrazu potreba kupovať nové auto, alebo predsa:D....
http://spravy.pravda.sk/na-srotovisku-su-aj-nalestene-auta-dti-/sk_domace.asp?c=A090316_103010_sk_domace_p12
Nemam prehlad o usporach obyvatelstva.
denisie
16.03.09,09:55
Kde by som našla vyhlášku Ministerstva o šrotovnom? potrebujem zistiť, či sa šrotovná prémia uplatňuje aj v prípade zošrotovania Avie:cool:
misomiso
16.03.09,13:39
nechapem tie vaše názory, ale ked človek pracuje 20-25rokov, má 15 ročné auto a nejaké úspory tak prečo by nevyužil tých 3000 eur alebo 2000 eur na auto, tým mu časť uspory ostane.Takže sa treba pozreť aj s druhej strany .

Ake nazory nechapes? Kto tu hovori, ze nemas vyuzit ponuku srotovneho?

Ak mam hovorit za seba, tak iba zopakujem, ze dotacie nakupu aut za statne (nase peniaze) pre par jednotlivcov su nemoralne a nesystemove a to ani z pohladu riesenia dopadov krizy. Jednoducho - toto je asi najhorsie riesenie zo zlych, ktore mohla prijat vlada prave v case krizy.

To ale nic nemeni na tom, ze by si snad ty, alebo ktokolvek iny mal mat nejake zabrany srotovne vyuzit. Bol by si hlupy, ak by si tak nespravil. Teda este raz - hlupo sa sprava stat, nie obcania, ktori tuto ponuku akceptuju.

Ina vec je, ze nie kazdemu sa to oplati, zalezi na tom, ake auto by si dotycny aj tak kupil. Ja mam osobne 3 auta, z toho jedno ma naozaj prave 10 a pol roka. No bol by som hlupy, ak by som ho nechal zostrotovat. Musel by som ist az na hornu hranicu 25.000 EUR, aby som si kupil auto, ktore ma porovnatelny komfort a vykon.

Samozrejme - nemusel by som srotovat svoje, v sirsej rodine mame aj Skodovku 105. Lenze - opat - co tym ziskam? Ja som zo svojim autom v podstate spokojny, aj ked som uz zvazoval zmenu. Lenze zmena ma pre mna vyznam iba v pripade, ak auto bude mat xenony a tempomat (jedine, co mi trocha vo vybave mojho chyba). Navyse by to mal by opat diesel, s vykonom aspon 140 k, ale ak uz menim, tak radsej viac.

Taketo auto za 25.000 nekupim. Zato kupim na autovia.sk stovky takychto aut v cenach aj pod 10.000, realne medzi 10 a 15 tis. vo velmi zachovalom stave. Svoje terajsie som tiez kupoval 4 - rocne a dodnes beha uplne bezchybne, az tak dobre, ze je mi luto ho davat prec. Teda - pre mna srotovne nie je, ale ak sa niekomu z vas hodi, tak hura do toho. Kazdy, vratane batolat a dochodcov vam k tomu prispeje sumou 200 Sk. Je to sice krajne nemoralne, no opakujem - iba zo strany tych, co to vymysleli a schvalili, nie tych, co to vyuzivaju. Ak by som napr. ja zatuzil vlastnit rumunske auto, tiez by som to asi vyuzil...
orlica
16.03.09,21:42
nechapem tie vaše názory, ale ked človek pracuje 20-25rokov, má 15 ročné auto a nejaké úspory tak prečo by nevyužil tých 3000 eur alebo 2000 eur na auto, tým mu časť uspory ostane.Takže sa treba pozreť aj s druhej strany .
Havko , ja sa pozeram z tej druhej strany, t.j. Ty si kúpiš auto dotované zo štátneho rozpočtu t.j. z daní nás daňovníkov v SR ! Ale ja som si myslela, že platím dane štátu, aby sa mne a TEBE vrátili v dialniciach, zdravotnictve, výskume,vede, školstve, bezpečnosti na uliciach! Vôbec TI nezavidim 2-3000 €, ale táto vláda má riešiť ekonomickú krízu v štáte a nie potreby cca 22000 jednotlivcov na Slovensku,ktoré systémovo vôbec nezabezpečujú úsporu ,ale šialenú spotrebu!
Veď je to absurdné, čo táto vláda, vzhľadom k potrebám (zanedbaný bytový fond) a možnostiam( rozvoj stavebnej výroby cestou štátnych zakázok a pod.) a rozvoja zamestnanosti ,vyviedla! Jedine sa to dá pochopiť, ale to sa veľmi ospravedlňujem, že buď nevie čo robí alebo vie veľmi dobre čo robí s týmto "volebným" šrotovným.
Z naších daní si platíme vládu, aby "dávala na obyvateľov štátu pozor" a starala sa o nich cestou legislatívy tak, aby ľudia "nerobili blbosti", napr. ako 21 ročny chalan v Pravde sa chváli, že síce býva s rodičmi,ale si kúpil"šrotovnú" škodovku za cca 10000 €, z toho si zobral na auto 70% úver, veď len na úrokoch prerobí aj tri "šrotovné! A túto finančnú záhubu urobil na základe novoprijatých zákonov resp. vyhlášok našej vlády! Každý nech sa prikrýva iba takou perinou na akú má!
duves
17.03.09,05:28
.... ale táto vláda má riešiť ekonomickú krízu v štáte a nie potreby cca 22000 jednotlivcov na Slovensku,ktoré systémovo vôbec nezabezpečujú úsporu ,ale šialenú spotrebu!
Veď je to absurdné, čo táto vláda,...
http://www.porada.sk/986517-post15.html
duves
17.03.09,10:16
Fico pritom v utorok odmietol aj akékoľvek prejavy protekcionizmu pri riešení dopadov krízy. "Akákoľvek forma protekcionizmu je samovraždou EÚ," konštatoval premiér.
zdroj: http://spravy.pravda.sk/fico-kriza-zatial-vyhrava-vlada-chce-podporit-rast-fw3-/sk_ekonomika.asp?c=A090317_115142_sk_ekonomika_p01

Ved to je PROTEKCIONIZMUS ako vyšitý! S tým šrotovným!
duves
17.03.09,11:58
Tak a už môžem oznámiť, že medzitýždenný nárast o spotrebné úvery v bankach o 100% spôsobil záujem o nové autá. Takže nejde o ludi, co mali/maju peniaze na nove auto našetrene.
Každý zlyhaný úver v banke zaplatí/zaplatia ostatní klienti čo poctivo splácaju. Miesto 7% na spotrebaky je úrok možno 12-13%. Za tych nečestnych.
Martasch
17.03.09,16:14
Z naších daní si platíme vládu, aby "dávala na obyvateľov štátu pozor" a starala sa o nich cestou legislatívy tak, aby ľudia "nerobili blbosti", napr. ako 21 ročny chalan v Pravde sa chváli, že síce býva s rodičmi,ale si kúpil"šrotovnú" škodovku za cca 10000 €, z toho si zobral na auto 70% úver, veď len na úrokoch prerobí aj tri "šrotovné! A túto finančnú záhubu urobil na základe novoprijatých zákonov resp. vyhlášok našej vlády! Každý nech sa prikrýva iba takou perinou na akú má!


Ja si myslím, že nech bude prijaké akékoľvek opatrenie, vždy bude mať zástancov aj oponentov. A žiadne opatrenie sa nebude týkať úplne všetkých. To by sme mali byť napr. proti príspevkom zo ŠFRB, pretože objem finančných prostriedkov nie je taký, aby ho dostali všetci, ktorí oň žiadajú, ap. A čo sa týka správania ľudí, keď sa zajtra zavedie príspevok na - čo ja viem "hocičo", tak mnoho ľudí ho bude čerpať, veď čo to nevezmeš, keď máš časť zadarmo!
tetrisss
17.03.09,17:06
Typicka slovenska povaha, ked mame nieco zadarmo, vezmeme to, aj keby to na druhej strane stalo hocikolko:D! Zaujimave je, ze dnes pocuvam, ze srotovne uz vraj davaju aj na ojazdene auto /samozrejme, ze to musia dat autobazary zo svojho/, tak preco to nemohli dat aj pred zasahom statu? Preco dnes vedia zlavit so svojej marze a predtym sme mali auta riadne predrazene?
duves
17.03.09,17:48
.... ze srotovne uz vraj davaju aj na ojazdene auto /samozrejme, ze to musia dat autobazary zo svojho/, tak preco to nemohli dat aj pred zasahom statu? Preco dnes vedia zlavit so svojej marze a predtym sme mali auta riadne predrazene?
To urcite nie. Ale cena novych aut s prihliadnutim na skutocnosť, že sa da vybaviť šrotovne na nove auto sposobuje pad cien jazdenych aut. Kto chce rychlo predat, musi ist dolu s cenou.
Ja bazarom aj tak nedoverujem. Pretačanie najazdenych km je vraj bežná vec. Ale to som už OT.
habka
18.03.09,07:12
ja si myslim, ze treba dat poriadne embargo na cinu. to by bol obrovsky uspech. kolko prace by zrazu mali slovaci
duves
18.03.09,08:45
ja si myslim, ze treba dat poriadne embargo na cinu. to by bol obrovsky uspech. kolko prace by zrazu mali slovaci
To ano, ale zatial diktuje politiku strycko Sam, a ak padnu usa, ma čína problem.
http://dolezite.sk/Ak_padnu_USA_pojde_pod_vodu_i_Cina.html
Martasch
18.03.09,08:47
ja si myslim, ze treba dat poriadne embargo na cinu. to by bol obrovsky uspech. kolko prace by zrazu mali slovaci

Nie som si istá, aj Sarkozy povedal, nech sa francúzske autá vyrábajú vo Francúzsku.
wagner
18.03.09,16:25
Keď si každý začne vyrábať sám všetko, tak Slováci by boli na tom najhoršie. A nezabúdajte, že aj Číňania chcú žiť. Lebo keď si každá automobilka stiahne výrobu domov, tak nám nepomôže ani embargo na Čínu. Platí aj počas krízy - dopraj a bude Ti dopriate.
tetrisss
18.03.09,16:48
Nie som si istá, aj Sarkozy povedal, nech sa francúzske autá vyrábajú vo Francúzsku.

Sarkosy to sice povedal, ale hned ho zrovnali so zemou, tak uz ani nepipol.
duves
18.03.09,17:44
Keď si každý začne vyrábať sám všetko, tak Slováci by boli na tom najhoršie.
No záleží aké tovary myslis, resp do akeho okruhu nevyhnutnej potreby by sme zaradili tovary, ktore nevieme vyrobiť.
Vieme vyrobiť potraviny, chladnicky aj auta. Nevyrabame PC komponenty, mobily...atd. Prežiť by sme prežili.
No je otázka, či ludia bývajúci v stanoch majú potrebu vlastniť elektroniku:
http://dolezite.sk/Hypotecni_krize_v_USA_konci_pisi_ceska_masmedia.ht ml
wagner
18.03.09,18:09
Súhlasím s Tebou, myslela som to iba ako odpoveď na embargo a výrobu áut. To sťahovanie do stanov už čaká aj niektorých Slovákov, najmä tých, alebo takých o akých som už tu písala. A bude ich pribúdať, Niektorí k vôli kríze a nemôžnosti splácať úver, iní preto, že sa upísali nebankovke. Žiaľ, je to krutá skutočnosť. A niektorým nezostane ani na tie stany.
cathyc
18.03.09,18:14
Príšerná predstava
orlica
18.03.09,23:22
Sorry, viem, že sa to tu asi nehodí,ale skutočne odbornú reláciu týkajúcej sa hospodárskej krízy na SVK a global, som prvýkrát počula dnes neskoro večer na STV2, nie od začiatku, síce bola v maďarčine, a nie vždy som stíhala prečítať celé titulky, ale hovorili všetci tak fundovane, objektívne, že som bola mimoriadne milo prekvapená.:cool: Túto diskusiu by som nominovala na OSKARA a vzor pre nasich moderatorov a hlavne -rky:mee: a "odborníkov" na všetko a nič a la Mesarž..ov,Karasz a pod :-(( .
Vynikajúca relácia, klobúk dole pred STV 2 a vdaka všetkým zúčastneným.Bola vystižná,apolitická a poučná!;) Len ju hodiť na najčítanejšie mediálne servery:cool:
habka
19.03.09,04:45
myslim na oblecenie apodobne nekvalitne veci. a dalsia vec nieco by sa malo spravit s nasimi cirnymi prizivnikmi. to je neuveritelna brzda nasej ekonomiky
habka
19.03.09,04:46
* ciernymi
cathyc
19.03.09,05:41
myslim na oblecenie apodobne nekvalitne veci. a dalsia vec nieco by sa malo spravit s nasimi cirnymi prizivnikmi. to je neuveritelna brzda nasej ekonomiky

habka, keď reaguješ na nejaký príspevok, tak ho cituj, inak nevieme Tvoju odpoveď k ničomu priradiť a čítať dozadu príspevky asi nikto nebude.
misomiso
19.03.09,14:58
Nie som si istá, aj Sarkozy povedal, nech sa francúzske autá vyrábajú vo Francúzsku.

V ramci EU nejake embarga nie su mozne, ale obmedzenie importu z Ciny by bolo mozne. Zaroven by sa tym riesli problemy s kvalitou a hygienickou nezavadnostou mnohych komodit (hracky, potraviny a pod). No treba ratat s tym, ze my stupli ceny tychto tovarov). Skratka - prehnanae povedane, museli by sme si zvyknut, ze nebudeme decku kupovat kazde dva dni dudlik, ktory stoji 0,05 EUR a ktory sa za dva dni rozpadne a vydatne nam dieta zasobuje formaldehydom, ale kupime jeden, na ktory budeme musiet "zarobit" a potom (kedze bol drahy) este ho aj odlozime pre buduce generacie.
Martasch
19.03.09,19:08
V ramci EU nejake embarga nie su mozne, ale obmedzenie importu z Ciny by bolo mozne. Zaroven by sa tym riesli problemy s kvalitou a hygienickou nezavadnostou mnohych komodit (hracky, potraviny a pod). No treba ratat s tym, ze my stupli ceny tychto tovarov). Skratka - prehnanae povedane, museli by sme si zvyknut, ze nebudeme decku kupovat kazde dva dni dudlik, ktory stoji 0,05 EUR a ktory sa za dva dni rozpadne a vydatne nam dieta zasobuje formaldehydom, ale kupime jeden, na ktory budeme musiet "zarobit" a potom (kedze bol drahy) este ho aj odlozime pre buduce generacie.

Podľa mňa by sa malo postupovať presne opačne. Nastaviť latku na hygienické, zdravotné a bezpečnostné podmienky vyššie a je úplne jedno či na čínske, vietnamské, poľské a .... výrobky, a tým sa import obmedzí.
misomiso
19.03.09,21:15
Podľa mňa by sa malo postupovať presne opačne. Nastaviť latku na hygienické, zdravotné a bezpečnostné podmienky vyššie a je úplne jedno či na čínske, vietnamské, poľské a .... výrobky, a tým sa import obmedzí.
Ano, to by bolo idealne. No pri tom mnozste tovaru, ktory tecie cez hranice si no neviem dost dobre predstavit. Neda sa zlozito laboratorne testovat kazdy vyrobok.
duves
20.03.09,09:04
A ty si biely = ? lepší ? :)
No myslim, že autor myslel na čierne aktivity, nie na etnikum inej farby.;)


Davam do pozornosti tento článok:
http://dolezite.sk/Bonusy_a_nedostatek_zodpovednosti_korumpuji_trh_i_ stat.html


Jak ale zjišťujeme, čím vyšší je hra (ať už ve financích, výrobě či politice) tím nižší je osobní zodpovědnost. Manažeři nemusí vracet své bonusy, když se ukáže, že jejich strategie a rozhodování byly záměrně rizikové, aby vytvořily maximální zisk v krátké době. Politici a úředníci netrpí ani finančně ani svou kariérou, když jejich reformy či politiky selžou, když rozhodují ve prospěch lobby spíše než veřejného zájmu, a když zavírají oči před problémy, které je nutno řešit.
liba2
20.03.09,09:38
Jak ale zjišťujeme, čím vyšší je hra (ať už ve financích, výrobě či politice) tím nižší je osobní zodpovědnost. Manažeři nemusí vracet své bonusy, když se ukáže, že jejich strategie a rozhodování byly záměrně rizikové, aby vytvořily maximální zisk v krátké době. Politici a úředníci netrpí ani finančně ani svou kariérou, když jejich reformy či politiky selžou, když rozhodují ve prospěch lobby spíše než veřejného zájmu, a když zavírají oči před problémy, které je nutno řešit.
svätá pravda
bepo
20.03.09,13:07
No v USA je návrh zákona aby odmeny pracovníkov ktorí zarobia viac ako 250tis dolárov/rok a zároveň ich firma prijme vyššiu štátnu pomoc ako 5 mld USD boli zdanené 90% takže tá zodpovednosť sa tam asi zavedie.
Inak vám robí nejak extra potešenie tu nariekať a všetko robiť čiernejšie ako je?
orlica
20.03.09,15:00
Hľadáme možnosti riešení na všeobecnú hospodársku krízu,týkajúcu sa hlavne nás, EU, kvôli "tlačeniu rýchlych peňazi v USA a nenažranosti niekoľko TOP - ľudí vo svete. Preboha,ale ako mám naplno s elánom pracovať a teda odvádzať maximum na daniach do ŚR, keď vidím to obrovské šialenstvo so ŠROTOVNÝM? A nedajbože, hoc vláda už uvažuje, avšak dúfam, že znovu neodsúhlasí, ďalšie čerpanie zo štátneho rozpočtu na vyhadzovanie peňazí daňových poplatníkov do vzduchu?! Posledná veta v nadpise tejto temy je veľmi slušne napísaná! To je bud neschopnosť vlády čii EU alebo obrovský lobbizmus pre predajcov aut!! Dá sa to nútené spotrebiteľské šlialenstvo nejako zastaviť?!DAVOVÁ PSYCHOZA JE NAJNEBEZPEČNEJŠIA VEC!
A čo bude nasledovať po šrotovnom?
Zadarmo rozdávanie ubytovacích kuponov do SKI Jasna a pod. a kúpelných domov alebo preplácanie plochy a skladových priestorov spracovateľom šrotu, keďže dlhodobejšie nebudú mať odbyt na polotovary zo železa a plastu?! Alebo dotácia n aplazmové obrazovky!? Asi je najlepšie nič nevidieť nič nevnímať, lebo ....:mee:
pavol54
20.03.09,16:33
Typickí Slováci: Ak si obyvatel Slovenska dovolí využiť zopár drobných zo štátneho rozpočtu tak to by mu závistlivci vyškrabali aj oči lebo si to dovolil, ak Dán na slovensku postaví ošipáreň a zo štátneho rozpočtu dostane také peniaze že nám smrtelníkom sa o tom ani nesníva to je každý ticho, Ale pravda je taká že na cudzinca si nikto netrúfne lebo jeho peniaze sú čisté ako kryštálova vodička, ale každý kto dostane tzv dotácie z eurofondov teda z našich peňazí ktoré sme odviedli do ef, zlikviduje konkurenta ktorý dotácie nedostal, toto by som zakázal to sú základy hospodárskej krízy, nie nejakých pár drobných na autá
misomiso
20.03.09,18:20
Typickí Slováci: Ak si obyvatel Slovenska dovolí využiť zopár drobných zo štátneho rozpočtu tak to by mu závistlivci vyškrabali aj oči lebo si to dovolil, ak Dán na slovensku postaví ošipáreň a zo štátneho rozpočtu dostane také peniaze že nám smrtelníkom sa o tom ani nesníva to je každý ticho, Ale pravda je taká že na cudzinca si nikto netrúfne lebo jeho peniaze sú čisté ako kryštálova vodička, ale každý kto dostane tzv dotácie z eurofondov teda z našich peňazí ktoré sme odviedli do ef, zlikviduje konkurenta ktorý dotácie nedostal, toto by som zakázal to sú základy hospodárskej krízy, nie nejakých pár drobných na autá

Jedno aj druhe je chore a nespravodlive. Aj stedra pomoc zahranicnym investorom na ukor domacich, aj srotovne na auta. Skutocne nevidim rozdiel medzi tymito dvoma nezmyslami.

Tu nejde o zavist. Auto ma mat ten, kto si nan zarobi. V extremnych pripadoch ho maju mat zo statneho rozpoctu ludia, ktori ho naozj surne potrebuju, napr. invalidi alebo rodicia postihnutych deti.

V ziadnom pripade nie ludia, ktori si to zasluzili tym, ze nahodou vlastnia stary srot, alebo spekulanti.
tetrisss
20.03.09,19:18
Super si to vystihol, podstata toho je chora, co s tym ma zavist? Ja tiez nesuhlasim ani s jednym plytvanim, na druhej strane kazda normalna vlada musi podporit vytvaranie pracovnych miest, ale tiez by sa malo na to pozriet aj ekonomicky, nie za kazdu cenu.
orlica
21.03.09,00:31
Pavol54, mne je veľmi ľúto tých ľudí, čo podľahli davovej psychóze a stratili aj posledny pocit sebazáchrany ako napr. v článku PRAVDA z 21.3. " ŠROTOVNÉ PREKRYLO OBAVY Z KRÍZY", lebo možno aj vďaka "šrotovnému", budú, po strate práce, čerpať ďalšie peniaze zo ŠR z podpory v nezamestnanosti a pod.....
To je tragédia a nie riešenie krízy resp. ako Ty tomu hovoríš " zobrať si pár drobných zo štátneho rozpočtu" Ten to znesie,(aj špekulanti boli a budú vždy), ale tie strašné a neriešiteľné tragédie, čo si pobrali lizingy na spotrebu a nevedia či budú alebo nem budú mať v ďalších paár rokov stabilný príjem, to je smutne... Hlavná vec, že budú mať "šrotovné autino" v pred domom! Vôbec to nie závisť, skôr ľútosť a bezmocnosť...aj keby sa týkala čo i len jedného človeka na SK.Jeho život, a jeho rodiny,si to nem zaslúži...
Mnoo ,ale po Tvojom príspevku,asi si viac ľudí povie, vrátane mňa: Kto chce kam, pomôžme mu tam...:mee: Lebo ja tie dane do ŠR platim a chcem aj naďalej, len so želaním ,aby išli na zmysluplnejšie čerpanie ako spotrebu....:cool: . Keby Ti dali zo ŠR cca 2000€ na zabezpečenie strechy nad hlavou ani nemuknem :-) resp. na úsporu enerie, použitie peňazi na infraštuktúru, kalanizáciu, "výtlky" na cestách, vzdelanie Tvojich deti a vnučatiek,a pod.:) . Toto je o zamestnanosti a návrtatnosti vložených finančných prostriedkov v SR. Ehm, a keď je kriza , tak sa má šetri a nie MIŇAŤ na spotrebu....
jar88
21.03.09,07:34
Super si to vystihol, podstata toho je chora, co s tym ma zavist? Ja tiez nesuhlasim ani s jednym plytvanim, na druhej strane kazda normalna vlada musi podporit vytvaranie pracovnych miest, ale tiez by sa malo na to pozriet aj ekonomicky, nie za kazdu cenu.

Súhlasím s tým, že je to choré. Ale rovnako choré je uvažovať nad tým, že vláda má podporovať tvorbu pracovných miest.
Vláda má riadiť štát a štát si musí plniť najskôr svoje základné funkcie. To je bezpečnosť a právo. Ostatné až potom.
Naša vláda sa snaží plniť hlavne to ostatné. To ostatné sú samé hlúposti a my sa tu bavíme, ktoré hlúposti sú rozumné.
Je to rovnako choré.
jar88
21.03.09,07:51
Ano, to by bolo idealne. No pri tom mnozste tovaru, ktory tecie cez hranice si no neviem dost dobre predstavit. Neda sa zlozito laboratorne testovat kazdy vyrobok.

Nenáte pocit, že sa zastávaťe myšlienky volného regulovaného trhu ? To už ale nie je trh.
misomiso
21.03.09,09:52
Nenáte pocit, že sa zastávaťe myšlienky volného regulovaného trhu ? To už ale nie je trh.

Ja som nikdy netvrdil, ze som sa absolutne volny a neregulovany trh v celosvetovom meradle. To by bolo mozne, iba ak by vsetky staty boli na priblizne rovnakej urovni hospodarskeho rozvoja.

To je napr, jeden z dovodov, preco EU ma urcite kriteria na vstup (politicke ale aj hospodarske). Medzi krajinami EU mozu byt rozdiely, a aj vzdy budu, no nemozu byt priepastne. Preto sa napriklad dnes clenom EU moze stat Chorvatdko, ale uz nie Ukrajina alebo Moldavsko.
misomiso
21.03.09,14:27
Clanok z www.pravda.sk:

http://nazory.pravda.sk/srotovne-po-novom-03m-/sk-nkom.asp?c=A090321_145429_sk-nkom_p29

"Fakt je, že štát na príspevku 2 000 eur na zošrotovanie starého auta a kúpe nového veľa neprerobí.
Predaj áut sa totiž prudko zdvihol a s ním aj výber dane z pridanej hodnoty, ktorá pri aute za 10-tisíc eur tvorí pre štát 1¤900 eur. Aj keď zvýšený výber DPH zrejme celkom nepokryje peniaze vyčlenené štátom na šrotovné, rozdiel nebude až taký veľký."

Autor - Martin Kovacik zrejme nedisponuje ani zakladnou ekonomickou gramotnostou. Ano, kratkodobo stat vyberie DPH z kupenych aut. No tato kupa ludom vytiahne z vreciek uspory, a to na niekolko rokov. Matematika nepusti, staci level 6 triedy. Ak stat dnes ziska 1900 Eur z predaja auta, za 10.000 EUR, dotycny clovek si v priebehu nasledujucich rokov kupi menej tovaru. A to presne za 10.000 EUR tovaru menej. Nekupi si novy nabytok, fotak, nepojde na dovolenku, bude sa skromnejsie obliekat. Stat dnes 1900 EUR zarobi, v priebeho nasledujucich par rokov 1900 EUR strati. Teda je to filozofia - dnes, ked som ja vo vlade, tak nech vsetko bezi co najlepsie, po mne nech hoci pride aj potopa.
Bastian
21.03.09,17:58
Clanok z www.pravda.sk: (http://www.pravda.sk:)

http://nazory.pravda.sk/srotovne-po-novom-03m-/sk-nkom.asp?c=A090321_145429_sk-nkom_p29

"Fakt je, že štát na príspevku 2 000 eur na zošrotovanie starého auta a kúpe nového veľa neprerobí.
Predaj áut sa totiž prudko zdvihol a s ním aj výber dane z pridanej hodnoty, ktorá pri aute za 10-tisíc eur tvorí pre štát 1¤900 eur. Aj keď zvýšený výber DPH zrejme celkom nepokryje peniaze vyčlenené štátom na šrotovné, rozdiel nebude až taký veľký."

Autor - Martin Kovacik zrejme nedisponuje ani zakladnou ekonomickou gramotnostou. Ano, kratkodobo stat vyberie DPH z kupenych aut. No tato kupa ludom vytiahne z vreciek uspory, a to na niekolko rokov. Matematika nepusti, staci level 6 triedy. Ak stat dnes ziska 1900 Eur z predaja auta, za 10.000 EUR, dotycny clovek si v priebehu nasledujucich rokov kupi menej tovaru. A to presne za 10.000 EUR tovaru menej. Nekupi si novy nabytok, fotak, nepojde na dovolenku, bude sa skromnejsie obliekat. Stat dnes 1900 EUR zarobi, v priebeho nasledujucich par rokov 1900 EUR strati. Teda je to filozofia - dnes, ked som ja vo vlade, tak nech vsetko bezi co najlepsie, po mne nech hoci pride aj potopa.
Táto vláda ľudí nenaučí ničomu. Radšej ľuďom sama strčí do rúk rybu... ktorú si časom draho zaplatia. Z tejto dielne vychádzajú iba také riešenia, ktoré z dlhodobého hladiska nič neriešia, iba odsúvajú problém na "potom" a pravdaže nás vyjdú "potom" sakra draho.

Len sa pozrite na Maďarsko, do akého stavu priviedli rovnako zmýšľajúci socialisti krajinu... Pritom len pár rokov dozadu na tom boli celkom slušne. Doteraz sme boli hrdí na našu naštartovanú ekonomiku (ktorú socialisti úspešne pribrzdili), ale za krátky čas sa všetko môže zmeniť... Len aby sme si za nejaký čas nepodali ruky s maďarmi...

Zvýhodňovanie jednej skupiny je veľmi zlý ťah...
tetrisss
22.03.09,00:16
Tak okrem ineho, by ma zaujimal aj odhad, kolko vlastne tych automobilov sa teraz preda na zaklade tejto , no ani to radsej nepomenujem, a teda o kolko tyzdnov, v tom lepsom pripade mesiacov, sa ten trh znova zasyti a potom co?, zosrotujeme aj patrocne auta, alebo dame odstrelne na tavu, aby si beduini na pusti zakupili 4x4 dzipy, po pripade chudobna afrika sa pozdvihla a kazdy masai mal pred chatrcou nove faro, lebo inak je to len oddialenie riesenia, v co sa tu dufa, ze nam niekto z kozmu vyriesi problemy, alebo kto?
Braňo
22.03.09,06:03
šrotovné sa týka 22 tisíc áut, čiže zhruba do septembra.
Martasch
22.03.09,06:16
Momentálne sa nám téma Hospodárska kríza viac menej rovná šrotovné. Mám to "šťastie", že z balkóna vidím tri supermarkety. Parkoviská pred nimi ostatné dva týždne sú plné, ľudia nakupujú ešte viac ako pred Vianocami. Niekedy sa pýtam - ako to s tou krízou vlastne je?
cathyc
22.03.09,08:57
Momentálne sa nám téma Hospodárska kríza viac menej rovná šrotovné. Mám to "šťastie", že z balkóna vidím tri supermarkety. Parkoviská pred nimi ostatné dva týždne sú plné, ľudia nakupujú ešte viac ako pred Vianocami. Niekedy sa pýtam - ako to s tou krízou vlastne je?

Možno to spôsobilo doporučenie Nemeckej vlády, aby si ich voliči robili zásoby potravín na 14 dní. Slováci si povedali čo budeme trochárčiť spravíme si ich na mesiac.
duves
22.03.09,09:41
V ramci EU nejake embarga nie su mozne, ale obmedzenie importu z Ciny by bolo mozne. Zaroven by sa tym riesli problemy s kvalitou a hygienickou nezavadnostou mnohych komodit (hracky, potraviny a pod). No treba ratat s tym, ze my stupli ceny tychto tovarov). Skratka - prehnanae povedane, museli by sme si zvyknut, ze nebudeme decku kupovat kazde dva dni dudlik, ktory stoji 0,05 EUR a ktory sa za dva dni rozpadne a vydatne nam dieta zasobuje formaldehydom, ale kupime jeden, na ktory budeme musiet "zarobit" a potom (kedze bol drahy) este ho aj odlozime pre buduce generacie.

Čína bude coskoro problem západneho sveta.

USA si musí každý den vypůjčit 2 miliardy dolarů, aby udržely ekonomiku v chodu. Vypůjčují si hlavně v Číně. Čína už má v USA aktiva za více než 400 miliard dolarů ve formě státních dluhopisů.

A nie je to novinka.
Na problem číny upozornil pán Dolejší už v roku 1990, i ked v inych rovinach. ( http://analyza.wz.cz/ )

Rusko bude velmi volně postupně konfederováno a převezme ochranu hranic s Činou a na Středním Východě, kde bude zabraňovat sjednocení arabských států, pronikání militantního islámu do Ruska a do Evropy a paralyzovat jakýkoli odpor proti vytváření Velkého Izraele. Za to se mu dostane výživy z Evropy.

Je evidentne, že rusko smeruje k novemu programu zbrojenia a potraviny chýbaju. Program sa plní na 100%.
misomiso
22.03.09,13:52
Momentálne sa nám téma Hospodárska kríza viac menej rovná šrotovné. Mám to "šťastie", že z balkóna vidím tri supermarkety. Parkoviská pred nimi ostatné dva týždne sú plné, ľudia nakupujú ešte viac ako pred Vianocami. Niekedy sa pýtam - ako to s tou krízou vlastne je?

Samozrejme, ze nie je ziadna kriza. Vsetko zalezi na uhle pohladu. Pre cloveka, ktory je zvyknuty na vykyvy pocasia nejak prehanka neznamena hned zivelnu pohromu. Ak sa najde niekto, kto zazil iba krasne pocasie, potom ho to vyvedie z miery.

My sme tu v Europe boli zvyknuti na neustaly rast ziv. urovne a HDP. Teda normalny stav pre nas nebolo to, ze sa mame dobre, ale to, ze sa mame z roka na rok lepsie. A to nemoze trvat vecne, Niektori podnikatelia neodhadli moznosti a mali trocha velke oci. To sposobilo, ze par tisic ludi pred dvoma rokmi ziskali pracu a teraz hu bohuzial stracaju. No vacsina ludi na Slovensku zatial nic nepocitila a je mozne, ze niektore oblasti hospodarstva nic nepocitia ani v buducnosti. No treba ratat radsej s horsim scenarom a potom sa radovat, ze to nebolo az take katastrofalne.
duves
22.03.09,14:13
No mne jedno v tom nesuhlasi. Síce zahraničný investor odchadza, zdovodnujuc to znižením odbytu. No sťahuje fabriku do číny, alebo este s madzizastavkou do rumunska. Myslim si, že financna kriíza im padla vhod ako zastieraci manever na ústup z krajiny, kde dostali lukratívne podmienky a nasli vzdelanych ludi. Myslim si, že každy dalsi investor by mal mat kontrakt na 2 desaťrocia. Alebo bez kontraktu, a nech si to financuju samy. A už žiadne danove prazdniny a ine vyhody. Nech maju obdobne podmienky, ako každy slovensky podnikatel, čo si to musel vybudovať sám.
Martasch
22.03.09,16:42
No mne jedno v tom nesuhlasi. Síce zahraničný investor odchadza, zdovodnujuc to znižením odbytu. No sťahuje fabriku do číny, alebo este s madzizastavkou do rumunska. Myslim si, že financna kriíza im padla vhod ako zastieraci manever na ústup z krajiny, kde dostali lukratívne podmienky a nasli vzdelanych ludi. Myslim si, že každy dalsi investor by mal mat kontrakt na 2 desaťrocia. Alebo bez kontraktu, a nech si to financuju samy. A už žiadne danove prazdniny a ine vyhody. Nech maju obdobne podmienky, ako každy slovensky podnikatel, čo si to musel vybudovať sám.

Plne s tebou súhlasím. Problém je však vtom, že za takýchto podmienok sem neprídu.
misomiso
22.03.09,17:17
Plne s tebou súhlasím. Problém je však vtom, že za takýchto podmienok sem neprídu.

No nepridu hlavne ti spekulanti. Ved nie vsetci odchadzaju. Su aj taki, ktori to tu myslia seriozne.
wagner
22.03.09,18:47
Zažila som to. Začiatkom roku 1991 prišli k nám z Nemecka výrobcovia plastových okien. Profily a kovanie vozili z Nemecka, okná boli na tú dobu dosť drahé. Vydržali do konca roka 1992, zbalili linku a išli na východné Slovensko. Tam bola lacnejšia pracovná sila. Neviem dokedy tam vydržali, ale mám informácie, že sa pernamentne premiestňovali. Tiež to boli špekulanti. Jednoducho využili situáciu a keď mali na tom mať menej, odišli.
Bastian
22.03.09,19:34
Zažila som to. Začiatkom roku 1991 prišli k nám z Nemecka výrobcovia plastových okien. Profily a kovanie vozili z Nemecka, okná boli na tú dobu dosť drahé. Vydržali do konca roka 1992, zbalili linku a išli na východné Slovensko. Tam bola lacnejšia pracovná sila. Neviem dokedy tam vydržali, ale mám informácie, že sa pernamentne premiestňovali. Tiež to boli špekulanti. Jednoducho využili situáciu a keď mali na tom mať menej, odišli.
Pre niekoho je zaujímavý náš trh a pre niekoho lacná prac. sila.

Tí čo tu predávajú svoj tovar tu budú dovtedy, kým sa im bude dariť predávať ich. Tí čo sú tu len kvôli lacnej pracovnej sile tu budú iba dovtedy, kým nenájdu lacnejšie možnosti. Bohužiaľ cena rozhoduje vo väčšine prípadov... a preto keď konkurencia tlačí dole ceny, tak niektorým (keď chcú prežiť) nezostáva nič iné, len hľadať možnosti na čom sa dá ušetriť (procesy, materiál, plat zamestnancov...).

To, že máme dnes možnosť si kúpiť veľa vecí za pár drobných je preto, lebo sa výrobné procesy zautomatizovali, ale často aj preto, lebo sa veci vyrábajú z nekvalitných materiálov a preto, lebo ich niekde v Číne vyrobia (často deti) za haliere...

No ale čo s tým narobíme, keď chceme mať doma toľko haraburdia? Keby to malo byť kvalitnejšie, tak by to muselo byť aj drahšie. Len potom by sme nemohli mať naraz všetky tie vymoženosti... bez ktorých si už ani nevieme predstaviť život (boli by pre nás príliš drahé). Je to istá forma kúpy na splátky. Takto si kupujeme veci iba na krátky čas. Zakrátko sa nám pokazia a my kupujeme ďalšie a ďalšie. A smetiská sa napĺňajú...

Bolo by oveľa lepšie, keby sme si kupovali iba kvalitné veci, ktoré majú vyšiu životnosť... Ja osobne sa snažím tak konať. Keď nemám na to, aby som si kúpil niečo v dobrej kvalite, tak si na to našetrím. Alebo skôr zarobím:). Nepatrím k tým, čo musia mať všetko hneď. Ani reklama v TV ani ľudia naokolo nie sú pre mňa vzorom. Aj syna sa snažím tak vychovávať. Nie je nad to, dosahovať v živote veci postupne.
duves
23.03.09,05:22
Podla mna je paktovanie s čínou ekonomicka prostitúcia. EU sa tvári, že máme spolocny priestor pre kapital, prac.silu a tovary. Tak by sme si mali dávať prácu navzájom. No každý kto môže ide za lacnejsou k...ou do číny. Sorry za tie tvrde slova. Ale mam dojem, že sa jednoducho takto podrážaju nohy europskym partnerom. Je to davanie hlavy do slučky. Pomaly ale iste.
misomiso
23.03.09,10:54
Ano, pan Mihal ma pravdu: http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/jozef-mihal.php?itemid=464

zjednodusenie a sprehladnenie systemu by vyrazne pomohlo.
Bastian
23.03.09,10:58
Ano, pan Mihal ma pravdu: http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/jozef-mihal.php?itemid=464

zjednodusenie a sprehladnenie systemu by vyrazne pomohlo.
To je tá správna cesta... Nechápem prečo tak nerozmýšľajú viacerí... Prečo niektorí radšej veci komplikujú.
duves
23.03.09,11:54
No ten súčasný chaos je tu pekne predpovedaný:
http://www.komunisti.sk/manifestkomstrany.htm
Martasch
23.03.09,12:12
No ten súčasný chaos je tu pekne predpovedaný:
http://www.komunisti.sk/manifestkomstrany.htm

Trochu mimotemy, kde sú tie časy, keď som sa na Dejinách medzinárodného robotníckeho hnutia, že som si vytiahla toto "dielko" a nie Poučenie z krízového vývoja v strane a spoločnosti ...
misomiso
23.03.09,12:20
No ten súčasný chaos je tu pekne predpovedaný:
http://www.komunisti.sk/manifestkomstrany.htm

To je vsetko pekne. V podstate maju pravdu. Iba taku malicku chybicku krasy to ma - neponukaju ziadne pouzitelne riesenie.
duves
23.03.09,12:38
To je vsetko pekne. V podstate maju pravdu. Iba taku malicku chybicku krasy to ma - neponukaju ziadne pouzitelne riesenie.
Možno vtedy to bolo trestne.
Ale nie je take ťažke si domyslieť ako z toho von. Len musí byť vôľa to chcieť.
Excise Duty
23.03.09,12:51
Nejako bolo, nejako bude...
jar88
23.03.09,15:09
Ja som nikdy netvrdil, ze som sa absolutne volny a neregulovany trh v celosvetovom meradle. To by bolo mozne, iba ak by vsetky staty boli na priblizne rovnakej urovni hospodarskeho rozvoja.

To je napr, jeden z dovodov, preco EU ma urcite kriteria na vstup (politicke ale aj hospodarske). Medzi krajinami EU mozu byt rozdiely, a aj vzdy budu, no nemozu byt priepastne. Preto sa napriklad dnes clenom EU moze stat Chorvatdko, ale uz nie Ukrajina alebo Moldavsko.

No, ale práve iba ten slobodný a volný trh to môže dostať na približne rovnakú úroveň. Iný spôsob nemá žiadnu nádej na úspech.
Ak nebude volný pohyb práce, tovaru a kapitálu, nebude únia.

Rozdiely v zákonoch sa dajú vyrovnať pred vstupom a sociálne sa automaticky vyrovnajú trhom. Ak budú mať Rumuni prístup na náš trh práce a budú ochotní pracovať za menej, budú nám konkurovať. Jediný spôsob ochrany bude prispôsobiť sa im. Rovnako sa musia prispôsobovať Angličania trebarz Poliakom.

Ak sú u nás na Slovensku nižšie dane, ako v Nemecku, výroba sa bude presúvať sem a Nemecko sa bude nusieť prispôsobiť a tiež znížiť dane. Ak im tie dane budú chýbať, budú nútení niečo v rozpočte škrtnúť a tak sa to pomaličky a slobodne zrovná. Budú nútení sa prispôsobiť trhu, aj daňami a s tým súvisiacimi sociálnymi výhodami.

Toto potrebuje prítomnosť trhu. Trh sa nedá ničím nahradiť a regulovaný trh už nie je trh. Priamim následkom deformovaného trhu je terajšia kríza.
jar88
23.03.09,15:45
To je vsetko pekne. V podstate maju pravdu. Iba taku malicku chybicku krasy to ma - neponukaju ziadne pouzitelne riesenie.

Nehnevajte sa na mňa, misomiso, ale nemajú žiadnu pravdu a nemá to iba malú chybičku. V súvislostiach to má obrovskú chybu. V celom je vynechaná tá najpodstatnejšia vec a to SLOBODA. Bez tej slobody by to bolo, ako komunizmus.
Kapitalizmus už nieje útlak a volný obchod je slobodný (dobrovolný). Zamestnávanie nie je vykorisťovanie, ako sa to ťahá tým celým paškvilom o triedach. V dnešnej dobe sú (dobrovolne a z vlastnej vôle) zamestnanec a zamestnávateľ na tej istej lodi a ich protivníkom je skôr konkurencia. Ale to sa rieši súťažou na trhu a tá súťaž sa nedá nazvať bojom.
wagner
23.03.09,16:07
http://www.komunisti.sk/manifestkomstrany.htm

mimotemyŠkoda že som tento link nemala v časoch štúdia na VŠ. ALe z mala som šťastie, vytiahla som si otázku"Poučenie z krízového vývoja" Mojou odpoveďou bolo, že som sa drzo spýtala skúšajúceho, či chce počuť pravdu, alebo básničky zo skríp. Bol to rozumný človek, neskúšal ma, iba sme debatovali asi pol hodinu. Potom sa ma spýtal či mi stačí za dva. :D:D A to som ešte netušila, že keď sa budem musieť drviť marx-leninizmus, zrušia vedúcu úlohu strany a aj povinnosť robiť z toho skúšky.:D:D:D Inak neviem, či by som bola skončila VŠ.
misomiso
23.03.09,16:11
Nehnevajte sa na mňa, misomiso, ale nemajú žiadnu pravdu a nemá to iba malú chybičku. V súvislostiach to má obrovskú chybu. V celom je vynechaná tá najpodstatnejšia vec a to SLOBODA. Bez tej slobody by to bolo, ako komunizmus.
Kapitalizmus už nieje útlak a volný obchod je slobodný (dobrovolný). Zamestnávanie nie je vykorisťovanie, ako sa to ťahá tým celým paškvilom o triedach. V dnešnej dobe sú (dobrovolne a z vlastnej vôle) zamestnanec a zamestnávateľ na tej istej lodi a ich protivníkom je skôr konkurencia. Ale to sa rieši súťažou na trhu a tá súťaž sa nedá nazvať bojom.

Bohuzial v dnesnej dobe sa v cizilizaciach "zapadneho typu" (vratane tej nasej) uz o nejakej slobode neda velmi hovorit. A bude to coraz horsie.

Z dani, ktore odvadzam vlada plati nove auta par jednotlivcom. Co je na tom slobodne?

Z dani, ktore odvadzam stat plati investicie obrovskych zahranicnych investorov, ktori tu "slobodne" nicia domacich podnikatelov. To je ta sloboda?

Na ceste medzi BA a Zahorskou Bystricou musim ist 50 km/h, hoci ide jednoznacne o skoro 10 km dlhy usek ktory lemuju iba polia. Zato Kalinak moze 100 za dazda centrom mesta. A legalne Teda on je slobodny, ja nie.

Moji spoluobcania, ktori nemali to stastie, aby vyrastali v takych pomeroch, ako ja, a aby dosiahli nejake vzdelanie, si mozu vybrat, ci sa nechaju zamestnat (slobodne samozrejme) u zahranicneho investora X, ktory hrubo porusuje pracovne pravo, alebo u investora Y, ktory robi to iste, navyse tam zeny, ktore prave maju menstruaciu musia nosit na rukave cervenu pasku (realita). Samozrejme - rozhoduju sa slobodne. Kazda zena sa moze rozhodnut, ze si pasku neda, no potom nebude mat narok na dlhsiu prestavku na toaletu.

Tolko slobody, az sa mi z toho toci v hlave.
jar88
23.03.09,16:21
Ano, pan Mihal ma pravdu: http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/jozef-mihal.php?itemid=464

zjednodusenie a sprehladnenie systemu by vyrazne pomohlo.

Znovu musím oponovať. Zjednodušenie len málo pomôže, ak vôbec pomôže.
Taketo a podobné hlúposti treba zrušiť.
Mne to naše podnikanie a podmienky, ktoré obmedzujú podnikanie pripomína prekážkovú dráhu.
Napríklad beh na sto metrov. Je to vlastne šprint na sto metrov za bežných 10,2 až 10,5 sekundy. U nás sú na tej našej šprintérskej dráhe aj prekážky a bežci majú aj batoh. Zmeráme im čas a čudujeme sa, že behajú pomalšie a niektorí ani nebežia. Čo s tým ? Veď oni prehrávajú. Ako im len pomôžeme ?
Je to jednoduché. Dajme im výnimku, tým čo vôbec nebežia odpustíme batoh a tým čo behajú, znížme prekážky a uvidíme. Asi budú behať trošku rýchlejšie, ale 10,2 to určite nebude. Tak to ešte trošku upravíme a tak ďalej.

Myslím si, že znižovanie prekážok na prekážkovej dráhe z nej šprintérsku neurobí a žiadna podpora nepomôže.

Podnikateľom stačí nehádzať klacky pod nohy.
Xanti
23.03.09,16:30
Je to poplašná správa, alebo to naozaj takto môže byť?

http://www.mwm.cz/clanek1.php?id=1404&pjmeno=&kredit=&p1=
:eek:
duves
23.03.09,16:42
Nehnevajte sa na mňa, misomiso, ale nemajú žiadnu pravdu a nemá to iba malú chybičku. V súvislostiach to má obrovskú chybu. V celom je vynechaná tá najpodstatnejšia vec a to SLOBODA.
SLOBODA pre koho?
Pre kolonizátorov?

Dnes som objavil velmi vystižny komentar k istemu článku (časť z toho precitujem) a musim povedat, že tzv.liberalom zo zapadu skutocne ide o TOTO:


A toto všetko západným kolonizátorom zobrali zločinní boľševici-komunisti na dlhých 70 rokov. To bol ich jediný a najväčší zločin. Nepomohlo ani Tretie križiacke ťaženie na Východ v rokoch 1918-1922, ktoré organizoval minister vojny Anglicka Winston Churchill, ani Štvrté križiacke ťaženie na Výhod vedené Hitlerom.

Zločinní komunisti zariadili, že od roku 1917 až do roku 1990, 400 miliónov Východoeurópanov neplatili kolonizačnú dávku západným kolonizátorom, nerobili ako lacná pracovná sila v ich továrňach, neposielali im dievčatá do sex-priemyslu, chlapcov na umývanie riadu a vojakov ochraňovať ich záujmy. Toto je ten jediný a najväčší zločin komunizmu. Naopak, kolonizátori museli vynaložiť veľa úsilia, veľa peňazí, aby ekonomický, vzdelanostný a kultúrny komunistický zázrak v roku 1990 na území Východnej Európy odstránili.

Hrubý domáci produkt Slovenska v stálych cenách v roku 2005 bol 1439 mld Sk, t.j. bol o 36% vyšší ako v roku 1989. Naproti tomu reálne mzdy nedosiahli úroveň socializmu. Podobne, priemerné reálne dôchodky v roku 2003 boli len 75% dôchodkov za socializmu a v súčasnosti nedosahujú úroveň socializmu.

Z uvedených štatistických údajov jednoznačne vyplýva, že zvýšenie produkcie Slovenska o 36%, čo bolo 518 mld Sk v roku 2005, sa reálne neodrazilo na reálnych mzdách alebo reálnych dôchodkoch. Z toho vyplýva, že v roku 2005 zmizlo zo Slovenska 518 mld Sk, čo je denne 1,4 mld Sk. V dôsledku kolonizačnej dávky Slovenska, 1,4 mld Sk denne v roku 2005, musíme spoplatňovať školstvo, zdravotníctvo, nemáme na adekvátne navýšenie dôchodkov, opravu ciest a nemocníc, atď. Platenie kolonizačnej dávky je výsledkom prevratu v roku 1989 a bol jeho jedným hlavných cieľom.
duves
23.03.09,16:58
Je to poplašná správa, alebo to naozaj takto môže byť?

http://www.mwm.cz/clanek1.php?id=1404&pjmeno=&kredit=&p1=
:eek:
Zatial som to iba preletel, ale mnohe veci tu už boli. Sedi to. To okolo virtualnych penazi.

Xanti, ak ma dolar padnut z toho dovodu, že nema doveru, lebo to je jeho jedina hodnota (neda sa záväzne meniť za zlato), tak ten scenar je pravdepodobny. Tym, čo financovali 1. a aj 2.svetovu vojnu na ludoch nezaleží. A urobia to aj teraz, bez jedineho mrknutia.
tetrisss
23.03.09,18:12
No ja som to poctivo prestudovala, lebo to sa neda len tak precitat a v prvom momente som zacala dufat, ze Michail Chazin nie je dnesna Kasandra, ktora videla buducnost, oboznamovala s nou tych okolo, ale nikto ju nepocuval, ale vrele doporucujem si precitat tento clanok aj tym nasim spolubesednikom, ktori tu prezentuju "zlocinny" socializmus, pritom netvrdim, ze bol cisty ako lalia, ale som zvedava, co na toto povedia. Inak pozeram na to aj tak, ze ti svetovi diktatori su v podstate rovnaki, na nas im aj tak nezalezi. No a v druhej minute ma napadlo, ci nie je lepsie sa zastrelit uz dnes.:---
tetrisss
23.03.09,18:15
Este nieco celkom ine, vecer som si vypocula taku fakt zaujimavu spravu, ktoru vacsina z nas vedela uz davno, ze srotovne nas sice bude stat mailand, ale ekonomike nepomoze a objem takto podkopnutych predajov aut keby bol cely realizovany autami u nas vyrobenymi je len 3 percenta nasej produkcie.
cathyc
23.03.09,20:56
No ja som to poctivo prestudovala, lebo to sa neda len tak precitat a v prvom momente som zacala dufat, ze Michail Chazin nie je dnesna Kasandra, ktora videla buducnost, oboznamovala s nou tych okolo, ale nikto ju nepocuval, ale vrele doporucujem si precitat tento clanok aj tym nasim spolubesednikom, ktori tu prezentuju "zlocinny" socializmus, pritom netvrdim, ze bol cisty ako lalia, ale som zvedava, co na toto povedia. Inak pozeram na to aj tak, ze ti svetovi diktatori su v podstate rovnaki, na nas im aj tak nezalezi. No a v druhej minute ma napadlo, ci nie je lepsie sa zastrelit uz dnes.:---

tetriss neblázni, správy to sú hrozivé, ale nedaj si vziať chuť do nových pekných a slnečných dní. Vraví sa, že žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa navarí. Verím, že všetko aj to veľmi zlé má nejaký vyšší zmysel, ktorý samozrejme v tomto čase asi nepochopíme a ďalšia pozitívna vec....keď som kedykoľvek v živote spravila niečo zlé, vrátilo sa mi to a samozrejme ma to poučilo, tak už len verím tomu, že všetko zlé spáchané na ľuďoch rôznymi mocnými, budú spravodlivo potrestané a že sa hádam poučia.
wagner
24.03.09,08:46
cathyc - máš pravdu. Len otázka niekedy znie, či sa toho ešte aj dožijeme. Pokiaľ sa oni poučia a budú za to spravodlivo potrestaní, tak my už môžeme zatiaľ aj fialky voňať z opačnej strany zeme. Len si zober - koľko rokov trvalo, pokiaľ sa zrútil socializmus? Koľkí sa už nedočkali spravodlivého odškodnenia? Žiaľ. Len aby to aj s týmito tak nebolo.
Bastian
24.03.09,09:01
No ja som to poctivo prestudovala, lebo to sa neda len tak precitat a v prvom momente som zacala dufat, ze Michail Chazin nie je dnesna Kasandra, ktora videla buducnost, oboznamovala s nou tych okolo, ale nikto ju nepocuval, ale vrele doporucujem si precitat tento clanok aj tym nasim spolubesednikom, ktori tu prezentuju "zlocinny" socializmus, pritom netvrdim, ze bol cisty ako lalia, ale som zvedava, co na toto povedia. Inak pozeram na to aj tak, ze ti svetovi diktatori su v podstate rovnaki, na nas im aj tak nezalezi. No a v druhej minute ma napadlo, ci nie je lepsie sa zastrelit uz dnes.:---

...on nie že nebol čistý ako ľalia. Už som tu môj názor písal, že bol založený na klamstve, faloši a bol komplet celý prehnitý.

Len sa pozri kto tvoril to jadro. Ktorí boli tí najväčší socialisti? Koľkým z nich nerobilo žiadny problém pretransformovať svoj pohľad na svet zo dňa na deň. Koľkí z tej elity sedia dnes v parlamente (alebo v prezidentskom paláci) a usmievajú sa odtiaľ na nás. Napr. ten Gašparkovič to je tragikomédia sama o sebe - takýto odborníci sedia v kreslách... napriek tomu že má vyštudované právo, nedokáže povedať jednu zmysluplnú vetu...
Pozrite si túto stránku:
http://www.zlyprezident.sk/index.php?node=vcerajsok_zleho_prezidenta&PHPSESSID=f78b3deba04c7cb95456d17163ced14b
http://www.zlyprezident.sk/index.php?node=dnesok_zleho_prezidenta
http://www.zlyprezident.sk/index.php?node=kecy_zleho_prezidenta
Je to typický falošník. Socialista či kapitalista či hnutý za demokraciu či čo...
Takýchto si tu volíme... dúfam, že sa ľudia konečne spamätajú.

Kapitalizmus ako systém nie je zlý. Je funkčný.
Problémom sú len svine, ktoré sa svinksy správajú. Taký sa žiaľ všade nájdu. Čo sa týka minulého režimu, stál na nereálnych základoch a milne sa domnieval, že ľudia sú anjeli ktorích ani netreba motivovať (keď tak iba opakovaním pekných a aj čudných hesiel), ktorí budú sami od seba robiť čestne a svedomito... a že systém nezneužijú. Systém max. využili tie svine iba vo svoj prospech a z ľudí si robili bábky (na srandu), ktoré nechali pochodovať po námestiach vykrikujúc falošné heslá systému (ktorými sa neriadil vôbec ale vôbec nikto).

Je to utópia. Zatiaľ ľudia k tomu nedospeli, aby boli schopný sa tak správať. Možno to nebude realizovateľné nikdy. Je jasne vidieť, že ani cirkev ani režim sám nevytvorí ideálne fungovanie sveta. Kapitalizmus ako systém je zatiaľ najbližšie k vytvoreniu ako takej demokracie. Počíta s reálnymi ľudskými vlastnosťami. Nenamýšľa si klamne že stačí iba ľuďom povedať, že takto a takto sa správaj a už to pobeží samo. Slobodný systém funguje na základe motivácií. Kde nie je motivácia nie je ani výsledok. Alebo je tam ešte druhá možnosť,

Za to, že pár hajzlíkov robí špinavé ťahy netreba odsudzovať kapitalizmus ako celý systém. V minulom režime sa nikto nesprával v súlade s tým, čo sa hlásalo - ani robotník vo fabrike ktorý kradol všetko čo mohol, ani riaditeľ fabriky ktorý mohol všetko... To čo vtedy fungovalo, fungovalo iba na základe strachu... Tresty a zastrašovanie držali ten blok ako tak pokope. Ale to je to čo chceme? Je neivné si myslieť, že sa to dá postaviť na inom základe. Každý kto také rozpráva je buď naivne hlúpy alebo falošný.

Zmena systému na Slovensku nám priniesla oveľa viac výhod ako nevýhod. Stačí sa pozrieť koľko ľudí žije slobodnejšie a lepšie. A nemám na mysli len materiálne hodnoty. Prídu mi veľmi čudné také reči, ktoré velebia to, čo sa vtedy dialo...
Práve toto prehliadanie toho, že bolo za min. režimu x ľudí väznených, prenasledovaných a buzerovaných príp. zavraždených len ukazuje, že práve tí ktorí sa hlásia k socialistickému cíteniu vedia hľadieť iba na seba - veď mne je dobre, čo ma po druhých...
duves
24.03.09,09:41
Bastian, ja mam k tomu 2 poznámky.
Socík ako sme ho poznali už nie je. Kapitalizmus zatial melie ako tak. Este nepoznáme rozsah škôd, ktory napacha definitivne.
Takže hodnotiť budeme potom.
Ked sa pýtali Edgara Cayceho na rozdiel medzi socializmom a kapitalizmom, tak uviedol niečo v tom zmysle, že socializmus je zahuba, ale kapitalizmus si nevidi dalej ako na špičku nosa.
Bastian
24.03.09,09:49
Bastian, ja mam k tomu 2 poznámky.
Socík ako sme ho poznali už nie je. Kapitalizmus zatial melie ako tak. Este nepoznáme rozsah škôd, ktory napacha definitivne.
Takže hodnotiť budeme potom.
Ked sa pýtali Edgara Cayceho na rozdiel medzi socializmom a kapitalizmom, tak uviedol niečo v tom zmysle, že socializmus je zahuba, ale kapitalizmus si nevidi dalej ako na špičku nosa.
...všetko sa mení, všetko je v pohybe, nič nie je ako včera... a tak ako sa všetko mení, treba aj veci/systém meniť... Nastal čas, aby sa niektoré veci upravili. Ale to je úloha pre múdre hlavy... Len dúfam, že sa to všetko nebude upravovať socialistickými metódami... práve to by nás priviedlo do záhuby.
Hepi
24.03.09,10:37
Bastian, nič v zlom, ale som veľmi rada, že tento tvoj výtvor je naozaj len tvoj, lebo je tam toho dosť, o čom by sa dalo diskutovať.
Bastian
24.03.09,10:52
Bastian, nič v zlom, ale som veľmi rada, že tento tvoj výtvor je naozaj len tvoj, lebo je tam toho dosť, o čom by sa dalo diskutovať.
Nepochopil som o čo Ti išlo v tomto príspevku.
Prečo a v akom zlom?
Podľa mňa je fajn, keď máme všetci svoj názor... môj je naozaj len môj - sám si ho vytváram.
Keď chceš, tak napíš svoj názor a diskutuj. Určite je o čom...
Dáša_
24.03.09,11:40
som asi trochu mimotemy, ale ked sa to povodne volalo Hospodárska kríza a čo s ňou - tak musím povedať, že som sa dopočula, že udajne ide Obama v zahrade okolo Bieleho domu pestovat zeleninu :D
cathyc
24.03.09,11:47
som asi trochu mimotemy, ale ked sa to povodne volalo Hospodárska kríza a čo s ňou - tak musím povedať, že som sa dopočula, že udajne ide Obama v zahrade okolo Bieleho domu pestovat zeleninu :D

Dáška, tak toto bolo fakt dobré :D:D:D
Martasch
24.03.09,12:05
som asi trochu mimotemy, ale ked sa to povodne volalo Hospodárska kríza a čo s ňou - tak musím povedať, že som sa dopočula, že udajne ide Obama v zahrade okolo Bieleho domu pestovat zeleninu :D

... sa má, keď má záhradu. Ja toho na balkóne veľa nenapestujem.
Dáša_
24.03.09,12:16
... sa má, keď má záhradu. Ja toho na balkóne veľa nenapestujem.
ja som videla dopestovat celkom slusnu urodu paprik aj v byte bez balkona :D:D
tetrisss
24.03.09,15:24
Bastian, v tom nahlade na socializmus s tebou nemozem suhlasit, uz som tu pisala, ze mozem hovorit iba o tom, co som zazila na vlastnej kozi. Je snad teraz nejaka ina sloboda pre vacsinu?, no po zotroceni vsetkych ludi peniazmi a tymi, co nad nimi vladnu, nie som zase tou slobodou az taka nadsena. Aj nam sa na zaciatku zdalo, ake je to uzasne, ze si mozeme vsetko kupit, alebo aspon vsetko v obchode dostat, ale dnes viem, ze prave kapitalizmus a vysoko sofistikovane psychologicke metody nas zenu do spotreby absolutne skodlivej pre celu populaciu a aj nasu zem. Ten uzasny kapitalizmus splodil aj absolutnu chudobu a nepredstavitelne ponizenie jednoducheho cloveka, to sa mi ma pacit? Vobec si teda nemyslim, ze kapitalizmus je to najmensie zlo a ukazka demokracie, ani nechcem podcenit ludi, ze nic lepsie sa neda vymysliet. Uz Jezis Kristus vedel, co za zberbu su ludia ovladnuti mocou penazi, ked v celom svojom zivote konal dobro a zazraky, len na penazomencov v chrame pouzil nasilie, mali sme sa poucit...
tetrisss
24.03.09,15:26
som asi trochu mimotemy, ale ked sa to povodne volalo Hospodárska kríza a čo s ňou - tak musím povedať, že som sa dopočula, že udajne ide Obama v zahrade okolo Bieleho domu pestovat zeleninu :D

No ale najkuzelnejsie na tom je, ze zeleninu budu pestovat ziaci z blizkej skoly a pani Obamova im slubila, ze ich urcite zuzitkuje v kuchyni Bieleho domu, ooo aka velkorysost!
cathyc
24.03.09,17:09
No ale najkuzelnejsie na tom je, ze zeleninu budu pestovat ziaci z blizkej skoly a pani Obamova im slubila, ze ich urcite zuzitkuje v kuchyni Bieleho domu, ooo aka velkorysost!

Ja som sa tu na tej správičke zabávala, akože nejaký nový vtip...a nakoniec je to realita?
wagner
24.03.09,17:29
Súhlasím s Bastianom. Kto nezažil socializmus v "plnej kráse" ten nevie čo vlastne socializmus bol. Zažila som ho ako robotníčka, aj ako THP pracovník. Ako nám po pracovnej dobe vtĺkali do hlavy, že je potrebné stať sa členom strany, lebo ... Našťastie prišla revolúcia a nemusela som nikde vstúpiť, lebo za moje názory som to mala nahnuté. Buď by ma boli vykopli ako človeka, ktorý sa nedokáže stotožniť so zmýšlaním súdruhov, alebo keď by som nebola chcela prísť o zamestnanie, boli by ma do tej strany dokopali. Som šťastný človek, že sa môžem slobodne rozhodnúť vstúpiť akurát do h.... a napr. nemusím ísť do žiadnej strany. A kríza, tak ako som už v začiatkoch napísala, je to kríza z prebytku. Ale nie každý má ten prebytok, vždy na to doplatia tí, čo vždy žili z ruky do úst. A tiež ma vytáča to šrotovné. Lebo na ňom zas získajú len tí, čo na to majú. Tí, pre ktorých je to teoreticky určené, si nové auto nebudú mať za čo kúpiť, aj keby to šrotovné bolo v raz takej výške.
Bastian
24.03.09,17:48
Bastian, v tom nahlade na socializmus s tebou nemozem suhlasit, uz som tu pisala, ze mozem hovorit iba o tom, co som zazila na vlastnej kozi. Je snad teraz nejaka ina sloboda pre vacsinu?

To akože sranduješ tou otázkou?


no po zotroceni vsetkych ludi peniazmi a tymi, co nad nimi vladnu, nie som zase tou slobodou az taka nadsena. Aj nam sa na zaciatku zdalo, ake je to uzasne, ze si mozeme vsetko kupit, alebo aspon vsetko v obchode dostat, ale dnes viem, ze prave kapitalizmus a vysoko sofistikovane psychologicke metody nas zenu do spotreby absolutne skodlivej pre celu populaciu a aj nasu zem.

Ženú toho kto sa nechá hnať. Ani televízor nemusíš mať doma... a potom sa nebudeš môcť vyhovárať ani na to, že Ťa niekto oblbuje.

Nad nikým nestojí žiadny kapitalista s bičom v ruke a neženie ho na nákupy:). Každý ma na výber ako naloží so svojou slobodou - t.j. so svojim časom a so svojimi peniazmi. Niekto vidí výhody tohto systému iba v materiálnych hodnotách. Patríš zrejme medzi nich Tetrisss. Tí ktorí nevidia iné výhody tohto systému iba materiálne, zostanú navždy chudobní. Pravdaže mám na mysli chudobu nie materiálnu. Tento systém ponúka viac než len možnosť kúpiť si bársaký tovar v obchode... pravdaže pre toho, komu to nestačí. Je sloboda tvorby (nielen fin. bohatstva), sloboda pohybu, sloboda myslenia, sloboda slova...

Má to len jednu nevýhodu. Keďže majú slobodu všetci, majú ju aj obchodníci. A tí chcú trh ovplyvňovať - chcú aby ľudia kupovali ich tovar (a nie je na tom nič zlé)... dokonca vedia ľuďom vytvárať nové "potreby", ktoré nakoniec ľudia potrebujú a ženú sa za nimi do obchodov... Len sa zamysli nad tým, koľko vecí máš doma, ktoré potrebuješ (a možno ani nie tak veľmi ako si myslíš). Ale tá možnosť ovplyvňovania je prítomná aj v štátoch kde vládnu diktátori, pardon kde je socializmus. Tí to ale dokážu zneužiť na iné zverstvá (Hitler, Stalin...).

Keďže sa ľudia často správajú ako hlúpe ovce, ktoré sa nechajú hnať niekam, aj v tomto systéme je hrozba toho, že sa nechajú ovplyvňovať... že sa nechávajú ovládať. Ale je to chyba systému? Keď si niekto myslí že áno, tak nech ide žiť do Číny alebo na Kubu... tam ich ochránia súcitní soc. vládcovia. Pre takého čo si to myslí, je potom sloboda neprijateľná.



Ten uzasny kapitalizmus splodil aj absolutnu chudobu a nepredstavitelne ponizenie jednoducheho cloveka, to sa mi ma pacit??
To je hovadina, že kapitalizmus splodil chudobu. Prosím Ťa napíš mi, kde je u nás absolútna chudoba? Máš na mysli lenivých cigánov? Alebo bezdomovcov, čo si zbabrali svoj život? To ale nie je vina systému. Dnes má každý možnosť naložiť zo svojim životom na 1000 spôsobov. Ja nemám vzdelanie a dokázal som sa postaviť na nohy. Ani som nededil. Do Španielska som išiel za robotou bez znalosti jazyka, bez kontaktov, bez peňazí... Na Slovensku som začal podnikať s "piatimi" korunami vo vrecku. Nemal som ani jedno eso v rukáve... iba chuť. A práve tá chýba ľuďom čo dokážu iba nariekať.

Už dlho nad tým rozmýšľam a zatiaľ mi vychádza iba to, že nejaká chudoba bude prítomná vždy a všade. Aj keby sa dokázal vytvoriť nejaký dokonalý systém (čo je asi nezrealizovateľné), ak má byť spravodlivý, tak musí tých čo sa poctivo snažia odmeňovať a tých čo sú pecivalovia, lajdáci/darebáci alebo leniví myslitelia/špekulanti neodmeňovať. Ak by systém takých živil, tak by to bolo nespravodlivé voči tým čo poctivo makajú. Nebolo by to dobré ani ako vzor ani ako motivácia pre ostatných...
A režim aký tu bol vychovával z ľudí iba tupé lenivé...... Jeho lídri nešli vzorom a medonosné včeličky toho systému boli odmeňované iba klamným pocitom, že žijú v ideálnom svete...


Vobec si teda nemyslim, ze kapitalizmus je to najmensie zlo a ukazka demokracie, ani nechcem podcenit ludi, ze nic lepsie sa neda vymysliet. Uz Jezis Kristus vedel, co za zberbu su ludia ovladnuti mocou penazi, ked v celom svojom zivote konal dobro a zazraky, len na penazomencov v chrame pouzil nasilie, mali sme sa poucit...
Skús si porovnať slobodu aká je tu v Európe a aká je inde vo svete, kde sa realizuje komunizmus...
tetrisss
24.03.09,17:51
Pozri sa, kde su ti, co ti vtlkali do hlavy, ze treba vstupit do strany? Napr. ja ich niektorych vidim v prvych radoch kostolov. Bastian vravi o jednotlivcoch, ktori sa spravaju zle v kapitalizme, no bolo to inak v socializme? Neviem, kde si vyrastala, ja v meste a tam ziadne sledovanie a udavanie som nezazila, chcela si ist do kostola, nikto ti nebranil, samozrejme, ak si nejakej s...i vliezla do cesty, mohla to zneuzit, ale je za to vinny system, ale konkretny vykonavatel? Lenze kapitalizmus od podstaty kasle na drobnych ludi a jedinym cielom je mnozenie penazi, tak v com je ludskejsi?
tetrisss
24.03.09,17:57
Bastian, nepoznam ta, neviem ako sa mas ani ako si to dosiahol, ja sa nemam zle, ale ani som sa nemala, komu sa chce rozmyslat a predovsetkym pracovat na tom, co vymyslis, tak sa uzivi pravdepodobne aj vtedy aj dnes, ale vopred sa ospravedlnujem ludom, ktori si to vezmu na seba, nie vsetci ludia sa dokazu o seba postarat, nie vsetci dokazu nieco vymysliet a tych druhych je mensina. Poriadna spolocnost sa musi postarat aj o tych. Vravis - lenivi cigani, ja zijem teraz na uzemi, kde su aj cigani, kedysi pracovali ako moji kolegovia a podriadeni a vseobecne dost poctivo a statocne, ale po revolucii, ked bolo naraz pracovnej sily dost, ich nikto nechcel, to je ta tvoja sloboda?
tetrisss
24.03.09,18:14
Pozri, kazdy ma na svoj nazor pravo, ani tebe ho neberiem, ale zbytocne je utocit takymto stylom, kludne povedz, co si zazil, niekedy mi pripada, ze sme nezili ani v spolocnom state, ale ja ti tvoje ublizenie neberiem. Teraz si zato urcite uplne v pohode.
tetrisss
24.03.09,18:19
A mimochodom, utok na moj nick je smiesny, nie som tetrisss za nic pre nic, tetris bol moj prvy kontakt s pocitacom, tak je to pocta tejto hre, mimochodom ak ta to viac namichne, ruskej a tie ss navrch mam preto, ze
s jednym a dvoma s bol nick na porade uz obsadeny, tak si odpust taketo detske dupanie do podlahy;)
buchač
24.03.09,18:35
Dnes má každý možnosť naložiť zo svojim životom na 1000 spôsobov. Ja nemám vzdelanie a dokázal som sa postaviť na nohy. Ani som nededil. Do Španielska som išiel za robotou bez znalosti jazyka, bez kontaktov, bez peňazí... Na Slovensku som začal podnikať s "piatimi" korunami vo vrecku. Nemal som ani jedno eso v rukáve... iba chuť. A práve tá chýba ľuďom čo dokážu iba nariekať.

Môžem poprosiť o špecifikáciu ?

1. O tom vzdelaní pochybujem....hádam bude aspoň nejaká učňovka / aspoň/ ..;)
2.Odchod do Espaňa - vek ?
3.V čom podnikanie ?

Juraj
marjankaj
24.03.09,19:04
Neviem ako môžete porovnávať kapitalizmus so socializmom.
V kapitalizme bolo vykorisťovanie človeka človekom, v socializme to bolo naopak.
dada984
24.03.09,19:05
Tetriska (Terka).


Ale veď ja som neútočil (aj ja som musel pridať k nicku "os" ).

Len ma tak napadlo, že keď už máš ten svoj názor na hospodársku krízu (dúfam, že máš iba jeden ) - načo tu máš také kvantum príspevkov :D, KEĎ ŠTÁTNEMU HOSPODÁRSTVU
a tobôž KRÍZE (medzinárodnej ) NEROZUMIEŠ .
A ty...los, máš voľáky názor na krízu, keď tak bohorovne píšeš, že Terka nerozumie !
cathyc
24.03.09,19:24
Tetris. (ss)

Načo komentuješ, keď si nezažila.

1, ja som zažil : Na začiatku roka prišiel zástupca obecného úradu a spočítal ti sliepky - potom si dostala kontigent = počet vajec, ktoré musíš do výkupne (napr. mäsiarstvo) predať za úradne stanovenú cenu.
Skontroloval ošípané :
na povolenku mohla jedna rodina ročne jednu zabiť, ale odovzdať asi 5 kg masti a "krupón" = surová oškrabaná koža z celého chrbta.

Aj nezažil - asi 10-15 rokov predtým :
"Prokurátor" (sedem tried ľudových ) dal odsúdiť starého otca na peňažný trest, lebo nedostatočne ľúbil pracujúci ľud a ľudovodemokratické zriadenie a preto podľa výmery svojich rolí :
- nevychoval predpísaný počet ošípaných
- nedopestoval toľko metrákov obilia.

2, nekupuj

3, o takej Etiópii a podobne si už počula

4, nerozumiem . vari si bola v koncentračnom tábore ? , alebo v gulagu , alebo v Kambodži, alebo v komunistickej ČÍNE ???

5, vymýšľať treba, ale reálne

6, a toto má čo s krízou.

Teba tu už dobre poznáme, primitivizmus nezaprieš, ešte Ťa to stále baví, byť vyhadzovaný?
dada984
24.03.09,19:31
.... mám zvieracie priezvisko


Myslela som si to.
dada984
24.03.09,20:00
Dadka .

Neboj sa - môžeš ho napísať.
Neviem, či uhádnem. Je to šváb? To je ako nezmar.
tetrisss
25.03.09,04:56
Tetriska (Terka).


Ale veď ja som neútočil (aj ja som musel pridať k nicku "os" ).

Len ma tak napadlo, že keď už máš ten svoj názor na hospodársku krízu (dúfam, že máš iba jeden ) - načo tu máš také kvantum príspevkov :D, KEĎ ŠTÁTNEMU HOSPODÁRSTVU
a tobôž KRÍZE (medzinárodnej ) NEROZUMIEŠ .

Nie som Terka,keby si si miesto skorpionieho spravania /jezis, urazila som tie mile zvieratka?/pozrel tuto temu, tak ma tam najdes. Ja som ani nikdy netvrdila, ze tejto hospodarskej krize rozumiem a ked ty ano, tak uz aj hop hore a utekaj do nejakej institucie EU, ktora sa nad tym trapi a pomoz svetu, mimochodom tvoj nejaky aspon nazor som tu necitala.
duves
25.03.09,05:30
Nad nikým nestojí žiadny kapitalista s bičom v ruke a neženie ho na nákupy:). Každý ma na výber ako naloží so svojou slobodou - t.j. so svojim časom a so svojimi peniazmi. Niekto vidí výhody tohto systému iba v materiálnych hodnotách.
No niečo na tom bude. Lenze, ak by ludia nevideli preprdkavat sa smotanku v luxuse a potom tí istí ludia to konfrontuju so svojou realitou, tak by to nebola až taká tragédia. Ak o niecom nevieme, tak nás to netrápi. Samozrejme, možno súhlasiť, že každy jednotlivec ma byť tak silný, aby sa ovládol a NENAKUPOVAL zbytočnosti! Ale to je to, čo tento system NECHCE!
Inak povedane, manipulacia sučasnosti v konzumnej rovine je o tom, aby ludi presvedcili si požičať peniaze na to, čo nepotrebuju.

Ten kapitalista s bičom naozaj fyzicky neexistuje. Samozrejme. Ten system je daleko sofistikovanejsi v manipulacii jednotlivca. Inak povedane, socik padol, lebo jednotlivci sa už nedali manipulovať. A ponúkli nam trhove hospodarstvo, lebo pozadie a manipulacia je daleko viac rafinovanejsia a z toho pohladu je to na nejaku dobu použiteľne. Ide o manipulaciu prostrednictvom penazi. Elektronicke a printove media ovladaju myslenie ludi a o tom to je. Oni nenapíšu, že obloha je červena. Oni zmanipuluju čitatela tak, aby si to sam navraval že obloha je naozaj červena.
duves
25.03.09,05:35
Vieš čo hovoril V. Bilavský (on mal odtiaľ ženu) :

Že ze Serede any svyna neny dobrá. (ešte, že si sa odsťahovala ).

Myslim, že si trapny lebo tu vytahujes nejake osobne udaje. To je uder pod pas. Na forach je to bežne zakázane.
duves
25.03.09,05:39
Pozri sa, kde su ti, co ti vtlkali do hlavy, ze treba vstupit do strany? Napr. ja ich niektorych vidim v prvych radoch kostolov.
Mne mama vyrastala v protektorate čechy a morava. Ked dosiel rusky front, tak sa z prisluhovacov a kolaborantov s fašistickym režimom stali mnohí KOMUNISTAMI. Presne tak ako sa stali zo vzornych zväzákov a komunistov úspešní vykladatelia trhového hospodárstva a podnikatelia v jednom.
Sme takí sprostí že to nevidíme?
duves
25.03.09,05:47
Tetris. (ss)

Načo komentuješ, keď si nezažila.

1, ja som zažil : Na začiatku roka prišiel zástupca obecného úradu a spočítal ti sliepky - potom si dostala kontigent = počet vajec...
Pocuj, nerob z toho tragediu.
Ludia aj vtedy boli vynaliezaví ako aj dnes. Sliepky isli pekne do jamy, dalo sa im pivo, aby si pospali, zakrylo sa to laťkami a na to sa tam nasypala hlina, že akože záhon. Kontola odisla a bol klud.
Tak neoblbuj.
Bastian
25.03.09,06:21
Pocuj, nerob z toho tragediu.

No práveže pre niekoho bola tá doba riadna tragédia. Neviem či ste hluchí a slepí alebo Vám to jedno, že veľa ľuďom ten systém znepríjemňoval život na každom kroku... To ale o niečom svedčí...


Ludia aj vtedy boli vynaliezaví ako aj dnes. Sliepky isli pekne do jamy, dalo sa im pivo, aby si pospali, zakrylo sa to laťkami a na to sa tam nasypala hlina, že akože záhon. Kontola odisla a bol klud.

Naznačuješ týmto čo si napísal, že sa veci majú takto riešiť...
Naozaj si o tom presvedčený, že má byť taký systém kde treba veci schovávať, klamať a hrať divadielko?


Tak neoblbuj.

Podľa mňa oblbuje skôr ten, kto obhajuje klamstvo...
Bastian
25.03.09,06:29
No niečo na tom bude. Lenze, ak by ludia nevideli preprdkavat sa smotanku v luxuse a potom tí istí ludia to konfrontuju so svojou realitou, tak by to nebola až taká tragédia. Ak o niecom nevieme, tak nás to netrápi. Samozrejme, možno súhlasiť, že každy jednotlivec ma byť tak silný, aby sa ovládol a NENAKUPOVAL zbytočnosti! Ale to je to, čo tento system NECHCE!
Inak povedane, manipulacia sučasnosti v konzumnej rovine je o tom, aby ludi presvedcili si požičať peniaze na to, čo nepotrebuju.

Ten kapitalista s bičom naozaj fyzicky neexistuje. Samozrejme. Ten system je daleko sofistikovanejsi v manipulacii jednotlivca. Inak povedane, socik padol, lebo jednotlivci sa už nedali manipulovať. A ponúkli nam trhove hospodarstvo, lebo pozadie a manipulacia je daleko viac rafinovanejsia a z toho pohladu je to na nejaku dobu použiteľne. Ide o manipulaciu prostrednictvom penazi. Elektronicke a printove media ovladaju myslenie ludi a o tom to je. Oni nenapíšu, že obloha je červena. Oni zmanipuluju čitatela tak, aby si to sam navraval že obloha je naozaj červena.
Tak skús sformulovať svoj názor na to, ako by podľa Teba mal vyzerať taký funkčný systém bez manipulácie.
A prosím Ťa vychádzaj pritom z reálnych ľudských vlastností...

Lebo len nariekať a nachádzať vinníkov nie je žiadne umenie...
Ťažšie je sa postaviť a zobrať na seba zodpovednosť...
duves
25.03.09,07:37
.
A prosím Ťa vychádzaj pritom z reálnych ľudských vlastností...
Máš pravdu. V zmysle mojho príspevku: http://www.porada.sk/998567-post472.html
je viac ako jasné, že súčasný zástancovia tohoto neoliberalneho systemu by boli ochotní kedykolvek odložiť SVOJE NEMENNE NAZORY a to hned pri návrate marxizmu. Beda nam a nasej pasivite.
Bastian
25.03.09,08:34
duves
25.03.09,08:54
Antea
25.03.09,11:54
[quote=Bastian;998151]To akože sranduješ tou otázkou?



Ženú toho kto sa nechá hnať. Ani televízor nemusíš mať doma... a potom sa nebudeš môcť vyhovárať ani na to, že Ťa niekto oblbuje.

Nad nikým nestojí žiadny kapitalista s bičom v ruke a neženie ho na nákupy:). Každý ma na výber ako naloží so svojou slobodou - t.j. so svojim časom a so svojimi peniazmi. Niekto vidí výhody tohto systému iba v materiálnych hodnotách. Patríš zrejme medzi nich Tetrisss. Tí ktorí nevidia iné výhody tohto systému iba materiálne, zostanú navždy chudobní. Pravdaže mám na mysli chudobu nie materiálnu. Tento systém ponúka viac než len možnosť kúpiť si bársaký tovar v obchode... pravdaže pre toho, komu to nestačí. Je sloboda tvorby (nielen fin. bohatstva), sloboda pohybu, sloboda myslenia, sloboda slova...

Sloboda je relatívny pojem. Podľa môjho názoru, neexistuje slobodný človek, chudobný nie je slobodný kvôli nedostatku, bohatému jeho majetok nedovoľuje byť slobodným. Možno tak sloboda myslenia, ale nie sloboda slova.
Jediní slobodní ľudia boli Krováci, keď sa zbavili coca-colovej fľaše.
Antea
25.03.09,12:08
[quote=mistralos;998174]Tetris. (ss)

Načo komentuješ, keď si nezažila.

1, ja som zažil : Na začiatku roka prišiel zástupca obecného úradu a spočítal ti sliepky - potom si dostala kontigent = počet vajec, ktoré musíš do výkupne (napr. mäsiarstvo) predať za úradne stanovenú cenu.
Skontroloval ošípané :
na povolenku mohla jedna rodina ročne jednu zabiť, ale odovzdať asi 5 kg masti a "krupón" = surová oškrabaná koža z celého chrbta.

No ja som zažila, máš pravdu, prišiel "boženík" spisovať. Aj kontigent sme odovzdávali, a čo, však ľudia v meste museli tiež niečo jesť, aj topánky bolo treba.A keď si splnil dodávku vajec, masla, mlieka a mäsa mohol si predávať ďalej. Nebolo to také strašné. Aspoň rodina mala peniaze aj okrem toho čo otec zarobil. A keď si splnil dodávku mohol si zabiť aj tri ošípané. Nebolo všetko len čierne alebo biele, bolo aj medzi tým.
Bastian
25.03.09,13:48
Ako tak čítam čo tu píšete, tak si začínam uvedomovať, že veľa ľudí ani nevie čo chce. Je taká stará bájka o žene, ktorá furt nariekala. Mala dvoch synov: jeden predával dáždniky a druhý mýslím že vyrábal plátno. Keď pršalo, tak plakala, že tomu druhému zmokne plátno a keď svietilo slnko, tak nariekala, že ten predavač dáždnikov nič nepredá... Rovnako sa nájdu ľudia, ktorí nariekajú nech tu je hocijaký režim... Prečo? Chcete výhody oboch systémov? Dá sa to zrealizovať? Páni komunisti s tým experimentovali a ešte aj experimentujú vo viacerých krajinách... len sa pozrite ako sa im darí.

K tejto téme by sa mohli vyjadriť tí, čo zamestnávajú ľudí... Na tú tému by sa dalo napísať viac, ale jedno by som rád podotkol - bez správnych motivácií ľudia nedokážu dosahovať výsledky. Kto si myslí, že áno nech skúsi zamestnať ľudí a nech ich kŕmi iba heslami a nech ho odmeňuje iba odznakmi, diplomom a tľapkaním po pleci. Uvidí či sú tieto motivácie dostačujúce... Firma by mu skrachovala veľmi rýchlo. A štát je čo? Štát má z čoho príjem? Má príjem iba zo živej ekonomiky... Dobrým príkladom je dôchodkový systém: za 20 rokov keď bude oveľa viac tých ľudí, ktorí budú poberať dôchodky ako tých ktorí budú prispievať do dôch. systému, tak sa systém zrúti. Kto tvorí tú živú ekonomiku? Predsa tí čo sú činný - oni platia dane. Alebo si myslíte, že štát je perpetummobile?

Štát, ktorý sa začne hrať na bohatého tatka veľmi rýchlo skončí ako napr. teraz Maďarsko. Len sa pozrite - Fico & company zaviedli šrotovné a aký to malo zmysel? Behom pár dní je to vyžraté. A čo čakal? Vlastne akokeby vyhodili von oknom tie milióny eur. To je klasický socializmus, ako ho dokážu realizovať socialisti. Dokážu iba vyžrať sklad. Nedokážu tvoriť. A tých čo tvoria (či už materiálne alebo duchovné hodnoty pozatvárajú do väzenia).

Ruky ktoré prosia prosiť neprestanú nikdy. Môžete im dať základný plat aj všetko potrebné na dôstojný život, premárnia to a nastavia znova dlane... Všetko čo nie je zaplatené námahou, nemá pre ľudí žiadnu cenu. Vidím ako to funguje vo viacerých firmách - aj tí, čo dostanú 12. 13. plat kopec výhod a darčekov na vianoce a je im v tej firme ako prasaťu v žite, dokážu byť nespokojní a nedokážu si to vážiť.

Viete si predstaviť, že by sa v obchode neplatilo za tovar? Postupne si páni komunisti začali namýšlať, že "aj to" dokážu zrealizovať... Ale to sú len pekné sny, ktoré sa dajú realizovať keď tak iba v nebi... Na Zemi nie...

Systém ktorý tu fungoval bol pre ovečky ktorým stačí že ich vypustia na pašu a potom poženú späť do košiara...
Martasch
25.03.09,14:15
K tejto téme by sa mohli vyjadriť tí, čo zamestnávajú ľudí... Na tú tému by sa dalo napísať viac, ale jedno by som rád podotkol - bez správnych motivácií ľudia nedokážu dosahovať výsledky. Kto si myslí, že áno nech skúsi zamestnať ľudí a nech ich kŕmi iba heslami a nech ho odmeňuje iba odznakmi, diplomom a tľapkaním po pleci. Uvidí či sú tieto motivácie dostačujúce... Firma by mu skrachovala veľmi rýchlo. A štát je čo? Štát má z čoho príjem? Má príjem iba zo živej ekonomiky... Dobrým príkladom je dôchodkový systém: za 20 rokov keď bude oveľa viac tých ľudí, ktorí budú poberať dôchodky ako tých ktorí budú prispievať do dôch. systému, tak sa systém zrúti. Kto tvorí tú živú ekonomiku? Predsa tí čo sú činný - oni platia dane. Alebo si myslíte, že štát je perpetummobile?

Aj za bývalého režimu sme dostávali mzdy a nielen odznaky, diplomy a tľapkanie po pleci. Teda, aspoň ja a nikdy sa nestalo, že prišiel výplatný termín a mzdu sme nedostali. Takže nie všetko bolo zlé.

A k dôchodkovému systému - áno, vychádza to tak. Lenže aj keď sa zmení demografický vývoj a bude sa rodiť viac detí, nebude to nič platné, pokiaľ nebudú ekonomicky aktívni - teda musia byť pre nich vytvorené pracovné miesta.
duves
25.03.09,14:15
Ako tak čítam čo tu píšete, tak si začínam uvedomovať, že veľa ľudí ani nevie čo chce. Je taká stará bájka o žene, ktorá furt nariekala....
Neviem o tom, že by tu niekto nariekal.
Myslim si, že sa tu viacerí vieme zhodnuť co nechceme, no neda sa to povedat už o tom, čo chceme.
Ano, mas pravdu. Ludia su vseobecne tak nastavení, že ak majú niečo zadara, tak naťahuju radostne ruku.
Niekto za almužnou na ulici, niekto za šrotovnym, niekto za riaditelskym postom v nemenovanej televízii a vzápätí za ministerskym kreslom.
Len otázka je v tom, že čo nas VSETKYCH stojí chybné natiahnutie za ministerskym kreslom, ak ho dostane taky, co na to nema.
http://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/eusa_think.gif
duves
25.03.09,14:20
...ho odmeňuje iba odznakmi, diplomom a tľapkaním po pleci. .
Tlapkanie po pleci je tiež v mode a možno viac ako kedysi. Ludia, co sa zaoberaju predajom, napr. ludia na pobockach v bankach maju plany, grafy. A potom sa tľapka a rozdavaju sa diplomy a pochvalne uznania. A na vysokych postoch sa davaju stotisice. A smeju sa z toho ako tie "kone" tam dolu na nich makaju (ano, toto som doslova počul). Mame to tu opäť. Už nie červene, ale zabalene tak inak, do modra, biela...atd
Bastian
25.03.09,14:43
Keď chceš zameraj sa na podstatu a keď chceš tak iba porovnávaj a porovnávaj a hľadaj a hľadaj...

K čomu tu chceš dospieť? Dokážeš mi odpovedať? Keď chceš, tak mi môžeš odpovedať aj na otázky, ktoré som Ti položil tu: 1. http://www.porada.sk/998619-post474.html a 2. http://www.porada.sk/998638-post475.html

Či si myslíš, že je máme žiť v režime, kde treba klamať a hrať divadielko?

A privítal by som, keď sme sa už tak pekne rozhovorili, keby si povedal svoj pohľad na vec a názor ako si predstavuješ vytvorenie funčného systému, kde nebude žiadna manipulácia.

Ak mi na ne neodpovieš, tak veru začnem mať pocit, že tu iba nariekaš:).
buchač
25.03.09,15:22
Bastian

Môžem sa ešte raz , sorry , pripomenúť ? Samozrejme , ak to nie je nejak veľmi osobné , stačí v náznakoch .http://www.celysvet.cz/skin/smile/s0238.gif


http://www.porada.sk/998226-post458.html


Juraj
misomiso
25.03.09,15:34
Aj za bývalého režimu sme dostávali mzdy a nielen odznaky, diplomy a tľapkanie po pleci.

Koloval vtedy taky vtip. Ze - co je to socializmus. Ze to je, ked sa ludia tvaria, ze pracuju a stat sa zasa tvari, ze ich za to plati... :)
Bastian
25.03.09,16:03
Koloval vtedy taky vtip. Ze - co je to socializmus. Ze to je, ked sa ludia tvaria, ze pracuju a stat sa zasa tvari, ze ich za to plati... :)
Pekný výstižný vtip.;)
tetrisss
25.03.09,16:38
No mozete sa smiat takymto vtipom, to je fakt, ale clovek, ktory dnes odrobi 200 hodin v riadnom zamestnani, nedostane nadcasy, lebo ich nema kedy vycerpat, a potom zarobi v cistom 300 eur, si asi pomysli, ze sice pracuje, ale zamestnavatel sa tvari, ze ho plati. Vsak toto uz take vtipne nie je.
kukučka
25.03.09,16:47
hlavná vec, že je to "demokratické", tak mu treba, keď len narieka, fňuká, ruky nastavuje, keď je lenivý aby dvihol zadok a išiel si do cudziny po pečené holuby, alebo aspoň aby si v hladovej doline založil prosperujúcu firmu :D
tetrisss
25.03.09,17:00
[quote=Bastian;998151]To akože sranduješ tou otázkou?



Ženú toho kto sa nechá hnať. Ani televízor nemusíš mať doma... a potom sa nebudeš môcť vyhovárať ani na to, že Ťa niekto oblbuje.

Nad nikým nestojí žiadny kapitalista s bičom v ruke a neženie ho na nákupy:). Každý ma na výber ako naloží so svojou slobodou - t.j. so svojim časom a so svojimi peniazmi. Niekto vidí výhody tohto systému iba v materiálnych hodnotách. Patríš zrejme medzi nich Tetrisss. Tí ktorí nevidia iné výhody tohto systému iba materiálne, zostanú navždy chudobní. Pravdaže mám na mysli chudobu nie materiálnu. Tento systém ponúka viac než len možnosť kúpiť si bársaký tovar v obchode... pravdaže pre toho, komu to nestačí. Je sloboda tvorby (nielen fin. bohatstva), sloboda pohybu, sloboda myslenia, sloboda slova...

Sloboda je relatívny pojem. Podľa môjho názoru, neexistuje slobodný človek, chudobný nie je slobodný kvôli nedostatku, bohatému jeho majetok nedovoľuje byť slobodným. Možno tak sloboda myslenia, ale nie sloboda slova.
Jediní slobodní ľudia boli Krováci, keď sa zbavili coca-colovej fľaše.

Trochu si protirecis, chvalis slobodu a hned za tym zistis, ze sloboda ani nakoniec nie je. Ja si ale myslim, ze moje myslenie bolo slobodne aj za socializmu, a kto cital moje prispevky aj v inych temach, tak dobre vie, ze mi nejde len o materialne veci, nakoniec Misomiso prezentoval plat za socializmu ako vtip. Volnost myslienok nie je obmedzena na nejake zriadenie.
Trochu smiesna reakcia je, ked niektori utocite na druhych, ze len nariekame a nic ine nevieme, ale o mi pripada, ako moje deti, ked ma chcu nastvat, tak akoze ma ukludnuju, ze mami, co si nervozna. Tato tema nebola zalozena na nariekanie, chcela som vas podnietit na nejake riesenia, ktore vychadzaju z nasich potrieb, ale aj vymena nasich nazorov je potrebna, ale treba si uvedomit, ze keby ste aj vy, ti spravodlivi, vedeli cosi viac ako my ostatni, tak prosim, ponuknite svoje riesenie tam, kde to ma zmysel, no a ten podnet, aby sme predlozili nove zriadenie, tak to sa uz ani neda komentovat.
Bastian
25.03.09,17:01
No mozete sa smiat takymto vtipom, to je fakt, ale clovek, ktory dnes odrobi 200 hodin v riadnom zamestnani, nedostane nadcasy, lebo ich nema kedy vycerpat, a potom zarobi v cistom 300 eur, si asi pomysli, ze sice pracuje, ale zamestnavatel sa tvari, ze ho plati. Vsak toto uz take vtipne nie je.
Práve v tom je výhoda demokracie, že mu môžeš povedať dovidenia a môžeš ísť robiť inde. Alebo ešte lepšie začať mu konkurovať...

Za oných čias človek musel držať hubu a krok, nech mu ubližovali hocijako. A to sa ubližovalo veru riadne. A na nejakú kariéru mohol myslieť iba ten, kto začal spievať ich pesničku alebo inými slovami povedané, kto sa im pchal do riti. Tebe sa žilo celkom fajn si písala, však? Vieš mám rád ľudí, čo vedia otvoriť ústa a dokážu povedať svoj názor aj vtedy, keď sa ostatní tvária ako slepí a hluchí. Mne dosť veľa napovedá o človeku to, keď začne básniť o tých "pekných" časoch. To až vtedy si uvedomíte čo tu ospevujete, keď sem napíše niekto, komu ten systém zničil život? Ale o tom asi viete, však? Tak len preto, že Vám osobne neublížil to bolo fajn? Tak potom aj sám vrah sa pre Vás stane zlým, keď zabije Vášho blízkeho?

Tetrisss, keby som sa Ťa spýtal, ako si predstavuješ systém, kde by si bola spokojná, vedela by si mi odpovedať?
duves
25.03.09,17:04
No mozete sa smiat takymto vtipom, to je fakt, ale clovek, ktory dnes odrobi 200 hodin v riadnom zamestnani, nedostane nadcasy, lebo ich nema kedy vycerpat, a potom zarobi v cistom 300 eur, si asi pomysli, ze sice pracuje, ale zamestnavatel sa tvari, ze ho plati. Vsak toto uz take vtipne nie je.

Napr. toto (to nie je vymyslene):


"Nie, to je píla. Tam sa spracováva drevo na hranoly." Nechcela sedieť doma a tak sa zamestnala u jediného poskytovateľa práce v okolí. "Robili sme trinásť hodín denne. Od šiestej rána do siedmej do večera. O pol ôsmej som prišla domov a padla do postele, aby som ráno znovu vstala a išla do práce. Takto to išlo šesť dní v týždni. Áno, aj v sobotu. Jeden deň na oddych je pri takejto drine málo. Makali sme vkuse, odkladali narezané hranoly, ťažké, dubové drevo. Na konci mesiaca som mala 120 hodín nadčasy. A výplata? Jedenásť tisíc korún."

cely článok:
http://vierasimkovicova.blog.sme.sk/c/122010/Otrocka-praca-zien.html
Bastian
25.03.09,17:09
Trochu si protirecis, chvalis slobodu a hned za tym zistis, ze sloboda ani nakoniec nie je. Ja si ale myslim, ze moje myslenie bolo slobodne aj za socializmu, a kto cital moje prispevky aj v inych temach, tak dobre vie, ze mi nejde len o materialne veci, nakoniec Misomiso prezentoval plat za socializmu ako vtip. Volnost myslienok nie je obmedzena na nejake zriadenie.
Trochu smiesna reakcia je, ked niektori utocite na druhych, ze len nariekame a nic ine nevieme, ale o mi pripada, ako moje deti, ked ma chcu nastvat, tak akoze ma ukludnuju, ze mami, co si nervozna. Tato tema nebola zalozena na nariekanie, chcela som vas podnietit na nejake riesenia, ktore vychadzaju z nasich potrieb, ale aj vymena nasich nazorov je potrebna, ale treba si uvedomit, ze keby ste aj vy, ti spravodlivi, vedeli cosi viac ako my ostatni, tak prosim, ponuknite svoje riesenie tam, kde to ma zmysel, no a ten podnet, aby sme predlozili nove zriadenie, tak to sa uz ani neda komentovat.
Tak sa mi zdá, že slová, ktoré si tam dala citovať nie sú moje:) ...odkiaľ si ich vystrihla?
tetrisss
25.03.09,17:17
Práve v tom je výhoda demokracie, že mu môžeš povedať dovidenia a môžeš ísť robiť inde. Alebo ešte lepšie začať mu konkurovať...

Za oných čias človek musel držať hubu a krok, nech mu ubližovali hocijako. A to sa ubližovalo veru riadne. A na nejakú kariéru mohol myslieť iba ten, kto začal spievať ich pesničku alebo inými slovami povedané, kto sa im pchal do riti. Tebe sa žilo celkom fajn si písala, však? Vieš mám rád ľudí, čo vedia otvoriť ústa a dokážu povedať svoj názor aj vtedy, keď sa ostatní tvária ako slepí a hluchí. Mne dosť veľa napovedá o človeku to, keď začne básniť o tých "pekných" časoch. To až vtedy si uvedomíte čo tu ospevujete, keď sem napíše niekto, komu ten systém zničil život? Ale o tom asi viete, však? Tak len preto, že Vám osobne neublížil to bolo fajn? Tak potom aj sám vrah sa pre Vás stane zlým, keď zabije Vášho blízkeho?

Tetrisss, keby som sa Ťa spýtal, ako si predstavuješ systém, kde by si bola spokojná, vedela by si mi odpovedať?

Bastian, ja asi zijem v nejakom inom state ako ty, pretoze u nas sa tazko mozes dvihnut a povedat, kaslem na teba, idem niekde inde, naopak , su to moderni otroci, musia drzat hubu a krok, ak chcu robit. Vies, za socializmu som robila "velku sefku" par ludom a vies co bola moja nocna mora?, ze mi niekto da vypoved a ja tam nemam koho zohnat, moji spickovi podriadeni zarabali jedeapol krat viac ako ja, vtedy bol robotnik podla mojho nahladu pan, teraz je nic. A este jeden dotaz, naco robotnici vtupovali do strany?, co im dali lepsiu metlu?, nemuseli, chceli. Mam jednu moju byvalu podriadenu, ktora mi bola krstna mama pri vtupe do strany /museli byt dvaja/ a ked prisiel rok 1989 prva hodila cervenu knizku a vies v ktorej strane je dnes, no to neuhadnes ani v najhorsom sne - v komunistickej strane.
tetrisss
25.03.09,17:22
Tak sa mi zdá, že slová, ktoré si tam dala citovať nie sú moje:) ...odkiaľ si ich vystrihla?

Tebe som to ani neadresova, alebo aspon nie cele, ale ma tesi, ze si sa nasiel:D
duves
25.03.09,17:29
U mňa je Terézia Terka (u teba nie ? )
Moje názory musíš čítať rýchlo :D
A z toho, čo kritizujem .



A prečo potom nezakazujú uverejňovať aj hlúposti ?

A okrem toho : JA SOM SLOBODNÝ človák .



Duvesko.
Ja som asi 5 vetami poukázal na OBLUDNOSŤ toho SYSTÉMU.

Inak :
Zamestnanie - predvolené: finančný manažér
niečo mi tu akosi nehrá dokopy. Asi ten ruzum na tie roky :-
Vek: 46


Anetka.
Teš sa, že si to nemusela zažiť. Lebo.

Keby boli aj z tvojej rodiny presvedčili a "AGITOVALI " do družstva - to by si mala reálnejší názor.

Inak, doma je vsetko v pohode? A ukaž sa niekedy, rano už neviem dospať, ako sa teším na tie super príspevky. Len píš, píš!
duves
25.03.09,17:39
Keď chceš zameraj sa na podstatu a keď chceš tak iba porovnávaj a porovnávaj a hľadaj a hľadaj...

K čomu tu chceš dospieť? Dokážeš mi odpovedať? Keď chceš, tak mi môžeš odpovedať aj na otázky, ktoré som Ti položil tu: 1. http://www.porada.sk/998619-post474.html a 2. http://www.porada.sk/998638-post475.html

Či si myslíš, že je máme žiť v režime, kde treba klamať a hrať divadielko?

A privítal by som, keď sme sa už tak pekne rozhovorili, keby si povedal svoj pohľad na vec a názor ako si predstavuješ vytvorenie funčného systému, kde nebude žiadna manipulácia.

Ak mi na ne neodpovieš, tak veru začnem mať pocit, že tu iba nariekaš:).
No divadielko treba skoncit prave to, čo sprevadza tento neoliberalny financny system.
Běžní lidé si ale málokdy uvědomují, že proti spekulantům nemůžou vyhrát. Spekulant nekupuje dům proto, aby v něm mohl bydlet, chce ho se ziskem otočit. Spekulant nenakupuje trochu kukuřice, protože nemá co jíst, a nějaké to palivo, aby měl čím topit – náklad kukuřice podrží a tankery s ropou nechá na moři, dokud nestoupnou ceny. Spekulace s měnami a komoditami dnes tvoří přes 95% všech ekonomických transakcí, zatímco skutečná spotřeba méně než 5%.
celý článok: http://dolezite.sk/Nechme_ekonomiku_zemrit.html
Martasch
25.03.09,17:39
Ked sledujem niektore zavazne temy tu, na porade a v kontexte priblizujucej sa krizy aj k nam na Slovensko, ma napadlo, ze ak sa o nase nazory niekto zaujima, tak skusme si taky cvicny brainstorming /vymyvanie hlav/ a skuste seriozne porozmyslat, kazdy za seba, co by nam vsetkym podnikatelom pomohlo, aby sa zmenilo v zakonoch tohto statu a tym nam pomohlo prekonat toto vazne obdobie, ktore sa bezpochyby blizi, resp. uz je tu. Prosim o seriozne navrhy, mozno, ze ti, ktori to mozu navrhnut, sem pozru. Mam totiz vazne obyvy, ze nasi poniektori ekonomovia su sice mozno vyborni teoretici, ale o praxi nemaju ani sajnu.

Prepáč tetrisss, že ti zasahujem do tebou otvorenej témy, ale myslím že by sme sa mali vrátiť k tomu, čo si mienila v tejto téme rozdiskutovať.
tetrisss
25.03.09,17:40
Mistralos, ty si celkom zabavny opozicnik od podstaty, jednoducho si proti vsetkemu, no co uz, ale nemas celkom pravdu, hluposti su tiez zakazane uverejnovat, kolko krat ta tu uz zrusili?;)
Martasch
25.03.09,18:18
Vidíš Martuschka.
Hneď ďalším príspevkom ti odpovedala.




Asi 333 razy, ale vždy iba DEBIL.

:(:eek::mad:

Prepáč, ale ja mám iba jednu vysokú školu a nerozumiem.
Bastian
25.03.09,18:19
Tebe som to ani neadresova, alebo aspon nie cele, ale ma tesi, ze si sa nasiel:D
Začínaš mi niekoho pripomínať týmto vyškereným štýlom...

Našiel? Otvor oči a pozri si to ešte raz, ako si to pozliepala... vystrihla si pár viet od niekoho iného a vsunula si to medzi moje slová... ale dala si tam akože citovať mňa, čo k tomu dodať?
misomiso
25.03.09,18:26
Tak co ste vymysleli k tej krize?
Bastian
25.03.09,18:46
Bastian, ja asi zijem v nejakom inom state ako ty, pretoze u nas sa tazko mozes dvihnut a povedat, kaslem na teba, idem niekde inde, naopak , su to moderni otroci, musia drzat hubu a krok, ak chcu robit.
Nie, žijeme v jednom a tom istom štáte. Ale neboj poznám aj ja veľa takých, čo si myslia že to a ono nejde, to sa nedá, to je blbé, ale nič s tým nezmôžem...
Nikdy v živote mi nerobilo problém povedať každému to, čo si myslím a rovnako mi nerobilo problém zdvihnúť zadok a zamakať. Či už keď som mal doma na Slovensku malého synčeka a ja som pracoval v Španielsku a nevidel pár vzácnych momentov, ani keď som musel zažívať veľa ťažkých chvíl, ktoré sú pre väčšinu z Vás nepredstaviteľné... Nech som bol kdekoľvek, všade som videl takých čo krútili hlavou ako je to všetko blbé a zlé a že prečo sa to nedá zmeniť a potom som videl takých, ktorí hľadali riešenia ako sa dajú veci urobiť.


Vies, za socializmu som robila "velku sefku" par ludom a vies co bola moja nocna mora?, ze mi niekto da vypoved a ja tam nemam koho zohnat
Ty si bola pokakaná z toho, keď si tŕpla či Ti nevypadne človek:)... pre mňa nebol problém v hociktorom momente za neho zaskočiť - to asi preto, že nie som VEĽKÝ ŠÉF ako Ty. Veci čo tu píšeš odhaľujú veľmi veľa...


A este jeden dotaz, naco robotnici vtupovali do strany?, co im dali lepsiu metlu?, nemuseli, chceli..
Buď boli zmagorení alebo sa chceli vyšplhať niekam vyššie...

Verím tomu, že ty ani Duves nemáte poňatia čo je ozajstná drina. Ste len rozmaznané nešťastné detičky, ktoré vedia iba nariekať, no nemáte ani poňatia čo a ako by ste chceli realizovať...

...a možno už iba ležíte doma na pohovke a chce sa Vám len trocha so mnou podebatiť - ale to ja rád...:) Len mám chvíľami pocit, že sa Vám možno miešajú pocity z detsva s tou dobou...;)
tetrisss
25.03.09,18:48
Pocuj Bastian, ty si posledny, od koho by som cakala takyto primitivizmus, ja som necitovala teba, ale Anteu, nevies citat? Si ma nastval. A budem sa skerit kedychcem, ked produkujes infantilnosti.
tetrisss
25.03.09,18:49
Ak tomu dalsiemu, je to zase o tom istom...
Bastian
25.03.09,18:50
Tak co ste vymysleli k tej krize?
No akurát sa hľadajú nové zdroje...:) aby bolo z čoho rozdávať...:)